Саме Крим – ключ до перемоги України у цій війні, переконаний колишній заступник генсекретаря НАТО та експосол США у Росії Александер Вершбоу. Тільки звільнення півострова остаточно зупинить Путіна та російську агресію, вважають американські експерти. Генерал-лейтенант, екскомандувач армії США у Європі Бен Годжес представив військовий план деокупації Криму і розповів, коли це може статися.
Мир в обмін на Крим чи американські солдати в Криму?
Україна ніколи не може бути справді безпечною без повного контролю над КримомЛюк Коффі
«Україна ніколи не може бути справді безпечною без повного контролю над Кримом. Якщо цей конфлікт закінчиться тим, що Україна не матиме повного контролю над Кримом, то це буде дуже небезпечний прецедент у всьому світі. І давайте не забувати, що востаннє, коли країна вторглася в іншу країну, щоб анексувати її територію, це був Саддам Хусейн у 1990 році, коли він вторгся в Кувейт», – каже старший науковий співробітник Гудзонівського університету (США) Люк Коффі.
Крим – це не зовсім Україна, що це завжди була Росія, це було спростовано мільйон разівЛюк Коффі
Крим в обмін на мир. Приблизно такий план запропонував Китай. У 12 пунктах Пекін радить залишити все, як є зараз. Але негайно припинити вогонь та сісти за стіл переговорів.
«І коли ви думаєте про Крим, для будь-кого, хто думає або розмірковує про якусь угоду, згідно з якою Крим залишиться в Росії назавжди, це ризик перетворити цей півострів на пам’ятник потенційним досягненням імперіалізму 21-го століття», – вважає старший науковий співробітник Центру стратегії та безпеки Скоукрофта Ян Бжезінський.
Цей варіант домовленості відкинула українська влада. Київ наполягає на поверненні до кордонів 1991 року.
«Уявіть собі ситуацію, коли противник Америки, ворог Америки, вторгся в США і йому було дозволено наприкінці конфлікту зберегти контроль над Флоридою, Джорджією та Південною Кароліною. Ми б визнали це абсолютно неприйнятним. І вся ця нісенітниця про те, що Крим – це не зовсім Україна, що це завжди була Росія, це було спростовано мільйон разів», – каже Люк Коффі.
Росія нібито відкрита для переговорів з Україною. Про це говорив російський президент Володимир Путін під під час зустрічі в Москві з лідером Китаю Сі Цзіньпіном у березні.
Ніколи не було успішних мирних переговорів без американських чобітДебра Кейган
«Проблема – в тому, що немає жодних ознак того, що Путін взагалі серйозно налаштований на переговори. Він не має стимулів серйозно до цього ставитися. Йому доводиться трохи загальмувати свою війну та зменшити військові цілі. Він досі вірить, що час на його боці. Можливо, настане час дипломатії, але я підозрюю, що це станеться лише тоді, коли Путін зіткнеться з повною поразкою, зокрема, перспективою втрати контролю над Кримом», – заперечує колишній заступник генсекретаря НАТО та експосол США у Росії Александер Вершбоу.
Дипломат і політик Дебра Кейган, у минулому радниця президента Джорджа Буша, більш категорична. Вона припускає присутність американських солдатів у Криму. Інакше у новітній історії конфлікти не закінчувалися, каже вона.
«Ви можете подивитись на Корею, ви можете поглянути на Кувейт, ви можете поглянути на Берлін навіть з невеликими силами США, які відправилися під час Берлінського повітряного мосту, а потім Чотиристоронньої угоди. Ніколи не було успішних мирних переговорів без американських чобіт у цих регіонах. Отже, моє запитання до людей в адміністрації та інших, які можуть просувати ідею врегулювання шляхом переговорів: «Чи готові ви взути американські чоботи, зайти в Крим, щоб зберегти мир?», – каже колишня спецрадниця Міноборони США зі стратегічної та ядерної політики в Європі Дебра Кейган.
Як звільнити Крим? План Бена Годжеса
Повернути Крим винятково військовим шляхом пропонує і Бен Годжес. Згідно з планом американського військового, півострів потрібно усіляко відрізати від Росії.
«Шляхом розриву двох коридорів, які з’єднують Крим із Росією. Перший, очевидно, знаменитий Керченський міст, і українці вже один раз по ньому вдарили. І я підозрюю, що вони знову це зроблять. І, звісно, інший – це так званий сухопутний міст», – пропонує генерал-лейтенант, екскомандувач армії США у Європі Бен Годжес.
Після ударів по сухопутному коридору чи мосту, як каже Годжес, у районі Мелітополя ЗСУ спробують прорвати лінію оборони окупантів у тому районі. Годжес передбачає, що це станеться наприкінці весни чи на початку літа.
Коли ви заохочуєте примус, ви хочете, щоб це повторилосяЯн Бжезінський
«І тепер, коли Крим остаточно ізольований, ви можете розгорнути і використовувати HIMARS, які вже є. І все, що вам потрібно зробити, – це вдарити по Севастополю, влучити по авіабазі в Саках. Вдарити по великому логістичному центру – Джанкой. Варто влучити у ці пункти. І тоді росіяни не зможуть використовувати Крим як стартовий майданчик для всього того, що вони роблять», – каже Бен Годжес.
«Ядерний блеф Москви»
Крим – одна з так званих червоних ліній Путіна, пишуть американські видання та говорять політики, зокрема держсекретар США Ентоні Блінкен. Мовляв, якщо Крим вислизатиме, Путін може використати ядерну зброю. Ядерні погрози Росії спрацювали на початку повномасштабного вторгнення, кажуть експерти.
Ви візьмете українського пілота і цей хлопець, скажімо, відлітає 500 годин у кокпіті, і вже за кілька місяців він професійно опанує цей літакБен Годжес
«Головним елементом стратегії Путіна було застосування ядерного примусу. Перше, що він зробив, коли розпочав цю війну, він сигналізував і підтверджував своїми діями та риторикою, що він має ядерну зброю. Реакція на всі ці погрози полягала в тому, що Захід неодноразово висловлював рішучість уникнути Третьої світової війни і залишити НАТО поза конфліктом. Але коли ви заохочуєте примус, ви хочете, щоб це повторилося», – вважає Ян Бжезінський.
Ядерний шантаж Путіна також гальмував передачу Україні необхідного озброєння, кажуть американські експерти.
«Причина, чому Україна не отримує ці речі, полягає в моделі дій, яку ми спостерігаємо в адміністрації від початку великого вторгнення і навіть раніше. Вона полягає в дуже обережному, я б навіть сказав, часом боязкому задоволенні українських запитів на зброю. Вони були дуже налякані продуманим ядерним блефом Москви», – розповідає старший директор Євразійського центру «Атлантичної ради» США та експосол США в Україні Джон Гербст.
Чим би могли допомогти США у деокупації Криму?
«Ми могли б передавати ATACMS, ми могли б передати Gray Eagle дрони. Негайно. Ми могли б пришвидшити передачу снарядів невеликого калібру. Отже, це три речі. Ще є F-16. Я не з ВПС, але я розмовляв з деякими дуже-дуже високопоставленими офіцерами ВПС, які сказали: «Ви візьмете українського пілота і цей хлопець, скажімо, відлітає 500 годин у кокпіті, і вже за кілька місяців він професійно опанує цей літак», – вважає Бен Годжес.
«Як? У вас є ще хтось гірший за Путіна?»
У США багато розмірковують над тим, що буде після перемоги України? Якою буде Росія після поразки? І хто прийде після Путіна?
Я не виключаю навіть напад на країни БалтіїАлександер Вершбоу
«Просто раніше ми знали, хто буде номером два. Там завжди був хлопець номер три, номер чотири, ви знаєте. Судячи з того, хто стояв над могилою Леніна під час великих парадів на Красній площі. Я чув, як Енн Епплбаум сказала в Мюнхені (на Мюнхенській безпековій конференції – ред.), що ми не повинні боятися розпаду Росії, не повинні хвилюватися про те, хто може прийти наступним. Звичайно, це не буде Томас Джефферсон. Але може бути хтось ще гірший. Я це часто чую, люди кажуть: «О, це може бути хтось навіть гірший за Путіна». Як? У вас є ще хтось гірший за Путіна? Насправді, так, я теж думаю, що наступний хлопець буде ще більше зосереджений на спробах консолідувати власну владу», – розмірковує Бен Годжес.
Окупація Криму – світовий прецедент, якщо все не виправити, припускає Александер Вершбоу, Путін піде далі. А його досвідом скористаються інші «країни-вигнанці», вважає дипломат.
«Якщо йому зійде з рук спроба підкорити Україну, рано чи пізно Росія нападе на інших сусідів і робитиме те, що зробила з Україною. Я не виключаю навіть напад на країни Балтії, які Росія все ще вважає історичними частинами Російської імперії. Хоча зараз на ці країни поширюється гарантія п’ятої статті НАТО», – припускає колишній заступник генсекретаря НАТО та експосол США у Росії Александер Вершбоу.
На думку американських експертів, перші кроки для звільнення Криму ЗСУ можуть зробити наприкінці весни на початку літа, коли ґрунт витримає рух бронетехніки.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Як змінювалося бачення деокупації Криму в Україні та світі? 2016-2018 роки ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Ось чому Україна наполягає на демонтажі Керченського мосту ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У Мінреінтеграції назвали 5 кроків України в Криму після деокупації ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Навіщо потрібен план деокупації КримуОкупація та анексія Криму Росією
У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся не визнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу.
Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.
Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції.
Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості».
Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.