Парламент Абхазії відхилив інвестиційну угоду з РФ, що викликала протести

Рішення було ухвалене на позачерговій сесії парламенту 3 грудня (фото архівне)

Де-факто законодавці сепаратистського регіону Грузії Абхазії 3 грудня відхилили інвестиційну угоду з Росією, яка викликала політичні потрясіння і масові протести, підкреслюючи складні відносини регіону з Москвою.

Рішення було ухвалене на позачерговій сесії парламенту.

Інвестиційна угода, підписана 30 жовтня в Москві, мала на меті зміцнити економічні зв’язки між сепаратистським регіоном Грузії й Росією, але зіткнулася з широким спротивом. Критики, в тому числі опозиційні діячі та представники громадянського суспільства, назвали угоду «експлуататорською», стверджуючи, що вона дасть неправомірні переваги російським інвесторам, одночасно підриваючи «суверенітет Абхазії».

Негативна реакція на угоду посилилася, що зрештою привело до відставки фактичного лідера Абхазії Аслана Бжанії 19 листопада.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Абхазія: очільник регіону Бжанія пішов у відставку на тлі протестів

Під час засідання парламенту 3 грудня депутат Кан Кварчія поспілкувався з опозиційними активістами, які зібралися перед будівлею, описуючи угоду як «поневолення для Абхазії» і критикуючи виконавчу владу сепаратистського регіону за те, що вона просуває її, незважаючи на широку опозицію. При цьому він зазначив, що все це «не спрямоване проти Росії».

Бжанія подав у відставку, щоб, за його словами, зберегти «стабільність і конституційний порядок», домовившись з опозицією, що їхні прихильники залишать адміністративні будівлі, зайняті ними під час протестів. Проте Бжанія заявив про намір брати участь у майбутніх президентських виборах у сепаратистському регіоні, запланованих на 15 лютого 2025 року.

Відмова від угоди і загальна політична криза підкреслюють балансування, з яким Абхазія стикається у своїх відносинах із Росією. У той час як Москва надає істотну економічну і військову підтримку, опозиція й окремі верстви населення побоюються надмірної залежності від Росії, яка, на їхню думку, може підірвати «незалежність» Абхазії.

Про свою «незалежність» Абхазія і Південна Осетія оголосили ще на початку 1990-х років, після розпаду Радянського Союзу. За підсумками війни з Грузією у 2008 році їхню «незалежність» визнала Росія – на території обох регіонів розміщені російські військові. Тбілісі офіційно вважає Абхазію і Південну Осетію окупованими російською армією. У документах ООН обидві території названо регіонами Грузії. Більшість країн досі визнають Абхазію і Південну Осетію частинами Грузії.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Грузія: прем’єр Кобахідзе пообіцяв, що грузини і абхази житимуть у єдиній державі