Іспанія, Ірландія та Норвегія офіційно визнали Палестинську державу 28 травня 2024 року, попри гнівну реакцію Ізраїлю, який опинився у все більшій ізоляції після семи місяців конфлікту в Газі, повідомляє агенція Reuters. Ці три країни заявили, що сподіваються, що їхнє рішення прискорить зусилля, спрямовані на забезпечення припинення вогню у війні Ізраїлю проти «Хамасу» (визнаний терористичною організацією у США та ЄС) в Газі, що триває вже восьмий місяць.
Що оголосили Ірландія, Норвегія та Іспанія?
Три країни визнали Палестинську державу з кордонами, що мають бути демарковані станом на 1967 рік, з Єрусалимом як столицею як Ізраїлю, так і Палестини.
Однак вони також визнали, що ці кордони можуть змінитися під час будь-яких можливих переговорів для досягнення остаточного врегулювання.
Це історичне рішення, яке має єдину мету: щоб ізраїльтяни і палестинці досягли мируПедро Санчес
«Це історичне рішення, яке має єдину мету: щоб ізраїльтяни й палестинці досягли миру», – заявив прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес у телевізійному зверненні перед засіданням кабінету міністрів, на якому буде офіційно затверджено цей захід.
Ірландія заявила, що підвищить статус свого представництва на Західному березі до повноцінного посольства, а палестинській місії в Ірландії також буде надано статус повноцінного посольства.
Прем’єр-міністр Ірландії Саймон Гарріс також підкреслив, що визнання Палестинської держави не зменшує віри Ірландії в право Ізраїлю на існування в мирі та безпеці – позиція, яка, за його словами, є однозначною.
Хто ще визнає Палестину?
Приблизно три чверті країн-членів Організації Об’єднаних Націй визнають Палестину як державу, враховуючи більшість країн Глобального Півдня, Росію, Китай та Індію. Серед них – Україна. Київ зробив це, ще перебуваючи у складі СРСР.
Але лише кілька з 27 членів Європейського союзу зробили це, переважно колишні комуністичні країни, а також Швеція і Кіпр.
Інші держави заявили, що розглядають можливість наслідувати їхній приклад, зокрема, Велика Британія, Австралія, Мальта і Словенія.
Чому це важливо?
Рішення про визнання Палестинської державності трьома великими європейськими країнами є здебільшого символічним, але воно робить Ізраїль більш ізольованим на міжнародній арені.
Цей крок також може виявитися важливим, якщо, як сподіваються три країни, інші країни також визнають палестинську державність.
Алон Ліел, колишній генеральний директор Міністерства закордонних справ Ізраїлю, сказав, що це також може вплинути на громадську думку всередині Ізраїлю, оскільки ці країни розглядаються багатьма як зразки для наслідування в дипломатії.
Як відреагували Ізраїль та палестинці?
Ізраїль відреагував гнівно і негайно відкликав своїх послів з цих трьох країн, і викликав їхніх представників в Ізраїлі.
Прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу заявив, що таке визнання фактично винагороджує «Хамас», який керує Газою і здійснив напад на Ізраїль 7 жовтня зі своєї бази в Газі, за його насильство.
Війна в Газі розпочалася 7 жовтня 2023 року, коли бойовики «Хамасу» прорвалися через південний кордон Ізраїлю і здійснили найкривавішу атаку в 75-річній історії країни.
«Санчес, коли ви... визнаєте Палестинську державу, ви стаєте співучасником підбурювання до геноциду проти єврейського народу і воєнних злочинів», – написав у вівторок міністр закордонних справ Ізраїлю Ісраель Кац. Нетаньягу неодноразово відкидав концепцію «двох держав» і заявляв, що таке визнання не принесе миру і не змінить його рішучості викорінити «Хамас».
Палестинська адміністрація, яка здійснює обмежене самоврядування на Західному березі річки Йордан, і «Хамас» привітали визнання з боку Іспанії, Норвегії та Ірландії.
Що кажуть у США?
Сполучені Штати підтримують рішення про дві держави, але вважають, що цього можна досягти лише через прямий діалог між двома сторонами, а не через одностороннє визнання Палестинської держави іншими країнами.
Минулого місяця Сполучені Штати фактично наклали вето на спробу визнання Організацією Об’єднаних Націй Палестинської держави, відмовивши палестинцям у повноправному членстві в голосуванні в Раді безпеки.
Яка позиція інших країн Європи?
Іспанія, Норвегія та Ірландія місяцями лобіювали членів ЄС, щоб ті приєдналися до їхньої заяви, але це питання все ще розділяє деякі з найбільших країн блоку.
Франція заявила, що палестинська державність не є «табу» для Парижу, але зараз не найкращий час. Німеччина підкреслила, що її довгострокова мета полягає у розв’язанні проблеми за принципом двох держав, але, як і США, заявила, що це може бути досягнуто лише шляхом діалогу.
Осло, Мадрид і Дублін своїм рішенням сподіваються вдихнути нове життя у політичний процес, котрий, як вони сподіваються, може прокласти шлях до миру на Близькому Сході.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Іспанія, Ірландія й Норвегія визнали Палестинську державу ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Суд ООН у Гаазі вимагає від Ізраїлю припинити наступ на Рафах ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Ізраїль продовжує бойові дії у Газі, попри рішення суду ООН ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Іспанія, Ірландія, Норвегія визнають Палестинську державу. Це крок назустріч миру на Близькому Сході?