Як вирішить суд Нідерландів справу антиісламіста Вілдерса?

Лідер право-радикальної Партії за свободу Ґеерт Вілдерс

Прага – Політичний діяч Нідерландів Ґеерт Вілдерс, лідер право-радикальної Партії за свободу, яка зайняла на виборах у червні третє місце (24 депутати зі 150), постав сьогодні перед судом в Амстердамі за обвинуваченнями у расовій ненависті та антиісламській пропаганді. Обвинувачення базується на документальному фільмі Вілдерса «Фітна», котрий викликав обурення мусульман і де політик прирівнює Коран до книги Гітлера «Майн Кампф». Рішення суду очікується 4 листопада.
Експерти дивуються, чому суд Нідерландів не зупинив антиісламські випади 47-річного Вілдерса, тоді, коли він будував на них свою літню передвиборну програму і в результаті за нього проголосувало півтора мільйона виборців із 16-мільйонної країни.

Нині ж, коли мусульмани Нідерландів обурюються, а їх проживає тут до мільйона, суд змушений реагувати. Адже Вілдерс не лише прирівнює Коран до програмної нацистської книги Гітлера, а й рекомендує мусульманам виривати листки з їхньої святої книги, владі заборонити Коран і попереджає європейців про небезпеку політичного ісламу.

Більше того, хоча сила Вілдерса і не претендує на крісла в уряді, вона все ж підтримує правлячу коаліцію меншості, яка, у свою чергу, обіцяє Партії за свободу ухвалити жорсткі закони щодо імміграції і заборонити мусульманським жінкам носити паранджу. Коаліція також веде мову про запровадження заборон для в’їзду радикальних релігійних діячів та негайного видворення іммігрантів-злочинців і тих, хто не здав екзамени на право проживання в Нідерландах.

Вілдерс каже, що мовчатиме в суді


Спостерігачі вважають, що Вілдерс використає суд, як трибуну для зміцнення його мандату і впливу його Партії за свободу, як політичного арбітра у час діяльності уряду меншості, що створений християнськими демократами і ліберальною Народною партією за підтримки партії Вілдерса.

Хоча члени коаліції й заявляють, що не будуть іти на поступки «незручним вимогам» Партії за свободу, все ж експерти і частина християнських демократів переконані, що далекосяжні праворадикальні вимоги сили Вілдерса просто зруйнують занадто нестійку коаліцію.

Сам же Вілдерс уже заявив, що в суді він мовчатиме. «Я не збираюся щось іще тут казати. Я надам слово моєму адвокатові, хай він відповідає на всі запитання. Я ж хочу скористатися правом просто мовчати. Я вже сказав те, що хотів сказати і не збираюся брати назад жодного слова», – зауважив він.

Партія Вілдерса має підтримку в Німеччині, де цей політик виступив на антиісламському зібранні минулої суботи. Колишній член ХДС і нині депутат міського парламенту Берліна Рене Стадткевич, який і запросив Вілдерса до німецької столиці, оголосив про створення тут власної партії правого толку під назвою «Свобода».