Співробітники Державного бюро розслідувань (ДБР) провели обшуки у Департаменті з питань державного архітектурно-будівельного контролю та Департаменті з питань реєстрації Київської міської державної адміністрації. ДБР перевіряло документи у справі щодо незаконної забудови в буферній зоні Києво-Печерської лаври. Що саме закидають столичним чиновникам, і як можна зупинити протиправну забудову історичного Києва?
ДБР звинувачує працівників Київської міської державної адміністрації (КМДА) у тому, що вони не перешкодили зведенню 6-поверхової споруди у прилеглій до лаври зоні і незаконно зареєстрували право власності забудовника на неспоруджене приміщення. Чиновникам закидають зловживання повноваженнями і службову недбалість.
У столичній адміністрації, натомість, кажуть, що неодноразово звертались до правоохоронних органів з приводу порушень у цьому будівництві.
Департамент з питань державного архітектурно-будівельного контролю КМДА вимагав зупинити зведення незаконного об’єкту, а далі й взагалі наполягав на його знесенні. Київський міський голова Віталій Кличко пов’язує обшуки з тиском як на місцеву владу, так і на нього особисто. За словами столичного мера, всі ці дії подаються під виглядом боротьби з корупцією.
Про яку споруду мова?
Йдеться про зведення висотки по вулиці Редутній, 32 біля Києво-Печерської лаври.
Про незаконні будівельні роботи тут писали й громадські активісти. В організації «Стоп корупції» з з’ясували, що нелегальні роботи розпочалися на місці незаконно зруйнованого житлового будинка, який був знесений без жодного дозвільного документа від київської влади.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:
Нова Держінспекція містобудування. Чи поменшає корупції в будівельній галузі після реформи?«Попри незаконне знесення будинку, Департаментом містобудування та архітектури КМДА 03.03.2014 року замовнику видано містобудівні умови і обмеження забудови, в порушення вимог чинного законодавства не на реконструкцію житлового будинку, а на нове будівництво», – наголошують активісти.
Замовником будівництва, а також власником земельної ділянки була зазначена громадянка Пономаренко Т.С, на яку навесні 2014 року зареєстрували декларацію про початок будівельних робіт. Через три роки Державна архітектурно-будівельна інспекція скасувала документ, однак й після цього будівельні роботи тривали далі.
Зупинити хаотичну забудову
Предмет протистояння між ДБР і КМДА – це, фактично, кількість поверхів у будинку на Редутній, 32. Але проблема полягає не у висоті споруди, а у самому факті її існування в історичній частині Києва. А це є абсолютно незаконно, вважає депутат Київської міської ради VII скликання, громадська активістка, захисниця архітектурних пам’яток Олена Терещенко.
За її словами, вулиця Редутна розташована в межах охоронної зони об’єкта, занесеного до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Собор Святої Софії, Києво-Печерська лавра й прилеглі до них монастирські будівлі є частиною Державного історико-культурного заповідника «Стародавній Київ» і належать до земель історико-культурного призначення.
Це варварство! Там кожний сантиметр території є історичною цінністюОлена Терещенко
«Це варварство! Там кожний сантиметр території є історичною цінністю. Хочу нагадати про рішення Київради від 2015 року, яке наклало заборону на все будівництво у буферній зоні Києво-Печерської лаври і Софії Київської.
Така забудова спотворює унікальне архітектурне середовище пам’ятки. І йдеться не лише про цю споруду. Це масове явище, тому що закони не виконуються!» – наголосила Олена Терещенко в інтерв’ю Радіо Свобода.
«Чи можна було заборонити будівництво 6-поверхового офісного комплексу біля Лаври?» – запитує у своїй колонці на «Українській правді» міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко. На його думку, це можна зробити за умов не лише політичної волі тих, хто підписував документи, але й посилення адміністративної та кримінальної відповідальності за такі злочини.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:
Міністр Ткаченко про «ручне» управління УКФ, українське кіно, «Велику реставрацію» і туризмЗа його словами, першими кроками у збереженні культурних та історичних споруд є створення національного реєстру пам’яток, а також укладання так званого охоронного договору і постійний моніторинг культурної спадщини.
Крім цього, міністр пропонує збільшити штрафи за знищення історичних будівель. Нині максимальний штраф – 170 тисяч гривень, що у порівнянні з прибутками порушників, це мізерні кошти. Олександр Ткаченко вважає, штрафи необхідно збільшити до 3 мільйонів 400 тисяч гривень.
Крім економічного покарання, нечесних забудовників слід також притягувати і до кримінальної відповідальності, вважає Олена Терещенко. Проте наразі в Україні не порушено жодної такої справи, оскільки немає механізму притягнення до відповідальності. Це й розвֹֹֹ’язує руки спритним ділкам.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Будинок зі складною долею. Як зберегти садибу авіаконструктора Сікорського у Києві?