28 березня прем'єр-міністр Чехії Петр Фіала заявив, що його уряд також виділить гроші на «чеську ініціативу» щодо купівлі боєприпасів для Сил оборони України.
«Для України надзвичайно важливо, що вона знає, що за кілька тижнів чи місяців прибуде більше боєприпасів і може адаптувати свою тактику до цього вже сьогодні. Ще раз хочу подякувати всім, хто приєднався до цієї ініціативи», – сказав він, зазначивши, що вже близько 20 країн висловили готовність сплатити за покупку снарядів для ЗСУ.
Відомо, що це Бельгія, Нідерланди, Німеччина, Франція, Норвегія, Польща, Ісландія, країни Балтії та інші держави.
Раніше автор ініціативи – чеський президент Петр Павел – заявив, що Прага намагається доставити Україні боєприпаси «так швидко, наскільки це можливо».
За словами радника прем'єра Чехії з питань нацбезпеки Томаша Пояра, постачання снарядів може розпочатися вже в червні. Більше того, глава МЗС країни Ян Липавський заявив, що Київ замість 800 тисяч снарядів – як було заплановано – може отримати до 1,5 мільйона.
Дефіцит снарядів військові аналітики називали однією з головних причин того, що ЗСУ доводиться вести активну оборону на всій лінії фронту. Зокрема, Сили оборони могли відійти з Авдіївки та низки сіл на захід від неї через засилля російських авіабомб та нестачу боєприпасів.
Головні питання випуску:
- Чи можуть ЗСУ піти вперед, отримавши снаряди з «чеської ініціативи»?
- Чи дефіцит боєприпасів є головною причиною того, що Сили оборони змушені вести активну оборону?
- І на скільки вистачить ЗСУ 800 тисяч – чи 1,5 млн снарядів – від партнерів?
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Дефіцит боєприпасів у ЗСУ: чи здатні дрони замінити ракети? ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Полюють на цінну техніку за 100 км від фронту: чому російські «Орлани» складно збити і що з цим робити ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Ніякі ми не «ждуни»!: як Ямпіль на Донеччині виживає під обстрілами армії РФ
Схід
- У українських військових закінчуються боєприпаси на Донбасі – такими оцінками поділився радник Білого дому з питань комунікацій у сфері нацбезпеки Джон Кірбі в інтерв’ю каналу АВС News 17 березня.
- Американський Інститут вивчення війни заявив 15 березня, що війська РФ продовжать тиснути на Донбасі, щоб дестабілізувати українські оборонні лінії – аби розпочати вже новий наступ влітку 2024 року. На думку аналітиків, успіхи Кремля у ньому залежатимуть від військової допомоги Заходу Україні.
- Британське видання The Telegraph прогнозує також серйозні проблеми з українською ППО через пробуксування допомоги з боку США: до кінця місяця у ЗСУ нібито вже закінчаться західні ракети для захисту міст.
- Ситуація в зоні відповідальності оперативно-стратегічного угруповання військ (ОСУВ) «Таврія» залишається «складною, проте контрольованою», а на Авдіївському напрямку «стабілізується». Про це вдень 3 березня написав у телеграмі командувач угруповання Олександр Тарнавський.
- Територія на захід від Авдіївки залишається у центрі зусиль російського наступу на сході України, заявила 29 лютого розвідка Великої Британії. За її даними, армія РФ відтоді просунулась на 6 км від центру міста і «майже напевно» отримала контроль над Ласточкиним, Степовим і Сєверним. «Ці тактичні здобутки слугують переважно для консолідації російських позицій довкола Авдіївки», – йдеться в повідомленні, яке цитує Міністерство оборони Британії.
- Сили оборони України відійшли від селища Ласточкине, щоб «організувати оборону по лінії населених пунктів Орлівка – Тоненьке – Бердичі і не допустити подальшого просування супротивника далі в західному напрямку». Про це це повідомив спікер ОСУВ «Таврія» Дмитро Лиховій вдень 26 лютого в ефірі телемарафону.
- Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський 17 лютого заявив про виведення українських підрозділів з Авдіївки. Через два дні, 19 лютого, командувач Оперативно-стратегічного угруповання військ «Таврія» генерал Олександр Тарнавський повідомив, що на Авдіївському напрямку українські військові закріпилися на «нових рубежах оборони».
- 18 грудня минулого року командувач оперативно-стратегічного угрупування військ «Таврія» Олександр Тарнавський повідомив, що Збройні сили України зіткнулися з нестачею артилерійських снарядів і «згорнули деякі військові операції через брак іноземної допомоги».