Україна протиставить якісне кіно «патріотичному» російському лайну» – Неретін

Серед очікуваних кінопрем’єр – художня стрічка «Кіборги», ​присвячена захисникам Донецького аеропорту

Стрічка «Кіборги» (про захисників Донецького аеропорту), драма «Черкаси» (про блокаду російськими вояками українського корабля в Криму) – в Україні знімають кіно про нинішню війну. Ахтем Сеітаблаєв готує свою картину до прем’єри, а Тимур Ященко почав зйомки стрічки про події в розпал анексії Росією Криму. Тим часом військову драму «Іній» за участю французької акторки Ванеси Параді представлять на ювілейному 70-му Каннському фестивалі в травні цього року в позаконкурсному показі.

Перший український фільм про агресію Росії проти України вийшов на екрани в 2015 році. В серіалі «Гвардія» знявся актор Олексій Горбунов. В інтерв’ю Радіо Свобода він зізнався, що розраховував на те, що фільмів про цю війну зніматимуть більше.

Олексій Горбунов

«Історій стільки, починаючи з 2014 року, коли я вперше у госпіталь приїхав до пацанів. Я вперше послухав історії цих молодих хлопців, які першими туди потрапили і перші поранення страшні отримали, я тоді кричав: де сценаристи?! З диктофоном туди – пишіть пацанів, пишіть, бо це все історії для майбутніх фільмів! Я чомусь думав, що ми швидше зніматимемо. А в результаті – тільки одна «Гвардія», – сказав Горбунов.

Офіційний трейлер серіалу «Гвардія»

Під час Другої світової у США і СРСР фільми знімати не переставали. Скажімо, прем’єра кінострічки «Два бійці» з піснею «Темна ніч» з Марком Бернесом та Борисом Андрєєвим у головних ролях відбулася 1943 року.

Через фільм «Касабланка» (1942 рік, режисер Майкл Кертіс) в Голівуді спробували достукатись до тодішніх американців, які вважали, що війна – це десь далеко і їх не стосується.

В Україні на цю осінь заплановано сім прем’єр фільмів власного виробництва і зокрема, про агресію Росії.

«У 2015 році було виділено (на кіновиробництво – ред.) 100 мільйонів гривень. В 2016 році – 250 мільйонів гривень. Станом на сьогодні вже півмільярда гривень. Кіно – досить тривалий процес, відповідно картини, які ми фактично почали фінансувати наприкінці 2015 року, почнуть виходити, починаючи з цієї осені», – зазначив перший заступник голови Державного агентства з питань кіно Сергій Неретін.

Ахтем Сеітаблаєв

Художня стрічка «Кіборги» – у числі очікуваних цьогорічних прем’єр. Український режисер, актор Ахтем Сеітаблаєвприсвятив її захисникам Донецького аеропорту. Зйомки, здійснені в Києві та на Чернігівщині, вже завершено, автор планує прем’єру на 6 грудня ‒ День Збройних сил України.

У невеликому місті Очакові на Миколаївщині, де кіно раніше не знімали, минулого тижня розпочали роботу над воєнною драмою «Черкаси».

Події будуть розгортатись під час анексії Криму, коли протягом трьох тижнів на озері Донузлав моряки українського тральщика U-311 «Черкаси» чинили спротив російським військовим.

«Черкаси» як Військово-морські сили України»

За словами режисера Тимура Ященка, сценарій «не писався на коліні» – робота тривала два з половиною роки.

«Я побачив на YouTube тральщик «Черкаси» і як співали про «воїнів світла». Щоправда, потім з’ясувалось, що це було на «Ольшанському» (великий десантний корабель «Костянтин Ольшанський» також чинив спротив на озері Донузлав в березні 2014 року – ред.). Збірний образ: тральщик «Черкаси» як Військово-морські сили України», – розповів режисер, який, до речі, народився в Черкасах.

Початок зйомок фільму «Черкаси»

Також Тимур Ященко зауважив: сюжет кінострічки не відтворює події на Донузлаві «один до одного».

Консультантом фільму виступає командир корабля «Черкаси» Юрій Федаш. Понад 40% коштів (бюджет фільму складає близько 40 мільйонів гривень – ред.) на повнометражну стрічку виділила держава.

«Дуже хочеться вірити, що буде епічне гарне кіно. Як мінімум російські стрічки нам треба перегнати. І за якістю, і за меседжами. Тому що «патріотичне» російське лайно, перепрошую, задовбало», – зауважив перший заступник голови Держкіно Сергій Неретін.

Тим часом від 20 квітня цього року почав діяти закон про державну підтримку кінематографу України.