На Покровськ чи Часів Яр? Росія вибирає, куди наступати далі

Росія продовжує розширювати плацдарм у районі прориву лінії оборони на північний захід від Авдіївки. Про це в ніч проти 30 квітня повідомив проєкт DeepState.

Зокрема, агресор просунувся вперед на захід від Очеретиного та в Кераміці. Пізніше аналітики зазначили, що всупереч прогнозам армія Росії поки не намагається оточити угруповання Сил оборони за Бердичами, щоб убезпечити свій лівий фланг від контратак ЗСУ. Натомість росіяни йдуть на північ, у напрямку на Костянтинівку.

Американський Інститут вивчення війни (ISW) у своєму звіті за 29 квітня зазначив, що російські війська тепер можуть обирати між кількома тактичними напрямками для подальших наступальних дій під Авдіївкою.

Агресор, за оцінками аналітиків, далі може спробувати прорватись на захід до Покровська або ж повернути на північ, щоб «здійснити можливі додаткові наступальні операції навколо Часового Яру». Саме Часів Яр, а не Покровськ, військові оглядачі називають ключем до вільної частини Донбасу.

Головні питання випуску:

  • Куди Росія поверне з Очеретиного?
  • Який вигляд матиме поле бою в Україні цього літа?
  • І чи допоможе нова зброя зламати плани РФ захопити весь Донбас цього літа?

​Про це та інше йтиметься в ефірі Радіо Донбас Реалії. Дивіться наживо – о 16:30 на @Радіо Свобода:

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Не хочу в Росію. Я – українець». У свої 88 він пішки вийшов із окупованого Очеретиного, щоб не брати паспорт РФ
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «На молекули розщепить, і все»: чому Україна наразі не може протистояти російським КАБам?
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Армія РФ прорвалась в Очеретиному, ЗСУ контратакували в Іванівському: що змінилось на східному фронті

Схід

  • Поставки зброї від США почались, але цей процес потрібно пришвидшити, заявив президент України Володимир Зеленський 29 квітня під час пресконференції з генсеком НАТО Єнсом Столтенбергом, який перебуває з офіційним візитом у Києві. Відповідаючи на запитання журналістів про темпи постачання озброєння, Зеленський зазначив, що «дещо почало надходити», але не все.
  • Україна зможе почати обмежені контрнаступальні операції наприкінці цього року, йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни, опублікованому 27 квітня. За прогнозами аналітиків, ЗСУ «із високою ймовірністю» стабілізують лінію фронту вже у наступні місяці.
  • З середини травня ситуація для України буде складною, але не катастрофічною, заявив очільник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов в інтерв’ю BBC Україна, опублікованому 22 квітня.
  • Армія Росії розпочне новий наступ на Донбасі наприкінці весни – на початку літа цього року, заявив Буданов в інтерв’ю німецькому телеканалу ARD, опублікованому 7 квітня. За його прогнозом, російські сили намагатимуться рухатись у напрямку Покровська.
  • Видання Politico 3 квітня опублікувало матеріал, у якому йдеться про критичне становище ЗСУ в разі літнього наступу російської армії. Джерела серед українських високопосадовців анонімно розповіли журналістам, що «існує великий ризик руйнування лінії фронту там, де російські генерали вирішать зосередити свій наступ». Серед причин такої ситуації співрозмовники назвали нестачу безпілотників, гаубиць і сотень тисяч снарядів і ракет.
  • У українських військових закінчуються боєприпаси на Донбасі – такими оцінками поділився радник Білого дому з питань комунікацій у сфері нацбезпеки Джон Кірбі в інтерв’ю каналу АВС News 17 березня.
  • Американський Інститут вивчення війни (ISW) заявив 15 березня, що війська РФ продовжать тиснути на Донбасі, щоб дестабілізувати українські оборонні лінії – аби розпочати вже новий наступ влітку 2024 року. За прогнозами аналітиків, успіхи Кремля у ньому залежатимуть від військової допомоги Заходу Україні.
  • Ситуація в зоні відповідальності оперативно-стратегічного угруповання військ (ОСУВ) «Таврія» залишається «складною, проте контрольованою», а на Авдіївському напрямку «стабілізується». Про це вдень 3 березня написав у телеграмі командувач угруповання Олександр Тарнавський.
  • Територія на захід від Авдіївки залишається у центрі зусиль російського наступу на сході України, заявила 29 лютого розвідка Великої Британії. За її даними, армія РФ відтоді просунулась на 6 км від центру міста і «майже напевно» отримала контроль над Ласточкиним, Степовим і Сєверним.
  • Сили оборони України відійшли від селища Ласточкине, щоб «організувати оборону по лінії населених пунктів Орлівка – Тоненьке – Бердичі і не допустити подальшого просування супротивника далі в західному напрямку». Про це повідомив спікер ОСУВ «Таврія» Дмитро Лиховій вдень 26 лютого в ефірі телемарафону.
  • Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський 17 лютого заявив про виведення українських підрозділів з Авдіївки. Через два дні, 19 лютого, командувач Оперативно-стратегічного угруповання військ «Таврія» генерал Олександр Тарнавський повідомив, що на Авдіївському напрямку українські військові закріпилися на «нових рубежах оборони».
  • 18 грудня минулого року командувач оперативно-стратегічного угрупування військ «Таврія» Олександр Тарнавський повідомив, що Збройні сили України зіткнулися з нестачею артилерійських снарядів і «згорнули деякі військові операції через брак іноземної допомоги».