Зростання кількості туристів на 6% – це багато, але навряд чи мова йде суто про тих, хто приїхав в Україну відпочивати, переконаний президент Української асоціації туристичних агенцій Антон Рудич. Однак визнає, що чимало іноземців цікавляться українськими містами та кухнею. Втім, аби збільшити кількість відпочивальників в південних регіонах влітку, держава повинна заохотити розвиток місцевого туристичного бізнесу, стверджує директор Центру розвитку туризму Володимир Царук.
Your browser doesn’t support HTML5
Хоча, згідно звіту Міністерства економічного розвитку, потік туристів до України зріс на 6%, президент Української асоціації туристичних агенцій Антон Рудич цю цифру оцінює критично.
«14 мільйонів – навряд чи це все туристи, скоріше, люди, які приїздять сюди по бізнесу чи з якоюсь особистою метою. Я дуже скептичний, що справа саме в туристах. Хоча те, що збільшення туризму до України з сусідніх країн є – це правда. Знаю, що деякі туристичні оператори в Україні почали возити в Затоку, наприклад, з Білорусі, і вони не встигали ставити додаткові автобуси», – визнає Рудич у студії «Ранкової Свободи».
За його спостереженнями, найбільше іноземців приваблюють культурно-історичні осередки на кшталт Києва та Львова.
Іноземці хочуть більше українських страв, а наші ресторатори, навпаки, намагаються зробити «високу французьку кухню»Антон Рудич
«Для розваг в нас не так багато місць, які можуть дорівнятись до європейських, але тим не менш Одеса – це, звичайно, улюблене місце для багатьох, щоб пошуміти, погуляти. Взимку – Буковель, чудово розвивається. Вони молодці, роблять і літні програми, щоб зробити його цілорічним».
Рудич відзначає, що українською атракцією могла б стати національна кухня, але вказує на дисбаланс між попитом з боку вітчизняних та іноземних споживачів.
«Іноземці хочуть більше українських страв, а наші ресторатори, навпаки, намагаються зробити «високу французьку кухню». Ті, хто живе в Україні, певно, борщ і вдома їдять. Коли йдуть до ресторану, хочуть щось екзотичне», – визнає він.
Також фахівець звертає увагу на те, що в той час, як іноземці обирають більш знані місця, українці їздять по маловідомих «глушинах».
«Усілякі замки та якісь каньйони більше приваблюють українців, які в першу чергу на вихідних, коли їм треба кудись поїхати, вирішують: не кожні ж вихідні їздити до Львова, а тут можна 50-100 кілометрів від’їхати, заїхати в Умань, ще кудись і отримати невелике задоволення на вихідних».
Самі українці зазвичай надають перевагу західним регіонам – Львівщині, Закарпаттю – проте на травневі свята чимало відпочивальників прямує до Одещини, розповідає директор Центру розвитку туризму Володимир Царук. Він додає: останнім часом популярності набувають природні парки.
Національні парки, як Асканія-Нова, Карпатський природній парк – ці маршрути стають все більш і більш популярними серед туристів. Це те, що нове, що є зараз і куди можна поїхатиВолодимир Царук
«Такі національні парки, як Асканія-Нова, Карпатський природній парк – ці маршрути стають все більш і більш популярними серед туристів. Це те, що нове, що є зараз і куди можна поїхати. На тому ж Півдні, на Херсонщині є два унікальні заповідники, куди теж дуже багато їздять туристи, особливо під час літнього сезону. Це найбільший острів, який є в Європі на Чорному морі – острів Джарилгач і острів Бирючий, де є Азово-Сиваський заповідник».
Царук прогнозує, що відпочинок на природі – в парках, каньйонах, на річка – буде популярний і цього літнього сезону.
За словами очільника Центру розвитку туризму, уряд, хоч і не заважає розвитку туризму, мав би його стимулювати, адже попереду ще багато роботи – особливо на півдні країни.
У трьох південних областях немає жодного готелю, який відповідає європейським рівням трьох, я вже не кажу про чотири, зірок, на березі моряВолодимир Царук
«На сьогоднішній день, наприклад, в трьох південних областях немає жодного готелю, який відповідає європейським рівням трьох, я вже не кажу про чотири, зірок, на березі моря. То куди ми збираємося приймати туристів, яких буде возити, наприклад, Ryanair?» – питає він.
Серед таких заохочувальних заходів Царук називає привілеї для туристичного бізнесу в отриманні кредитів та сплаті податків.
Роками вкладались кошти в кримські готелі, про Херсонщину, Миколаївщину, крім дитячих оздоровчих таборів, ніхто і мови не вівВолодимир Царук
«Держава повинна розробляти спеціальні програми з пільгового кредитування, з того, щоб робити податкові канікули для тих компаній, які хочуть будувати готелі саме на півдні. Тому що роками вкладались кошти в кримські готелі, санаторії, звичайно, про Херсонщину, Миколаївщину, крім дитячих оздоровчих таборів, ніхто і мови не вів», – нагадує він.
На переконання експерта, якби представники влади вищих рівнів – прем’єр-міністр та президент – ухвалили таке рішення, це б сприяло розвитку депресивних південних регіонів.
«Якщо в Грузії свого часу були рішення на рівні перших осіб про передачу землі і податкові канікули, то, безумовно, сьогодні в Батумі 12 брендових готелів міжнародного рівня, і туди приїздять туристи з усього світу».
Антон Рудич у свою чергу зазначає, що Україна в будь-якому разі не зможе змагатись із Єгиптом чи Туреччиною в плані курортного відпочинку.
Неможливо конкурувати з Єгиптом і Туреччиною в літній час, неможливо побудувати Ейфелеву вежу на Одещині і не треба. Кожному своє – нам треба знаходити свої цікавинкиАнтон Рудич
«Неможливо конкурувати з Єгиптом і Туреччиною в літній час, неможливо побудувати Ейфелеву вежу на Одещині і не треба. Кожному своє – нам треба знаходити свої цікавинки. Гастрономічний туризм може бути такою цікавинкою, кластери на кшталт Буковелю можуть приваблювати людей, особливо якщо додати івент-частину, якийсь захід», – пропонує він.
Такими заходами могли б бути музичні фестивалі – хоча експерт визнає, що організовувати їх дорого і довго, однак вони залучають чимало приїжджих.
«Міжнародні музичні фестивалі – на них до 20% місцевого населення, решта – іноземці», – констатує Рудич.
Ранковий ефір Радіо Свобода слухайте і дивіться на YouTube-каналі