Сполучені Штати підтримають нове керівництво Сирії, якщо воно забезпечить «надійне та інклюзивне» управління – про це йдеться в заяві державного секретаря Ентоні Блінкена 10 грудня.
«Перехідний процес і новий уряд також повинні дотримуватися чітких зобов’язань щодо повної поваги до прав меншин, сприяння надходженню гуманітарної допомоги всім, хто її потребує, запобігання використанню Сирії як бази для тероризму або створення загрози для її сусідів, а також забезпечення того, щоб будь-які запаси хімічної або біологічної зброї були виявлені та безпечно знищені», – заявив держесекретар.
У заяві Блінкена, опублікованій на сайті Державного департаменту, мовиться, що США «підтверджують свою повну підтримку політичного переходу під керівництвом сирійців»:
«Цей перехідний процес має призвести до надійного, інклюзивного управління, не в інтересах лише однієї з груп, яке відповідає міжнародним стандартам прозорості та підзвітності та принципам Резолюції Ради Безпеки ООН 2254».
Читайте також: Ізраїль атакує військові об’єкти в Сирії, лунають вибухи в Дамаску
Дипломат запевняє, що Сполучені Штати визнають і «повністю підтримуватимуть» майбутній уряд Сирії, який стане результатом такого процесу.
Він також повторив слова президента США Джо Байдена, який у неділю закликав опозиційні групи, які хочуть взяти участь в управлінні Сирією, «продемонструвати свою відданість правам усіх сирійців, верховенству права та захисту релігійних та етнічних меншин».
Сирійські повстанці, які зараз перебувають при владі в Дамаску, 10 грудня призначили Мохаммеда аль-Башира головою перехідного уряду, який буде діяти до 1 березня 2025 року.
Сирійські повстанці рано вранці 8 грудня заявили, що взяли під свій контроль столицю Дамаск після блискавичного наступу, який відбувся в останні дні і швидко просунувся по всій країні. Дамаск «тепер вільний від Асада», заявили повстанці.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Західні країни постали перед дилемою щодо нових правителів Сирії, внесених до чорного списку
Представники влади Росії, давнього союзника Башара Асада, заявили, що він «вирішив піти у відставку» після «переговорів» із «низкою учасників збройного конфлікту» і залишив посаду. Москва стверджує, що не брала участі в цих переговорах.
У Дамаску й інших сирійських містах люди вийшли на вулиці, святкуючи повалення Асада, зносячи статуї і грабуючи урядові будівлі й резиденцію Асада.
Повстанці, очолювані ісламістським угрупованням «Гайат Тахрір аш-Шам» (HTS), заявили, що Дамаск «тепер вільний від Асада», чия родина керувала країною з 1971 року.
HTS визнана терористичною організацією в США і ЄС. Останніми роками угруповання розірвало зв’язки з «Аль-Каїдою» і намагалося перетворити себе на прагматичну альтернативу сирійському уряду. Але залишаються занепокоєння щодо ймовірних порушень прав і зв’язків з терористичними групами.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Гучне свято у вчорaшньому королівстві тиші». Укрaїнські сирійці про пaдіння режиму Aсaдa