«Пристебніть паски!»

Дві третини зі 100 загиблих в автокатастрофах українців могли б залишитися живими, якби скористалися пасками безпеки. Це зазначають у Державтоінспекції. В останній тиждень квітня ДАІ проводить акцію «Ремені безпеки – шанс на життя», щоб водії та пасажири не забували і не лінувалися пристібатися в машині.
Під час своєї акції ДАІ намагається переконати водіїв, що про ремені безпеки варто пам’ятати не лише тому, що їхню відсутність може помітити людина із жезлом. Це – питання життя і смерті. Наприклад, паски безпеки практично виключають можливість отримання пошкоджень голови. При тому, що три чверті всіх потерпілих в аваріях потрапляють до лікарень із черепно-мозковими травмами. Хоча за останні два роки кількість аварій скоротилася на третину, порівняно з більшістю європейських держав число смертей на українських автошляхах є високим. Тут гине 11 людей на 100 тисяч населення.

Штрафи чи здоровий глузд?

Різними неприємними звуками нові моделі машин просто змушують водіїв пристібатися. Однак, не зважаючи на це, дехто примудряється застібувати пасок безпеки за спинкою крісла – мовляв, і не пищить і їхати не заважає.

Щодня інспектори ДАІ штрафують в Україні близько трьохсот водіїв, що не пристебнулися ременями. Санкція за таке порушення - від 51 до 85 гривень.
Молодий киянин Олег пристібається лише в крайніх випадках і вважає це абсолютно необов’язковим. «Я про це не думаю, мене це питання абсолютно не хвилює. Я не пристібаюся. Коли їжджу містом, то тим більше. Лише на трасі, коли десь кілометрів 200 за годину. Я відчуваю впевненість у своїх силах, в тому, що воджу добре. До того ж, мене ще ніколи за це в місті не штрафували. Моя машина пищить, що я не пристібаюся. Але я її обдурив, вставив в штекер блок, і машина думає, що я пристебнутий», - говорить Олег.
Однак підвищені штрафи, увага ДАІ до ременів і усвідомлення небезпеки все ж вплинули на кількість тих, хто пристібається. Раніше Костянтин не звертав уваги на паски і вважав їх безглуздям. Однак, після того, як 2 роки тому хлопець потрапив у досить серйозну аварію, то кардинально змінив свою думку. «Раніше я не пристібався, їздив так, і думав, що це занадто по-європейськи і просто смішно. Після того, як я потрапив в аварію, розбив головою лобове скло, то мені перестало бути смішно, і з того часу я пристібаюся завжди».
Ольга ж їздить за кермом нещодавно. Але і на місті пасажира, і на місті водія пристібається завжди. «Я їжджу не дуже швидко, але пристібаюся завжди, і прошу свої пасажирів також це робити. Це ж безпека, чому не всі це розуміють?», - обурюється вона.
Експерти ж зазначають, що пристібатися українських водіїв частіше змушують саме штрафи, а не здоровий глузд.

Більший шанс на життя

Імовірність загибелі для водіїв, які лінуються пристібаються ременями, зростає вдвічі, а для пасажирів – утричі, розповів Радіо Свобода заступник начальника департаменту ДАІ МВС України Ceргій Будник. «У нас за добу фіксується від 4000 до 5000 порушень. Але дуже часто саме ремені рятують людей від смерті та тяжких поранень. Зараз іде зниження за всіма негативними показникам, однак ми ще не досягли мінімуму за кількості загиблих і поранених. Минулого року в нас на дорогах загинуло 5300 осіб, а це досить багато для нашої держави».

Водночас Ceргій Будник зазначає, що лише вихованням на водіїв не вплинеш. А нинішній штраф за проігнорований ремінь безпеки є замалим. «Якщо говорити про західні країни то там, наприклад, від 60 до 100 доларів доведеться заплатити. І не тільки з водія, а навіть з пасажира і пасажирів заднього сидіння».

Наприклад, в Ізраїлі за непристебнутий пасок безпеки - штраф 190 шекелів (це майже 50 доларів) з людини, - розповідає місцевий мешканець Соломон. Причому пристібатися мусять усі пасажири - і на задньому сидінні також. «Їдеш за містом і в великому місті – стовідсотково пристібаєшся. Дати хабара поліцейському? Але ж у нього зарплата у 20 разів вища штрафа за непристебнуті паски в усій машині. Нащо йому ці проблеми. У нас і ролики по телебаченню крутять про те, як небезпечно їздити без ременя безпеки, але люди на них не дуже зважають. А от, коли самі попадуться і заплатять штраф, то це діє», - розповідає Соломон.

Гроші на вітер?

Третина вартості кожного сучасного авто – це гроші, вкладені в безпеку, зазначає автогонщик Олексій Мочанов. І коли власник машини не пристібає паски, виходить, що третину своїх грошей він витратив даремно. З іншого боку, ніякі ремені, подушки безпеки чи підголівники не захистять, якщо водій полюбляє влаштовувати на автошляхах ралі. «Не пристібаючись паском безпеки, Ви помножуєте тридцять відсотків вартості авто на нуль. Пам’ятайте – 60 кілометрів на годину – це 16 із половиною метрів на секунду. А 120 кілометрів на годину (які ми зневажливо не вважаємо високою швидкістю) – це 33 метри на секунду. І на швидкостях вище 150 кілометрів на годину ані подушки безпеки, ані ремені не рятують».

Паски безпеки в нинішньому вигляді в серійних авто з'явилися у 1959 році.
Слід пам’ятати, що і вони можуть не допомогти, якщо будуть погано натягнуті. Коли ремінь слабко натягнутий, при зіткненні він може не берегти від удару об кермо або інші тверді частини салону. Небезпечний і перекручений пасок.
Він може не зарадити при великій кількості одягу на водієві.