Перерахунок голосів і порахунки з кандидатом у президенти Ірану?

Голосування у місті Ардабіл (архівне фото, 12 червня 2009 р.)

Прага – За повідомленнями, в Ірані розпочався частковий перерахунок голосів, відданих на президентських виборах 12 червня. Частковий перерахунок призначила Рада охоронців Конституції, що є однією з керівних інституцій Ірану, після того, як підозри у фальсифікаціях на користь чинного президента Махмуда Ахмадінеджада вивели на вулиці сотні тисяч обурених прихильників опозиційного кандидата Міра Хосейна Мусаві. За непідтвердженими даними, сам Мусаві зараз перебуває під арештом.
Демонстрації, що тривали в Ірані протягом останніх двох тижнів, котрі часом переростали у сутички з правоохоронцями і призвели до людських жертв, нині дещо вщухли. Адже в країні запроваджено безпрецедентні заходи безпеки, які деякі лідери опозиції називають близькими до запровадження воєнного стану.

Сотні людей заарештовано. Повідомляють також, що під домашнім арештом перебуває і лідер опозиції Мір Хосейн Мусаві. Однак офіційного підтвердження цій інформації поки що немає.

Критики дій іранської влади називають перерахунок голосів, призначений Радою охоронців Конституції, звичайним жестом для втихомирення пристрастей, адже Рада ще раніше заявила, що не допустить значного перегляду результатів виборів, на яких, за офіційними даними, перемогу зі значною перевагою отримав чинний президент Ахмадінеджад.

Жоден із опозиційних кандидатів, ані Мір Хосейн Мусаві, ані Мегді Каррубі, не направили своїх представників до комісії, що займається перерахунком голосів. Мусаві вимагає повного скасування результатів виборів і проведення нових.

Рафсанджані закликав не допустити розколу суспільства

Колишній президент Ірану Акбар Гашемі Рафсанджані, який підтримав Мусаві на виборах, у неділю вперше виступив після виборів із закликом не допустити розколу іранського суспільства. Рафсанджані привітав рішення про частковий перерахунок голосів, сказавши, що цей крок дозволить відновити довіру іранців до виборчого процесу.

Тим часом міністерство закордонних справ Ірану повідомило, що з-під варти звільнено 5 із 9 місцевих співробітників британського посольства, котрих затримали напередодні.

Іран звинувачує західні країни у підбурюванні протестів. На цій хвилі багатьох закордонних журналістів було видворено з країни, що ускладнило доступ до інформації про події в Ірані.

Роботу професійних журналістів взяли на себе звичайні іранці, які поширюють фотографії, відео та текстові повідомлення через інтернет.

(Прага – Київ)