Від закриття закладів харчування до надзвичайного стану та обмеження вільного переміщення людей. Всього три місяці тому, ще на початку поширення хвороби, такий сценарій здавався неможливим. Але станом на сьогодні, на рахунку вірусу майже 170 тисяч інфікованих, з них понад 6 тисяч смертей. Тому швидкість поширення хвороби змушує уряди країн іти на дедалі більш безпрецедентні кроки задля безпеки своїх громадян.
Пандемія, що почалася у Китаї, уразила приблизно 156 країн. І якщо на початку епіцентром коронавірусу був лише материковий Китай, то зараз більшість випадків, а саме 52% від загальної кількості, зафіксовані за межами Піднебесної. Низка країн, де рівень захворювання невисокий, все одно намагаються запобігти ситуації, у якій опинилися Італія, Іран та Південна Корея, що стали новими епіцентрами поширення коронавірусу.
Європа
У понеділок Чеська Республіка посилила методи у боротьбі з коронавірусом. Відтепер до 24 березня у країні обмежене вільне пересуватися людей, за виключенням поїздок на роботу, до лікаря та родини, а також для покупок необхідних товарів.
«Ми намагаємося звести до мінімуму міжособистісні контакти. Це не комендантська година чи домашній арешт», – прокоментував ситуацію міністр внутрішніх справ Чехії Ян Гамачек, додавши, що поліція не збирається переслідувати людей.
Напередодні, у неділю, Австрія також оголосила про значні обмеження руху у громадських місцях, заборонивши збори із понад п’ятьма учасниками та закликаючи австрійців до самоізоляції. Уряд також встановив додаткові обмеження для в'їзду в країну.
Водночас, Франція закриває магазини, ресторани й розважальні заклади, починаючи ще з неділі. Уряд країни закликав людей залишитися вдома після того, як кількість підтверджених випадків за 72 години збільшилася удвічі. Та попри це, у Франції 15 березня все ж відбулися місцеві вибори.
«Я збираюся голосувати та продовжувати жити, не зважаючи ні на що. Я не боюся вірусу», – сказав 60-річний виборець Мартін на одній із паризьких виборчих дільниць.
Французькі місцеві вибори проходять не зважаючи на обмеження через коронавірус; явка поки що низька:
У Ватикані Страсний тиждень та великодні служби, у яких зазвичай бере участь десятки тисяч людей, наступного місяця проходитимуть без громадськості через спалах COVID-19.
У Нідерландах закривають школи, кафе, ресторани та спортивні клуби по всій країні. А у Німеччині влада закликала людей, що повертаються з Італії, Швейцарії та Австрії, до самоізоляції на два тижні.
Тим часом уряд Великобританії, де заходи безпеки були менш суворими, ніж будь-де в Європі, пообіцяв упродовж кількох тижнів ізолювати людей похилого віку, а також наполіг на карантині для кожного, у кого діагностують коронавірус.
США
Напружену атмосферу через поширення вірусу можна відчути й у Сполучених Штатах. Губернатори та мери закривають навчальні заклади та заклади харчування, мандрівники, повертаючись з-за кордону, годинами вистоюють черги в аеропортах, створюючи натовпи, які влада навпаки закликає уникати.
Федеральна резервна система через побоювання економічної кризи знизила базову процентну ставку майже до нуля. Водночас, президент Дональд Трамп запевняє, що уряд контролює ситуацію та закликав людей припинити панічно скуповувати харчові продукти, спустошуючи полиці магазинів, повідомляє Associated Press.
Ба більше, американське видання The New York Times опублікувало статтю про те, що адміністрація Трампа спробувала переконати німецьку фірму, яка розробляє ймовірну вакцину проти коронавірусу, перенести свою дослідницьку роботу в Сполучені Штати. Про це заявили німецькі посадовці, у яких виникли побоювання, що президент США намагається зробити так, аби вакцина була доступна в першу чергу, а можливо і виключно у Сполучених Штатах, йдеться у статті.
Раніше у суботу лікар Дональда Трампа сказав, що президент пройшов тест на коронавірус, який дав негативний результат. Напередодні, Трамп зустрічався з бразильською делегацію, серед представників якої принаймні в однієї людини виявили коронавірус.
«Через постійні контакти президента Трампа з незліченною кількістю людей, зокрема із співробітниками Білого дому, його слід регулярно перевіряти та проводити тест на коронавірус, в залежності від ситуації», – пише Саманта Виноград для CNNOpinion:
Попри те, що у країні у наявності обмежена кількість тестів, але згідно з даними офіційних посадовців у США зареєстрували понад 3500 випадків зараження та 65 смертей.
Азія та Океанія
Починаючи з неділі, Південна Корея стала більш суворо перевіряти мандрівників з Франції, Німеччини, Великобританії, Іспанії та Нідерландів після введення аналогічних правил у Китаї, Італії та Ірані. Відвідувачі з цих країн тепер повинні завантажити додаток, щоб повідомити, чи є у них симптоми. Південна Корея тестує сотні тисяч людей і відстежує потенційних хворих, використовуючи мобільні телефони та супутникові технології.
Прем'єр-міністр Австралії Скотт Моррісон заявив, що відтепер мандрівникам, які прибувають у країну, необхідно буде самоізолюватися протягом 14 днів, а іноземні круїзні лайнери взагалі будуть заборонені на місяць, з огляду на зростання кількості нових випадків. Схожі заходи безпеки ухвалила сусідня Нова Зеландія у суботу.
На Філіппінах, де було зареєстровано чотири нові смерті від коронавірусу та 29 випадків зараження, влада також майже на місяць оголосила карантин у столиці Манілу.
Середній схід та Африка
Судовий процес над справою прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміну Нетаньягу, що мав відбутися 17 березня, через спалах коронавірусу переносять на травень. Напередодні парламентських виборів Нетаньягу звинуватили у хабарництві, шахрайстві та зловживанні довірою, що прем'єр-міністр, зі свого боку, повністю заперечує.
Йорданія підтвердила 12 нових випадків COVID-19,водночас, центральний банк країни заявив про заходи допомоги проблемним підприємствам та туристичному сектору, які сильно постраждали від наслідків пандемії.
Наслідуючи приклад інших, країни Перської затоки також розширили свої заходи безпеки: Об'єднані Арабські Емірати закрили низку громадських місць, включно з фондовою біржею Абу-Дабі, оскільки в регіоні продовжується поширення коронавірусу.