9–11 липня у Вашингтоні відбудеться саміт НАТО. Україна очікує рішення щодо надання систем Patriot та ухвалення нових безпекових угод. Такі сподівання напередодні озвучив президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю Bloomberg. На що реально може розраховувати Україна під час цього саміту, що може допомогти виграти війну, чи почувається Польща у безпеці та як позначається політична ситуація у світі на війну в Україні? Про це Радіо Свобода запитало в генерала, колишнього командувача Оперативного командування Збройних сил Польщі (2018–2023) Тамаша Пйотровського. Військовий має бойовий досвід – у 2012–2013 роках він брав участь у військовій місії в Афганістані.
– Пане генерале, на що може розраховувати Україна під час саміту НАТО?
– Думаю, що може розраховувати на декларацію отримання допомоги і поставок того всього військового потенціалу, котрого Україна потребує для того, щоб затримати російський наступ і створити умови для повернення територій до адміністративних кордонів, не тих перед 2022 роком, а до її адміністративних кордонів, чого цілком слушно Україна домагається.
НАТО не розширює своєї території шляхом експансії
– Які гарантії безпеки для України є найкращі, а які реальні?
– Це дуже складне питання. Думаю, що це питання до політиків, навіть не до колишнього генерала, тому що всі гарантії безпеки базуються на політичних рішеннях.
Те, чи належить і як швидко прийняти Україну до НАТО – вважаю, що це має статися, тому що НАТО не розширює своєї території шляхом експансії, тільки реагує на звернення країн, які потребують безпеки і хочуть бути під «парасолею» НАТО. Але це все ухвалюється політичними рішеннями. Отже, на що може розраховувати Україна, а що отримає – це справді питання більше до когось, хто ухвалює політичні рішення.
– Продовження війни знесилює чи зміцнює Росію?
Кожен день такого конфлікту зміцнює Росію і знижує нашу безпеку
– Я вважаю, що зміцнює. Росія, на жаль, в цю мить має ініціативу. Це Росія вирішує де базуються сили, де вдарить. На жаль, Україна після минулорічного літнього наступу є у важкій обороні.
Отже, кожна така ситуація, коли атакуюча сторона має ініціативу, диктує темп, є для неї зміцнюючою. Це Росія вирішує, скільки скерувати солдат, на який напрямок, скільки боєприпасів, з ким розмовляти, з ким сяде до столу, а з ким ні. Отже, кожен день такої ситуації, як є зараз, серйозно зміцнює Росію, одночасно послаблюючи Україну. І що найгірше, це не всі розуміють, так само в негативний спосіб впливає на безпеку інших європейських країн, і не тільки європейських.
Китай не допомагає Росії просто так, бо треба помогти колегам, Китай це теж робить з певною ціллю, і та ціль цілком не економічна. Точно кожен день такого конфлікту, як маємо зараз, зміцнює Росію і знижує нашу безпеку – країн східного флангу НАТО та країн розташованих в Європі.
– Що може допомогти Україні виграти війну і що для України означатиме перемога?
– Для генерала це складне питання. З моєї перспективи, це суто моя приватна думка, не як польського генерала, практика війни показує, це залучення нових, серйозних сил. Кажу це з повагою до рішучості України, Україна, на жаль, не в змозі мобілізувати нових, серйозних сил, тобто військо, повітряні і морські сили, які б змогли перемогти Росію. Кажу це як солдат, без серйозного закордонного компоненту, котрий включається до дій, на допомогу Україні, справа не дійде до відчутних змін найближчим часом.
– Вибори у США в листопаді, інавгурація в грудні. Чи може Росія скористатися з цього моменту і зробити якусь серйозну провокацію?
Наприкінці 2025 року або на початку 2026 побачимо наступну серію російської експансії
– Мало того, Росія чекає на ефект від результати виборів у Франції, бо Франція є поважним гравцем в Європі. Росія, чекає на результати виборів у США, пов'язує з цим великі надії.
Особисто вважаю, що з перспективи нашої безпеки і подальших дій Росії, кінець 2025 року, так само після президентських виборів у Польщі, є тим моментом, коли Росія рішуче ухвалить наступний етап своїх дій. І тут я не маю на увазі збільшення наступальних дій в Україні, тільки думаю про дії Росії на інших напрямках для того, щоб продовжувати головну ціль Росії.
А головна ціль Росії – війна проти Заходу, котра має призвести до зниження та дискредитації цінностей Заходу і одночасно позиціонування Росії як глобальної сили. Вважаю, що наприкінці 2025 року або на початку 2026 побачимо наступну серію російської експансії.
– Чи почувається Польща під загрозою?
– Так, звичайно. Як бачимо, що відбулося в короткому часі від 2021 року, маю на увазі міграційний натиск, як говоримо про економічні видатки, які ми понесли через війну в Україні.
Не говорю тут тільки про видатки, пов'язані з закупівлею військової техніки, а так само з видатками на прийняття біженців, це був почесний і добрий обов'язок, ми про це зовсім не шкодуємо, але це все призводить до зниження безпеки поляків і наближення небезпеки до наших кордонів.
Позиція Білорусі постійно впливає на те, що почуття небезпеки, безумовно, у нашому суспільстві росте.
Безумовно, варто розглядати можливість використання ядерної зброї Росією
– Чи варто брати до уваги ядерні загрози Росії чи це тільки погрози?
– Безумовно. Кожна країна, яка має ядерну зброю, має її, щоб в якийсь момент використати, а не тільки для того, щоб просто мати, тим більше Росія.
Путін, який є дуже рішучим, а його час минає, він не молодшає, внутрішні натиски теж очевидно ростуть. Не стверджую, що це станеться точно, але, безумовно, варто розглядати можливість використання ядерної зброї Росією.
– Наскільки інші конфлікти можуть відвернути увагу США від допомоги Україні? Маю на увазі Тайвань, Південну Корею.
– Це добре запитання до американців. Я не хочу оцінювати американські перспективи, казати, що вони перестануть допомагати або допомога залишиться на тому ж рівні. Можу собі тільки уявити, що може статися, якщо дійде до серйозно мілітарної ескалації в районі «Індо-Пацифіку». Очевидно, це забере велику частину уваги Америки, що загалом, як на мене, не означає, що США повністю відвернуться від Європи. Точно буде важко утримати на теперішньому рівні або збільшити допомогу Україні.
– Чи зміна влади в Франції може негативно вплинути на допомогу Україні?
– Якщо лідерка крайньої правиці виконає найближчим часом свої передвиборчих обіцянки, то так. Тому, що однією з обіцянок є відмова Франції від участі в допомозі України. Ми не знаємо, що це означає на цьому етапі, але також знаємо, що французи не є щасливі від економічної ситуації. Треба визнати, що мілітарний бюджет досить привабливий шматочок для кожного політика, який приходить до влади.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Поганий і катастрофічний сценарій». Погляд із Польщі на те, що чекає на Україну, якщо вибори виграє Трамп ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Чи змінила велика війна погляд Заходу на Україну та її минуле: дискусія істориків у Празі