Людство протягом своєї історії зазнало багато пандемій, які охоплювали значну частину земної кулі, іноді забираючи життя мільйонів людей. Пропонуємо перелік пандемій, які були найбільш смертоносними в історії.
- Антонінова чума (165 рік н.е.)
Число загиблих: 5 мільйонів
Пандемія охопила Малу Азію, Єгипет, Грецію та Італію. Вважають, що насправді це була віспа чи кір. У Рим хворобу занесли легіонери, які поверталися з Месапотаміі. Існує гіпотеза, що від цієї хвороби помер римський імператор Марк Аурелій і його співрегент Луціус Верус.
- Чума Юстиніана (541-542)
Число загиблих: 25 мільйонів
Перша за переліком пандемія бубонної чуми, що розпочалася 541 року у Східній Римській імперії за часів правління імператора Юстиніана I, яка й названа його ім'ям (іноді Юстиніанова чума). Імператор, згідно з літописом, перехворів на чуму у 543 році й успішно видужав.
Від цієї пандемії загинула чверть населення Східного Середземномор'я. У розпал пандемії в Константинополі – столиці Східної Римської імперії – щодня вмирало по 5000 людей, що призвело до загибелі 40% населення міста.
- «Чорна смерть» (1346-1353)
Число загиблих: 75-200 мільйонів
Пандемія чуми поширилася Європою, Африкою та Азією. Імовірно, вона зародилася в Азії. Чума поширювалася на інші континенти через бліх на щурах, які часто жили на борту торговельних кораблів. У період другої пандемії, в 1346 році чума була занесена до Криму, а у 1351 році через Польщу – до України (спочатку до Чернігова й Києва) й Московського князівства. В Україні вона особливо лютувала у Переяславі, де, за переписами, знищила все населення.
- ТРЕТЯ пандемія холери (1852-1860)
Число загиблих: 1 мільйон
Найбільш смертоносна зі семи пандемій холери. Виникла в Індії, поширившись від дельти річки Ганг, на Азію, Європу, Північну Америку та Африку. Британський лікар Джон Сноу відстежував випадки холери і в решті-решт ідентифікував забруднену воду як засіб передачі хвороби. У рік, коли він це з'ясував, у Великобританії від пандемії померли 23 тисяч людей.
- Пандемія «російського» грипу (1889-1890)
Число загиблих: 1 мільйон
Перші випадки спостерігалися в травні 1889 року у трьох окремих та віддалених місцях: у російській Середньої Азії, в Канаді і в Гренландії.
- Пандемія грипу («іспанка») (1918-1920)
Число загиблих: 20-50 мільйонів
У результаті цієї пандемії заразилася більш ніж третина населення світу, померли від хвороби 20-50 мільйонів людей. Особливістю «іспанки» було те, що від неї найбільш помирали молоді міцні люди, вона була менш небезпечною для дітей і людей похилого віку.
- Пандемія «азійського» грипу (1956-1958)
Число загиблих: 2 мільйони
Пандемія зародилася в Китаї. Найбільш постраждали Китай і США. У США від пандемії загинули 70 тисяч людей.
- Пандемія «гонконгського» грипу (1968)
Число загиблих: 1 мільйон
Із першого зареєстрованого випадку в Гонконзі протягом трьох місяців хвороба поширилася на Філіппіни, Індію, Австралію, Європу і США. Хоча пандемія 1968 року мала порівняно низький рівень смертності (0.5%), вона призвела до загибелі більш ніж мільйона людей, у тому числі 500 000 жителів Гонконгу, приблизно 15% його населення в той час.
- Пандемія ВІЛ / СНІДу (на самому піку, 2005-2012)
Число загиблих: 36 мільйонів
Уперше хвороба ідентифікована в Демократичній Республіці Конго в 1976 році. В даний час із ВІЛ живе від 31 до 35 мільйонів людей, переважна більшість – в Африці на південь від Сахари, де 5% населення інфіковані.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Коронавірус в Україні і світі. Живий блог
Оригінал публікації на сайті Білоруської служби Радіо Свобода. Адаптація тексту і оформлення – Людмила Ваннек.