Очільник Комітету з розвідки Палати представників Конгресу Сполучених Штатів республіканець Майк Тернер закликав міністра оборони США Ллойда Остіна зняти усі обмеження для України на використання ракет ATACMS та іншої далекобійної американської зброї. Лист зі зверненням конгресмен опублікував у соцмережі X, на що звертає увагу «Голосу Америки».
«Адміністрація Байдена обмежує здатність України захищатися від нападів Росії. Неможливо вести війну, в якій ворогу дозволено стріляти по вас, а ви не можете вести вогонь у відповідь», – йдеться у заяві конгресмена-республіканця Майка Тернера.
Він додав, що скасувати обмеження на використання ATACMS та іншої зброї далекого радіусу дії «неймовірно важливо, щоб гарантувати, що Росія понесе наслідки за свої дії».
В листі конгресмен нагадує, що 20 травня його комітет відправив двопартійне звернення від демократів та республіканців до адміністрації Байдена із закликом «дозволити українським силам завдавати ударів по території Росії, використовуючи зброю США».
І хоч Білий дім, через кілька днів після цього звернення частково зняв певні обмеження, Тернер наголошує, що «це позитивний крок, але недостатній».
Дозвіл Україні використовувати ATACMS для глибших ударів забезпечить можливість стримувати та захищатися від безперервних атак РосіїМайк Тернер
Напередодні президент США Джо Байден заявив, що Сполучені Штати дозволяють Києву використовувати американську зброю лише у прикордонній території Росії лише по об'єктах, що використовуються для нападу на Україну.
«Їм (українцям – ред.) дозволено використовувати [американську зброю] у прикордонній території, коли вони (росіяни – ред.) використовують (ті військові об'єкти – ред.) з іншого боку кордону для нападу на конкретні цілі в Україні. Ми не санкціонуємо удари на 200 миль углиб Росії, ми не санкціонуємо удари по Москві, по Кремлю» – сказав Байден.
На критичній необхідності зняти обмеження із далекобійних ракет ATACMS наголошує президент України Володимир Зеленський, пояснює Тернер у своєму листі. За словами республіканця, у відповідь на рішення адміністрації дозволити Україні завдавати ударів по цілях під Харковом «Росія неминуче розкидає свої сили на інших ділянках вздовж кордону».
«Дозвіл Україні використовувати ATACMS для глибших ударів забезпечить можливість переривати, стримувати та захищатися від безперервних атак Росії. Я закликаю вас скасувати усі заборони на використання ATACMS та іншої зброї великої дальності, яка постачається США», – підсумовує у своєму зверненні Тернер.
Днями спікер Палати представників республіканець Майк Джонсон також сказав «Голосу Америки», що нинішніх часткових дозволів для ЗСУ на використання американської зброї недостатньо. За його словами, Вашингтон повинен припинити «займатись мікроменеджментом воєнних зусиль в Україні», а сам Джонсон планує порушити це питання у розмові з адміністрацією Білого дому.
Раніше того ж дня, лідери Демократичної партії у Палаті представників також висловили сподівання, що усі обмеження на використання зброї США проти Росії будуть зняті. Однопартійці американського президента заявили про це під час пресконференції, відповідаючи на запитання «Голосу Америки».
Росія є агресором, і Росія розгортає свої війська на кордоні для атак по цивільних обʼєктахМетью Міллер
Зокрема, заступник голови фракції демократів у Палаті представників, конгресмен Тед Лю сказав, що підтримує зняття усіх обмежень з української армії щодо використання американської зброї та підтримує двопартійний лист, надісланий раніше комітетом з розвідки, який очолює Тернер.
Раніше у Державному департаменті заявили, що не вважають, що наданий Україні дозвіл завдавати ударів американською зброєю по території Росії є ескалацією у війні. Речник Держдепартаменту Метью Міллер зазначив: «Росія є агресором, і Росія розгортає свої війська на кордоні для атак по цивільних обʼєктах. Тож США і надалі вживатимуть належних заходів у відповідь, щоб Україна могла себе захистити».
Однак Міллер не прокоментував, на яку саме відстань Україні дозволено завдавати ударів по території Росії. При цьому, як повідомляв «Голос Америки», дозвіл стосується можливості «завдавати контрударів одразу через кордон» і не стосується ударів на далеку відстань, зокрема ракетами ATACMS, чия дальність ураження складає до 300 кілометрів.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Німеччина розглядає можливість відправки ще однієї батареї Patriot в Україну – Bloomberg