Фінляндія поки що не може пов’язати інцидент у Балтійському морі з будь-яким державним органом чи іншим суб’єктом. Про це заявила міністерка закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен 8 січня під час спільної пресконференції із українським колегою Андрієм Сибігою у Києві, передає кореспондентка Радіо Свобода.
25 грудня в Балтійському морі стався збій у роботі електрокабелю Estlink 2, який сполучає Естонію і Фінляндію, після чого Фінляндія затримала нафтовий танкер Eagle S під прапором Островів Кука.
«Ми перебуваємо в процесі розслідування, тому на даному етапі я не зможу пов’язати цей інцидент з жодним державним органом чи будь-якою іншою стороною», – зазначила Еліна Валтонен.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Фінляндія: суд залишив під арештом танкер, який підозрюють у пошкодженні кабелівЗа її словами, фінські слідчі займаються розслідуванням цієї справи, до якого також залучили партнерів «по той бік Балтійського моря».
«Ця інфраструктура за визначенням ніколи не стосується лише однієї країни: кабелі, електричні кабелі, газопроводи з’єднують різні країни, і ми всі відчуваємо на собі їхній вплив. Деякі з цих кабелів проходять між Фінляндією і Німеччиною, деякі між Естонією і Швецією», – пояснила міністерка закордонних справ Фінляндії.
Також Валтонен додала, що всі пошкодження критичної інфраструктури й атаки, які переживає Європа впродовж останніх місяців і років, демонструють, що країни «перебувають в одному човні з жертвами агресії з боку держави-вигнанця або декількох держав-вигнанців». Але, за словами міністерки, країни ЄС працюють над стримуванням.
«Разом ми не лише демонструємо стійкість, ми працюємо над стримуванням, але особливо над дуже швидким відновленням, щоб показати, що ніхто не може втручатися в наші справи у такий ворожий спосіб, якщо в цьому випадку за цим стоїть якийсь умисел», – сказала Еліна Валтонен.
Читайте також: Фінляндія та Швеція повідомляють про виявлення якоря, який міг пошкодити кабель у Балтійському морі
На запитання журналістів про те, чи пропонували українській стороні долучитися до розслідування інциденту у Балтійському морі, Андрій Сибіга відповів, що Україні пропонувати не потрібно, бо вона автоматично готова допомагати в усіх таких випадках.
«Наш досвід чітко показує, що Росія розуміє лише силу, тому має бути чітке покарання, якщо буде об’єктивно доведено внаслідок розслідування, що судно причетне до пошкодження стратегічної інфраструктури на дні Балтійського моря і, відповідно, мають бути наслідки для того, щоб запобігти в майбутньому подібним випадкам. Тому розслідування швидке, жорсткі санкції у разі доведення вини. І я переконаний, що не лише Україна готова допомогти, а цей інтерес всієї європейської спільноти, всіх балтійських країн довкола Балтійського моря, щоби було встановлено істину і притягнуто до відповідальності винних», – сказав Андрій Сибіга.
Напередодні стало відомо про виявлення якоря, який міг пошкодити підводні кабелі на дні Балтійського моря.
Фінляндія затримала нафтовий танкер Eagle S під прапором Островів Кука після того, як 25 грудня в Балтійському морі стався збій у роботі електрокабелю Estlink 2, який сполучає Естонію та Фінляндію. Фінські прикордонні служби супроводжували судно до узбережжя Порккала.
Танкер пов’язують із так званим тіньовим флотом Росії, який використовується для транспортування російської нафти в обхід міжнародних санкцій.
Тіньовий флот складається з низки старих незастрахованих нафтових суден, які використовуються для обходу західних санкцій проти Росії і збереження джерела доходу для Кремля. Кораблі перевозять російську сиру нафту та нафтопродукти, які були заборонені після повномасштабного вторгнення Москви в Україну в лютому 2022 року.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: ЄС запропонує новий пакет санкцій проти «тіньового флоту» Росії