Уряд Великої Британії обіцяє надати понад 5 млн євро на розслідування російських воєнних злочинів
Велика Британія надасть 4,5 мільйонів фунтів стерлінгів (понад 5 мільйонів євро) на підтримку зусиль України щодо розслідування воєнних злочинів, скоєних під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну, йдеться 29 грудня на сайті британського уряду.
Фінансування призначене для підтримки документування, розслідування та судового розгляду воєнних злочинів. Допомога також доповнюватиме роботу Великої Британії разом із партнерами, США та ЄС, через Консультативну групу з розслідування воєнних злочинів.
Станом на січень цього року українські правоохоронці розслідували 120 тисяч воєнних злочинів, повідомляв генеральний прокурор України Андрій Костін.
За словами генпрокурора, українські правоохоронці ідентифікували та зібрали докази для обвинувачення близько 500 ймовірних російських воєнних злочинців, ці справи також готується до розгляду в судах. Зокрема, вже є 78 вироків українських судів.
У липні в Гаазі почав роботу Міжнародний центр із переслідування за злочин агресії проти України, що працює під керівництвом Агенції Євросоюзу зі співпраці задля кримінального правосуддя (Євроюст).
Як повідомили в Єврокомісії, центр стане ключовим для розслідування злочину агресії Росії проти України і сприятиме створенню справ для майбутніх судових процесів.
ОВА: одна людина загинула, ще дві були поранені через обстріл та атаки дронами на Херсонщині
На Херсонщині через скиди вибухівки з дронів та артилерійський обстріл російськими військами протягом 29 грудня загинув чоловік, ще дві людини зазнали поранень, повідомила обласна військова адміністрація.
Опівдні військові РФ скинули вибухівку з дрона на жительку Станіслава. Жінка 1984 року народження дістала вибухову травму та уламкове поранення ноги. Потерпілій надали меддопомогу на місці, – зазначила місцева влада.
Також у Тягинці через атаку російського БПЛА загинув місцевий житель.
Окупанти скинули вибухівку з дрона на цивільний автомобіль. Від отриманих травм на місці загинув чоловік. Нині його особу встановлюють, – розповіли в ОВА.
Крім того в неділю війська РФ обстріляли Дніпровський район Херсона. Внаслідок артилерійського удару постражав 62-річний чоловік. В нього - вибухова травма та уламкове поранення обличчя.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
На Дніпропетровщині війська РФ ударили дроном по АЗС, троє людей поранені – Лисак
Російські війська у неділю атакували дроном-камікадзе АЗС у Марганецькій громаді на Дніпропетровщині, постраждали три людини, повідомив очільник обласної військової адміністрації Сергій Лисак.
«77-річний чоловік госпіталізований у вкрай тяжкому стані. У нього серйозне поранення голови. Лікарі борються за життя. З мінно-вибуховою травмою доправлена до медзакладу й жінка 38 років. Ще один 65-річний чоловік отримав допомогу і перебуватиме під амбулаторним наглядом», – вказано у дописі.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Повітряні сили заперечили інформацію про взяття у полон українського льотчика на Курщині РФ
Командування Повітряних сил Збройних сил України заперечило інформацію, яку поширюють у соціальних мережах, про взяття в полон українського льотчика у Курський області РФ.
«Російські пропагандистські медіа поширюють інформацію, начебто у Курській області здався в полон український льотчик. На жаль, випадки полону військовослужбовців, котрі раніше служили у Повітряних силах, трапляються. Однак, інформація про взяття в полон українського пілота є фейковою. Усі українські льотчики продовжують виконувати завдання із захисту країни», – йдеться у дописі командування у фейсбуці.
У Повітряних силах наголосили, що повідомлення та відео допитів українських військових, які потрапили у полон, є частиною інформаційної війни, яку веде Росія.
«Поширення таких матеріалів використовується для деморалізації українських військових і цивільного населення з метою впливу на громадську думку, як всередині України, так і за її межами», – вказано у повідомленні.
Зранку 29 грудня російська державна агенція ТАСС написала, начебто у Курській області РФ український льотчик Володимир Попович здався у полон російським військовим.
Згідно з повідомленням українського Генштабу, за минулу добу на Курському напрямку українська армія відбила 20 атак з боку російських сил.
У листопаді агенція Reuters із посиланням на високопоставлене українське військове джерело, яке працює в Генеральному штабі України, повідомила, що Україна через російські контратаки втратила понад 40% території в Курській області РФ, яку вона захопила під час бойових дій у серпні. За даними джерела, Росія розгорнула близько 59 тисяч військових у Курській області.
Данія, Франція та Литва надали понад 150 мільйонів євро для українського ОПК – Умєров
Україна отримала від Данії, Франції та Литви понад 150 мільйонів євро (6.5 мільярдів гривень) на фінансування українського оборонно-промислового комплексу (ОПК), повідомив 29 грудня міністр оборони України Рустем Умєров.
За його словами, 111 мільйонів євро будуть надані на виконання угод з Данією на посилення ЗСУ новітніми засобами ураження українського виробництва.
29 мільйонів євро – це грант від уряду Франції на посилення безпеки і оборони України.
10 мільйонів євро надала Литва на розвиток українського ОПК відповідно до меморандуму з Міністерством національної оборони Литви, написав міністр оборони.
«Зазначені кошти зокрема будуть спрямовані на виробництво ракет, дронів-deepstrike та артилерійських установок», – йдеться у дописі.
23 листопада Україна та Литва підписали меморандум, який передбачає фінансування українських далекобійних дронів. Це довгострокова угода, в рамках якої вже погоджено перший транш у розмірі 10 мільйонів євро. Литва спрямовує ці кошти на виробництво української далекобійної зброї, зокрема проєкту «Паляниця».
Раніше президент Володимир Зеленський повідомив, що у наступному році в Україні буде вироблено мінімум 30 тисяч далекобійних дронів на українських технологічних потужностях. Також, за його словами, поставлено завдання зробити не менше ніж 3 тисячі крилатих ракет і ракет-дронів.
Від початку повномасштабного вторгнення РФ Україна намагається збільшити власне виробництво зброї, частково виробляючи її спільно з партнерами.
Фіцо погрожує Україні після поїздки до Путіна. Зеленський відреагував
Президент України Володимир Зеленський звинуватив прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо у тому, що він за наказом Росії відкриває «другий енергетичний фронт» проти України на тлі загострення суперечки щодо транзиту газу між країнами.
«Схоже, що Путін дав Фіцо наказ відкрити другий енергетичний фронт проти України за рахунок інтересів народу Словаччини. Тільки це можуть означати погрози Фіцо перекрити Україні надзвичайне постачання електрики взимку в умовах російських ударів по наших електростанціях і розподільчій мережі», – написав президент України Володимир Зеленський у мережі X.
Ситуацію, що склалася, аналізує «Голос Америки». Читайте за лінком
ВМС: більша кількість загороджень біля Керченського мосту не функціональна
Більшість загороджень, які Росія встановила біля Керченського мосту, вже «не є функціональними», повідомив речник ВМС ЗСУ Дмитро Плетенчук.
«Є цілком очікувані насправді зміни щодо цих систем загородження, які вони там будували так натхненно, фактично увесь теплий період цього року. І цілком очікувано, що вони унаслідок штормів ще навіть у цьому році у достатньо великій кількості вийшли з ладу і не виконують свій функціонал… Станом на зараз, імовірно, достатньо велика кількість цих загороджень не функціональна. Але насправді тут інформація у будь-якому разі ще потребує верифікації», – заявив Плетенчук.
Окремо він зазначив, що «Україна цьогоріч стикнулася і з новими викликами у вигляді екологічної катастрофи, влаштованої росіянами в українському Чорному морі».
Результати цієї катастрофи, я думаю, ми зможемо проаналізувати лише у майбутньому. Бо станом на зараз отримання цієї інформації ускладнено тим, що ця територія знаходиться під контролем росіян», – зауважив речник.
У середині листопада ЦЖР повідомляв, що за місяць у районі Керченського мосту вдвічі збільшилася лінія металевих «їжаків» і досягла 1,5 кілометра.
Росія намагається перешкоджати атакам морських дронів і захистити міст через Керченську протоку. Влітку 2024 року на південній стороні мосту почали розміщувати баржі, пізніше з’явилися плавучі бонові споруди, що йдуть паралельно до мосту. Супутникові знімки показували значне збільшення числа барж, які захищають міст.
Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський в інтерв’ю британському виданню The Guardian, оприлюдненому 24 липня, відмовився назвати терміни можливого знищення Керченського мосту, що з’єднує окупований півострів із Росією, але наголосив, що Київ планує повернути Крим. «Це реально. Звичайно, це велика військова таємниця», – сказав генерал.
Якщо війну України з Росією «заморозять» і окуповані території залишаться під контролем Росії, то вона «повністю компенсує свої витрати на війну». Про це в ексклюзивному інтерв’ю Радіо Свобода заявив начальник Генерального штабу – головнокомандувач Збройних сил України у 2014−2019 роках генерал Віктор Муженко.
За його словами, ситуація з окупованими територіями Донеччини, Луганщини, частини Запорізької та Херсонської областей є «критичною», адже йдеться «не лише про втрату територій, а й про половину ресурсної бази України».
«Це приблизно половина всієї ресурсної бази корисних копалин із загальноукраїнських запасів. І обчислення навіть давали, там цифру. По-моєму, загальна цифра там 15 трильйонів! Були там різні оцінки. Там більше 20-ти, 25-ти трильйонів. З них половина – це ось ці окуповані на сьогодні області», — наголосив Муженко.
Він зазначив, що «розробка корисних копалин на 1 трильйон доларів здатна забезпечити зростання ВВП протягом 20-30 років у межах 8-9 трильйонів доларів».
«На скільки років ми позбавляємо Україну її розвитку?! За це потрібно боротися? За краще життя за великим рахунком?» – каже Муженко.
На окуповані території РФ повернулось близько однієї тисячі українців, свідчать дані Міністерства соціальної політики України. Про це відомство повідомило на запит Радіо Свобода (проєкт «Свобода.Ранок»). Також, за цими даними, станом на 2 грудня в Україні було зареєстровано майже п’ять мільйонів внутрішньо переміщених осіб (ВПО).
Росію не влаштовує пропозиція Трампа щодо України – Лавров
Росію не влаштовує пропозиція обраного президента США Дональда Трампа відстрочити членство України в Північноатлантичному альянсі на 20 років і введення миротворців ЄС та Великобританії на її територію, повідомив голова Міністерства закордонних справ РФ Сергій Лавров в інтерв’ю російським ЗМІ.
Також очільник зовнішньополітичного відомства зазначив, що «Росія дасть рішучу відсіч США та Північноатлантичному альянсу у разі, якщо ті створять нові ракетні загрози для країни». Крім того, міністр зазначив, що «Москва готова взяти до уваги кроки щодо формування умов для рівноправного діалогу».
Наразі точно не відомо, які саме пропозиції Трампа мав на увазі Лавров, адже офіційних ініціатив зі США ще не надходило.
Раніше представник України в ООН Мельник заявив, що «вступ України в НАТО не є пріоритетом зараз. Замість цього в центрі уваги питання щодо гарантій безпеки».
Спецпредставник новообраного президента США Дональда Трампа з питань України Кіт Келлог раніше висловив переконання, що Україна і Росія вже готові до мирних переговорів.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров 6 грудня заявив, що мир в Україні можливий лише у випадку відмови Києва від членства в НАТО і втрати Україною частини територій.
У Часовому Ярі і Торецьку тривають міські бої – ОСУВ «Хортиця»
У Часовому Ярі і Торецьку тривають міські бої, йдеться у заяві речника ОСУВ «Хортиця» Віктора Трегубова під час телемарафону.
За його даними, у Часовому Ярі основні боєзіткнення йдуть вздовж каналу «Сіверський Донецьк – Донбас», який перерізає місто.
«І однією з цілей противника залишається завод вогнетривких матеріалів в місті. Але там атаки ворога успіху не досягають», – зазначив речник.
Також речник ОСУВ «Хортиця» зазначив, що у Торецьку йдуть зіткнення в міській забудові.
«І там про ситуацію щось сказати важко, бо там йде постійна бойова робота з обох боків», – додав Трегубов.
Влада Донеччини регулярно закликає жителів області евакуюватися до безпечніших регіонів.
За спостереженням Інституту дослідження війни (ISW), із дій російських військових на лінії фронту залишається незрозумілим їхній пріоритет, оскільки президент Росії Володимир Путін міг поставити армії РФ завдання забезпечити територіальні надбання, а не захопити великі населені пункти.
Аналітики ISW на підставі вивчення геолокаційних даних станом на 24 грудня пишуть, що російські військові перебувають на відстані близько 10 кілометрів від кордону Донецької та Дніпропетровської областей.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
За тиждень Росія випустила по Україні понад 370 дронів і близько 280 КАБів – Зеленський
Російські військові цього тижня застосували для атак проти України понад 370 ударних дронів, близько 280 керованих авіаційних бомб і 80 ракет різних типів, повідомив президент Володимир Зеленський.
Він наголосив, що «міста та громади України перебувають під постійними російськими обстрілами. Навіть у різдвяну ніч армія РФ влаштувала масовану повітряну атаку».
Зеленський наголосив, що «зупинити такий терор можна лише спільною силою».
Глава держави висловив вдячність «захисникам і захисницям, які рятують наших людей від щоденних атак, і партнерам, які розуміють важливість вчасного надання засобів протиповітряної оборони для захисту життів і наближення справедливого й чесного миру».
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Зведення Генштабу: на фронті за минулу добу відбулось майже 160 бойових зіткнень
На фронті за минулу добу, 28 грудня, відбулось 158 бойових зіткнень, «найгарячіше» було на Покровському напрямку, йдеться у повідомленні Генерального штабу ЗСУ.
«На Харківському напрямку минулої доби відбулися три бойові зіткнення в районі Вовчанська. На Куп’янському напрямку Сили оборони зупинили чотири ворожі атаки в районах Глушківки й Лозової», – кажуть у зведенні.
Також відомо, що «на Лиманському напрямку за добу сталося 21 бойове зіткнення. Основні зусилля російські війська концентрували в районах Греківки, Першотравневого, Надії, Твердохлібового, Тернів, Копанок, Новоєгорівки, Новоплатонівки та Макіївки».
«На Краматорському напрямку минулої доби українські оборонці відбили 14 спроб ворога просунутися вперед поблизу Ступочок і Часового Яру. На Торецькому напрямку армія РФ сім разів намагалася вклинитися в оборону захисників України в районах Торецька та Щербинівки», – йдеться у повідомленні Генштабу.
Водночас на Покровському напрямку «Сили оборони вчора відбили 54 ворожі атаки. Загарбники намагалися просунутися неподалік від Зеленого Поля, Калинового, Успенівки, Вовкового, Новоєлизаветівки, Воздвиженки, Миролюбівки, Променя, Лисівки, Даченського, Зеленого, Покровська, Нового Труда, Першого Травня й Шевченка».
Проєкт Радіо Свобода Крим.Реалії поспілкувався з кримчанином в одному із таборів для військовополонених на території України.
Нашою метою було зрозуміти – чому цей чоловік взяв участь у збройному конфлікті на боці Росії. Як він розуміє цілі та причини війни? За що він був готовий загинути? Як потрапив у полон? І чому вже понад рік він у таборі і не потрапляє на обмін?
Читайте і дивіться за лінком
Сили РФ атакували Миколаївщину дронами, є поранений – влада
У ніч проти 29 грудня сили РФ атакували Миколаївщину дронами, повідомив голова ОВА Віталій Кім.
«У ніч на 29 грудня о 00:50 ворог атакував Чорноморську громаду БпЛА типу Shahed 131/36. Через атаку відбулося влучання в будівлю, що не експлуатується. Крім того, унаслідок падіння уламків відбулася пожежа адміністративної будівлі на об’єкті енергетичної інфраструктури, яку оперативно загасили рятувальники»,– йдеться у повідомленні.
Поранень зазнав 49-річний працівник підприємства, його стан задовільний, поінформував голова ОВА.
Відомо також, що у ніч на 29 грудня силами та засобами протиповітряної оборони на Миколаївщині знищено дев’ять безпілотників типу Shahed 131/136.
Кім повідомив, що «28 грудня близько 23:40 ворог атакував «Шахедами» місто Очаків. Внаслідок падіння уламків збитих дронів, виникла пожежа трьох господарчих споруд та будинку для відпочиваючих у рекреаційній зоні. Загоряння були оперативно ліквідовані вогнеборцями. Постраждалих немає».
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
За добу Росія втратила ще 1730 військових і 5 танків – Генштаб ЗСУ
Росія за час повномасштабного вторгнення в Україну втратила близько 785 930 своїх військових, зокрема 1730 – за останню добу – такі дані станом на ранок 29 грудня навів український Генштаб.
За повідомленням, серед інших втрат РФ такі:
- танків – 9656 (+5 одиниць за минулу добу)
- бойових броньованих машин – 19 981 (+11)
- артилерійських систем – 21 450 (+42)
- РСЗВ – 1256
- засобів ППО – 1032
- літаків – 369
- гелікоптерів – 329
- БпЛА оперативно-тактичного рівня – 21 038 (+25)
- крилатих ракет – 3003
- кораблів/катерів – 28
- підводних човнів – 1
- автомобільної техніки та автоцистерн – 32 410 (+82)
- спеціальної техніки – 3670 (+2)
Росія й Україна майже не дають інформації про свої втрати у війні. Москва офіційно востаннє називала кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих. Київ тривалий час цього не робив, заявляючи, що дані будуть розкриті після війни.
Голова Пентагону 7 грудня заявив, що Росія втратила під час широкомасштабної війни проти України щонайменше 700 тисяч військових і витратила на неї понад 200 мільярдів доларів.
Загальні втрати військових Росії й України з початку повномасштабної війни РФ 2022 року могли перевищити мільйон – таку оцінку 17 вересня навела газета The Wall Street Journal. Число вбитих українських військових WSJ оцінило у 80 тисяч, російських – у приблизно 200 тисяч. Поранені близько 400 тисяч людей в українській армії і 400 тисяч – у російській, пише газета.
Київ, коментуючи оприлюднені газетою The Wall Street Journal дані про втрати України у війні, каже, що реальна цифра є «значно меншою».
Президент України Володимир Зеленський 8 грудня повідомив, що з початку повномасштабної війни Україна втратила загиблими 43 тисячі військових, 370 тисяч зазнали поранень.
За його даними, втрати РФ перевищують 750 тисяч – 198 тисяч загиблих і понад 550 тисяч поранених.
Позбавлені батьківщини. Десятки насильно вивезених із України дітей залишаються у Росії
У Росії в Краснодарському краї наклав на себе руки вихованець херсонського дитячого будинку Олександр Якущенко – незадовго до цього він скаржився рідній матері, що сумує за домом і що він не потрібний «прийомній сім’ї» в Росії. Крім Краснодарського краю, українських дітей вивозять також до Астраханської та Волгоградської областей, різкий стрибок поставлених на облік для усиновлення дітей помічено у Ростовській області та Адигеї. Що відбувається тут із ними?
Читайте за лінком
«Русофобія» і «неонацистські формування» в Україні: Путін затвердив «стратегію протидії екстремізму»
Президент Росії Володимир Путін підписав указ про нову «Стратегію протидії екстремізму в РФ». Документ опублікований на офіційному порталі правової інформації.
В оновленій стратегії вперше запроваджено поняття русофобії. Вона позначена як «неприязне, упереджене, вороже ставлення до громадян Росії, до російської мови та культури». Також русофобією вважаються дискримінаційні дії з боку влади недружніх держав Росії.
Стратегія стверджує, що екстремізм використовується деякими державами для гібридних воєн та втручання у внутрішні справи інших країн. Серед джерел екстремізму згадується Україна, де, на думку російської влади, підтримуються «радикальні неонацистські формування», які загрожують Росії.
Документ наголошує, що так звана «українська криза» (російська і китайська назва війни Москви проти України – ред.) є інструментом для розпалювання русофобських настроїв та гібридної війни проти Росії. Ліквідацію загроз із території України названо в документі ключовим завданням.
Серед факторів дестабілізації відзначені неузгоджені протестні акції, які «навмисно» переходять у масові заворушення, а також протиправна діяльність мігрантів та деструктивна робота міжнародних неурядових організацій.
Стратегія передбачає врахування осіб, які виїжджають за кордон для участі в екстремістській діяльності, а також «для проходження навчання у навчальних центрах недружніх держав, у діяльності яких є ознаки екстремізму».
Критерії визначення «навчальних центрів недружніх держав» у документі не уточнюються.
«Виправдання тероризму»: 16-річну школярку в Петербурзі затримали за фото РДК в освітньому центрі
Поліція у російському Санкт-Петербурзі затримала 16-річну школярку за підозрою у виправданні тероризму. Її визнали відповідальною за вивішені в холі освітнього центру фотографії бійців «Російського добровольчого корпусу» – складеного переважно з громадян Росії підрозділу ЗСУ, визнаного в РФ терористичною організацією. Про це пише видання «Фонтанка» з посиланням на «Агентство журналістських розслідувань».
Увечері 27 грудня силовики забрали з будинку дівчину, яка навчається у восьмому класі освітнього центру Кіровського району. Там 26 грудня побачили фотографії заочно заарештованих за причетність до терористичної діяльності Дениса Капустіна та Олексія Левкіна. За версією слідства, за знімки за підписом «Герой Росії» відповідальна 16-річна дівчина, ім’я якої не називається. Повідомляється, що ніч вона провела в ізоляторі тимчасового тримання.
Слідчий комітет порушив справу за статтею про публічне виправдання чи пропаганду тероризму (ст. 205.2 КК РФ). Максимальне покарання за цією статтею передбачає до п’яти років позбавлення волі.
Для 16-річних підлітків російський закон передбачає позбавлення волі як покарання.
У листопаді 2023 року суд Санкт-Петербурга засудив тоді 17-річного Єгора Балазейкіна до шести років колонії у справі про підпал двох військкоматів. Підлітка затримали 28 лютого 2023 року. Тоді йому було 16 років. Проти нього порушили справу про умисне пошкодження майна, яке пізніше перекваліфікували на «замах на терористичний акт».
У червні 2024 року 16-річного Арсенія Турбіна засудили до п’яти років виховної колонії у справі про участь у «терористичній організації». За версією слідства, влітку 2023 року Турбін нібито зв’язався в інтернеті з представниками легіону «Свобода Росії» і вступив в організацію. Пізніше він нібито за їхнім дорученням розкладав по поштових скриньках листівки «Тобі потрібен такий президент?», сфотографувався з біло-синьо-білим прапором і створив телеграм-канал «Вільна Росія».
У Євросоюзі блокують телеграм-канали російських державних засобів інформації
У Європі розпочали блокувати телеграм-канал російськоі державної інформаційної агенції «РИА Новости». Згідно з інформацією від кореспондентів цієї агенції, наразі доступ до каналу відсутній у Польщі, Бельгії, Швейцарії, Греції, Чехії, Італії.
«Під час спроби відкрити матеріали каналу з’являється повідомлення про нібито порушення місцевого законодавства», - заявили в «РИА Новости».
Раніше Євросоюз запровадив санкції проти кількох російських засобів інформації, що призвело до закриття ресурсів медіагрупи «Россия сегодня», включно з сайтами «РИА Новости», агенції Sputnik, а також акаунтів Sputnik у месенджерах та соціальних мережах.
За даними видання «Известия», їхній телеграм-канал також став недоступним у кількох європейських країнах, включно з Іспанією, Німеччиною, Швецією та Бельгією.
Російська служба Радіо Свобода пише, що переконалася в блокуванні в Європі телеграм-каналів «РИА Новости», «Известия», НТВ, «Россия 1», Першого каналу, «Російської газети» та інших державних ЗМІ РФ.
Зі Словаччини Україна отримує п’яту частину електроенергії з ЄС – Зеленський
У загальному обсязі імпорту електроенергії з Євросоюзу частка, яка приходить зі Словаччини, становить близько 19%, заявив президент України Володимир Зеленський у вечірньому відеозверненні 28 грудня.
«Ми працюємо з іншими сусідами в ЄС. І я доручив нашим урядовцям робити разом із Єврокомісією, разом з усіма нашими партнерами у Європі все, щоб зберегти стабільність обʼєднаної європейської енергосистеми та європейських енергетичних правил. Хоч би що там (російський лідер Володимир) Путін сказав (словацькому прем’єру Роберту) Фіцо, коли той був у Кремлі, але європейські правила повинні бути сильнішими, ніж звʼязки того чи іншого персонажа з Москвою», – сказав глава української держави.
Міністерство закордонних справ України 28 грудня також відреагувало на погрози прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо зупинити постачання електроенергії. В українському зовнішньополітичному відомстві нагадали, що «Словаччина є частиною єдиного європейського енергоринку та має дотримуватися спільних європейських правил».
«Закликаємо Європейську комісію у взаємодії з ENTSO-E (Європейською мережею системних операторів передачі електроенергії) відреагувати на словацькі погрози свавільних рішень», – пишуть українські дипломати.
Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо 27 грудня заявив, що його країна розгляне дії у відповідь на припинення Україною транзиту російського газу з 1 січня. За його словами, Братислава в разі потреби припинить постачання електроенергії.
У жовтні український прем’єр Денис Шмигаль під час спільної пресконференції з головою уряду Словаччини Робертом Фіцо вже заявляв, що Україна не продовжуватиме угоду з Росією на транзит енергоносіїв після завершення терміну дії.