Як може завершитися пандемія COVID-19

Коли закінчується будь-яка пандемія? Коротка відповідь така: коли статистика покаже, що один хворий заражає в середньому менше 1 людини. Інакше кількість інфікованих ростиме лавиноподібно. Саме так, як зараз відбувається в багатьох країнах світу, де, як зазначає ВООЗ, одна людина заражає коронавірусом SARS-CoV-2 в середньому двох з половиною.

Як же може закінчитися пандемія COVID-19? Науковці називають кілька шляхів розвитку подій. (Також не виключено, що вони будуть пришвидшувати закінчення хвороби разом. З іншого боку, жоден з варіантів може не спрацювати).

  • Мутація вірусу в слабший бік

Епідеміологи кажуть: вірус вже мутував. В світі існує як мінімум 2 штами SARS-CoV-2. Один – більш агресивний, інший – менш (з меншою здатністю до розмноження). І на пізніших етапах епідемії в Китаї поширенішим був другий.

Однак наразі вчені ще не можуть сказати, як трансформуватиметься вірус надалі, в Європі ж нині присутні обидва його штами. І який з них «переможе» невідомо.

Крім того, використання ліків теж може певним чином вплинути на еволюцію вірусу.

  • Груповий імунітет людства чи загальна вакцинація

В цьому варіанті розвитку подій захворіють майже всі – говорять навіть про 80% людства. А пандемія чи якась із її хвиль може перетворитися в ендемію (тобто постійне існування певного захворювання без потреби в зовнішніх джерелах зараження).

Пандемія піде на спад лише тоді, коли частка тих, хто перехворів або вакцинувався у всьому світі стане значною.

Так, доктор біологічних наук, професорка Школи Системної Біології GMU (США) Анча Баранова вважає: коли близько 70% населення перехворіє коронавірусом, тоді з'явиться необхідний прошарок людей, які зможуть протистояти вірусу, і це зупинить масове зараження.

Над вакциною від COVID-19 працює вже багато компаній та науковців світу. Однак, якщо вона буде створена, потрібно буде ще 12-18 місяців перевірок та випробувань. Водночас, в США та Британії вже тестують перші вакцини на добровольцях.

США. Волонтерка Дженніфер Галлер на випробуванні потенційної вакцини проти COVID-19, 16 березня 2020 року

З іншого боку, на жаль, поки невідомо наскільки вакцини чи перенесена хвороба будуть ефективними в запобіганні зараження. До деяких коронавірусів імунітет тримається недовго, і люди можуть хворіти повторно.

«Дослідження людей, що перехворіли на MERS – близькосхідний респіраторний синдром, також викликаний коронавірусом, після видужання не мали імунологічної пам’яті про хворобу. А ось ті, хто пережив SARS, досі мають антитіла до вірусу. Дослідження макак-резусів, яких заразили SARS-CoV-2 і вони перехворіли, показало, що ніби вони повторно не заразилися. Ця інформація з’явилася 14 березня, але досі не опублікована в рецензованому науковому журналі», – пише колишня очільниця МОЗ України Уляна Супрун.

  • Карантини та суворі заходи у всіх країнах зупинять пандемію

У дуже уявній ситуації всі хворі будуть виявлені, а населення протестоване. Тож більше люди не заражають один одного.

Німецькі медики показують поліцейським та пожежникам, як брати тест на коронавірус

Як не дивно, з епідемією SARS у 2003 році сталося приблизно так. Вона завершилася після запровадження суворих карантинних заходів та відслідковування тиї, хто захворів. Ніякої значної вакцинації тоді не проводилося, а число інфікованих навіть під кінець епідемії було мізерно малим.

Закінчилась епідемія, коли базове репродукційне число інфекції зменшились до 0,4 (тобто одна людина заражала в середньому 0,4 людини). Цього виявилося достатньо для зупинки спалаху.

Водночас треба пам'ятати, що SARS-CoV-2 заразніший, хоч і наразі менш смертельний за SARS. І часто його поширюють, ті, хто ще не має симптомів.

Порівняння COVID-19 з іншими інфекційними захворюваннями

В соцмережах нерідко можна помітити сподівання на те, що поширення коронавірусу зупинить тепло. Деякі коронавіруси, які викликають респіраторні захворювання, дійсно мають помітну зимову сезонність, а влітку майже не проявляються.

Однак вчені ще не знають, чи змінить SARS-CoV-2 свою поведінку навесні та влітку. Водночас, його спалахи зафіксовані в країнах з абсолютно різним кліматом.

«Нам поки що невідомо, якою буде активність і динаміка вірусу в різних кліматичних умовах. Ми повинні визнати, що вірус може зберегти здатність поширюватися. Це помилкова надія – вважати, що вірус просто зникне в літню пору ... Прямо зараз немає підстав припускати, що це станеться», – зазначає виконавчий директор програми ВООЗ з надзвичайних ситуацій в області охорони здоров'я Майкл Райан.

Весілля підчас пандемії

Епідеміологи кажуть: попередні епідемії та пандемії закінчилися по-різному.

Наприклад, віспу та поліомієліт вдалося майже перемогти за допомогою вакцин, а значна частка тих, хто перехворів, пояснює відсутність щорічних масштабних епідемій вітрянки і, до певної міри, грипу. В інших випадках головну роль зіграли ефективні ліки.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Якщо люди захочуть вижити, їм доведеться порозумнішати»