Київ – Ціни на бензин і дизельне пальне на автозаправних станціях України знову пішли вгору. Причому, як на імпортне пальне, так і вироблене з української нафти. Оператори ринку кажуть, що це пов’язано зі здорожчанням у квітні нафти на світових ринках, але побоюються зниження обсягів продажу. Експерти прогнозують стабілізацію ціни, якщо буде стійкий курс гривні.
Your browser doesn’t support HTML5
На автозаправних станціях України знову ростуть ціни на бензин популярних марок і дизпальне – в середньому на 1 гривню за останні кілька днів. Директор «Консалтингової групи А-95» Сергій Куюн вважає, що ресурс підвищення вже вичерпано і далі зростати ціни не повинні, якщо не буде курсових коливань.
«Я думаю, що ті темпи зростання, які були продемонстровані, вони вже синхронізувалися зі світовим ринком. Діапазон десь 22-24 гривні по бензину та 18-20 гривень по дизельному пальному, в цьому діапазоні стабілізується ціна», – прогнозує експерт.
Ринок пального в Україні недооцінений ще приблизно на гривню за літр, у свою чергу зазначив голова асоціації «Об’єднання операторів ринку нафтопродуктів» Леонід Косянчук. Але це не значить, що ціни відповідно зростатимуть, адже учасникам ринку доводиться балансувати між зростанням цін і зниженням обсягів продажу, каже він.
Тенденції до зниження на світовому ринку нафтопродуктів не відбувається. Зростають ціни. Тільки з початку місяця на 44 долари за тонну підвищилася ціна на дизель і десь до 40 доларів піднялася ціна на 95-й бензинЛеонід Косянчук
«Ви можете ставити будь-яку ціну, хоч 30 гривень за літр чи 40 – аби у вас якийсь дурень його купив. На жаль, тенденції до зниження на світовому ринку нафтопродуктів не відбувається. Зростають ціни. Тільки з початку місяця на 44 долари за тонну підвищилася ціна на дизель і десь до 40 доларів піднялася ціна на 95-й бензин», – повідомив Леонід Косянчук.
Ціна бензину залежить не від нафтових котирувань, а від курсу гривні – експерт
Подорожчання пального експерти пов’язують зі зростанням світових цін на нафту, що спостерігалося впродовж місяця. Водночас на світових ринках у четвер нафтові ф’ючерси знизилися більш як на 2%. Якщо така тенденція збережеться, чи побачать українці дешевший бензин? Адже досі падіння світових цін на нафту не поспішало відобразитися на цінниках автозаправок.
Таку думку спростував експерт з питань енергетики Геннадій Рябцев. Він наголосив, що ціни на бензин, який завозиться в Україну з-за кордону, а це понад 80% ринку, залежать не стільки від котирувань нафти, а насамперед від коливань курсу гривні.
Якщо в Україні здешевлення в доларовому вираженні відбулося на 25-27%, то в Європі відбулося здешевлення лише на 13-17%. Наш ринок адекватно реагує на всі рухи або вниз, або вгору, без будь-яких суттєвих затримокГеннадій Рябцев
«В минулому році, якщо вартість бензину перевести в долари, то можна легко побачити – протягом року бензин здешевшав набагато більше, ніж це відбулося в країнах Європи. Якщо в Україні здешевлення в доларовому вираженні відбулося на 25-27%, то в Європі відбулося здешевлення лише на 13-17%. Наш ринок адекватно реагує на всі рухи або вниз, або вгору, без будь-яких суттєвих затримок», – пояснив експерт.
Геннадій Рябцев наголосив, що найбільший зиск від реалізації кожного літра бензину отримує держава, яка у вигляді податків та акцизних зборів забирає близько половини ціни, наголошує експерт. А тому всі претензії щодо завищених цін на нафтопродукти радить адресувати насамперед державі, яка встановила високі акцизи на нафтопродукти в євро, і не гарантує стабільності національної валюти.