Уряд Сирії впав під тиском повстанців, які 8 грудня здобули контроль над столицею країни Дамаском. Натовпи людей вийшли на вулиці, щоб відсвяткувати кінець 50-річного правління родини Асадів. Інформацію про реакції у світі на події Сирії зібрав «Голос Америки», який посилається на матеріали Associated Press і Reuters.
Сирійське державне телебачення транслювало відеозаяву повстанців про те, що президента Башара Асада скинуто, а всіх ув'язнених звільнено.
Місцеперебування Башара Асада спершу було невідоме. Але згодом надійшло повідомлення, що він із членами своєї родини прибув до Москви, і що Росія надала їм притулок.
Асада звинувачують у воєнних злочинах і злочинах проти людяності, включаючи атаку з використанням хімічної зброї у 2013 році на околиці столиці.
Організація Об'єднаних Націй
Спеціальний посланець ООН у Сирії Гейр Педерсен закликав сирійців до діалогу, єдності та поваги до міжнародного гуманітарного права та прав людини.
«Сьогодні переломний момент в історії Сирії – нації, яка пережила майже 14 років безжальних страждань і невимовних втрат... Ця темна сторінка залишила глибокі шрами, але сьогодні ми з обережною надією чекаємо на відкриття нової, миру, примирення, гідності та залучення для всіх сирійців», – йдеться в заяві Педерсена.
Очільник агенції ООН UNAID Том Флетчер запевнив, що ООН допомагатиме Сирії. «Ми будемо реагувати будь-де, будь-коли, як тільки зможемо, щоб підтримати людей, які цього потребують, включно з центрами прийому – їжею, водою, пальним, наметами, ковдрами», – заявив він.
Сполучені Штати Америки
У Білому домі заявили, що президент США Джо Байден і його команда «уважно стежать за надзвичайними подіями в Сирії та підтримують постійний зв’язок з регіональними партнерами».
В Пентагоні закликали всі сторони захищати цивільне населення і поважати міжнародні норми.
«Сполучені Штати продовжать присутність у східній Сирії та вживатимуть заходів, необхідних для запобігання відродженню «Ісламської держави», – заявив заступник помічника міністра оборони з питань Близького Сходу Даніел Шапіро на конференції з безпеки Manama Dialogue у Бахрейні.
Новообраний президент США Дональд Трамп в дописі на платформі Truth Social сказав, що Асад «втік з країни», а російський президент Путін «більше не зацікавлений в тому, щоб його захищати».
Трамп вказав, що Росія «втратила інтерес до Сирії через Україну, де близько 600 000 російських солдатів поранені чи мертві у війні, яка не повинна була починатися і може тривати вічно».
Україна
«Так завжди було і буде з усіма диктаторами, які роблять ставку на Путіна», – заявив міністр закордонних справ України Андрій Сибіга.
В соцмедійному дописі очільник української дипломатії зазначив, що Путін «завжди зраджує тих, хто на нього покладається. Зараз головна мета – відновити безпеку в Сирії та дієво захистити людей від насильства».
Європейський союз
«Позитивним і довгоочікуваним» назвала повалення режиму Асада верховна представниця ЄС із зовнішньополітичних питань Кая Каллас.
В соцмедійному дописі вона зауважила, що провал Асада «показує слабкість тих, хто підтримує Асада – Росії та Ірану».
Каллас закликала всі країни «конструктивно долучитись» до відбудови Сирії.
Німеччина
Канцлер Німеччини Олаф Шольц назвав падіння аль-Асада «хорошою новиною». «Асад жорстоко гнобив свій народ. На його сумлінні незліченна кількість життів, і він змусив багатьох людей тікати, багато з яких прибули до Німеччини», – заявив Шольц.
Міністерка закордонних справ країни Анналена Бербок також привітала повалення режиму в Сирії: «Кінець Асада – велике полегшення для мільйонів людей у Сирії».
«Асад вбивав, катував і використовував отруйний газ проти власного народу. Він має нарешті понести за це відповідальність», – каже Бербок. Вона застерегла сирійців від того, щоб «потрапити в руки інших радикалів».
Франція
«Нарешті варварський режим повалено», – написав у соціальних медіа президент Франції Емманюель Макрон. Він побажав сирійському народові «миру, свободи та єдності».
Велика Британія
Віцепрем'єрка Великої Британії Анжела Рейнер закликала до політичного рішення про наступників Асада.
«Відхід Асада – бажана зміна, але ті, хто прийдуть йому на заміну, мають прийти в результаті політичного рішення і працювати в інтересах сирійського народу», – заявила Райнер.
Туреччина
Міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан висловив сподівання, що «сирійський народ буде сам формувати майбутнє своєї країни».
На пресконференції в Досі Фідан закликав не дозволити терористичним організаціям скористатися цією ситуацією. «Опозиційні групи мають об’єднатися. Ми будемо працювати для стабільності та безпеки в Сирії», – додав він.
Ізраїль
Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу заявив, що падіння режиму Асада є «прямим результатом ударів, завданих Ізраїлем по «Хезболлі» та Ірану».
Він додав: «Ми не дозволимо жодній ворожій силі закріпитися на нашому кордоні».
Росія
Міністерство закордонних справ Росії заявило, що Асад «ухвалив рішення піти у відставку з посади президента та залишити країну, давши доручення продовжити мирну передачу влади». Відомство не уточнило, де саме перебуває Асад.
У російському відомстві також зазначили, що не брали участь в цих перемовинах.
Форум