Іспанія, Ірландія й Норвегія офіційно визнали Палестинську державу 28 травня узгодженим рішенням, яке Ізраїль розкритикував як «нагороду» для «Хамасу» (палестинського угруповання, визнаного терористичною організацією у США і ЄС).
Три європейські країни вважають, що ця ініціатива має сильний символічний вплив, який, ймовірно, спонукає інших наслідувати їхній приклад.
«Це історичне рішення, яке має лише одну мету – допомогти ізраїльтянам і палестинцям досягти миру», – наголосив іспанський прем’єр-міністр Педро Санчес у телезверненні перед засіданням свого кабінету.
В Осло й Дубліні також заявили, що прагнуть прискорити зусилля щодо забезпечення припинення вогню у війні між Ізраїлем «Хамасом».
Про намір трьох країн західної Європи визнати Палестинську державу стало відомо минулого тижня. У всіх трьох столицях сподіваються, що їхня ініціатива спонукає й інші держави ЄС наслідувати цей приклад.
Палестинська національна адміністрація, яка здійснює обмежене управління територією Західного берега, вітала рішення іспанської, ірландської і норвезької влади. Ізраїль минулого тижня викликав їхніх послів до Міністерства закордонних справ.
Хоча близько 140 країн визнали Палестинську державу – більше ніж дві третини членів ООН – жодна з великих західних держав цього не зробила.
Серед тих, хто раніше визнав незалежність Палестинської держави – Китай і Росія. При цьому такі країни як Ізраїль, США, Велика Британія, Франція і Німеччина від такого кроку утримуються.
Принцип «дві держави для двох народів» народився ще в середині 20-го століття. Генасамблея ООН проголосувала за створення на палестинських територіях двох держав – арабської та єврейської. Та на практиці вони не змогли мирно співіснувати. Війни змінювалися перемир’ями й угодами, було чимало спроб втілити план у життя. Світова спільнота досі розглядає його як основний, коли йдеться про врегулювання конфлікту.
Водночас чинна ізраїльська влада вважає, що незалежна Палестинська держава стане джерелом постійних нападів на Ізраїль і загрожуватиме його безпеці. Тоді як чимало палестинських радикальних сил, зокрема «Хамас» – організація, визнана в ЄС і США терористичною, чиї бойовики 7 жовтня атакували Ізраїль, – узагалі не визнають право єврейської держави на існування.
Форум