Прага, 2 листопада 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Десятки тисяч супротивників грузинського Президента Михеїла Саакашвілі зібралися у п’ятницю на демонстрацію в центрі Тбілісі. Головні їхні вимоги – парламентські вибори навесні 2008 року, а не восени, зміни до виборчого закону, звільнення всіх політв’язнів. Це найбільша демонстрація опозиції від часів Революції троянд 2003 року.
Мітинг опозиції біля будівлі парламенту у Тбілісі, 2 листопада 2007 р. |
(epa) |
Самі організатори акції оцінили кількість учасників демонстрації приблизно в сто тисяч. За іншими оцінками, демонстрантів було близько 50 тисяч.
Один із лідерів опозиції, колишній міністр із урегулювання конфліктів Ґіорґі Хаїндрава формулює вимоги учасників акції так: «Ми ставимо питання, щоб вільні демократичні вибори були проведені в конституційні терміни – це весна наступного року. Ми не збираємося вимагати відставки президента – ми ставимо питання про те, щоб він повернувся в рамки Конституції».
Владні сили не збираються йти на компроміс
Парламентські вибори в Грузії мали б відбутися навесні наступного року за попередньою редакцією Конституції. Опозиція вважає законною саме її і вимагає дотриматися цього терміну.
Після останніх конституційних змін, які провела влада, вибори перенесли на осінь, щоб вони збігалися з президентськими. Владні сили теж говорять, що дотримуватимуться Конституції, маючи на увазі чинну редакцію.
Опозиція звинувачує владу і в перешкоджанні маршеві. «Вони зупинили мене і змусили людей вийти з мого мікроавтобуса», «Ми будемо йти пішки, ми не боїмося», – говорять демонстранти.
Однак представник парламентської більшості Ґіґа Бокерія заявляє про повагу до прав демонстрантів: «Грузія – демократична країна, і демонстрації тут є нормальним явищем».
Уперше серед опозиціонерів відкрито з’явився грузинський бізнесмен-мільярдер Бадрі Патаркацішвілі, який раніше фінансував Революцію троянд. Тепер він вважає, що Саакашвілі «узурпував владу в країні».
Після наради більшості в парламенті Грузії голова комітету з оборони і безпеки Ґіві Тарґамадзе заявив, що «розмови на рівні ультиматумів – це не діалог» і додав, що «більшість не збирається йти на компроміс і змінювати дату виборів».
Зараз у Тбілісі на міжнародному форумі «Розбудова Європейського Сходу» перебувають Генеральний секретар Ради Європи Тері Дейвіс, а також помічник Держсекретаря США Данієль Фрід. Останній сказав, що він вважає демонстрацію опозиції в Тбілісі нормальним явищем у демократичній країні та внутрішньою справою самих грузинів.
Матеріали до теми:
Грузинсько-російське протистояння на кордоні грузинсько-абхазького розмежування в Абхазії триває Президент Грузії оголосив командувача російських миротворчих сил у зоні грузинсько-абхазького конфлікту персоною нон-ґрата Грузія на шляху до НАТО і ЄС Колишній міністр оборони Грузії відмовився від звинувачень у корупції та замовних політичних вбивствах на адресу президента Політичний скандал у Грузії може зіпсувати її імідж як демократичної країни