Міжнародне агентство з атомної енергії не виконує взяту на себе місію із захисту атомної енергетики України – таку оцінку озвучила філія міжнародного фонду із захисту довкілля Greenpeace в Центральній та Східній Європі 28 листопада.
Фонд вказав на власний аналіз проведений у жовтні, який «підкреслив вразливість української АЕС до катастрофічного збою через нестабільність енергомережі», спричинену російськими повітряними атаками.
«Минуло три місяці після того, як МАГАТЕ погодилося розробити план і спрямувати своїх інспекторів для захисту енергетичної системи України. Це наразі призвело до загалом шести днів перевірки, остання з них відбулася в жовтні. Відтоді Росія завдала двох масштабних ударів, навмисно цілячись у електромережу України та загрожуючи безпеці її атомних станцій», – заявляє організація.
Вона нагадує, що після ракетної атаки 17 листопада генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі заявив, що агентство «готове організувати відповідні місії найближчим часом».
Читайте також: Greenpeace: застарілі танкери «тіньового флоту» РФ створюють загрозу для екології в Балтійському морі
Greenpeace цитує коментар свого експерта Шона Берні, який вважає, що МАГАТЕ «повністю усвідомлює ризики, але поки що вирішило не діяти».
«Майбутнє, про яке згадує Гроссі, відбувається зараз, і це справжня надзвичайна ситуація, коли кожен день, кожна година на рахунку. Слова МАГАТЕ не захищають українські АЕС від російських ракетних атак. Де плани МАГАТЕ щодо постійного комплексного захисту на підстанціях, які необхідні для запобігання колапсу мережі та ядерної катастрофи в Європі?» – питає Берні.
Фонд також додає, що 25 листопада експерти ООН з прав людини звернулися до Росії з терміновим закликом припинити ракетні обстріли енергосистеми України. Вони також, зокрема, підкреслили відсутність планів МАГАТЕ щодо місій на критично важливих підстанціях, попередивши про ризик ядерної катастрофи, який потенційно може перевищити аварію на АЕС «Фукусіма-Даїчі» в Японії 2011 року та Чорнобильську катастрофу 1986 року.
МАГАТЕ наразі не реагувало на критику організації.
Читайте також: В «Укренерго» розповіли, як завтра будуть діяти графіки відключення світла
Міністр енергетики Герман Галущенко 21 листопада під час зустрічі з Ґроссі закликав продовжувати моніторинг підстанцій, важливих для роботи атомних електростанцій.
28 листопада російські військові здійснили масовану ракетну атаку, в багатьох містах чули звуки вибухів, працювала ППО. Міністр енергетики України Герман Галущенко повідомив, що РФ атакує енергетичну інфраструктуру, компанія «Укренерго» заявила про екстрені відключення електрики. Згодом їх скасували.
Місцева влада повідомляла, що російські війська вранці 28 листопада вдарили крилатими ракетами по об’єкту критичної інфраструктури Рівненщини. Також відомо, що об’єкти критичної інфраструктури Прикарпаття знову стали ціллю російської ракетної атаки. Голова Львівської ОВА Максим Козицький без подробиць повідомив, що російські військові атакували об’єкти енергетичної інфраструктури в регіоні.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Сибіга: посилення присутності МАГАТЕ на атомних об’єктах України – «необхідна відповідь» на погрози Росії