Сьогодні в Україні відзначають День Національної гвардії. Рік тому на базі Внутрішніх військ МВС були створені перші добровольчі батальйони Національної гвардії. Тоді національні гвардійці серед перших постали на захист територіальної цілісності України. Від початку АТО, на Донбасі загинули 136 бійців Нацгвардії, 48 – зникли без вісти, 20 – перебувають у полоні.
Your browser doesn’t support HTML5
Рік тому два перші батальйони Національної гвардії формувалися з активістів самооборони Майдану.
«Поки ми з нуля, фактично, відбудовували наші Збройні сили, саме ті патріоти, які з першого до останнього пройшли Майдан, перемогли на Майдані – саме вони тоді першими пішли на фронт», – згадував днями на зустрічі із бійцями батальйону імені генерала Кульчицького секретар РНБО Олександр Турчинов.
Навесні минулого року національні гвардійці брали участь у перших збройних сутичках із сепаратистами під Слов’янськом та в Маріуполі. В лавах Нацгвардії воювали поруч ті, хто на Майдані стояв по різні сторони барикад.
Добровольчі батальйони переведені на контракту основу
Виклики часу поставили перед Національною гвардією значно ширше коло завдань, ніж стояли перед Внутрішніми військами МВС. На додачу до правоохоронних додалися також службово-бойові функції. Відтак Національна гвардія майже удвічі чисельніша та значно потужніше озброєна.
У нас з’явилися ряд підрозділів і функцій, яких раніше Внутрішні війська не виконували. Перш за все, це підрозділи з важкою броньованою технікоюЯрослав Сподар
«У нас з’явилися ряд підрозділів і функцій, яких раніше Внутрішні війська не виконували. Перш за все, це підрозділи з важкою броньованою технікою. Були певні труднощі щодо підбору кадрів – це і танкісти, й артилеристи, і мінометники», – розповідає заступник командувача Національної гвардії полковник Ярослав Сподар.
За його словами, у складі Національної гвардії зараз три батальйони – ім. генерала Кульчицького, «Азов» та «Донбас» – сформовані свого часу з добровольців. Щоправда, тепер вони переведені на контрактну службу.
Поліцейські структури з оборонними функціями
Національна гвардія існувала в Україні з 1991-го по 2000-й роки. Згодом, президент Віктор Ющенко мав намір відродити це формування, однак парламент відхилив його ініціативу. Опоненти закидали тодішньому главі держави намір створити ще одні Збройні сили. Тепер критики також зазначають, що, фактично, у складі МВС створена паралельна армія.
Утім, зараз існує різне бачення того, якими мають бути силові структури. З огляду на збройний конфлікт на Сході, кожне силове відомство намагається посилити свої бойові можливості.
Розглядаються варіанти: чи зберігати їх здатними одночасно виконувати поліцейські та оборонні функції, чи військові можливості мають бути забезпечені виключно Збройними силами?Олексій Мельник
«Це стосується не лише Національної гвардії, а й, наприклад, Держприкордонслужби. Що стосується озброєння – це була демілітаризована, майже поліцейська структура. І зараз, у зв’язку із абсолютно новою безпековою ситуацією, розглядаються варіанти: чи зберігати їх здатними одночасно виконувати поліцейські та оборонні функції, чи військові можливості мають бути забезпечені виключно Збройними силами? Наразі чіткої відповіді на це питання немає», – розповідає експерт з питань безпеки Олексій Мельник.
На думку експерта, керівництво держави має знайти відповідь на це питання в рамках комплексного огляду сектору безпеки і оборони.