Формування з трьох бомбардувальників B-52 США «Стратофортресс», розміщені на базі в Великій Британії, взяли участь у перельоті над Україною 4 вересня. Переліт американських бомбардувальників супроводжували Міг-29 і Су-27 українських збройних сил. Про це повідомило командування сил США в Європі.
Переліт «надав партнерам цінну можливість тренувань у повітрі». Місія також продемонструвала, як розміщені ближче до театру дій В-52 і їхні екіпажі створюють «можливості колективної оборони і надають США, країнам-союзникам у НАТО і партнерам стратегічні та операційні можливості для стримування Росії і запевнення союзників і партнерів», мовиться в прес-релізі.
Три літаки B-52 ВПС США в п’ятницю провели життєво необхідну інтеграційну підготовку з українськими винищувачами у повітряному просторі України
Згідно з повідомленням, під час польоту було відпрацьовано взаємодію з українськими бойовими літаками. Також однією з цілей була демонстрація можливостей стримування Росії в регіоні, вказано в повідомленні.
У політ, зокрема, були залучені три із шести бомбардувальників B-52, які базуються на авіабазі в штаті Північна Дакота, але нещодавно були перекинуті до Великобританії на базу Фейрфорд.
У повідомленні Міністерства оборони України зазначили, що українські винищувачі Су-27 і МіГ-29 зустріли Б-52 над кордоном з Польщею і супроводжували їх над територією України до Азовського моря і назад.
Реакція Росії і сумніви американських експертів
У Міністерстві оборони Росії повідомили, що «з метою недопущення порушення літаками ВПС США російського повітряного простору» в повітря над акваторіями Чорного й Азовського морів були підняті 8 літаків – винищувачі Су-27 і Су-30. У повідомленні вказано, що кордон Росії американські літаки не порушували.
Росія, яка незаконно анексувала український Крим, очевидно, може мати на увазі те, що літаки США не входили в повітряний простір над окупованим півостровом.
В-52 були лише пасткою для розвідувальної операції, пише в статті для Forbes Девід Екс. Як і під час перельоту 28 серпня, і 4 вересня російські літаки були підняті назустріч американським бомбардувальникам.
В цей час два літаки RC-135V, які сили США та Британії використовують для збору даних, проводили польоти над Чорним морем поблизу Криму і, можливо, збирали дані про російські радари, що слідкували за бомбардувальниками, мовиться в статті.
Ганс Крістенсен, директор Ядерного інформаційного проекту Федерації американських науковців, зауважив, що переліт бомбардувальників над територією України, ймовірно, мусив бути схвалений президентом США, бо Україна не є членом НАТО.
Далі у серії твітів він пише, що рішення послати бомбардувальники В-52, які можуть нести і ядерний заряд, в напрямку Криму було ризикованим і є справжнім викликом Росії.
B-52, спроможний нести ядерний заряд, над Україною рухається до Криму. Через кілька днів після того, як російський винищувач переслідував черговий B-52. Чи може щось статися?
Командування сил США в Європі відзначило, що проведено понад 200 місій з часу дислокації бомбардувальників на базі у Великій Британії два роки тому.
В останні роки Збройні сили США в основному зосереджуються на підготовці до можливого конфлікту з основними супротивниками, такими, як Росія і Китай, мовиться в статті американського оборонного видання AirForce Times, присвяченій перельоту.
Про зростання військової напруги між США та Росією пише The New York Times, звертаючи увагу, зокрема, на переліт американських бомбардувальників В-52 над Чорним морем 28 серпня, а також маневри російських літаків, які військові США назвали «небезпечними і непрофесійними».