Доступність посилання

ТОП новини
Бійці 24-ї окремої механізованої бригади встановлюють протитанкові міни вздовж лінії фронту. Часів Яр, Донеччина, 30 жовтня 2024 року
Бійці 24-ї окремої механізованої бригади встановлюють протитанкові міни вздовж лінії фронту. Часів Яр, Донеччина, 30 жовтня 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

ЗСУ вибили армію РФ із плацдарму на правому березі Оскола: що відомо

Вранці 3 грудня 10-та ОГШБр «Едельвейс» повідомила в соцмережах, що бійці 8-го окремого гірничо-штурмового батальйону провели штурмову операцію в селі Новомлинськ у Харківській області.

Пізніше український Генштаб підтвердив, що армія Росії намагалася захопити та утримати плацдарм на правому березі річки Оскіл у цьому районі, проте агресора за підтримки артилерії та підрозділів БПЛА вибили.

В ОСУВ «Хортиця» також підтвердили звільнення села Новомлинськ Куп'янського району – тепер там, за даними командування, майорить український прапор.

На карті проєкту DeepState ця територія стала синьою – таким кольором аналітики позначають територію, звільнену за останні два тижні. Судячи з карти, агресор переправився через Оскіл наприкінці листопада і намагався розширити плацдарм.

​Про це та інше йтиметься в ефірі Радіо Донбас Реалії. Дивіться наживо – о 16:30 на @Радіо Свобода:

Генштаб: війська РФ за день 125 разів атакували українські сили, майже половина атак – на двох напрямках

Російські війська від початку доби 125 разів атакували позиції українських сил, найбільш активно – на Курахівському і Покровському напрямках, де була майже половина від усіх атак, повідомив у зведенні станом на 16:00 3 грудня український Генштаб.

«На Покровському напрямку з початку доби окупанти здійснили вже 28 атак позицій наших захисників у районах Миролюбівки, Лисівки, Променя, Даченського, Чумацького і Новопустинки. Сили оборони, стримуючи ворожий натиск, відбили 24 атаки противника. Чотири боєзіткнення тривають… Найгарячіше сьогодні на Курахівському напрямку, де на даний час нараховується 30 бойових зіткнень, загарбники найактивніше намагаються просунутися в районах Сонцівки, Зорі, Дальнього, Курахового, Єлизаветівки та Ганнівки. Тринадцять боєзіткнень досі тривають», – йдеться в повідомленні.

Крім того, за даними Генштабу, бої тривали на Харківському, Куп’янському, Лиманському, Торецькому, Времівському, Оріхівському, Придніпровському напрямках.

«На Курщині наші захисники за сьогодні відбили 17 атак загарбників, дев’ять боєзіткнень тривають», – зазначили у командуванні.

У своєму звіті, оприлюдненому 24 листопада, аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) зазначили, що російські військові на Донбасі останнім часом просуваються значно швидше, ніж за весь 2023 рік.

«Лінія фронту в Донецькій області стає дедалі мінливішою, оскільки останнім часом російські війська просувалися значно швидше, ніж протягом усього 2023 року», – вказують експерти.

За їхніми висновками, просування російських військ значною мірою є «результатом виявлення і тактичного використання вразливих місць на українських лініях».

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський, який відвідав Покровський і Курахівський напрямки на Донеччині, 29 листопада запевнив, що підрозділи Сил оборони на цих напрямках додатково забезпечать резервами, боєприпасами, озброєнням і військовою технікою.

Зеленський: на ставці обговорювали виробництво зброї та випробування нових ракет

Президент Володимир Зеленський провів засідання Ставки верховного головнокомандувача – про це він заявив 3 грудня.

Основним питанням він назвав доповіді щодо контрактів для виробництва зброї в Україні:

«Суттєвий обсяг нових і довгострокових замовлень по дронах: FPV, також розвідувальні дрони, далекобійні дрони, дрони-ракети».

Окремо президент виділив обговорення ракетної програми.

«Була доповідь щодо випробування нових типів ракет. Можна подякувати нашим українським розробникам ракет. Прискорюємо виробництво. Обговорили сьогодні також завдання по контрактах на виробництво артилерії», – сказав Зеленський.

Він додав, що також провів сьогодні нараду з прем’єр-міністром Денисом Шмигалем, міністром енергетики Германом Галущенко та командувачем Повітряних сил Миколою Олещуком.

Учасники наради доповідали про захист обʼєктів енергетики та відновлювальні роботи. Вони також «визначили додаткові пріоритети в перемовинах з партнерами щодо ППО для України».

У листопаді президент Зеленський під час телефонної розмови з прем’єр-міністром Норвегії Йонасом Гар Стьоре обговорив виробництво зброї в Україні. Зокрема, Київ планує використати частину коштів, отриманих від норвезького уряду, на власне українське виробництво дронів та іншого озброєння.

Сибіга в Брюсселі закликав партнерів надати Україні додаткові системи ППО, щоб «уникнути блекаутів»

Міністр закордонних справ Андрій Сибіга почав візит до Брюсселя 3 грудня, передає кореспондент Радіо Свобода.

Як цитує пресслужба МЗС, Сибіга назвав серед головних тем переговорів із партнерами України в НАТО негайну військову допомогу, інвестиції в українську оборонну промисловість, підтримку енергетичної системи України протягом зими та прогрес на шляху України до НАТО.

«Нам необхідно зупинити Росію та не допустити просування її військ на нашу територію. Їхня логіка зрозуміла: вони намагаються окупувати якомога більше територій, щоб зміцнити свою майбутню переговорну позицію», – заявив він.

Сибіга вказав на гібридні атаки Росії проти низки європейських держав, а також участь Ірану та КНДР в агресії проти України.

Окрім іншого, він закликав союзників терміново надати Україні комплекси протиповітряної оборони для посилення енергетичної стійкості в зимовий період:

«Україна терміново потребує постачання щонайменше 20 додаткових систем ППО типу Hawk, NASAMS або IRIS-T. Це допоможе уникнути блекаутів».

Як передає кореспондент Радіо Свобода, Сибіга продемонстрував у Брюсселі оригінал Будапештського меморандуму, який назвав свідченням того, що довгострокові безпекові рішення за рахунок безпеки України є неприйнятними.

«Цього дня виповнюється 30 років цьому паперу. Це правдивий доказ, справжнє нагадування про те, що будь-які довгострокові безпекові рішення за рахунок безпеки України неприйнятні. Цей документ, цей папір не зміг забезпечити безпеку України та трансатлантичну безпеку», – сказав міністр.

МЗС у 30-ту річницю підписання Будапештського меморандуму та в перший день міністерської зустрічі НАТО заявило, що Україна не погоджується на жодні альтернативи, сурогати чи замінники повноправного членства України в НАТО.

У 1994 році Україна відмовилася від ядерної зброї. Після цього Україна, США, Росія і Великобританія уклали Меморандум про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (так званий Будапештський меморандум). Він містить пункти, які надають Україні гарантії її суверенітету та безпеки.

Однак у 2014 році Росія, яка була одним із гарантів безпеки України за Будапештським меморандумом, знехтувала цим документом і загалом міжнародним правом та розпочала гібридну війну, а у 2022 році вже повномасштабне вторгнення.

Київ відреагував на заяви Москалькової щодо обміну полоненими

Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими відреагував на заяви російської сторони про начебто готовність до обмінів полоненими.

«З російської сторони лунають гучні заяви про кількість полонених, яких вони начебто можуть поміняти, з'являються навіть списки. Звісно, офіційними каналами жодних реальних пропозицій ми не отримували. Ця гра росіян лише на публіку, і вона особливо цинічна. Вони маніпулюють долями людей і вразливим становищем родичів», – заявив секретар координаційного штабу, бригадний генерал Дмитро Усов.

За його словами, штаб уважно проаналізував поширені списки – сімох полонених уже обміняли, чимало помилок у прізвищах та датах народження, в переліку є чотирнадцятеро цивільних.

«Тобто російські пропагандисти пропонують міняти на своїх військових наших звичайних громадян, що є порушенням міжнародного гуманітарного права. Проте ці списки та гучні заяви призначені лише для розхитування ситуації. Це намагання дискредитувати українські державні органи», – зазначив Усов.

У штабі кажуть, що насправді реальні пропозиції від російської сторони Київ отримує лише щодо обміну полонених, захоплених на Курському напрямку.

«Росія не дотримується жодних законів війни і не бажає цього робити. Доля власних громадян російську так звану владу як не цікавила, так і не цікавить. Пропагандисти грають на публіку. Реальні ж механізми повернення – репатріація, змішані медичні комісії, обмін «всіх на всіх» – досі надійно заблоковані кремлем», – констатував Усов.

Напередодні Уповноважена з прав людини у РФ Тетяна Москалькова звинуватила Україну у нібито затягуванні обміну полоненими.

«Українська сторона продовжує затягувати російсько-український обмін полоненими, поки сім'ї військовослужбовців з обох сторін продовжують чекати на повернення своїх близьких», – написала вона, опублікувавши списки.

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець спростував цю інформацію і підтвердив готовність України забрати усіх своїх громадян із російського полону та незаконного утримання.

За даними Лубінця, станом на листопад 2024 року від початку повномасштабного вторгнення Україні вдалося повернути з російського полону 3767 українців, з них лише 186 – цивільні особи.

Cили РФ вдарили по Костянтинівці, є загиблий та поранені – ОВА

Російські війська обстріляли Костянтинівку – загинула людина, ще троє поранені, повідомив голова Донецької обласної військової адміністрації Вадим Філашкін.

«Росіяни обстріляли місто з артилерії сьогодні вранці. Загинув 52-річний чоловік, троє людей отримали поранення середньої тяжкості. Пошкоджено 3 багатоповерхівки, адмінбудівлю, газогін і автомобіль», – повідомив він у телеграмі.

Читайте також: Війська РФ атакували Донеччину дроном: загинула людина, ще одна поранена – ОВА

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.

В ООН станом на кінець жовтня повідомили, що змогли підтвердити дані про загибель 12 162 цивільних в Україні і поранення 26 919 від початку повномасштабного вторгнення Росії. В організації наголосили, що реальні дані можуть бути значно вищими.

Депутати викликали Умєрова до Ради щодо закупівлі мін

Міністра оборони Рустема Умєрова викликали до Верховної Ра

Військовий оглядач Юрій Бутусов у листопаді опублікував фрагменти відео, які, за його словами, йому надіслали бійці мінометники. На цих кадрах видно, як міна, не встигши вилетіти з міномета, падає в кількох метрах після пострілу.

Після цього Міністерство оборони 26 листопада заявило, що третій тиждень активно розслідує причини нештатного спрацювання 120-міліметрових мін. За даними відомства, попередні результати розслідування міжвідомчої комісії щодо постачання неякісних мінометних мін указують на можливі причини дефектів, зокрема, неякісні порохові заряди або порушення умов зберігання боєприпасів, що призвело до їхнього пошкодження. Державне бюро розслідувань за цим фактом розпочало кримінальне провадження.

Міністр із питань стратегічних галузей промисловості Герман Сметанін, коментуючи питання неякісних мін на фронті, заявив, що кілька сотень снарядів відібрали для аналізу, і комісія з перевірки якості мін, що запрацювала 8 листопада, виявила чотири недоліки.

Зокрема, за його словами, невідповідність геометричних параметрів міни, порохові гази виходили між корпусом ствола міномету і міною, не завжди спрацьовував капсуль детонатор, а також неконденційність порохів.

ди щодо закупівлі мін. Про це повідомили нардеп від фракції «Голос» Ярослав Железняк та депутат від фракції «Європейська солідарність» Олексій Гончаренко.

За це рішення проголосували 153 депутати за 150 необхідних.

«Так, по Умєрову дали 153 голоси! Це процедурне рішення! Отже, Умєров має прийти в парламент і доповісти. Що у нас з мінами? Що у нас з 23 млрд, які хочуть виділити незрозуміло куди. Питань багато», – написав Гончаренко у телеграмі.

«Стягують сили до Дніпра, перегруповують техніку»: мета окупантів – Запоріжжя і Херсон?

Чи має Росія сили для наступу на Запоріжжя найближчим часом? Чи готується регіон до погіршення безпекової ситуації, і як до цього ставляться жителі міста? Які небезпеки є наразі на Херсонському напрямку? Про все це дізнавався проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

  • Командир однієї з бригад Національної гвардії України Олексій Хільченко повідомив, що російська армія готується до наступу в Запорізькій області і зараз проводить накопичення та перегрупування особового складу й техніки, водночас продовжує щоденні штурмові дії піхотними групами. За його словами, наступ може бути масштабним, але українські військові до цього готові.
  • Видання РБК-Україна із посиланням на свої джерела повідомило, що російські військові можуть розпочати свій наступ на Запоріжжя після 5 грудня. Втім, цю дату не слід вважати кінцевою, адже до цього Москва вже не раз переносила терміни, зазначили журналісти. Також, за їхніми даними, Росія може нанести удар в районі Кам'янського – П'ятихаток Запорізької області на північ, щоб підійти якомога ближче до міста Запоріжжя і отримати можливість обстрілювати південну частину обласного центру зі ствольної артилерії.

На порталі «Дія» відновлено бронювання працівників від мобілізації – Федоров

З 1 грудня на порталі цифрових послуг «Дія» відновлено можливість бронювання співробітників від мобілізації для критичних підприємств, повідомив 3 грудня віцепрем’єр-міністр України Михайло Федоров.

Він додав, що для подання заяви йде лише 20 хвилин.

«Дія» сама підтягує актуальну кількість працівників, доступних до бронювання, і перевіряє відповідність вимогам. Дані передаються напряму в реєстр «Оберіг». Без підписування паперових наказів, ходіння по держустановах і ТЦК», – вказано у дописі.

За словами міністра, позитивний результат бронювання автоматично відобразиться в додатку «Резерв+».

Для того, щоб бронювати своїх працівників, підприємство повинно отримати або оновити свою критичну важливість за новими обов’язковими критеріями. У бізнесу є на це час до кінця лютого 2025 року.

Раніше Кабмін оновив критерії бронювання та критерії для отримання критичності. В уряді очікують, що це дозволить зменшити ризик зловживань, коли компанії працевлаштовують людину заради «тіньової» домовленості про бронювання.

У вересні прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що Кабінет міністрів готує зміни до підходу бронювання від мобілізації за принципом «Воюй або працюй».

18 травня набрав чинності закон про мобілізацію. Серед іншого, він передбачає, що всі військовозобов’язані, призовники і резервісти віком від 18 до 60 років мають оновити свої дані. Оновити дані можна у мобільному застосунку «Резерв+».

Законодавство України передбачає мобілізацію військовозобов’язаних віком від 25 до 60 років.

Заступник міністра оборони Іван Гаврилюк у середині серпня повідомив, що кількість заброньованих військовозобов’язаних в Україні становить близько 930 тисяч.

Зеленський після доповіді Сирського заявив про «непогані оборонні результати» на Запорізькому напрямку

Президент України Володимир Зеленський після доповіді головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського заявив про «непогані оборонні результати» на Запорізькому напрямку.

«Загальна ситуація на фронті, захист наших позицій. Курахівський та Покровський напрямки залишаються найбільш складними. Вдячний кожному підрозділу, який знищує окупанта та стримує російське просування. Є непогані наші оборонні результати на Запорізькому напрямку», – написав він у телеграмі.

Він також обговорив з Сирським дії українських підрозділів у районах проведення Курської операції – за його словами, ЗСУ продовжують завдавати Росії відчутних втрат на її території.

В останні місяці у зведеннях Генштабу ЗСУ повідомляється про інтенсивні боєзіткнення насамперед на Покровському та Курахівському напрямках, однак сили РФ не припиняють свої атак і на інших напрямках.

Українська влада минулого тижня також повідомляла про загрози на Запорізькому напрямку.

У своєму звіті, оприлюдненому 24 листопада, аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) зазначили, що російські військові на Донбасі останнім часом просуваються значно швидше, ніж за весь 2023 рік.

«Лінія фронту в Донецькій області стає дедалі мінливішою, оскільки останнім часом російські війська просувалися значно швидше, ніж протягом усього 2023 року», – вказують експерти.

За їхніми висновками, просування російських військ значною мірою є «результатом виявлення і тактичного використання вразливих місць на українських лініях».

Війська РФ атакували Донеччину дроном: загинула людина, ще одна поранена – ОВА

Російські війська атакували дроном Покровську громаду на Донеччині, є жертви серед цивільних, повідомив начальник обласної військової адміністрації Вадим Філашкін.

«Покровська громада під ворожим вогнем – є жертви серед цивільних. У Котлиному внаслідок удару дроном одна людина загинула і одна поранена, пошкоджено автомобіль», – написав Філашкін.

За даними ОВА також через обстріли РФ у Покровську пошкоджено вісім багатоповерхівок і два автомобілі. Інформація про постраждалих в місті не надходила.

Читайте також: ОВА: унаслідок російського обстрілу Херсона загинула жінка

Російські війська щодня регулярно атакують дронами українські регіони. Найчастіше про скиди вибухівок з російських дронів по цивільних повідомляє влада Донеччини, Херсонщини, Сумщини, Чернігівщини та Харківщини.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.

В ООН станом на кінець жовтня повідомили, що змогли підтвердити дані про загибель 12 162 цивільних в Україні і поранення 26 919 від початку повномасштабного вторгнення Росії. В організації наголосили, що реальні дані можуть бути значно вищими.

«Грузинський легіон» спростовує повідомлення про повернення до Грузії для участі в протестах

«Грузинський легіон» спростовує повідомлення про те, що бійці підрозділу нібито планують повернутися до Грузії та брати участь у протестах.

«Ми категорично заперечуємо ці безпідставні звинувачення. Хоча ми повністю підтримуємо справедливе обурення грузинського народу щодо рішення грузинського уряду призупинити прогрес на шляху вступу до ЄС, наша боротьба продовжується тут, в Україні, де наш спільний ворог», – йдеться в офіційній заяві легіону, який був заснований у 2014 році добровольцями-грузинами.

«Наша відданість перемозі України непохитна, і ми залишатимемося на передовій, доки ця мета не буде досягнута», – додають грузинські добровольці.

Командир «Грузинського легіону» Мамука Мамулашвілі в інтерв’ю Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода), коментуючи можливий вплив протестів у Грузії на мотивацію бійців підрозділу, сказав, що «всі прекрасно розуміють, що вони зараз у тому місці, де сьогодні захищають Грузію».

«Усі дуже уважно стежать за подіями, бо члени наших сімей, наші друзі – усі зараз перебувають на протестних акціях, стоять на вулицях і намагаються здобути незалежність Грузії. Не в мотивації справа, а в розумінні того, що основна битва відбувається в Україні. Коли Росія буде зломлена в Україні, у неї не буде жодної можливості впливати на Грузію. І всі це прекрасно розуміють, що вони зараз у тому місці, де сьогодні захищають Грузію», – зазначив він.

У телеграм-каналах на вихідних почала розповсюджуватися інформація про те, що бійці «Грузинського легіону» через протести, які спалахнули у Тбілісі, «кидають Україну» та повертаються додому, аби долучитися до мітингів. Пресслужба легіону на своїй сторінці у соцмережі X категорично спростувала ці звинувачення, назвавши їх безпідставними.

Розмови про плани грузинських добровольців, які воюють на боці ЗСУ, приїхати на протести в Тбілісі, президентка Грузії Саломе Зурабішвілі назвала неправдивими. Як цитує її грузинська служба Радіо Свобода, «це провокація, спрямована проти цього протесту».

«Щоб Путін зрозумів, що не може виграти» – генерал США Веслі Кларк про необхідні дії Заходу

Тема переговорів України з Росією і далі топова на Заході. Більшість міжнародних аналітиків погоджуються, що вагання та часткові заходи партнерів України ведуть не до перемоги, а до затягування війни. Тож Джон Кірбі, радник Білого дому з комунікацій у сфері національної безпеки нещодавно заявив, що нинішня адміністрація до кінця терміну зосередиться на наданні Україні найкращих важелів для переговорів.

Номінований новообраним президентом США Дональдом Трампом на посаду спецпредставника по Україні Кіт Келлог ще влітку писав про встановлення режиму припинення війни та початку мирних перегорів. Та от колишній командувач Об'єднаних Збройних Сил НАТО в Європі Веслі Кларк вважає, що до мирних переговорів ще далеко. То яким він бачить план перемоги України, генерал розповів в ексклюзивному інтерв'ю Голосу Америки.

У Рютте запитали, чи в найближчі дні надасть НАТО запрошення Україні. Він відповів

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте, відповідаючи на запитання щодо перспектив членства України в НАТО, сказав, що «це відбувається крок за кроком», але слід зосередитися на нагальних потребах.

«Союзники згодні з тим, що майбутнє України в НАТО. Ми домовилися про незворотній шлях до НАТО. До та після Вашингтонського саміту союзники працювали над будівництвом мосту, і він складається, наприклад, з окремих двосторонніх угод з безпеки між союзниками та Україною, але також виконання всіх рішень, про які домовилися у Вашингтоні. Тож це відбувається крок за кроком», – сказав Рютте, відповідаючи на запитання «Чи надасть альянс під час цієї зустрічі запрошення, як цього просить Україна?»

Генсек НАТО вважає, що слід зосередитися на тому, що потрібно саме зараз.

«Але я думаю, що ми повинні зосередитися, і ми будемо зосереджуватися протягом наступних двох днів на тому, що потрібно зараз. І те, що зараз потрібно – це переконатися, що військова допомога потрапить до України, тому що це критично для них зараз», – додав він, зауваживши, що Україна повинна бути посиленою у разі перемовин з Росією.

3-4 грудня міністри закордонних справ країн НАТО проводять зустріч у Брюсселі. До неї також приєднається український міністр Андрій Сибіга.

3 грудня – у перший день цієї зустрічі, а також річниці підписання Будапештського меморандуму – у Міністерстві закордонних справ заявили, що Україна не погоджується на жодні альтернативи, сурогати чи замінники повноправного членства України в НАТО.

Київ наполягає на тому, що членство України в НАТО є найкращою гарантією безпеки країни.

Новим командиром бригади «Холодний Яр» став Шаміль Крутков

Новим командиром 93-ї окремої механізованої бригади «Холодний Яр» став 27-річний Шаміль Крутков, повідомила пресслужба підрозділу 3 грудня. Попередній комбриг полковник Павло Паліса був призначений заступником очільника Офісу президента Андрія Єрмака.

«Прапор бригади полковник Павло Паліса передав у надійні руки підполковника Шаміля Круткова, з яким як заступник командира бригади пліч-о-пліч пройшов славетний бойовий шлях», – йдеться у повідомленні.

Крутков зазначив, що для нього є честю очолити цю бригаду ЗСУ.

Шаміль Крутков – уродженець Львова. Здобув освіту в Національній академії сухопутних військ. У 2021 році був нагороджений президентом «За військову службу Україні».

29 листопада президент Володимир Зеленський підписав указ про призначення Павло Паліси заступником керівника Офісу президента. Зеленський вказав на те, що Паліса «добре розуміє, що в бригадах, на фронті, і мені потрібна саме така людина, щоб точно знав в щоденному режимі інформацію безпосередньо з фронту».

Облік населення і «ухилянтів»: нардепка від «Слуги народу» озвучила свою версію роздачі 1000 гривень

«Зимова єПідтримка» – це спроба перерахувати населення в Україні, а також виявити тих чоловіків, які ухиляються від мобілізації, вважає народна депутатка від «Слуги народу», заступниця голови Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Ольга Василевська-Смаглюк. Про це вона сказала в етері Радіо Свобода (проєкт Свобода.Ранок).

«Насправді я вже давно вважаю і говорила про це відверто, що, як на мене, оця тисяча, як і інші програми експериментального проєкту «Національний кешбек» розраховані на те, щоб порахувати скільки осіб взагалі є в державі Україна і проживають постійно на території держави, не є на окупованих територіях і не виїхали за кордон. Тобто, це, як на мене, спроба перерахувати населення», – сказала Ольга Василевська-Смаглюк, відповідаючи на запитання, чи не варто українцям хвилюватися з приводу передачі своїх банківських даних державі.

Народна депутатка припускає, що іншою ідеєю цієї програми є спроба виявити тих чоловіків, які потенційно уникають мобілізації.

«У нас мільйон чоловіків десь ховається. Вони не виїхали за кордон, вони не люди з інвалідністю, вони не заброньовані. Тобто це люди, які умовно, теоретично приховуються від виконання свого конституційного обовʼязку з захисту батьківщини. Якщо наприклад у родині є два чоловіки, які підлягають мобілізації, і дві жінки, то на них це чотири тисячі, гривень. І звісно стимулювати якимось чином отримати ці кошти, можна лише якщо сума буде більша ніж тисяча гривень, це буде три-чотири тисячі гривень на родину…Хтось зареєструється з чоловіків. Тому що чотири тисячі – краще, ніж дві», – сказала народна депутатка.

Президент України Володимир Зеленський з 1 грудня ініціював програму одноразової допомоги, яка передбачає виплату однієї тисячі гривень для кожного українця, щоб «підтримати населення в зимовий період». Виплати фінансуватимуться коштом невикористаних бюджетних коштів Міністерства економіки та інших міністерств, які, за словами першого заступника міністра економіки Олексія Соболева, не встигнуть освоїти до кінця року.

За добу було отримано понад 2,5 мільйони заяв про «Зимову єПідтримку», повідомив у понеділок міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

СБУ: затримано двох 14-річних, які підірвали вибухівку на Київщині на замовлення РФ

Служба безпеки та Національна поліція затримали двох 14-річних юнаків, яких звинувачують у підриві саморобного вибухового пристрою 28 листопада поблизу будівлі місцевого райвідділу поліції підірвали саморобний вибуховий пристрій поблизу будівлі райвідділу у Вишгородському районі на Київщині, йдеться в повідомлення СБУ 3 грудня.

За даними првоохоронців, 14-річних жителів громади спецслужби Росії дистанційно завербували через телеграм-канали з пошуку швидких заробітків.

«Для вчинення злочину юнаки використали вибухівку, яка була замаскована під термос і лежала у тайнику на Київщині. За інструкцією окупантів для збільшення вражаючої дії вибуху фігуранти начинили вибуховий пристрій гайками та болтами. Поруч із адмінбудівлею, де мав відбутися підрив, зловмисники приховано встановили мобільний телефон, щоб транслювати вибух у режимі реального часу», – вказано у повідомленні.

В СБУ зазначили, що під час обшуків у них вилучено мобільні телефони та інші докази діяльності на користь країни-агресора. Підозрюваним загрожує до 12 років позбавлення волі за вчинення особливо тяжкого злочину.

Раніше проєкт розслідувань Радіо Свобода «Схеми» виявив, що російські спецслужби масово використовують неповнолітніх українців для підпалів автомобілів військовослужбовців ЗСУ і будівель ТЦК в межах дезінформаційної кампанії РФ, метою якої є показати, що в Україні нібито існує активне підпілля, що в такий спосіб виступає проти загальної мобілізації.

На Харківщині сили РФ намагалися захопити плацдарм на правому березі річки Оскіл, їх вибили – Генштаб ЗСУ

На Харківщині у Куп’янському районі війська РФ намагалися захопити та утримати плацдарм на правому березі річки Оскіл – противника було знищено, ця територія перебуває під контролем Сил оборони, повідомляє Генеральний штаб ЗСУ.

За повідомленням, йдеться про територію біля села Новомлинськ.

«Маючи перевагу в силах, ворог навіть переправився через водну перешкоду. Водночас українські захисники за підтримки артилерії та підрозділів БпЛА вибили противника з плацдарму. Зокрема, воїни 8-го окремого штурмового батальйону 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс» провели зачистку місцевості в околицях Новомлинська від сил противника», – йдеться у повідомленні.

У результаті успішної операції противника було знищено – правий берег Осколу перебуває під контролем Сил оборони, а над Новомлинськом майорять українські прапори, наголошують у Генштабі ЗСУ.

Розташоване неподалік місто Куп’янськ перебуває під загрозою повторної окупації. Другий найбільший на Харківщині залізничний вузол може перейти під контроль російських військ.

Раніше були повідомлення, що незначна кількість російських військ змогла проникнути у Купʼянськ, але Центр стратегічних комунікацій ЗСУ спростував їх, зазначивши, що місто перебуває повністю під контролем Сил оборони України, а українські воїни зупинили просування противника на Куп’янськ.

На початку повномасштабного вторгнення сили РФ вже окуповували Куп’янськ. Але у вересні 2022 року місто було звільнене від російських військ.

Влада: на Київщині через падіння уламків пошкоджені чотири приватні будинки, була пожежа

На Київщині внаслідок падіння уламків збитих російських повітряних цілей в одному з населених пунктів пошкоджені чотири приватні будинки, два автомобілі, знищено гаражне приміщення. Про це у телеграмі повідомив голова обласної військової адміністрації Руслан Кравченко

За його словами, у будинках вибиті вікна та двері, пошкоджені покрівлі, в одному з будинків було пошкоджено газову трубу – витік ліквідовано, подачу газу перекрито.

Державна служба з надзвичайних ситуацій уточнила, що внаслідок падіння уламків на приватному подвір’ї Вишгородському районі виникла пожежа, її ліквідували.

За даними Повітряних сил ЗСУ, у ніч на 3 грудня 2024 року війська РФ атакували Україну 28-ма ударними БПЛА типу Shahed та безпілотниками інших типів, 22 з них збили.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.

ОВА: унаслідок російського обстрілу Херсона загинула жінка

Вночі, 3 грудня, російські військові обстріляли Дніпровський район Херсона. Унаслідок атаки загинула місцева жителька, повідомив голова обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.

«Внаслідок удару важких поранень зазнала 75-річна жінка. Вона загинула на місці», – зазначено у дописі.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.

В ООН станом на кінець жовтня повідомили, що змогли підтвердити дані про загибель 12 162 цивільних в Україні і поранення 26 919 від початку повномасштабного вторгнення Росії. В організації наголосили, що реальні дані можуть бути значно вищими.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG