Глава ПЦУ зустрівся папою Римським. Російські ЗМІ вже відреагували

Глава ПЦУ, митрополит Київський і всієї України Епіфаній і папа Римський Франциск під час зустрічі у Ватикані, 13 грудня 2024 року

У Ватикані 13 грудня відбулася зустріч глави ПЦУ, митрополита Київського і всієї України Епіфанія з главою Католицької церкви, папою Римським Франциском. Як повідомив митрополит Епіфаній, з папою Франциском він говорив «про важливість єднання зусиль всіх людей доброї волі задля досягнення справедливого миру для України і Європи». Про це інформує «Голос Амерки».

Глава Православної церкви України Епіфаній подякував папі Римському Франциску за гуманітарну допомогу українцям, що постраждали від російської агресії.

«Особливо цінуємо постійній заклик Папи до всіх віруючих молитися про мир для України», – зазначив митрополит Епіфаній в своєму дописі у фейсбуці.

Як пояснив посол України у Ватикані Андрій Юраш, це перший візит православного прелата до Італії та Ватикану як глави церкви.

А сама «приватна зустріч і братерське спілкування з Папою Франциском» була «теплою» та «неймовірно щирою», написав український дипломат на своїй сторінці в Х (колишня Twitter).

лава ПЦУ, митрополит Київський і всієї України Епіфаній і папа Римський Франциск під час зустрічі у Ватикані, 13 грудня 2024 року

Перша зустріч як з главою церкви, але неофіційна

Як нагадує своїй аудиторії італійське видання Il Messagero, зустріч папи Римського і глави ПЦУ є важливою з огляду на конфлікт Києва і Москви, що досяг піку в релігійній сфері ще у 2019 році, коли Константинопольський патріарх Варфоломій надав ПЦУ томос про автокефалію.

лава Православної церкви України митрополит Епіфаній (праворуч) в момент отримання від Вселенського патріарха Варфоломія томосу про автокефалію. Стамбул, 6 січня 2019 року

Московський патріархат цього томосу не визнав, нагадує видання, Російська православна церква (РПЦ) рішуче заперечує існування помісної церкви та продовжує вважати Україну своєю канонічною територією.

Це призвело до розриву відносин і церковного спілкування між Константинополем і Москвою, яка називає Православну церкву України розкольницькою і визнає лише підпорядковану Московському патріархату – Українську православна церкву (Московського патріархату) (УПЦ (МП)) на чолі з митрополитом Онуфрієм, пише італійське видання щодо контексту нинішньої зустрічі у Ватикані.

Голова УПЦ (Московського патріархату) митрополит Онуфрій (Березовський) у своїй резиденції в Києво-Печерській лаврі. А на стіні – портрет Московського патріарха Кирила, глави Російської православної церкви. Київ, 4 січня 2017 року

До кінця дня 13 грудня повідомлень про цю зустріч не було ані в бюлетені Святого престолу для преси, ані в новинах української редакції Радіо Ватикану.

Все починається з неофіційних зустрічей... Ця зустріч дуже важлива
Павло Смицнюк

Український дослідник Ватикану Павло Смицнюк, пояснює це тим, що візит мав неофіційний характер, що, однак, «не зменшує його важливості». Він наголошує, що зустріч є важливою для зміцнення авторитету ПЦУ у світі.

«З боку Ватикану чи Католицької церкви, не існує якоїсь процедури «визнання» інших церков чи церковних спільнот. Як правило, все починається з неофіційних зустрічей, кореспонденції, згоди взяти участь в спільних заходах, тощо. Тому ця зустріч дуже важлива», – пояснює Смицнюк.

Зі створенням ПЦУ ситуація великою мірою змінилася
Павло Смицнюк

Він каже, що в минулому Ватикан не проявляв відкритості до спілкування з попередницями ПЦУ, православними церквами, які вийшли з підпорядкування Москві, але не були визнані канонічно іншими православними церквами.

«Зі створенням ПЦУ ситуація великою мірою змінилася: вона визнається канонічною Константинопольським патріархатом, з яким у папи Франциска добрі відносини, і ще кількома автокефальними церквами. Але оскільки більшість православних церков ще не визнали ПЦУ, Ватикан мусить поводитися обережно, щоб не бути втягнутим у внутрішньоправославний конфлікт», – пояснює Смицнюк.

Він додає, що після початку російської агресії Святий престол намагається грати роль посередника, допомагає у поверненні з Росії викрадених дітей чи українських полонених.

Звідси, на його думку, і обережність у повідомленнях про зустріч. З одного боку папа Римський погоджується на прямий діалог з ПЦУ, бо розуміє, що «якщо він хоче грати роль у припиненні російської агресії проти України, він мусить вибудовувати відносини з найбільшою православною церквою в Україні». А з іншого боку, каже Смицнюк, він має вести цей діалог з ПЦУ так, щоб не наражатися на гнів Москви і Російської православної церкви.

Глава ПЦУ, митрополит Київський і всієї України Епіфаній і папа Римський Франциск (посередині) під час зустрічі у Ватикані, 13 грудня 2024 року

Слідуючи політиці, сформульованої ще папою Іваном ХХІІІ, Ватикан «рухається з доброю волею і надією, але без поспіху», каже Смицнюк і додає, що рухається все ж у правильному напрямку.

Папа зустрічається з митрополитом Епіфанієм в більш прямий спосіб, і це є підвищенням рівня контактів
Павло Смицнюк

Він нагадує, що перша зустріч митрополита Епіфанія з папою Франциском відбулася в січні 2023 року, коли очільник ПЦУ був у складі делегації Всеукраїнської ради церков та релігійних організацій (ВРЦіРО). Тоді ж митрополит зустрічався також із високими ієрархами Святого Престолу.

«Щодо сьогоднішньої зустрічі, то, як я розумію, папа зустрічається з митрополитом Епіфанієм в більш прямий спосіб, і це є підвищенням рівня контактів», – говорить Смицнюк.

Глава ПЦУ, митрополит Київський і всієї України Епіфаній і папа Римський Франциск під час зустрічі у Ватикані, 13 грудня 2024 року

Коментарі з Москви

Російські ЗМІ не пропустили зустріч у Римі поза увагою. Державне агентство ТАСС написало, що папа Франциск прийняв главу «розкольницької» української церкви, але зробив це в Бібліотеці Апостольського палацу, тобто там, де проходять зустрічі з офіційними делегаціями.

Тим часом телеканал «Царьград ТВ», який належить підсанкційному російському олігарху Констянтину Малофеєву, прокоментував зустріч папи Франциска з митрополитом Епіфанієм, сказавши, що «понтифік скинув маску миротворця, а Ватикан підтримав знищення канонічного православ'я в Україні».

Глава ПЦУ, митрополит Київський і всієї України Епіфаній і папа Римський Франциск під час зустрічі у Ватикані, 13 грудня 2024 року

Не тільки ПЦУ, але й Ватикан все менше звертає увагу на те, що думають у Москві
Павло Смицнюк

Дослідник Павло Смицнюк каже, що це була очікувана реакція з огляду на те, що в Москві говорили про українську церкву раніше.

«Не виключено, що їхня пропаганда, цілком безглуздо, почне звинувачувати ПЦУ в тому, що вона є уніатським проєктом, і католицьким троянським конем для православ’я у Східній Європі», – наголошує Смицнюк.

Але він додає, що те, що і папа Франциск і митрополит Епіфаній все ж зустрілися, «показує, що не тільки ПЦУ, але й Ватикан все менше звертає увагу на те, що думають у Москві».

Глава ПЦУ, митрополит Київський і всієї України Епіфаній і папа Римський Франциск під час зустрічі у Ватикані, 13 грудня 2024 року

Паломництво до церкви св. Миколая

Ще одним приводом для конфронтації з РПЦ і Москвою може стати паломництво митрополита Епіфанія до міста Барі, де у храмі св. Миколая він планує молитися за перемогу України і справедливий мир.

Згідно з традицією, мощі святого Миколая, якого шанує і католицька, і православна церква, близько тисячі років тому перевезли до портового міста Барі в Апулії, де вони досі зберігаються у крипті римо-католицького храму. Але раз на тиждень власну службу в крипті проводять православні.

На початку 2000-х років не лише російська церква, але і російська влада проявили гарячий інтерес до місця поховання св. Миколая. Очільник Росії Володимир Путін приїжджав до Барі та, ставши навколішки, молився у крипті св. Миколая у 2007 році.

У 2009 – на знак дружби італійський уряд повернув Росії приміщення православної церкви св. Миколая, розташованої неподалік, яку на початку 20-го століття цар Микола ІІ побудував для паломників з Росії, яких не стало з приходом радянської влади.

Перед самим вторгненням у 2022 році Путін подарував статую св. Миколая, яку встановили поруч з базилікою.

Але після масштабного вторгнення Росії в Україну до Італії приїхало близько 180 тисяч українських біженців, які приєдналися до вдвічі більшої місцевої української діаспори. За даними італійських соціологів, більшість з них належать до православного віросповідання.

Як повідомляли ЗМІ, місцеві українці вимагали зняти пам'ятник, до них приєдналася громада Барі, яка вимагала у петиції хоча б прибрати путінську табличку з пам'ятника, на якій було написано, що це – подарунок «громадянам Барі» на честь «дружби та співпраці» з Росією.

Мері міста Барі Антоніо Декаро намагався триматися нейтралітету – приносив жовто-блакитні квіти до підніжжя статуї Святого Миколая на знак співчуття Україні, але у 2022 році казав, що посвячення не зніме, бо це «скасує частину історії».

У понеділок, 16 грудня, в папській базиліці св. Миколая в Барі, митрополит Епіфаній «проситиме святого Миколая, якого по особливому люблять в Україні, допомогти нашому народу, захистити від несправедливої воєнної агресії, покласти край війні та утвердити справедливий, благословенний мир», цитують у повідомленні слова предстоятеля ПЦУ.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Російська церква має визнати свою участь у геноцидній війні проти України – Хосе Казанова
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Кремль воює з Україною і в Африці. До РПЦ треба ставитися як до «Групи Вагнера» чи RT – експерти
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Церковна дипломатія твориться не лише у Ватикані – кардинал УГКЦ Микола Бичок
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: УПЦ (МП) має повністю відокремитись від РПЦ – директор Інституту афонської спадщини
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Зеленський, папа Франциск та воєнні злочини Росії. Про що домовилися у Ватикані?