Доступність посилання

ТОП новини

«Усі російські курси у США оплачені ще з 60-х років»: як Штати обіцяють змінити цей вектор у бік України


Уроки російської для х трудових мігрантів. Фото ілюстративне
Уроки російської для х трудових мігрантів. Фото ілюстративне

Після російських атак по українських книгарнях та видавництвах Сполучені Штати ухвалили рішення профінансувати друк понад трьох мільйонів підручників для українських учнів.

Про це 10 липня оголосила заступниця держсекретаря США з питань публічної дипломатії та зв'язків з громадськістю Елізабет Аллен на заході в Національній академії наук США у Вашингтоні за участі першої леді України Олени Зеленської.

Голос Америки поспілкувався з учасницями заходу і розпитав, чи досі зберігається плив Росії в освітніх та академічних сферах США.

Заступниця держсекретаря з питань публічної дипломатії Елізабет Аллен
Заступниця держсекретаря з питань публічної дипломатії Елізабет Аллен

«Ми бачили жорстокі атаки Росії безпосередньо на українську систему освіти, удари по друкарнях, щоб перешкодити виготовленню українських підручників, бомбардування шкіл... Аби протидіяти деяким із таких російських атак, я з гордістю можу сказати, що Сполучені Штати профінансують друк понад 3 мільйонів підручників для українських учнів у наступному році», – сказала Аллен.

«Росія хоче знищити майбутнє України та її надію на майбутнє»

Під час заходу «Американсько-українське партнерство в галузі освіти та науки» в Національній академії наук США продемонстрували обгорілі книги з харківської друкарні «Фактор-Друк».

У Національній академії наук США продемонстрували обгорілі книги з харківської друкарні «Фактор-Друк»
У Національній академії наук США продемонстрували обгорілі книги з харківської друкарні «Фактор-Друк»

«Ви можете побачити виставку, яка краще за будь-які слова показує сучасний стан української науки та освіти», – розповіла Олена Зеленська.

Перша леді України пояснила американській аудиторії, що обгорілі книги – останні, надруковані видавництвом «Фактор-Друк» у Харкові, тоді як решта 50 тисяч примірників були знищені внаслідок удару російської ракети.

Перша леді України Олена Зеленська під час виступу в Національній академії наук США у Вашингтоні 10 липня 2024 року
Перша леді України Олена Зеленська під час виступу в Національній академії наук США у Вашингтоні 10 липня 2024 року

«Знайдені на попелищі книги українці купували, щоб підтримати родини загиблих. І деякі з них ми привезли сюди, бо вони краще за будь-яку розповідь ілюструють, як країна-агресор ставиться до української культури», – сказала Зеленська.

Посолка США в Україні Бріджит Брінк у коментарі Голосу Америки додала, що США «дуже пишаються угодою про надання мільйонів підручників для юних українських учнів цього року у відповідь на російську атаку».

Посолка США в Україні Бріджит Брінк
Посолка США в Україні Бріджит Брінк

Вона зазначила, що США зосереджені на підтримці освіти та культури України: «Безперечно, частина дій Росії полягає у викоріненні української культури та історії, а також у тому, щоб завдати шкоди системі освіти України».

Російська армія особливо обстрілювала наукові установи, університети, школи
Макнатт

Президентка Національної академії наук США Марша Макнатт також наголосила на цілеспрямованому знищенню Росією української культури та освіти:

«Не випадково, коли Росія вторглася в Україну майже два з половиною роки тому, російська армія особливо обстрілювала наукові установи, університети, школи. Росія хоче знищити майбутнє України та її надію на майбутнє».

Вона зазначила, що збереження та відбудова українських наукових та освітніх установ є важливою для всього світу, і додала, що Національна академія США «пишається тим, що міцно підтримує Україну»:

«З перших днів війни ми працювали з академіями наук і особливо з деякими дуже щедрими благодійними організаціями, щоб підтримати українських дослідників – як тих, хто виїхав із країни, наприклад, до Польщі, так і тих, хто залишився в Україні. Ми хочемо підтримувати їхній зв’язок зі світовими вченими та налагоджувати контакти, які допоможуть у процесі відновлення».

У США сприятимуть розвитку українознавчих програм

Ми працюємо з українськими викладачами англійської, які будуть асистентами у кампусах США
Аллен

Заступниця держсекретаря США з питань публічної дипломатії та зв'язків з громадськістю Елізабет Аллен також зазначила, що у США сприятимуть розвитку українознавчих програм в американських навчальних закладах, зокрема вивченню української мови серед студентів:

«Ми працюємо з українськими викладачами англійської мови, які будуть асистентами викладачів у кампусах США для студентів, що вивчають українську».

Аллен додала, зокрема, що минулого року Вашингтонський університет запустив безкоштовний онлайн-курс iз української історії та культури:

Президентка НТШ у США Галина Гринь
Президентка НТШ у США Галина Гринь

«І тепер цей курс доступний для понад 10 мільйонів користувачів у всьому світі, навчаючи людей унікальній ідентичності України».

Президентка Наукового товариства імені Шевченка у США, редакторка наукового часопису «Гарвардські українознавчі дослідження»

У Гарварді вже 15 студентів вивчають українську, такого ще не було
Гринь

Галина Гринь зауважила, що ситуація з обізнаністю про Україну у США значно покращилася, а цікавість до українознавства зростає:

«Наприклад, у Гарварді з'явився новий викладач української мови, і цього року вже є 15 студентів, а це просто небачений показник. Вони не з одного курсу, а з різних рівнів, але все ж – 15 студентів, які вивчають українську мову – такого ще ніколи не було».

«Вплив Росії у всіх академічних сферах дуже помітний»

Проте, за словами Гринь, переважна більшість українознавчих курсів в університетах США є тимчасовими, вони не є частиною обов'язкової програми і не фінансуються належним чином, тоді як вплив російської дезінформації на освітній процес у США великий.

Це стратегічно важливо і для Америки, і для світу. Бо вони повинні розуміти, з ким мають справу
Гринь

«Усі російські курси оплачені ще з 60-х років. Це давно встановлена частина навчальних програм американських університетів... Росія дуже уважно до цього ставиться і працює над цим постійно в усіх сферах – культурній, академічній – впливає на громадську думку різними способами. Тому вплив Росії у всіх академічних сферах дуже помітний,» – каже Гринь.

Вона висловила надію, що за підтримки Держдепу ситуація зміниться – і українознавчі студії діятимуть у США на постійній основі:

«Це стратегічно важливо і для Америки, і для світу. Бо вони повинні розуміти, з ким мають справу. Але для України це значно важливіше».

Зрештою, Україна зробила великий внесок тут, у Сполучених Штатах
Зеленська

«Ми вдячні всім, хто створює українські студії, перекладає книжки, організовує виставки, дає притулок нашим митцям і науковцям. Чому варто шукати українські студії тут, на іншому кінці світу? Аби краще зрозуміти не лише різноманітність світу, а й власну культуру. Зрештою, Україна зробила великий внесок тут, у Сполучених Штатах», – додала Олена Зеленська.

Раніше Голос Америки повідомляв, що уряд Сполучених Штатів за посередництва агенції USAID профінансує друк в Україні підручників для початкових класів, які доставлять до 12 тисяч шкіл. Про це 24 червня радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван. Йдеться про підручники на новий 2024 навчальний рік.

Як повідомив виконавчий директор компанії «Фактор-Друк» Сергій Політучий, Україна відчує брак шкільних підручників після знищення у Харкові типографії. Адже перед повномасштабним вторгненням вона щомісяця друкувала мільйон-мільйон двісті книжок лише у твердій обкладинці, а також приймала замовлення із 16 європейських країн, часом зі США.

Станом на травень цього року типографія виробляла близько 40% усіх книг в Україні, включно з підручниками.

Тож допомога з підручниками для України дуже на часі.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG