Президент США Джо Байден закликав звільнити всіх ув’язнених журналістів, у тому числі Алсу Курмашеву з Радіо Свобода і Евана Гершковича з The Wall Street Journal, яких затримали в Росії за звинуваченнями, які вони, їхні роботодавці та їхні прихильники відкидають як політично мотивовані.
«Журналістика ніде на Землі не повинна бути злочином», – сказав Байден у заяві з нагоди Всесвітнього дня свободи преси 3 травня.
«У Росії американських журналістів Евана Гершковича й Алсу Курмашеву ув’язнили у зв’язку з їхньою роботою для The Wall Street Journal і Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода», – додав він.
Москву звинувачують у затриманні американців для використання для обміну на росіян, ув’язнених у Сполучених Штатах.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Моє найбільше бажання – вийти звідси живою та здоровою». РФ уже пів року утримує за ґратами Алсу Курмашеву«У Всесвітній день свободи преси Сполучені Штати закликають до негайного й беззастережного звільнення всіх журналістів, які потрапили за ґрати лише за те, що вони просто виконували свою роботу», – сказав Байден, також згадавши Остіна Тайса, американського журналіста-фрілансера, викраденого та утримуваного в Сирії з 2012 року.
Президент Байден заявив, що адміністрація США незабаром оголосить про конкретні кроки у відповідь на неправомірні затримання журналістів у всьому світі, назвавши придушення свободи преси «серйозною загрозою» національній безпеці Америки.
«Я схвалю заходи, зокрема санкції й заборону на видачу віз, проти тих, хто чинить дії, щоб змусити пресу замовкнути, – сказав він. – Сьогодні і щодня ми визнаємо мужність журналістів, підтримуємо їхнє право виконувати свою роботу і підтримуємо свободу преси».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Садять за свободу слова». З початку року в Росії відкрили справи проти 20-ти журналістів, кількох ув'язнилиАлсу Курмашеву звинувачують за двома статтями Кримінального кодексу Росії – про неповідомлення відомостей про себе для включення до реєстру «іноагентів» і про розповсюдження так званих «фейків» про армію.
Курмашева перебуває в СІЗО з жовтня 2023 року.
Журналістка має громадянства США й Росії. До арешту вона жила в Празі з чоловіком і дітьми. У середині травня 2023 року вона ненадовго приїхала до рідного міста Казані за сімейними обставинами. Перед вильотом додому її затримали в аеропорту, проти неї порушили кримінальну справу за статтею про неповідомлення про друге громадянство. Розслідування цієї справи тривало кілька місяців. Лише в жовтні суд у Казані визнав її винною й оштрафував на 10 тисяч рублів.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Європарламент закликав РФ негайно звільнити всіх політвʼязнів, у тому числі журналістку Радіо СвободаЧерез тиждень після оголошення вироку – 18 жовтня 2023 року – журналістку знову затримали в іншій справі і цього разу відправили до СІЗО. Ще через півтора місяця – 11 грудня 2023 року – слідство порушило ще одну кримінальну справу щодо поширення так званих «фейків» про армію РФ.
Після попереднього рішення суду про продовження запобіжного заходу виконувач обовʼязків президента Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода Стівен Капус заявив, що «російська влада веде злочинну кампанію проти незаконно затриманої Алсу Курмашевої».
За словами Капуса, «Державний департамент США має офіційно оголосити її «неправомірно затриманою»: так само, як це зроблено стосовно Евана Гершковича з Wall Street Journal, який був негайно внесений до списку після його несправедливого арешту».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Журналістку Радіо Свобода Алсу Курмашеву, яку заарештовано в Росії, висунули на Всесвітню премію ЮНЕСКО