​Український журналіст Сущенко і ФСБ Росії. Кремль знову потрапив у халепу?

Роман Сущенко після затримання. Москва, 3 жовтня 2016 року

У Росії вимальовується справа нового політв’язня – українського журналіста Романа Сущенка. Після візиту до родичів у Москву, ФСБ Росії затримала його за підозрою у «шпигунстві» і вже арештувала на два місяці на час розгляду справи. Адвокат розраховує в найближчі дні відвідати Сущенка у в’язниці «Лефортово». А російська правозахисниця, яка першою виявила його за ґратами, каже, що журналіст у шоковому стані. Тим часом, МЗС України називає Романа Сущенка «заручником російської влади».

Романа Сущенка, який останні 6 років є власним кореспондентом «Укрінформу» у Парижі, арештували в Москві за підозрою «у шпигунстві». До російської столиці він прибув 30 вересня у приватних справах. Російські силовики наполягають: чоловік є співробітником Головного управління розвідки Міноборони України. І у Москву, мовляв, прилетів для «шпигунської акції», аби зібрати «відомості про діяльність Збройних сил Росії». Українська розвідка вже назвала цей привід Росії – «фейком».

​Російське МЗС же заявляє, що Сущенко не звертався до них за акредитацією й нічого не сказав про те, що прилетів у приватних справах.

«Сущенко перебував на території Росії без журналістської акредитації МЗС Росії, яка видається всім іноземним кореспондентам, що працюють таким чином у Росії», – повідомив тамтешній МЗС.

Водночас, зауважили, що «Сущенко не виконував на території Росії журналістських функцій».

Доступу до Сущенка не мають ні рідні, ні консул, ні адвокат Фейгін

Свою версію затримання та спілкування з російськими силовиками Роман Сущенко викласти поки не може – доступу до чоловіка не мають ні рідні, ні його адвокат Марк Фейгін.

Марк Фейґін

Поговорити з ним поки вдалось лише російській правозахисниці, члену Громадської спостережної комісії Москви Зої Свєтовій. Вона і виявила журналіста за ґратами.

«Абсолютно випадково вчора (2 жовтня – ред.) під час перевірки Лефортовської тюрми у карантинному відділенні побачили чоловіка у такій арештанській робі. Засмаглий молодий чоловік. Ним виявився український журналіст Роман Сущенко. Із великими зусиллями нам вдалось дізнатись його ім’я і прізвище. Він сказав, що іноземець. Співробітники СІЗО усіляко заважали нам говорити», – каже правозахисниця.

За словами правозахисниці, Сущенко у в’язниці «Лефортово» перебуває у стані шоку. Стаття «Шпигунство», за якою його звинувачують, загрожує терміном від 10 до 20 років у колонії.

Він не розуміє, чому його тримають у тюрмі, без зв’язку, у повній ізоляції
Зоя Свєтова

«Він не розуміє, чому його тримають у тюрмі, без зв’язку, у повній ізоляції. Він там два дні, не знає, що буде з ним завтра», – сказала Зоя Свєтова у коментарі Радіо Свобода.

Він сказав, що його не катували при затриманні, проте чинили психологічний тиск. Не дозволили подзвонити дружині та українському консулу. Сущенко не знав причин його затримання та навіть того, де перебуває, каже правозахисниця. Про обставини затримання і кримінальної справи правозахисникам із Сущенком говорити не дозволили.

Поки ФСБ не оприлюднила жодних доказів, що він дійсно є шпигуном – Фейгін

Адвокат Марк Фейгін вже подав вимогу, і розраховує «якщо не сьогодні, то завтра» побачитись із підзахисним. У в’язниці «Лефортово», де його утримують, на контакт не ідуть та інформацію про підзахисного не розголошують, сказав Фейгін у коментарі Радіо Свобода. Також поки невідомо, чи подавала скаргу на арешт Сущенка адвокат, якого йому виділила Росія. Так чи інакше, Марк Фейгін планує зробити це сам, відразу, коли розбереться із матеріалами справи.

Поки ж йому чинять перепони.

​«Абсолютно точно, що все залежатиме від того, чому і через що його «взяли». Поки ФСБ не оприлюднила жодних доказів, що він дійсно є шпигуном. Я бачив відеозапис, на якому він просто сидить у тюрмі. Але ж це не доказ, що ж це доводить?» – говорить адвокат.

У кампанії проти «кримських диверсантів» Кремль оприлюднив відеозаписи «зізнань», проте і це не переконало світ, каже Марк Фейгін. Якщо ж на Сущенка не буде фактажу – навряд чи Росії вдасться «зліпити» переконливу справу проти нього, додає він. А тим, як обґрунтувати затримання українського журналіста власним громадянам, Кремль не переймається. У провині переконуватимуть хіба що Захід та міжнародних журналістів, резюмує Фейгін.

Родичі з Москви сказали, що «на підписці» – дружина Сущенка

В обставинах його затримання є багато невідомого. Анжела Сущенко, дружина журналіста, розповідає, що Роман поїхав у Москву до родичів і мав повернутись до Парижа у неділю, 2 жовтня. Утім, не приїхав та не вийшов на зв’язок. Родичі, яким відразу подзвонила жінка, говорили про його зникнення натяками, пояснюючи, що вони підписались не розголошувати інформацію.

«Родичі мені сказали, що його затримали після того, як він вийшов на вулицю, і щоб я не хвилювалася, що з ним все в порядку. Але при цьому не сказали, де він. Вони розмовляли дуже обережно, натяками», – сказала Анжела Сущенко у коментарі виданню «Лівий берег».

Українська громада у Парижі мобілізується на підтримку Сущенка

Офіційна позиція України, родичів журналіста та колег: Росія арештувала Сущенка під вигаданим приводом. Власний кореспондент «Українського тижня» в Парижі Алла Лазарева добре знає Романа і відкидає звинувачення у бік колеги.

Він абсолютно не схожий на полковника розвідслужби. Принаймні, він тоді мусить ніколи не спати
Алла Лазарева

«Він абсолютно не схожий на полковника розвідслужби. Принаймні, він тоді мусить ніколи не спати. Тому що його праця журналістська забирала у нього годин по 10 на день», – сказала вона в коментарі Радіо Свобода.

Українська громада у Парижі мобілізується, розповідає Алла Лазарева. Вона з однодумцями подала запит на організацію акції поблизу Ейфелевої вежі наступної суботи, аби привернути увагу Європи до Сущенка.

«До чого далі ведуть спецоперації у Кремлі – не зовсім зрозуміло»

Винайнятий для Романа Сущенка адвокат Фейгін намагався витягнути журналіста ще до рішення суду про арешт, утім, не вдалося це зробити. Про це на своїй сторінці у Фейсбук розповів директор «Укрінформу», безпосередній керівник Сущенка Олександр Харченко.

Олександр Харченко

Як це могло виглядати? Коли Сущенко закладав записку з чисельністю нацгвардійців на якомусь із «надважливих» об’єктів у дупло десь у парку?
Олександр Харченко

«Як це могло виглядати? Коли Сущенко закладав записку з чисельністю нацгвардійців на якомусь із «надважливих» об’єктів у дупло десь у парку? Як кажуть наші московські «друзі» – «топорно». Але до чого далі ведуть спецоперації в Кремлі – не зовсім зрозуміло», – написав він.

«Гуантанамо розміром з Росію» – так відреагував на ситуацію з арештом Сущенка колишній політичний заручник Кремля Геннадій Афанасьєв.

«Що очікує в СІЗО «Лефортово». Життя у розмірі три кроки вперед, три кроки назад. Два металевих ліжка. Та ще не огороджений туалет біля дверей, щоб у вічко було добре тебе бачити. Ласкаво просимо в російське телешоу «Дом 2», – написав Афанасьєв на своїй сторінці у Фейсбук.

Геннадій Афанасьєв

Він закликав українців зібрати Роману теплі речі та перерахувати на особистий рахунок арештованого гроші, аби той міг у ларьку СІЗО придбати собі необхідні речі. А також писати листи зі словами підтримки. Адресу Сущенка Афанасьєв зазначив у пості.

Відвідування Росії небезпечне для українців – МЗС

Відвідування Росії небезпечне для українців: безпідставні затримання, провокації, тортури, недопуск консулів
Олексій Макеєв

У МЗС України вимагають допустити до Романа Сущенка представників українського консульства, звільнити його та переправити додому. А також попереджають решту українців: утримайтесь від поїздок до Росії.

«Відвідування Росії небезпечне для українців: безпідставні затримання, провокації на кордоні та під час митного огляду, тортури, недопуск консулів», – написав директор департаменту політики і комунікації Міністерства закордонних справ України Олексій Макеєв у Twitter.

Міністерство закордонних справ та міністерство інформаційної політики України закликають міжнародні організації, зокрема, ООН, ОБСЄ, Раду Європи та авторитетні правозахисні організації проявити свою позицію.

«Абсолютною нісенітницею є заява російських спецслужб про нібито належність Романа Сущенка до будь-яких військових підрозділів або структур Міністерства оборони України», – заявили у Міністерстві інформаційної політики.

​Засудили арешт Сущенка прем’єр України Володимир Гройсман та віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко.

Міжнародна неурядова організація «Репортери без кордонів» також закликає Росію звільнити українського журналіста Романа Сущенка. Про це на своїй сторінці у «Фейсбуці» повідомила представник «Репортерів без кордонів» в Україні Оксана Романюк.

Фактично все це виглядає як викрадення. Все це можна розцінювати як зухвалу спробу тиску Росії на українських журналістів
Оксана Романюк

«Сам факт затримання був прихованим, і навіть про рішення суду арештувати журналіста на 2 місяці ми дізналися тільки сьогодні.

Фактично все це виглядає як викрадення: ніхто не був повідомлений – ні родичі, ні знайомі, ні дипломатичні структури, ні колеги. Все це можна розцінювати як зухвалу спробу тиску Росії на українських журналістів. Російська сторона вчергове порушила міжнародні зобов’язання та права людини», – додала представник «Репортерів без кордонів» в Україні.

Керівники Міжнародної та Європейської федерацій журналістів обурені справою проти українського журналіста Романа Сущенка і вимагають його звільнення.

Агенція «Укрінформ» ініціювала твіттер-шторм на підтримку Романа Сущенка. За кілька годин відповідні хештеги вийшли у топ-теми твіттера в Україні. До онлайн-акції долучилися дипломати, журналісти та інші користувачі соціальних мереж.