Як заявив Президент в інтерв’ю українським журналістам у Душанбе в перебігу візиту до Таджикистану, він здивований вчорашнім листом керівника уряду щодо газових питань. Віктор Ющенко наголосив, що домовленість з Володимиром Путіним полягала у тому, що єдиною ціною на 2008 рік буде 179,5 доларів за тисячу кубометрів газу, тому він назвав «виключною брехнею» заяви про існування начебто інших домовленостей про 312 доларів.
Віктор Ющенко наголосив, що домовленість з Володимиром Путіним полягала у тому, що єдиною ціною на 2008 рік буде 179,5 доларів за тисячу кубометрів газу, тому він назвав «виключною брехнею» заяви про існування начебто інших домовленостей про 312 доларів.
«Я це десять разів повторював Прем’єр-міністрові і суспільству», – сказав Віктор Ющенко і висловив думку, що 179,5 доларів є найоптимальнішою ціною, яку вдалось відстояти на переговорах. «І цю ціну потрібно берегти», – заявив він.
Віктор Ющенко також нагадав і про інші домовленості, зокрема, про те, що сторони визнають домовленості, досягнуті станом на 1 січня 2008 року, зберігають статус-кво у цьому питанні, але водночас створюють робочу групу, яка вивчатиме питання оптимізації газових відносин між двома країнами. При цьому робоча група повинна керуватися позиціями, що ціна у 179,5 доларів має бути збережена і що нові схеми не повинні погіршити стан як НАК «Нафтогаз України», так і російської сторони.
«Усе решта – починаємо переговорний процес. Місяць потрібно – місяць, три місяці – три місяці. Є якийсь багаж, достойний уваги двох президентів, – через 5 місяців виносимо його на розгляд. Немає результату – говоримо, що ми провели переговорний процес, у нас немає результату і ми залишаємось на існуючих позиціях», – сказав Віктор Ющенко.
Як наголосив Президент, він і сьогодні наполягає, що це має стати основою для реалізації національних інтересів України. «Я не підтримуватиму будь-які корпоративні інтереси, бо я добре знаю, як „Єдині енергетичні системи“ ще декілька років тому формували внутрішній ринок, перед цим корпорація „Республіка“, перед цим „Ітера“ формували відповідні інтереси. Я про це заявив Прем’єр-міністрові, мені це набридло, я хочу бачити ці відносини прозорими і ясними», – сказав Президент.
При цьому Віктор Ющенко заявив, що у подібних переговорах необхідно керуватись заповіддю «Не нашкодь». «Бо я знаю: кожен раз, коли уряд береться за ту чи іншу тему, дуже часто виникають чергові кризи. Те, що виникло у газових відносинах Україна – Росія – це питання надумане, це питання, яке виникло на пустому місці, де ми втратили репутацію, де потрібно було давати багато роз’яснень міжнародній спільноті, у тому числі і відносно гарантій транзиту. Іншими словами – це непродумана політика, і я хотів би звернути увагу Прем’єр-міністра, уряду на більш продуманий підхід, на організацію такого роду питань», – сказав Президент.
Саме тому, за його словами, він і прийняв безпрецедентне рішення розсекретити директиви, які він давав уряду на переговорний процес із Російською Федерацією.
«Я був змушений це зробити тільки з одною метою: щоб український журналіст, український громадянин знав істинну позицію Президента, а не викривлену чи тенденційну, як вона викладається у листуванні певних ділових осіб України. Мені прикро за такий характер відносин. Це не моя політика, я хочу від неї відмежуватись», – додав Віктор Ющенко.
Учора Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко надіслала Президентові листа про те, що уряд не реалiзовуватиме частини домовленостей Президентів України та Росії щодо газу.
Зокрема, це стосується створення спільних підприємств та оформлення поставленого газу російського походження за ціною 315 доларів.
Матеріали до теми:
Чим далі в газ, тим більше звинувачень. Крок Ющенка
Радник Юлії Тимошенко: Прем’єр-міністр не є ініціатором спілкування через відкриті листи Олександр Шлапак: Лист Юлії Тимошенко не стосується суті газових питань, а має виключно політичний характер Українська делегація вирушить на газові переговори до Москви наступного тижня Президент зняв гриф секретності з директив делегації України на переговори з Росією з питань переходу на прямі поставки газу
Газ конфлікту: Президент знову критикує Юлію Тимошенко, вона відповідає твердо
Віктор Балога: Юлія Тимошенко спотворила зміст домовленостей Президентів України та Росії в листі до Віктора Ющенка Тимошенко не збирається повністю виконувати газові домовленості Ющенка і Путіна
«Газпром» домовився з «Нафтогазом» і зняв обмеження на газ для України
Прем’єр-міністр України: «Нафтогаз» і «Газпром» відновили газові переговори Юлія Тимошенко: Україна забезпечить безперебійний транзит газу до Європи; «Газпром»: Україна почала скорочувати транзит Прем’єр-міністр заявляє про забезпеченість України природним газом
Віктор Ющенко вимагає від Прем’єра Юлії Тимошенко негайного продовження газових переговорів із Росією Газпром» наполовину скоротив постачання газу до України й не виключає подальших скорочень
«Газпром» має намір скоротити поставки газу до України ще на 25%, «Нафтогаз» застерігає, що може обмежити газовий транзит, за який Росія не платить Європа закликає Україну й Росію залагодити газову суперечку і готує скоординовану відповідь Заяви «Газпрому» про борги України аналогічні претензіям Києва щодо відсутності оплати за транзит російського газу – речник «Нафтогазу України» Головним чинником напруженості в українсько-російських газових відносинах є компанії-посередники – речник «Нафтогазу України» «Газпром» заявив про недопуск представників швейцарської компанії SGS на українські газовимірювальні станції для моніторингу транзиту газу Віктор Ющенко та Володимир Путін обговорили виконання домовленостей у газовій сфері
Від слів до діла. «Газпром» скоротив газові поставки Нинішній конфлікт із «Газпромом» відволікає Україну від вирішення стратегічних питань в енергетиці – британський експерт
Олександр Турчинов: Російський «Газпром» не сплачує за транзит російського газу по території України з грудня минулого року Президент України: Для вирішення газової кризи потрібні динамічні переговори з Росією «УкрГаз-Енерго» стверджує, що є єдиною компанією в Україні, яка нині має законне право імпортувати газ Російський «Газпром» скоротив постачання газу до України вже на 35 відсотків «Газпром» скоротив постачання газу в Україну ще на 10%, а загалом на 35% Європейська Комісія вірить «Газпромові» і закликає сторони російсько-українського газового конфлікту вирішити його Російський «Газпром» надав «Нафтогазу України» новий проект угоди про розвиток відносин у газовій сфері Володимир Огризко: Український уряд досі не отримав від російського «Газпрому» пояснень у зв’язку з обмеженням постачання газу в Україну Договори на постачання у цьому році газу до України ще не підписані – речник російського «Газпрому»
Юлія Тимошенко заявляє про ліквідацію посередників на ринку газу і впевнена, що Росія не перекриє газ «Газпром» знову погрожує припинити з понеділка постачання російського газу в Україну через провал переговорів Олександр Турчинов: Останні заяви «Газпрому» є спробою повернути посередників на український ринок Ющенко: Напруженість у газових відносинах із Росією поки що зняли; «Газпром»: Проблеми з газом для України тільки загострюються «Газпром»: Проблеми з газом для України тільки загострюються Напруженість у газових відносинах із Росією поки що зняли, вважає Президент Олександр Турчинов: Уряд далі наполягає на усуненні посередників із газового ринку Уряд подав Президентові звіт про погашення газових боргів перед Росією в письмовому вигляді Олександр Турчинов: Україна повністю погасила борг за газ, спожитий у минулому році
В Україні знову запахло газом. З усіх боків Російський «Газпром» може від понеділка, 3 березня, на чверть скоротити постачання газу в Україну