Віталій Пономарьов Київ, 8 травня 2007 року (RadioSvoboda.Ua) – Сьогодні у всьому світі відзначається 62 роки від перемоги коаліції союзників у війні з нацизмом. Україна на той час не була незалежною державою, і тому картина участі українців у боротьбі з нацистами радше нагадує мозаїку.
Українці воювали в підрозділах армії Сполучених Штатів Америки, у польській армії генерала Владислава Андерса та у Війську Польському, у радянських, словацьких і югославських партизанських загонах. У складі французького руху Опору діяли сформовані з українців Волині курені імені Богуна та імені Шевченка і сформований з галичан окремий відділ поручника Круковського. В армії Канади проти нацистів воювали близько сорока тисяч канадських українців, у чехословацькому корпусі генерала Людвиґа Свободи – 11 тисяч українців Закарпаття.
На Волині, Поліссі, Поділлі та в Галичині проти нацистів воювали вояки Української Народно-Революційної Армії Тараса Бульби-Боровця, загонів Організації Українських Націоналістів та близько тридцяти тисяч вояків Української Повстанської Армії.
А прапор Перемоги на куполі Рейхстагу 30 квітня 45-го року встановила група радянських розвідників на чолі з уродженцем Сумщини, лейтенантом Олексієм Берестом.
Матеріали до теми:
Музей тюрем окупаційних режимів різних часів ЩОБ ПАМ''ЯТАЛИ День перемоги чи нова окупація – ціна дискусії? День визволення Чехословаччини від нацизму нині громадяни двох незалежних країн – Чехії та Словаччини відзначають як національне свято