Прокуратура Фінляндії висунула офіційні звинувачення росіянину Воїславу Тордену у воєнних злочинах, скоєних, як стверджується, в Україні у 2014-2015 роках, повідомляє фінський суспільний мовник Yle.
Як зазначено в повідомленні фінського відомства, заступник генерального прокурора Юкка Раппе звинуватив Тордена в здійсненні воєнного злочину за обтяжливих обставин і ще чотирьох воєнних злочинів.
Це перший випадок, коли у Фінляндії висунуто звинувачення у воєнних злочинах, скоєних на території України.
Як пише Yle, Тордена звинувачують у тому, що він як заступник начальника підрозділу бойовиків угруповання «ЛНР» восени 2014 року брав участь у діях, що порушують норми ведення війни. Йдеться, зокрема, про вбивство щонайменше 22 українських військовослужбовців.
Читайте також: Yle: серед заарештованого майна РФ у Фінляндії – пляж для російських дипломатів
Суд у Гельсінкі наразі не визначив дату початку слухань справи.
Національне бюро розслідувань (НБР) Фінляндії 11 жовтня повідомило про завершення кримінального провадження щодо Тордена за підозрою у вчиненні воєнних злочинів в Україні у 2014 році.
У лютому 2014 року Воїслава Тордена у Фінляндії визнали винним у тому, що він двічі – в серпні 2022 року та липні 2023 року – незаконно вʼїхав до Шенгенської зони, порушивши запроваджені проти нього санкції. Торден перебував у списку санкцій ЄС під своїм колишнім імʼям Ян Петровський. Він заперечував, що навмисне порушив законодавство, оскільки думав, що термін заборони на вʼїзд уже минув.
Читайте також: Фінляндія закрила два пункти пропуску на кордоні з Росією
Воїслав Торден (Ян Петровський) був одним із керівників диверсійно-штурмової розвідувальної групи (ДШРГ) «Русич», яка воювала з українськими військовими в Луганській та Донецькій областях у 2014–2015 роках.
Його затримали у Фінляндії в липні 2023 року на запит України, яка звинувачує його в злочинах, скоєних проти поранених та полонених українських військових у 2014–2015 роках. Влада Фінляндії відмовила в екстрадиції Тордена через умови тримання увʼязнених в Україні й розпочала проти нього своє розслідування.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Страта самооборонівця: Радіо Свобода ідентифікувало російського офіцера, ймовірно причетного до викрадення в Бучі