Your browser doesn’t support HTML5
Відомо, що революція – це якісний стрибок у розвитку суспільства, коли системні зміни значно скоріші, аніж у часи еволюційних, реформаторських змін. У нас йдеться, насамперед, про ймовірність соціальної, політичної революції, котра була б покликана змінити пострадянську, наполовину авторитарну, систему державного правління в Україні на демократичну, з дотриманням законності та прав людини; усунути несправедливий, наполовину ринковий, наполовину – силовий, ручний, характер розподілу, який характеризують ще як «олігархічний».
Чи маємо в сучасній Європі приклади таких революцій? Так. І, насамперед, кажуть про Оксамитову революцію в Чехословаччині в листопаді 1989 року.
Відомий чеський політик, політолог, колишній радник президента Вацлава Гавела, нині ректор американського Нью-Йоркського університету в Празі Їржі Пеге сказав Радіо Свобода: «Оксамитова революція стала важливим переломом, бо змінила цілу систему. Вона ознаменувала зміни, які привели до встановлення або ж відродження ринкової демократії. Ця революція стала проявом опору і наступу проти комунізму. Сталося так, що в результаті Оксамитова революція в Чехословаччині відрізняється від пізніших революцій, таких, як, наприклад, Помаранчева революція в Україні. Тому що там то вже була, так скажемо, революція проти посткомунізму, а Оксамитова революція в Чехословаччині була ще революцією проти комунізму».
Революція в Україні щось виправдала, але до великої міри не досягла своєї мети. Може, десь 50 на 50Їржі Пеге
За 22 роки в Україні не відбулося системних змін, тому потрібна революція
В Україні люди вже не просто вимагають зарплату, а говорять про те, що необхідно міняти взагалі – все своє життяВолодимир Чемерис
Хоча один з лідерів нового громадського руху в Україні «Третя республіка», колишній польовий командир Помаранчевої революції Тарас Стецьків сказав Радіо Свобода, що на Майдані в Києві у 2004 році була саме революція, але на сьогодні він не бачить явних ознак нової революції в державі.
«Помаранчеві події» були революцією новітнього типуТарас Стецьків
Представник правлячої в Україні Партії регіонів, народний депутат Владислав Лук’янов взагалі не вважає Майдан 2004 року революцією та не є прихильником революційних змін, хоча каже Радіо Свобода, що системні зміни в Україні необхідні, але лише в еволюційному режимі.
Я є чітким і послідовним прихильником поетапних змін і еволюційного руху в позитивному напрямкуВладислав Лук’янов
Взагалі-то, чимало відомих на Заході філософів і соціологів з обережністю ставляться до терміну «революція», коли йдеться про «кольорові революції» на пострадянському просторі. Вони кажуть, що подібне використання таких термінів лише девальвує поняття «революція», його зміст. Так, наприклад, відомий сучасний німецький філософ, неокантіанець Петер Слотердайк із Карлсруе називає «помаранчеві події» в Україні «конвульсійним борсанням» з намаганнями позбутися «родимої оболонки», тягаря радянського минулого. Інші серйозні філософи на Заході також переконані, що подолання пострадянського, наполовину авторитарного, способу буття є дуже актуальним для України, але поки що не бачать явних ознак системних змін у цьому напрямку. Українці, на думку Слотердайка, не докладають максимуму зусиль для втечі від минулого і постійно заклинають його, замість того, щоб назавжди втекти до свободи.
Якщо революція, то коли?
Явна необхідність системних, революційних змін в Україні, на думку багатьох аналітиків, назріла. Так коли ж це можливо, насправді? Вже згаданий Володимир Чемерис каже: «Ну ви знаєте, коли відбулася акція «Україна без Кучми» з подіями 9 вересня 2001 року, ми думали, що чекати доведеться наступного вибуху років 10. Насправді, вибух-то відбувся набагато раніше – у 2004 році. Можливо, щось написано в катренах Нострадамуса про те, коли власне цей новий вибух відбудеться. Але, на жаль, вони так зашифровані, що читати їх неможливо. Тому ми можемо говорити про тенденції, але про те, що вони відбудуться от через рік – через два, ну, це дуже важко казати. Я колись в березні 2000 року написав статтю «Революція 2000 року», і вона була оприлюднена в газеті «День». Я не міг подумати тоді, що вже у грудні того ж самого, 2000-го, люди десятками, сотнями тисяч вийшли на вулиці для того, щоб вимагати змін. Так що я не можу зараз називати якісь терміни».
За рік до Помаранчевої революції ситуація не вказувала на те, що люди вже дозріли до масового усвідомленого протестуТарас Стецьків
Ми є свідками дедалі більшого тиску Росії на Україну, щоб завадити їй рухатися до Європи, до євроінтеграції з ЄСЇржі Пеге
Експерти ведуть мову про накопичення енергії, збурення в масі народу – котре є обов’язковою умовою майбутніх революційних подій в Україні. Але чи винесли в Україні уроки з поразки у 2004 році? Чому сьогодні більш як половина чехів незадоволені впровадженням у життя ідей їхньої Оксамитової революції? Чи не йдеться про вже згадану занадто швидку байдужість рушійних сил революцій щодо втілення у життя головних принципів свободи і демократії? Тобто, чи не дочасна втеча людей від революції, полишення її напризволяще на розсуд недалеких політиків і веде до її поразки?
Про це у наступному випуску – «Втеча від свободи, втеча від революції».
Думки, висловлені в авторській рубриці «Втеча від свободи» не конче відображають позицію Радіо Свобода