Україна, вирвавши на останніх хвилинах вольову перемогу в матчі зі збірною Ісландії, їде на Чемпіонат Європи з футболу в Німеччині. В Україні це сприйняли як надважливу не лише спортивну перемогу, але також як символ здатності українців вистояти і перемогти. Оглядачі між тим оптимістично дивляться на шанси України на Євро-2024, де вона зіграє в групі зі Бельгією, Румунією та Словаччиною.
Результат 2:1 на користь України в матчі з Ісландією важливий із кількох причин. По-перше, в Україні – війна і люди спраглі за перемогами і утвердженням українського прапора.
«Дякую, хлопці! Дякую, збірна! За надважливі емоції для всієї країни. За надважливу перемогу і вихід на Євро. За те, що вкотре довели: коли українцям важко, але вони не здаються і продовжують боротьбу, тоді українці неодмінно перемагають. В часи, коли нас щодня хочуть знищити, ми щодня доводимо: українці є і будуть! Україна є і буде! Дякуємо за перемогу! Слава Україні!» – написав у соцмережах президент України Володимир Зеленський.
В часи, коли нас щодня хочуть знищити, ми щодня доводимо: українці є і будуть!Володимир Зеленський
Роман Яремчук – автор першого голу і найкращий гравець попереднього матчу зі збірною Боснії, який Україна виграла з тим же рахунком 2:1 –присвятив тоді перемогу Збройним силам України.
А після матчу з Ісландією автор першого українського голу Віктор Циганков сказав: «Ми – не герої, ви – герої. Це все для вас. Це перемога для наших бійців, які за нас воюють. Це в пергу чергу! Якби не ви – нічого цього не було б. Це перемога для нашого народу, для наших бійців».
Важливість виходу на Євро-2024 ще й тому, що футбол зазнає великих втрат і проблем під час війни. Внутрішній чемпіонат переривався, легіонери переважно залишили українські клуби, глядачів на трибунах немає – щоб в разі тривоги не було паніки і тисняви, і щоб не було російського «прильоту» на стадіон з тисячами людей.
Ще один момент – збірна України грає домашні матчі не вдома, де небезпечно, а за кордоном. Це може бути польський Вроцлав, або Німеччина, або чеська Прага.
Матч із Ісландією
Матч виявися так само драматичним, як і гра з Боснією і Герцеговиною. Україна пропускала першою, а потім в кінці гри відігравалися двічі і перемагала. Ісландцям Україна забила навіть три м’ячи, але один гол після відеоперегляду судді не зарахували.
Стан команди доволі пристойнийЯрема Чуйко
«Було передбачувано, бо суперники, які були, – Боснія та Ісландія – це суперники, яких потрібно проходити. Якщо їх не проходити – тоді на Євро, напевно, не варто їхати. Тому для більшості вболівальників та експертів перемоги не були несподіванкою. А несподіванка полягала в тому, що і в першому, і в другому матчі у нас були досить серйозні труднощі», – каже в інтерв’ю Радіо Свобода футбольний оглядач Ярема Чуйко.
Проте не варто і недооцінювати суперників.
Боснія і Герцеговина – балканська команда, а з запальними балканцями завжди грати непросто. Збірна Ісландії, наприклад, є класичним представником скандинавського футболу, де гра команда гарно відпрацьована, і збірна Ісландії, скажімо, була відкриттям Євро-2016, коли вона спромоглася тоді навіть вибити з турніру збірну Англії.
Серед проблем української команди – особливо це продемонстрував матч з Боснією – оглядачі називають брак хорошої системної гри, коли все залишається на кінець матчу, а також подекуди нестачу мотивації.
Четверте Євро поспіль
Збірна України вже вчетверте поспіль буде грати на Чемпіонаті Європи з футболу, який цього року пройде з 14 червня по 14 липня в Німеччині.
Уперше Україна потрапила на європейський чемпіонат у 2012 році як співгосподарка Чемпіонату разом з Польщею. Тоді це було автоматично.
Наступне Євро-2016 було у Франції і Україна там зіграла не дуже вдало, програвши всі три матчі.
Далі вона вийшла на Євро-2020 (чемпіонат провели аж у 2021 році через панедімію COVID-19).
І ось через складну схему і додаткові два кваліфікаційні матчі Україна потрапляє на четвертий Євромундіаль.
Чому так складно цього разу, що аж довелося грати два додаткові матчі – з Боснією та Ісландією? Річ у тім, що «в нормальній» відбірковій групі Україна посіла третє місце, пропустивши вперед Англію та Італію, а відтак мала грати додаткові стикові матчі. І вона їх виграла.
Парадоксальні успіхи
Попри повномасштабну війну, від якої страждає український футбол, збірні показують приголомшливі результати:
- Українська збірна юніорів U-17 під керівництвом Юрія Мороза їде до Кіпру на юніорське Євро-2024.
- Молодіжна збірна U-19 під керівництвом Дмитра Михайленка їде до Північної Ірландії на молодіжне Євро-2024.
- Команда U-21 під керівництвом іспанського тренера Унаї Мельгоса посідає першу сходинку на відбір на Євро-2025, здобувши шість перемог з шести.
- Вперше в історії збірна України їде на Олімпіаду в Парижі цього літа (тренерує олімпійську збірну Руслан Ротань).
- І ось успіх головної національної збірної під проводом Сергія Реброва – драматичний вихід на Євро-2024.
Чого чекати від Євро-2024?
Україна зіграє в Групі «Е» разом з Румунією (матч 17 червня в Мюнхені), Словаччиною (21 червня, Дюссельдорф) та Бельгією (26 червня, Штутгарт).
«Якщо говорити про групу на Євро, то Румунія та Словаччина – це суперники, які нам точно по зубах, ми точно за них сильніші і їх потрібно проходити. Якщо акцентувати на Бельгії – то вона таки фаворит групи. Але в бельгійців відбувається зміна поколінь і зараз можна говорити про лідерів цієї збірної Де Брюйне і Лукаку, а інші футболісти точно можуть помінятися напередодні Євро і передбачити склад збірної Бельгії дуже й дуже непросто. Можна лише сказати, що ми з Бельгією також можемо грати», – каже футбольний оглядач Ярема Чуйко.
Цікаво, що це вже буде друге Євро, де грають не 16 команд, як раніше, а 24. Відтак з кожної групи виходять не лише два перших місцях, а ще буде обрано кращих чотирьох бронзових призерів – тому шанси на вихід далі в України є.
Якщо говорити про групу на Євро, то Румунія та Словаччина – це суперники, які нам точно по зубахЯрема Чуйко
«Стан команди доволі пристойний. По складу, який в нас є, це здебільшого люди, які виступають в Європі і вони перебувають на хорошому рівні. Це навіть їхній зараз пік форми. Тому шанси у нас доволі пристойні. Важливо буде, в якій фізичній формі підійдуть всі футболісти до Євро-мундіалю, бо в квітні-травні дуже часто трапляються непередбачувані травми, що може повпливати на склад і на фізичну готовність. І там дуже важкі чемпіонати – і в (іспанській) «Ла Лізі», і в (англійській) «Прем’єр-Лізі». Сподіваюсь, що наша команда не розчарує вболівальників на Євро-2024», – каже Ярема Чуйко.
Дебют Грузії
Збірна команда Грузії в серії післяматчевих пенальті змогла обіграти команду Греції, яка, скажімо, вигравала Євро-2004.
Грузія, як і Україна, має давні і глибокі футбольні традиції і багато українців підтримували збірну Грузії.
Після матчу екзальтовані грузинські вболівальники висипали на поле тбіліського стадіону радіти і вітати збірну.
«Це перша перемога і нехай їх буде ще багато в майбутньому», – сказала президентка Грузії Саломе Зурабішвілі.
Як і у випадку з Україною, вихід на Євро в Грузії також сприймається і дещо під політичним соусом як символ євроінтеграції країни, яка є кандидатом на членство в ЄС.
«Це не просто перемога, це написана історія. Ми боролись за це декілька десятиліть. На жаль, як у футболіста в мене не було можливості зіграти зі своєю збірною ні на чемпіонаті Європи, ні на чемпіонаті світу, але сьогодні я найщасливіша людина», – сказав мер Тбілісі, колишній гравець збірної Грузії та київського «Динамо» Каха Каладзе.
Форум