Доступність посилання

ТОП новини

Клуб біля командного центру НАТО: Bellingcat виявив законспіровану російську шпигунку в Італії


Розслідувачі, дякуючи білоруським кіберпартизанам, викрили шпигунку, знаючи діапазон номерів паспортів шпигунів ГРУ та ФСБ
Розслідувачі, дякуючи білоруським кіберпартизанам, викрили шпигунку, знаючи діапазон номерів паспортів шпигунів ГРУ та ФСБ

Спільне розслідування Bellingcat, The Insider, Der Spiegel і La Repubblica, яке тривало протягом 10 місяців, встановило особу «глибоко законспірованої» російської шпигунки, яка видавала себе за перуанку з німецьким корінням і під іменем Марія Адела Куфельдт Рівера жила в різних країнах Європи. У Неаполі вона встановила тісні стосунки із офіцерами НАТО.

Генеральний директор Bellingcat, відомий розслідувач Христо Грозєв повідомив, що наштовхнувся на незвичне ім’я Марія Адела Куфельдт Рівера, коли переглядав базу даних про перетин білоруського кордону, яку передали розслідувачам білоруські харкери.

«Ми вперше помітили її завдяки надзвичайно корисній базі даних, якою поділилися з нами Білоруські кіберпартизани: реєстр перетину кордону Білорусі. Ми знали діапазони номерів паспортів шпигунів ГРУ та ФСБ, тож вирішили шукати в цьому наборі даних за частковими збігами, залишаючи останні 3 цифри як символи підстановки», – написав Грозєв у мережі Twitter.

Як пишуть розслідувачі, ця особа мала бізнес – дизайн власної лінії ювелірних прикрас, що допомагало їй жити активним соціальним життям і знайомитися із потрібними людьми, зокрема з офіцерами НАТО, які служили в італійському Неаполі.

Скрипалі, «Руслан Боширов» і псевдоперуанка

Грозєв розповів як працюючи ще над розслідуванням отруєння Скрипалів у Великій Британії, розслідувачі з’ясували, що російська розвідка видавала своїм шпигунам за кордоном паспорти однієї серії. Доступ до цих номерів дозволив журналістам-розслідувачам викривати інших шпигунів, відстежуючи такі групи чисел.

Відштовхуючись від номера паспорта на ім’я «Руслан Боширов», Грозєв наштовхнувся на ім’я Марія Адела Куфельдт Рівера, яка жила в Європі, але 13 разів відвідувала Росію, перетинаючи кордон потягом.

Клуб розміщений прямо біля командного центру НАТО і його члени - офіцери НАТО

Пізніше російський колега Грозєва Роман Доброхотов з проекту The Insider з’ясував, що жінка з дуже схожим іменем була секретарем Lions Club, благодійної організації в Неаполі. Вони разом звернулися до італійської колеги Флоріани Булфон і вона сказала, що цей клуб розташований прямо біля командного центру НАТО, і решта його членів були офіцерами НАТО.

Журналісти з’ясували, що росіянку, яка, ймовірно, працювала на ГРУ, звати Ольга Колобова. Її шпигунська кар’єра обірвалася раптово у 2018 році після публікації розслідування про отруєння Скрипалів у Британії.

Як пише розслідувач і засновник Bellingcat, Еліот Гіґґінс, 14 вересня 2018 року Bellingcat і The Insider опублікували розслідування про таємні особи «Руслана Боширова» та «Олександра Петрова», двох таємних шпигунів ГРУ, причетних до отруєння «Новачком» Сергія та Юлії Скрипалів.

Коротка телефонна розмова і шпигунка повернулася до Москви

Того ж дня опівночі, пише розслідувач у своєму Twitter, начальнику в/ч 29155 ГРУ генерал-майору Авер’янову подзвонив начальник відділу номер 5 ГРУ, «так званої програми нелегалів – маловідомого відділу, який розсаджував військових шпигунів по всьому світу під вигаданими іменами».

«Двоє офіцерів ГРУ розмовляли трохи більше двох хвилин», – розповідає Гіґґінс. А вже наступного дня імовірна російська шпигунка була в дорозі до Москви.

«Наступного дня Марія Адела Куфельдт Рівера купила квиток в один кінець з Неаполя, Італія, до Москви, летячи за паспортом з одного з діапазонів номерів, які Bellingcat опублікував напередодні», – пише Гіґґінс у твітері.

Кого Колобова обдаровувала дорогоцінностями?

З того часу громадянка Росії Ольга Колобова, 1982 року народження, проживає в Москві в елітній квартирі.

Як додає Гіґґінс, найпікантнішим моментом в цій історії для нього було те, що свою «авторську» біжутерію, якою вона обдаровувала високопоставлених осіб, включно з принцом Халіфа бін Салман Аль Халіфа, прем’єр-міністром Бахрейну, Колобова купувала через «Алі-експрес», китайську службу доставки товарів.

Як пише Гіґґінс, коли розслідувачі звернулися за коментарем до посольства Росії в Римі, у відповідь посольство лише опублікувало у Twitter карикатуру з коментарем: «Якщо ви всюди бачите російських шпигунів, можливо, ви занадто багато читаєте газету «Реппубліка».

XS
SM
MD
LG