С. П.: Я не думаю, що це можна розцінювати як зовнішньополітичне рішення нового президента. Як Ви знаєте, він розпочне виконувати обов’язки в травні. Я розцінюю скорочення поставок газу в Україну як результат зустрічі двох інших президентів. Хоча Путін і Ющенко ухвалили важливе рішення змінити спосіб поставок газу, відмовитися від посередників, водночас вони залишили багато невирішених питань щодо нової схеми на відкуп урядів і компаній.
Р. С.: У новій схемі співпраці «Газпром» хоче здобути більший контроль над внутрішнім українським ринком газу. Які шанси, що йому вдасться цього досягти?
С. П.: Гадаю, що «Газпром» має високі шанси на успіх. Важко побачити, яким чином українці, яких це турбує, можуть зупинити «Газпром». Хоча триває запекла боротьба щодо змісту нової угоди, я був досить здивований тим, що саме на цей аспект не звертають великої політичної уваги в Україні. Йдеться про те, що «Газпром» хоче здобути 50 відсотків контролю над продажем газу в Україні, а не 25 відсотків, як це було дотепер. Виглядає, що в Україні немає нікого, хто бив би на сполох через це.
Р. С.: Президент і прем’єр України озвучували різні підходи до розв’язання газової суперечки з Москвою. Як Ви це бачите як закордонний спостерігач — як пошук оптимального варіанту чи як небезпечний конфлікт, що підриває інтереси України?
С. П.: Це може мати негативні наслідки для України з очевидних причин. Як виглядає, Ющенко більше, ніж Тимошенко, готовий до компромісу з Москвою і «Газпромом». Але вони мають справу з дуже сильним візаві, який має весь російський і туркменський газ. Вони ведуть переговори зі слабких позицій і обоє визнають, що ціна на газ буде зростати. Тривожним для України є те, що чим довше триває цей конфлікт і така ситуація, як сьогодні, тим далі відкладаються важливі питання для українського газового сектору і для України загалом.
Р. С.: Що саме Ви вважаєте за головне?
С. П.: На мою думку, тут найважливіші два питання. По-перше, Україна має збільшити власний видобуток газу. Дуже тривожно те, що в 2007 році такий видобуток навіть скоротився порівняно з попереднім роком, нехай і не набагато, але це погана вістка. По-друге, треба щороку обмежувати споживання газу, і на це влада має звертати більше уваги. Гадаю, що тут у Тимошенко і Ющенка не повинно бути розбіжностей: чим менше залежна Україна від російського і туркменського газу, тим краще.
Матеріали до теми:
Російський «Газпром» скоротив постачання газу до України вже на 35 відсотків Юлія Тимошенко заявляє про ліквідацію посередників на ринку газу і впевнена, що Росія не перекриє газ «Газпром» знову погрожує припинити з понеділка постачання російського газу в Україну через провал переговорів Президент Віктор Ющенко заявив, що Україна сплатила борг за російський газ, спожитий минулого року