Міністр ЖКГ підрахував, що українці могли б більше платити за комуналку

Київ – Влада вже готується до підвищення житлово-комунальних тарифів. Таких висновків дійшли експерти із заяви міністра регіонального розвитку Анатолія Близнюка, який наголосив, що українці сплачують за комунальні послуги занадто малий відсоток від своїх доходів. Водночас фахівці зауважують, що підвищення тарифів без проведення комплексної реформи лише збільшить борги населення перед комунальниками і поглибить проблеми галузі.

Комунальні тарифи утримують від підвищення лише за рахунок державних субсидій громадянам. Про це заявив міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Анатолій Близнюк. Водночас, за його словами, довго так тривати не може.

«Рано чи пізно нам таке рішення треба буде приймати. Тарифи у нас не підіймалися, а середня зарплата та пенсії стали вищими. Зараз у державі у середньому кожна людина платить зі свого сукупного доходу 11 відсотків за житлово-комунальні послуги», – підрахував Анатолій Близнюк.

Вибори відбулися, фінансова ситуація кризова – Омельченко

Утім, цифра, названа міністром, навряд чи відповідає дійсності, зауважив у коментарі Радіо Свобода директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

«Насправді набагато більше за 11 відсотків. Наприклад, якщо у Києві, то у середньому людина за 2-кімнатну квартиру платить приблизно 700 гривень – за всі комунальні послуги. Це більше як 20 відсотків. Міністр ЖКГ створює підґрунтя для того, щоб підіймати тарифи. Вибори вже відбулися, фінансова ситуація кризова, великий дефіцит бюджету, міжнародні фінансові організації не поспішають надавати кредити», – зазначив Омельченко.

Підвищувати тарифи на житлово-комунальні послуги можна лише після того, як субсидування населення стане адресним, а всі помешкання обладнають лічильниками газу і тепла, додав експерт.

Це призведе до дуже негативних наслідків – Кучеренко

Водночас, на думку екс-міністра житлово-комунального господарства Олексія Кучеренка, перегляд тарифів може бути частиною лише комплексної реформи всієї галузі.

«Мабуть, вони мають зростати, щоб на собівартість вийти. Але до того треба вжити низку заходів, які ці команда не зробила. Тарифи не стали прозорими, ціна на газ, яка становить 2/3 від ціни на теплову енергію, теж незрозуміла, що там у теплових компаніях – абсолютно незрозуміло. Якщо ставити першим питання підвищення тарифів, а на друге те, що я кажу, – це призведе до дуже негативних наслідків», – відзначив у коментарі для Радіо Свобода Кучеренко.

У жовтні віце-прем'єр-міністр Сергій Тігіпко заявив, що уряд України не готовий дослухатися до рекомендацій МВФ щодо збільшення тарифів для населення.

Раніше у МВФ заявили, що підвищення тарифів на газ і тепло на 20 відсотків вивільнить 0,2 відсотка ВВП України для адресної допомоги малозабезпеченим категоріям.