Тетяна Ярмощук Київ, 10 квітня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Сьогодні у центрі уваги Конституційний Суд. Спочатку представники коаліції поширили інформацію, нібито Президент готується відкликати з Суду шістьох суддів, призначених за президентською квотою. Секретаріат глави держави це спростував. А згодом п’ятеро суддів Конституційного Суду заявили про політичний тиск і попросили державної охорони.
Петро Стецюк: “Вважаємо неможливим брати участь у розгляді Конституційним Судом України доленосних для українського народу питань до тих пір, поки суддям Конституційного Суду України не будуть забезпечені умови для неупередженого і незалежного розгляду та ухвалення правосудних рішень. З метою гарантування нашої безпеки просимо в установленому порядку надати нам державну охорону”.
Хто саме тисне?
Опозиція заявляє, що на суддів Конституційного Суду тиснуть коаліція та уряд. Представник “Нашої України” Юрій Ключковський в інтерв’ю Радіо Свобода сказав: “Це означає, що їх уже дістало те, що робиться з Конституційним Судом, і що вони вже більше терпіти не можуть. Хто на них тисне, це очевидно. З того моменту, відколи Янукович взяв на себе роль прес-секретаря Конституційного Суду, то зрозуміло, хто тисне і хто намагається визначити, чим займається і як займається Конституційний Суд. Атмосфера у Конституційному Суді нездорова, і сподіватися на об’єктивний розгляд справи немає ніяких підстав. Коаліція розвалює органи влади один за другим. Намагалися розвалити ЦВК, тепер намагаються купити, чи затиснути Конституційний Суд”.
А регіонал Володимир Зубанов називає сьогоднішню заяву суддів політтехнологією Секретаріату Президента: “Це відомі судді, які завжди підтримували будь-яку позицію Президента. Це така політтехнологія зараз з боку Секретаріату Президента, щоб вони відмовилися від участі [у розгляді] цього питання. Але кворум є, думаю, що Суд завтра розглядатиме це питання і ухвалить виважене юридичне рішення”.
Якщо тиснуть, то треба це довести
Якщо на суддів Конституційного Суду чиниться тиск, вони мають це довести. Таку думку в інтерв’ю Радіо Свобода висловив політолог Андрій Єрмолаєв: “Якщо суддя, тим більше суддя вищої судової інстанції, Конституційного Суду, говорить про факт тиску, то, я думаю, сам Бог, право, суспільство і професія вимагають від нього доводити це до юридичного факту. Якщо у них є факти, вони ж фахові юристи і просто зобов’язані почати процедури, пов’язані зі звинуваченням. А все інше, суто інформаційні формулювання без фактажу, вони нічого не значать”.
Один із суддів Конституційного Суду у відставці у розмові з Радіо Свобода висловив переконання, що сьогоднішнє рішення суддів не вплине на розгляд справи про відповідність Указу Президента нормам Конституції.
До складу Конституційного Суду входять 18 суддів, по 6 від Президента, парламенту та З''їзду суддів. У законі про КСУ йдеться, що засідання суду є повноважним за присутності не менше 11 суддів. Рішення ухвалюються, якщо за нього проголосувало більше половини суддів, які брали участь у засіданні.
Матеріали до теми:
Депутати ПАРЄ та Європарламенту, можливо, допомагатимуть вирішувати кризу в Україні Крок вперед – крок назад: які сценарії компромісу ще можливі? “Закон суворий, але...” - за якими законами живуть українські політики, та чим є в Україні Конституція? Меджліс кримськотатарського народу підтримує дострокові вибори Українська політика вимагає змін, стверджують львів’яни Змагання за владу між президентом і парламентом народжує конституційні кризи. Інтерв’ю з представник Венеціанської Комісії Нинішній тиждень в Україні буде вирішальним. В Україні прийшов час незалежних політиків. (Огляд світової преси) Любомир Гузар: "Я б дуже радо хотів у тому напрямі щось зробити, але ніхто нас не запрошує. Мені прийти і пхатися, і сказати: пане Президенте, пане Прем’єре, я хочу вам щось казати, — то понад мої сили"