Надвечiр празькi перехожi могли побачити близько двохсот переважно молодих людей, студентiв, молодi родини з дiтьми, якi стояли бiля пам’ятника «Жертвам комунiзму» зi свiчками в руках.
Серед них був і студент Празького Карлового унiверститету киянин Павло Козак.
Інiцiатором проведення акції в Чехiї стала міжнародна громадська організація «Українська Європейська Перспектива», УЄП.
Виступаючи на початку жалобної акцiї, голова УЄП Богдан Данилишин, колишнiй мiнiстр в урядi Юлiї Тимошенко, сказав, що пам’ять про жертв Голодомору об’єднує українцiв по всьому свiту. Вiн також подякував чеськiй владi за пiдтримку українцiв i нагадав, що Чехiя однiєю з перших країн у свiтi визнала Голодомор 1932-33 рокiв геноцидом.
Чеський сенатор: бережiть iсторiю вiд фальсифiкацiї
Сенатор, член верхньої палати чеського парламенту Яромiр Штєтiна сказав, що з однаковою скорботою ставиться до жертв комунiзму в своїй рiднiй країнi та в Українi.
«Комунiстичний режим можна смiливо порiвнювати з нацистським, навiть якщо комунiсти це i заперечують. Бо за кiлькiстю жертв комунiсти перевершили нацистiв. Те, що в нацистських концтаборах вбивали газом «Циклоном» – це правда. Але в Українi не було «Циклону», там був голод, холод i хвороби», – нагадав чеський сенатор.
Штєтiна закликав українцiв не лише пам'ятати свою iсторiю, а й обороняти її вiд спроб переписати.
«Ми в Чеськiй Республiцi наближаємося до такої ситуацiї, коли пам'ятник «Жертвам комунiзму» вже могли би i не поставити. Повернення комунiзму є стрiмким. І ми повиннi об'єднатися перед цiєю небезпекою. Ми не маємо права забувати про жертви, не маємо права допустити фальсифiкацiю iсторiї», – заявив політик.
«Загалом про Україну мало знають, але якщо щось i знають, то освiченiшi люди знають і про Голодомор. Бо iнодi про це можна почути по радiо чи по телебаченню», – пояснює чеська українiстка.
Пам'ятна акцiя завершилася панахидою, яку за жертвами Голодомору вiдслужив голова греко-католицької церкви в Чехiї єпископ Ладiслав Гучко.
Your browser doesn’t support HTML5