Доступність посилання

ТОП новини

Якщо Росія піде на вторгнення, то зіткнеться із НАТО – фахівець американської розвідки


Легендарний Максим Миргородський (зліва) під час міжнародних навчань. Травень 2018
Легендарний Максим Миргородський (зліва) під час міжнародних навчань. Травень 2018

Президент Росії Володимир Путін навряд чи наважиться на захоплення Північно-Кримського каналу або нових територій на сході України через ризик зіткнутися з НАТО. Таку думку висловив колишній сержант армії США і фахівець з безпеки Асоціації американської національної розвідки (The Intelligence Community, Inc.) Ерік Теллант (Eric Tallant).

– Я спостерігаю заморожений конфлікт навколо Криму вже п'ять років, і за моєю особистою оцінкою, тут не очікується якоїсь радикальної ескалації. Путін навряд чи зважиться просуватися вглиб України. По-перше, за ці роки українська армія стала набагато сильнішою, а по-друге, українці тісно взаємодіють з військовим персоналом США та інших країн НАТО, особливо на сході країни.

Ерік Теллант
Ерік Теллант

Я не думаю, що Путін зважиться на ризик, який може загрожувати йому прямим зіткненням з військовими НАТО. Навіть у разі, якщо мова йде не про регулярні війська, а тільки про військових інструкторів, вбивство будь-якого американського солдата спричинить катастрофічні наслідки для Росії. Тому я не очікую нових атак від російських військ з боку Донбасу, принаймні, в найближчому майбутньому.

– А яка Ваша думка щодо Криму?

Путін дійсно може розглядати Крим як зручне місце для розміщення тактичної ядерної зброї

– Я допускаю, що Путін дійсно може розглядати Крим як зручне місце для розміщення тактичної ядерної зброї, що провокує додаткову нестабільність у регіоні. Однак я вкрай сумніваюся, що він зважиться його використовувати. Це – типова тактика для шантажу і посилення своєї позиції в переговорах, але не більше того.

Ерік Теллант визнає, що наразі НАТО не дає Україні формальних гарантій захисту у випадку нового вторгнення або можливої ескалації, не обіцяючи членство в Альянсі або будь-які двосторонні договори. Однак американський експерт зазначає: навіть будучи неформальною, присутність солдатів НАТО в регіоні зберігається, і вони не збираються залишати територію України.

Захід дуже серйозно ставиться до російсько-українського конфлікту

– Сполучені Штати не хочуть виглядати агресивної стороною, тому не надають Україні формальних гарантій втручання. Однак представники армії США відвідують Україну регулярно, і я повинен сказати, що Захід дуже серйозно ставиться до російсько-українського конфлікту.

Говорячи про Чорне море, Румунія наразі є найбільшою базою для американських і європейських військ у регіоні.

Не варто забувати і про плани США провести модернізацію військово-морських баз України в Миколаєві та Очакові, що, безсумнівно, принесе більше стабільності в Чорноморський регіон.

До того ж, присутність НАТО означає не тільки військових і зброю, але також гроші й експертну допомогу. Довгострокова стратегія США та їхніх партнерів у регіоні передбачає подальше перебування військ у Східній Європі та в районі Чорного моря, і на сьогодні вони не збираються йти.

– Ви взаємодіяли із українськими фахівцями, зокрема,і у спільних тренінгах, що проводяться для Збройних сил Афганістану в 2016-17 роках. Чи помітні зміни у професіоналізмі української армії?

У мене позитивне бачення щодо спроможності української армії стримати можливу російську агресію

– Більшість українських фахівців в Афганістані були цивільними людьми або військовими, котрі виступали там як інструктори, а не в складі збройних сил.

Проте я не можу не відзначити їхній винятковий професіоналізм. Вони прекрасно розбиралися в системах озброєння, і їхній рівень експертиз був не гірший за американський. Я був вражений їхньою компетентністю.

За останні ж роки українська армія отримала бойовий досвід, найсучасніше обладнання і підготовку від найкращих західних інструкторів. Ці люди об'єднані спільною ідеєю захисту своєї країни.

Словом, у мене позитивне бачення щодо спроможності української армії стримати можливу російську агресію. Я думаю, зараз українські військові цілком здатні захистити свою батьківщину.

Ерік Теллант під час тренувань у Кабулі, Афганістан, архівне фото
Ерік Теллант під час тренувань у Кабулі, Афганістан, архівне фото

– Що дають спільні навчання з НАТО, такі, як «Гідний партнер» (Noble Partner) або Сі Бриз?

– Всі відносини починаються із побудови взаємної довіри, і це гарний початок, проте, я вважаю, далеко не кінець.

Україні варто продовжувати будувати відносини з європейськими партнерами, беручи й пропонуючи допомогу країнам НАТО та одночасно послаблюючи її залежність від Росії.

Зрозуміло, що культурні, мовні та навіть родинні зв'язки між українцями і росіянами дуже сильні, і це створює певну вразливість в українській системі безпеки.

– Що є найважливішим для підвищення рівня національної безпеки України?

– Головне, що потрібно зробити зараз Україні, щоб послабити російський вплив, це, по-перше, підвищити рівень внутрішньої безпеки до того рівня, який існує у нас в США.

Українці також мають стежити за тим, щоб отримувати достовірну інформацію від джерел, що заслуговують на довіру, а також підвищити рівень безпеки на кордоні та у сфері розвідки й контррозвідки.

По-друге, українцям важливо приділяти пильну увагу джерелам доходів своїх політиків і відслідковувати, за рахунок яких коштів фінансуються їхні передвиборні кампанії.

У Сполучених Штатах існує закон про іноземних агентів, і українцям також слід з'ясовувати, звідки їхні політики отримують гроші. Це допоможе Україні стати більш надійним партнером для НАТО.

XS
SM
MD
LG