29-30 вересня 1941 року у київському Бабиному Яру, за даними УІНП, нацисти розстріляли майже 34 тисячі євреїв. День 29 вересня є Днем пам'яті жертв Бабиного Яру, що став одним із симолів Голокосту – геноциду євреїв, який гітлерівські нацисти чинили на всіх окупованих ними територіях.
«Найжахливіші злочини відбуваються, коли світ мовчить», – наголосив президент України Володимир Зеленський, вшановуючи пам'ять жертв Бабиного Яру.
У ці дні 83 роки тому нацисти «дорогою смерті гнали до яру жителів міста цілими сім'ями – чоловіків, дітей, жінок, вагітних».
«Масштаби цього зла важко осягнути й досі», – написав Зеленський на своїй сторінці у мережі Facebook.
«Бабин Яр – страшний символ того, що найжахливіші злочини відбуваються тоді, коли світ обирає не помічати, мовчати, бути байдужим, бути недостатньо рішучим, аби дати злу гідну відсіч. Коли очі світу заплющені, людяність програє»
Президент України, яка сама зараз є об'єктом геноцидних прагнень очолюваної Путіним Росії, наголосив, що трагедія Бабиного Яру є «наочним доказом звірства, на яке спроможні режими на чолі з вождями, що тримаються на залякуванні та насильстві».
«У будь-які часи вони нічим не відрізняються. Але має відрізнятися реакція світу. Це те, чого світ повинен був навчитись. Треба стояти на сторожі людяності, життя і справедливості»
«Треба захищатись від зла», – наголосив Володимир Зеленський.
За весь час окупації Києва у 1941-1943 роках у Бабиному Яру нацисти розстріляли, за різними даними, від 70 до 200 тисяч людей: євреїв, ромів, пацієнтів психіатричної лікарні, військовополонених, в’язнів Сирецького концтабору. У Бабиному Яру також розстріляли понад 600 членів ОУН.
В часи СРСР трагедію Бабиного Яру замовчували, і навіть у ці вересневі дні не пускали туди людей, які хотіли вшанувати пам'ять жертв. Зі здобуттям незалежності в Україні повернули історичну пам'ять про воєнний злочин нацистів у Бабиному Яру і щороку на державному рівні відбуваються меморіальні заходи.
Радіо Свобода збирає свідчення про воєнний злочин нацистів у Бабиному Яру у 1941-43 роках.
Зібрані факти, свідчення та історії людей – читайте тут
Ось деякі з них:
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Ми вийшли до траншеї, куди палками зганяли людей» – врятована з Бабиного Яру ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Майже до смерті батько не розповідав мені про Бабин яр – історик ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Україна в часи Голокосту. Історичні факти ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: До роковин Бабиного Яру: релігійний фактор у справі порятунку євреїв під час Голокосту ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Як нацисти розстрілювали членів ОУН у Бабиному Яру: історичні факти ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Ганебне зборище єврейських й українських націоналістів». Перший мітинг у Бабиному Яру ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Голокост – це спільна трагедія людей усіх національностей в Україні – Данилова ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Семеро праведників, десятки врятованих: історії українців, які рятували євреїв у часи Голокосту ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Як КДБ боровся з акціями пам’яті убитих у Бабиному Яру євреїв ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Німецький полон 1941 року: понад 2 мільйони полонених між загибеллю, звільненням і виживанням