«Ми до цього прийдемо» – Муженко про зниження мобілізаційного віку
Загальна мобілізація та зниження мобілізаційного віку – єдиний спосіб розв'язати проблему виснаження та ротації українських військовослужбовців, заявив в інтерв’ю Радіо Свобода Віктор Муженко, головнокомандувач Збройних сил України у 2014–2019 роках.
«На жаль, це так. Ми до цього прийдемо. Питання з 18 чи з 20 років – це вже інше питання. Питання, якщо не будуть змінені підходи, наприклад, залучення представників силових структур, частини тих людей, які є військовозобов’язаними, а вже є, припустимо, пенсіонерами силових структур, – можливість ротації в цих структурах з тим, щоб молодших, більш енергійних і більш придатних відправити в бойові військові частини», – сказав ексголовком.
За його словами, це допоможе розв'язати цю проблему або «відтягнути» її на певний період, за умови збереження того рівня втрат у війську, які є на сьогодні, і припущення того, що такі втрати надалі не зростатимуть.
Муженко також наголосив, що для здійснення загальної мобілізації необхідно пропагувати престиж військових у суспільстві та надати мобілізованим мотивацію.
«Але це питання пропаганди. Питання: у чому ж особиста мотивація людей? Вони дивляться, яке ставлення до військових. Зовсім по-іншому сприймаються військові. Вже вони нам і заважають, скоро буде, що «ми вас туди не відправляли» і таке інше», – зазначив він.
На початку грудня представник Держдепартаменту США Метью Міллер заявив, що якщо в Україні знизять мобілізаційний вік до 18 років, то всіх новобранців забезпечать повним спорядженням.
Володимир Зеленський, коментуючи слова Міллера, наголосив 10 грудня, що Україна не має компенсувати брак обладнання та підготовки молодістю солдатів, тому треба зосередитися на забезпеченні наявних бригад. Голова держави зазначив, що «пріоритетом має бути постачання ракет і зниження військового потенціалу Росії, а не зниження призовного віку в Україні».
Перед цим, у листопаді західні ЗМІ повідомили, що адміністрація чинного президента США Джо Байдена закликає Україну переглянути мобілізаційне законодавство з метою призову до армії людей з 18 років і швидкого збільшення чисельності збройних сил.
Законодавство України передбачає мобілізацію військовозобов’язаних віком від 25 до 60 років.
Міністерство закордонних справ України відреагувало на погрози прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо зупинити постачання електроенергії.
«Постачання Словаччиною критичних обсягів електроенергії Україні не є благодійністю: Україна платить за нього Словаччині немалі гроші… Безглуздими погрозами відключити Україні електроенергію, яку вона купує, а не отримує в подарунок, премʼєр-міністр Роберт Фіцо фактично стає на один бік із російським диктатором. Нині це єдині два діячі в світі, які погрожують залишити українців взимку без світла», – ідеться в поширеному 28 грудня коментарі МЗС.
В українському зовнішньополітичному відомстві нагадали, що «Словаччина є частиною єдиного європейського енергоринку та має дотримуватися спільних європейських правил».
«Закликаємо Європейську комісію у взаємодії з ENTSO-E (Європейською мережею системних операторів передачі електроенергії) відреагувати на словацькі погрози свавільних рішень», – пишуть українські дипломати.
Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо 27 грудня заявив, що його країна розгляне дії у відповідь на припинення Україною транзиту російського газу з 1 січня. За його словами, Братислава в разі потреби припинить постачання електроенергії.
У жовтні український прем’єр Денис Шмигаль під час спільної пресконференції з головою уряду Словаччини Робертом Фіцо вже заявляв, що Україна не продовжуватиме угоду з Росією на транзит енергоносіїв після завершення терміну дії.
Обсяг постачання російського газу до Європи через Україну відносно невеликий. У 2023 році Росія поставила через Україну близько 15 мільярдів кубометрів газу – лише 8% пікових потоків російського газу до Європи через різні маршрути в 2018–19 роках.
«Російська параноя». У світі коментують відео, на якому ППО Росії збиває у небі Санта Клауса
Російські пропагандистські та провоєнні телеграм-канали поширили святковий ролик, у якому російський Дід Мороз разом з російською протиповітряною обороною (ППО) збиває сани, в яких по небу летить Санта Клаус. Реакцій у світі на цей ролик зібрав «Голос Америки». Читайте і дивіться за лінком
Політичний двобій України і Росії та «мертва хватка» Кремля за територію колишнього СРСР
«Напередодні новорічних свят очільник Росії Володимир Путін зібрав на традиційний неформальний саміт СНД та на засідання вищої ради Євразійського економічного союзу колег з колишніх радянських республік. Зустріч була запланована для того, щоб вчергове продемонструвати збереження російського впливу в регіоні, але насправді її символом став розворот літака президента Азербайджану Ільгама Алієва перед посадкою в Москві… Азербайджанському президенту доповіли про катастрофу літака компанії Azerbaijan Airlines у казахстанському аеропорту Актау. Ільгам Алієв наказав повертатися», – зазначає політичний оглядач Віталій Портников.
Його статтю читайте за лінком
«Росія має надати чіткі пояснення» – Зеленський у розмові з Алієвим про катастрофу літака
Президент України Володимир Зеленський 28 грудня провів телефонну розмову з азербайджанським колегою Ільгамом Алієвим, під час якої висловив співчуття у зв’язку з катастрофою рейсу J2-8243 «Азербайджанських авіаліній».
«Ми відзначили героїзм пілотів і всього екіпажу літака. Ключовим пріоритетом зараз є ретельне розслідування, яке дасть відповіді на всі питання про те, що сталося насправді. Росія має надати чіткі пояснення та припинити поширювати дезінформацію. На фото й відео чітко видно пошкодження фюзеляжу літака, зокрема пробоїни та вм’ятини, які дуже нагадують удар ракетою ППО», – повідомив про зміст розмови глава української держави.
Також 28 грудня з Алієвим говорив і російський лідер Володимир Путін. Він попросив вибачення через те, що «трагічний інцидент» із літаком Azerbaijan Airlines зранку 25 грудня стався в повітряному просторі Росії. За повідомленням Кремля, російський лідер пов’язав катастрофу пасажирського літака з атакою українських дронів, яка в цей час відбувалася у кавказькому регіоні РФ.
Літак авіакомпанії Azerbaijan Airlines, який прямував із Баку до Грозного, розбився поблизу казахстанського Актау вранці 25 грудня. Загинули 38 людей.
За інформацією Euronews та Reuters, причиною аварії літака стала російська система ППО. Reuters повідомляв, що ракета була випущена по літаку під час «повітряної активності безпілотника» над Грозним. Ракета вибухнула поряд із літаком, пошкодивши його обшивку.
27 грудня очільник «Росавіації» Дмитро Ядров підтвердив, що в момент заходу літака на посадку до аеропорту Грозного місто атакували безпілотники. Він стверджував, що командиру літака пропонувалися інші аеропорти в Росії для посадки, але він вирішив прямувати до аеропорту Актау. Джерела Euronews в уряді Азербайджану писали, що екіпаж пошкодженого лайнера просив про аварійну посадку, але йому не дозволили приземлитися в жодному з російських аеропортів.
За інформацією Euronews та Reuters, причиною аварії літака стала російська система ППО. Reuters повідомляв, що ракета була випущена по літаку під час «повітряної активності безпілотника» над Грозним. Ракета вибухнула поряд із літаком, пошкодивши його обшивку.
27 грудня очільник «Росавіації» Дмитро Ядров підтвердив, що в момент заходу літака на посадку до аеропорту Грозного місто атакували безпілотники. Він стверджував, що командиру літака пропонувалися інші аеропорти в Росії для посадки, але він вирішив прямувати до аеропорту Актау. Джерела Euronews в уряді Азербайджану писали, що екіпаж пошкодженого лайнера просив про аварійну посадку, але йому не дозволили приземлитися в жодному з російських аеропортів.
На Покровському напрямку відбулося 33 атаки сил РФ – Генштаб ЗСУ
Число бойових зіткнень на фронті 28 грудня станом на 16:00 зросло до 82, найактивнішими бої є на Покровському напрямку, повідомив Генеральний штаб ЗСУ в денному зведенні.
«На Покровському напрямку російські загарбники здійснили 33 спроби потіснити наших захисників із займаних позицій в районах населених пунктів Зелене Поле, Воздвиженка, Миролюбівка, Промінь, Лисівка, Даченське, Зелене, Покровськ, Новий Труд, Перше Травня та Шевченко. Сили оборони стримують натиск та відбили 25 атак противника, вісім боєзіткнень ще тривають. Найбільш активний ворог в районі Даченського, де відбулося сім боєзіткнень», – ідеться в повідомленні.
За цими даними, бої також тривали на Харківському, Куп’янському, Лиманському, Краматорському, Курахівському, Времівському напрямках.
«У Курській області українські захисники відбивають п’ять атак противника», – додають у Генштабі.
Путін у розмові з Алієвим пов’язав катастрофу азербайджанського літака з атакою українських дронів
Президент Росії Володимир Путін 28 грудня в телефонній розмові з азербайджанським колегою Ільгамом Алієвим попросив вибачення через те, що «трагічний інцидент» із літаком Azerbaijan Airlines зранку 25 грудня стався в повітряному просторі Росії. За повідомленням Кремля, російський лідер пов’язав катастрофу пасажирського літака з атакою українських дронів, яка в цей час відбувалася у кавказькому регіоні РФ.
«У розмові було відзначено, що азербайджанське пасажирське повітряне судно, яке слідувало чітко за розкладом, неодноразово намагалося зайти на посадку в аеропорт міста Грозний. У цей час Грозний, Моздок та Владикавказ атакували українські бойові безпілотні літальні апарати, і російські засоби ППО відбивали ці напади», – йдеться у повідомленні Кремля.
Чи назвав Путін причину того, що в момент атаки дронів цивільний аеропорт Грозного не був закритий для приймання літаків, у повідомленні не вказано.
Алієв у розмові з Путіним заявив, що літак, перебуваючи в повітряному просторі Росії, «зазнав зовнішнього фізичного та технічного втручання» і повністю втратив управління. Він був направлений до казахстанського Актау і «тільки завдяки мужності та професіоналізму пілотів зміг здійснити аварійну посадку». Президент Азербайджану також заявив, що факт зовнішнього впливу підтверджують наявність численних пробоїн у фюзеляжі літака, поранення пасажирів і членів екіпажу сторонніми сторонами, які ще в повітрі пробили корпус літака і проникли всередину, а також свідчення бортпровідників і пасажирів, які вижили.
Літак авіакомпанії Azerbaijan Airlines, який прямував із Баку до Грозного, розбився поблизу Актау вранці 25 грудня. Загинули 38 людей.
За інформацією Euronews та Reuters, причиною аварії літака стала російська система ППО. Reuters повідомляв, що ракета була випущена по літаку під час «повітряної активності безпілотника» над Грозним. Ракета вибухнула поряд із літаком, пошкодивши його обшивку.
27 грудня очільник «Росавіації» Дмитро Ядров підтвердив, що в момент заходу літака на посадку до аеропорту Грозного місто атакували безпілотники. Він стверджував, що командиру літака пропонувалися інші аеропорти в Росії для посадки, але він вирішив прямувати до аеропорту Актау. Джерела Euronews в уряді Азербайджану писали, що екіпаж пошкодженого лайнера просив про аварійну посадку, але йому не дозволили приземлитися в жодному з російських аеропортів.
Муженко: 2022-2023 роки стали «втраченим шансом» для ЗСУ
2022 і 2023 роки були «роками втрачених можливостей» для ЗСУ у війні проти Росії. Таку думку в інтерв’ю Радіо Свобода висловив колишній головнокомандувач Збройних Сил України (2014–2019 рр.) Віктор Муженко, даючи оцінку роботі тодішнього головкома Валерія Залужного.
Він наголосив, що «ухвалення більш ефективних рішень могло б змінити хід війни на користь України». Зокрема, Муженко відзначив весняну кампанію 2022 року.
«Березень місяць-квітень місяць 2022 року відвід військ з Києва і втрачено можливість розгромити російське угруповання на правому березі Дніпра в районі Херсону. Для цього потрібно було ухвалити відповідні рішення завчасно або своєчасно, здійснити перекидання певного комплекту військ, і ми могли це питання, на мою думку, тоді, у нас були шанси це вирішити. Ми до цього прийшли аж через пів року, восени 2022 року», – пояснив Муженко.
Колишній головнокомандувач також прокоментував Харківську операцію осені 2022 року, яку назвав «успішною, проте недооціненою в контексті подальшого розвитку ситуації».
«Коли ми провели дуже таку вдалу операцію, успішну операцію за великим рахунком, але не змогли її своєчасно переформатувати в оборонну і таким чином відвести відповідний штурмовий компонент, мобільний компонент наший військ для дій на інших напрямках. Ми тоді могли б утримувати ініціативу. Цього не було зроблено і ініціатива була втрачена вже, перейшли в оборонні бої», – каже Муженко.
Особливу увагу Муженко приділив контрнаступу 2023 року, який, за його словами, «взагалі не слід було планувати». Він наголосив, що «замість витрачання резервів необхідно було зосередитися на їх формуванні».
«На мою думку, потрібно було за цей час сформувати резерви. І це створило нам проблеми, у тому числі вже 2024 року. Тому що ті військові організми, а це рівня корпус, рівня бригада, рівня якогось там угруповання з 5-7 бригад і таке інше, навіть більше, просто були сточені за час цього контрнаступу», – каже Муженко.
Муженко також зазначив, що «з осені 2023 року російські війська перейшли у наступ, внаслідок чого Україна втратила стратегічно важливі оборонні рубежі, зокрема Авдіївку та Очеретине». На його думку, «це ускладнило ситуацію на Донецькому напрямку, що залишається актуальним і сьогодні».
Зеленський про шантаж Фіцо: «схоже, отримав доручення від Путіна»
Погрози прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо не зупинять імпорт електроенергії в Україну, але його політика може завдати шкоди самій Словаччині, зазначив президент Володимир Зеленський.
«Схоже, Путін (президент РФ Володимир Путін – ред.) доручив Фіцо відкрити другий енергетичний фронт проти України за рахунок інтересів народу Словаччини. Тільки це можуть означати погрози Фіцо перекрити Україні постачання електрики взимку в умовах російських ударів по наших електростанціях і розподільчій мережі», – повідомив він.
Президент наголосив, що «потреба України в імпорті електроенергії виникла лише через окупацію Росією Запорізької АЕС та знищення значної частини української теплової та гідрогенерації».
Зеленський додав, що завдяки роботі енергетиків та співпраці з ЄС, США, Британією, Норвегією, Японією та іншими партнерами блекауту в Україні вдалося уникнути.
Президент заявив, що «недалекоглядна політика Фіцо залишила Словаччину без компенсації за втрату російського газу, а тепер країна може позбутися щонайменше 200 млн доларів щорічно, які Україна сплачує за імпортовану електрику».
«Так, імпорт електрики для порятунку небезкоштовний, і це значні кошти. По-третє, для всіх у Європі та, зокрема, для народу Словаччини буде вигідніше з усіх поглядів співпрацювати з сусідами та ЄС заради збільшення постачання у Європу енергоресурів, зокрема газу з Америки й від інших партнерів, і тільки це може зменшити ціну на енергію для більшості сімей», – написав Зеленський.
За його словами, «частка Словаччини в імпорті електроенергії України становить 19%. Уряд України працює з сусідами, щоб зберегти необхідний обсяг постачання». Зеленський наголосив, що «Словаччина є частиною єдиного європейського енергоринку, і Фіцо повинен поважати загальноєвропейські правила».
«Будь-які свавільні рішення в Братиславі чи накази з Москви для Фіцо щодо електрики не призведуть до зупинки імпорту електроенергії в Україну, але точно можуть призвести до розриву чинної влади Словаччини з європейською спільнотою», – додав глава держави.
Раніше прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що його країна розгляне дії у відповідь на припинення Україною транзиту російського газу з 1 січня.
У жовтні український прем’єр Денис Шмигаль під час спільної пресконференції з головою уряду Словаччини Робертом Фіцо вже заявляв, що Україна не продовжуватиме угоду з Росією на транзит енергоносіїв після завершення терміну дії.
Обсяг постачання російського газу до Європи через Україну відносно невеликий. У 2023 році Росія поставила через Україну близько 15 мільярдів кубометрів газу – лише 8% пікових потоків російського газу до Європи через різні маршрути в 2018–19 роках.
Росія витратила пів століття на формування своєї частки європейського газового ринку, яка на піку становила 35%. Але Москва втратила свою частку на користь таких конкурентів як Норвегія, США та Катар після російського масштабного вторгнення в Україну в 2022 році, що спонукало ЄС скоротити свою залежність від російського газу.
Газопровід радянських часів Уренгой-Помари-Ужгород доставляє газ із Сибіру через місто Суджа, яке зараз перебуває під контролем українських військових, у Курській області Росії. Далі йде через Україну до Словаччини.
У Словаччині газопровід розгалужується на два маршрути до Чехії та до Австрії. Словаччина отримує близько 3 млрд кубометрів від «Газпрому» на рік, що становить приблизно дві третини її потреб.
Росія від початку вторгнення атаку українські об’єкти критичної інфраструктури. За даними Міненерго, від жовтня 2022 року Росія завдала понад тисячу ударів по об’єктах української енергетичної інфраструктури, лише цього року через удари було втрачено 9 ГВт генеруючих потужностей.
Словаччина є однією з європейських країн, з яких Україна імпортує електроенергію.
У Московській області стався вибух на залізничній станції, знищені вагони потяга – ГУР
У Московській області РФ 27 грудня стався вибух на залізничній станції, йдеться в повідомленні Головного управління розвідки Міноборони.
Як зазначає розвідка, «о 1:00 27 грудня на залізничній станції населеного пункту Воскресенськ у Московській області стався вибух. Він знищив вагони вантажного поїзда. Росія використовувала їх для забезпечення логістики російської окупаційної армії».
У ГУР наголошують, що «масштаб завданих агресору збитків встановлюється».
При цьому українська розвідка зазначає, що «російська пропаганда намагається приховати правду про інцидент».
«Судячи із запалу російської пропаганди, яка, намагаючись приховати наслідки гуркоту, бреше про начебто відсутність пожежі на території залізничного депо Воскресенська – страх вождів кремля перед внутрішнім спротивом путінському режиму та втратою контролю всередині країни серйозно зростає», – йдеться у повідомленні.
Влада РФ наразі дану інформацію ГУР не коментувала.
Редакція Радіо Свобода не може незалежно перевірити ці дані.
15 грудня Служба безпеки України повідомляла, що Сили оборони провели «багатоетапну спецоперацію», в результаті якої були знищені російські цистерни з пальним. Локомотив уразили РСЗО HIMARS ОСУВ «Таврія».
Росія від початку 2024 року втратила понад 420 тисяч військових – Сирський
Від початку 2024 року Росія втратила в Україні ще 421 тисячу військових, повідомив головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський.
«Нищимо агресора всіма можливими засобами. Так, від початку 2024 року загальні втрати залучених у наступі окупантів уже перевищили 421 тисячу осіб вбитими і пораненими», – розповів він.
Тобто, за словами Сирського, «цього року росіяни заплатили найвищу ціну від початку свого вторгнення в Україну».
«Загальні втрати ворога за весь цей час становлять приблизно 785 тисяч військових», – додав головнокомандувач ЗСУ.
За даними Генштабу ЗСУ станом на ранок 28 грудня, Росія за час повномасштабного вторгнення в Україну втратила близько 784 200 своїх військових, зокрема 1690 – за останню добу.
Росія й Україна майже не дають інформації про свої втрати у війні. Москва офіційно востаннє називала кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих. Київ тривалий час цього не робив, заявляючи, що дані будуть розкриті після війни.
Голова Пентагону 7 грудня заявив, що Росія втратила під час широкомасштабної війни проти України щонайменше 700 тисяч військових і витратила на неї понад 200 мільярдів доларів.
Загальні втрати військових Росії й України з початку повномасштабної війни РФ 2022 року могли перевищити мільйон – таку оцінку 17 вересня навела газета The Wall Street Journal. Число вбитих українських військових WSJ оцінило у 80 тисяч, російських – у приблизно 200 тисяч. Поранені близько 400 тисяч людей в українській армії і 400 тисяч – у російській, пише газета.
Київ, коментуючи оприлюднені газетою The Wall Street Journal дані про втрати України у війні, каже, що реальна цифра є «значно меншою».
Президент України Володимир Зеленський 8 грудня повідомив, що з початку повномасштабної війни Україна втратила загиблими 43 тисячі військових, 370 тисяч зазнали поранень.
За його даними, втрати РФ перевищують 750 тисяч – 198 тисяч загиблих і понад 550 тисяч поранених.
Генштаб: за минулу добу на фронті відбулось понад 160 бойових зіткнень
Минулої доби, 27 грудня, на фронті відбулося 162 бойових зіткнення, але «найгарячіше» було на Покровському напрямку, йдеться у новому оперативному зведенні Генерального штабу ЗСУ.
«У районі населеного пункту Вовчанськ на Харківському напрямку за минулу добу відбулося два ворожих штурми позицій наших захисників. На Куп’янському напрямку відбулося п’ять атак окупантів. Сили оборони відбивали наступальні дії противника неподалік Петропавлівки та Лозової», – уточнили у ЗСУ.
Також, за даними Генштабу, «ворог атакував 20 разів за підтримки штурмової та бомбардувальної авіації на Лиманському напрямку. Основні наступальні зусилля противник зосереджував у районах Першотравневого, Новоєгорівки, Надії, Тернів, Торського, Зарічного, Діброви та в Серебрянському лісі».
У ЗСУ кажуть, що на Краматорському напрямку окупанти п’ять разів атакували в районах Часового Яру, Білої Гори та Ступочок.
«На Торецькому напрямку ворог здійснив десять атак неподалік Торецька, Щербинівки та Диліївки, при цьому ворог активно застосовував бомбардувальну авіацію. На Покровському напрямку наші захисники зупинили 52 наступальні дії агресора поблизу Миролюбівки, Променя, Воздвиженки, Лисівки, Даченського, Нового Труда, Шевченка, Новоєлизаветівки, Нововасилівки та Вовкового», – йдеться у зведенні.
У ВМС розповіли, скільки ракетоносіїв тримає Росія у Чорному морі
Вранці у суботу, 28 грудня, в акваторії Чорного моря спостерігається один військовий корабель, який РФ вивела на бойове чергування, йдеться у повідомленні Військово-Морських сил Збройних сил України (ВМС ЗСУ).
За даними військових, судно, яке тримає Росія у Чорному морі, є носієм крилатих ракет типу «Калібр». Разом з тим військові уточнили, що «на борту цього ворожого корабля в Чорному морі немає ракет».
Крім того, поінформували у ВМС ЗСУ, «в Азовському морі наразі кораблі противника відсутні».
«У Середземному морі 8 ворожих кораблів, з яких 3 є носіями крилатих ракет «Калібр» загальним залпом до 26 ракет», – додали військові.
За інформацією українських ВМС, «за добу в інтересах країни-агресора РФ прохід Керченською протокою здійснили»:
- до Чорного моря – 5 суден, з них 4 продовжили рух у напрямку протоки Босфор;
- до Азовського моря – 1 судно, яке рухалось з протоки Босфор.
20 листопада у розвідці Великої Британії заявили, що, починаючи з 24 лютого 2022 року, українські Збройні сили знищили або пошкодили понад 25% основних російських військових кораблів, що діяли в Чорному морі.
При цьому британська розвідка наголошує, що попри те, що Чорноморський флот Росії наразі обмежений східною частиною Чорного моря, він зберігає здатність завдавати ударів із великої відстані по території України на підтримку сухопутних операцій.
У червні представник Головного управління розвідки (ГУР) Міністерства оборони України Андрій Юсов заявив, що Росія ховає великі кораблі і носіїв «Калібрів», але «полювання не має зупинятися».
За даними ВМС України, від початку повномасштабної війни Чорноморський флот Росії втратив близько третини своїх кораблів через ураження російських суден під час українських ударів.
Влада: Покровськ повністю залишився без світла
Покровськ на Донеччині повністю залишився без світла 28 грудня, йдеться у повідомленні міської військової адміністрації.
«Весь Покровськ аварійно знеструмлений», – кажуть у відомстві.
Як зазначили в МВА, енергетики з’ясовують причину зникнення електрики.
«Час відновлення електропостачання наразі невідомий», – попередили в адміністрації.
Раніше колишній головнокомандувач Збройних Сил України (2014–2019 рр.) Віктор Муженко в інтерв’ю Радіо Свобода заявив, що Росія не має на меті безпосереднє захоплення Покровська, а прагне заблокувати місто. За його словами, блокування Покровська «є більш вигідним для російської армії, оскільки дозволяє мінімізувати власні втрати і водночас створює значні проблеми для оборони українських сил».
Від 5 грудня проєкт DeepState повідомляє про щоденне просування російської армії на південний захід від Покровська. А у зведеннях Генерального штабу ЗСУ упродовж останніх місяців постійно згадуються Покровський і Курахівський напрямки як місця найактивніших атак сил РФ.
Розвідка Великої Британії 15 грудня заявила, що російські війська здобули подальші успіхи на південь від Покровська, ключового логістичного центру Донецької області. А експерти американського Інституту вивчення війни (ISW) на підставі вивчення геолокаційних даних пишуть, що нині російські військові перебувають на відстані близько 10 кілометрів від кордону Донецької та Дніпропетровської областей, і «Путін, можливо, чинить тиск на російське військове командування, щоб просунутися до кордону, а не охопити Покровськ у цей час».
Сили оборони знищили склад «Шахедів» в Орловській області Росії – Генштаб ЗСУ
Повітряні сили Збройних сил України разом з іншими складовими Сил оборони завдали удару по захищеному об’єкту Збройних сил РФ в Орловській області, йдеться у повідомленні Генерального штабу ЗСУ.
За даними українських військових, внаслідок удару було знищено склад зберігання, обслуговування та ремонту дронів-камікадзе Shahed.
Російська влада наразі дану інформацію Генштабу ЗСУ не коментувала.
Минулого тижня російська влада заявляла про атаку дронів на місто Казань у Татарстані. Російська сторона повідомляла про вісім «прильотів» БПЛА, серед них один був у промислове підприємство, шість у житловий район.
23 грудня Головне управління розвідки Міністерства оборони України повідомило, що у російському Татарстані знищений склад із деталями до ударних дронів типу Shahed на 16 мільйонів доларів. Згідно з повідомленням, склад знищено на території економічної зони «Алабуга», у приміщенні були 65 фюзеляжів ударних дронів, а також двигуни, навігаційні системи, тепловізійні відеокамери для виготовлення 400 одиниць Shahed-136.
До цього дрони п’ять разів прилітали до Татарстану. На початку квітня БПЛА вперше від початку війни Росії в Україні атакували територію Татарстану. Дрони тоді прилетіли на територію підприємств Єлабуги та Нижньокамська.
За даними розвідки Британії, у листопаді Росія запустила по Україні близько 2300 БПЛА різних типів, що вкотре перевищило загальну кількість за попередній місяць. Зазначається, що щомісячна кількість ударних дронів постійно зростала протягом усього 2024 року, а значне збільшення – понад 200 одиниць у порівнянні з попереднім місяцем – спостерігалося з липня цього року.
Росія збільшить виробництво «Шахедів» у 2025 році – ISW
Росія «ще не здолала обмеження» у здатності виробляти та використовувати безпілотники «Шахед», але вона, ймовірно, продовжить боротися з цими обмеженнями і у 2025 році, йдеться у новому звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).
Зазначається, що «Інститут уже звертав увагу на ознаки того, що західні санкції ускладнюють можливість Росії отримувати якісні компоненти для безпілотників «Шахед» і що агресор все більше покладається на низькоякісні китайські двигуни для живлення дронів цього типу».
Водночас кажуть аналітики, «українські інновації в галузі радіоелектронної боротьби також дозволяють ЗСУ більш ефективно відбивати удари важких безпілотників «Шахед».
В ISW прогнозують, що російські війська, ймовірно, будуть і надалі продовжувати коригувати свої ударні пакети впродовж зими 2024-2025 років для «завдання суттєвої шкоди українській енергосистемі та критичній інфраструктурі».
«Росія, ймовірно, має намір і надалі збільшувати виробництво та використання безпілотників «Шахед» після очікуваного підписання в січні 2025 року російсько-іранської Угоди про всеосяжне стратегічне партнерство», – зазначає Інститут вивчення війни.
Раніше російська влада заявляла про атаку дронів на місто Казань у Татарстані. Російська сторона повідомляла про вісім «прильотів» БПЛА, серед них один був у промислове підприємство, шість у житловий район.
23 грудня Головне управління розвідки Міністерства оборони України повідомило, що у російському Татарстані знищений склад із деталями до ударних дронів типу Shahed на 16 мільйонів доларів. Згідно з повідомленням, склад знищено на території економічної зони «Алабуга», у приміщенні були 65 фюзеляжів ударних дронів, а також двигуни, навігаційні системи, тепловізійні відеокамери для виготовлення 400 одиниць Shahed-136.
До цього дрони п’ять разів прилітали до Татарстану. На початку квітня БПЛА вперше від початку війни Росії в Україні атакували територію Татарстану. Дрони тоді прилетіли на територію підприємств Єлабуги та Нижньокамська.
За даними розвідки Британії, у листопаді Росія запустила по Україні близько 2300 БПЛА різних типів, що вкотре перевищило загальну кількість за попередній місяць. Зазначається, що щомісячна кількість ударних дронів постійно зростала протягом усього 2024 року, а значне збільшення – понад 200 одиниць у порівнянні з попереднім місяцем – спостерігалося з липня цього року.
Перемир’я зафіксує поразку України, а встановлення чітких термінів служби можливе лише теоретично, однак на практиці, з огляду на виклики війни – це нереально. Так вважає генерал Віктор Муженко, головнокомандувач ЗСУ часів президенства Петра Порошенка у 2014-19 роках.
У великому інтерв’ю для Радіо Свобода Муженко ділиться своїм баченням ситуації на фронтах: він вважає, що Покровськ має великі ризики опинитися в блокаді, що призведе до втрати Україною всієї Донецької області.
Генерал розмірковує над викликами наступного року, серед яких – мобілізація, якісна підготовка резервів, зміна системи управління військами. Іронізує з приводу генералів, що звільнилися з війська через ВЛК, серед яких, зокрема, Валерій Залужний і ексначальник Генштабу Сергій Шаптала: «Виникає така думка, що армією керували непридатні», чи то жартома чи то всерйоз, констатує Муженко. Генерал, однак, уникає прямої оцінки роботи чинного головкома: «Він може себе увіковічити як головнокомандувач ЗСУ, який зупинив російську агресію», каже Муженко, відповідаючи на запитання про авторитет Сирського серед військових.
Колишній головком переконаний, що до пониження мобілізаційного віку «ми прийдемо», і висловлює сумніви щодо ідеї Володимира Зеленського загнати генералів в окопи. Текст інтерв’ю та відео розмови за лінком
У Повітряних силах кажуть про знешкодження усіх цілей, які вночі Росія запустила по Україні
Українські захисники знешкодили усі 16 безпілотників, запущених Росією по Україні у ніч проти 28 грудня, повідомляють Повітряні сили ЗСУ.
«З 16 запущених БПЛА – 15 були збиті, ще один був імітатором. Усі 15 були збиті в Миколаївській області», – уточнили у Повітряних силах.
Відомо також, що через падіння пошкоджено майно підприємства та багатоквартирний будинок у Миколаєві, жертв немає.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
ГУР: українські дрони можуть бити по цілях, розташованих до 2 тисяч кілометрів
Українські безпілотники можуть завдавати ураження по цілях, розташованих на відстані до двох тисяч кілометрів, повідомив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов у інтерв’ю «Новини.LIVE».
«Це вже не секрет, до 2 тисяч кілометрів українські далекобійні безпілотні літальні апарати вже можуть гіпотетично працювати», – сказав представник військової розвідки.
Юсов додав, що «ми не підтверджуємо і не спростовуємо, немає офіційних заяв, коли в більшості випадків щось вибухає у Росії».
«Можу лише сказати, що вибухає там не просто так», – сказав він.
Представник ГУР акцентував, що «інциденти трапляються виключно на об’єктах, які пов’язані з військово-промисловим комплексом, з окупаційною армією держави-агресора, на об’єктах, які займаються або фінансуванням, або військовим, логістичним та оборонним забезпеченням ворожих сил».
«На відміну від того, що робить ворог, ми бачимо масовані обстріли цивільної інфраструктури в Україні, які тривають. Це фактично воєнні злочини, про які говорить увесь світ. То інциденти у РФ пов’язані виключно з військовими об'єктами, з військовою інфраструктурою», – наголосив Юсов.
Раніше президент Володимир Зеленський 25 серпня вперше показав новітню українську далекобійну ракету «Паляниця», яка вийшла у серійне виробництво. Також, за словами президента, тривають успішні випробування нової ракети «Рута», а перші бойові застосування успішно пройшла ракета-дрон «Пекло», першу партію якої передали Силам оборони.
19 листопада Зеленський повідомив, що у наступному році в Україні буде вироблено мінімум 30 тисяч далекобійних дронів на українських технологічних потужностях. Також, за його словами, поставлено завдання зробити не менше ніж 3 тисячі крилатих ракет і ракет-дронів.
Від початку повномасштабного вторгнення РФ Україна намагається збільшити власне виробництво зброї, частково виробляючи її спільно з партнерами.
Росія втратила за добу ще 1690 військових і 7 танків – Генштаб ЗСУ
Росія за час повномасштабного вторгнення в Україну втратила близько 784 200 своїх військових, зокрема 1690 – за останню добу – такі дані станом на ранок 28 грудня навів український Генштаб.
За повідомленням, серед інших втрат РФ такі:
- танків - 9651 (+7 одиниць за минулу добу)
- бойових броньованих машин – 19 970 (+19)
- артилерійських систем – 21 408 (+29)
- РСЗВ – 1256
- засобів ППО – 1032
- літаків – 369
- гелікоптерів – 329
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 21 013 (+14)
- крилатих ракет – 3003
- кораблів/катерів – 28
- підводних човнів – 1
- автомобільної техніки та автоцистерн – 32 328 (+66)
- спеціальної техніки – 3668
Росія й Україна майже не дають інформації про свої втрати у війні. Москва офіційно востаннє називала кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих. Київ тривалий час цього не робив, заявляючи, що дані будуть розкриті після війни.
Голова Пентагону 7 грудня заявив, що Росія втратила під час широкомасштабної війни проти України щонайменше 700 тисяч військових і витратила на неї понад 200 мільярдів доларів.
Загальні втрати військових Росії й України з початку повномасштабної війни РФ 2022 року могли перевищити мільйон – таку оцінку 17 вересня навела газета The Wall Street Journal. Число вбитих українських військових WSJ оцінило у 80 тисяч, російських – у приблизно 200 тисяч. Поранені близько 400 тисяч людей в українській армії і 400 тисяч – у російській, пише газета.
Київ, коментуючи оприлюднені газетою The Wall Street Journal дані про втрати України у війні, каже, що реальна цифра є «значно меншою».
Президент України Володимир Зеленський 8 грудня повідомив, що з початку повномасштабної війни Україна втратила загиблими 43 тисячі військових, 370 тисяч зазнали поранень.
За його даними, втрати РФ перевищують 750 тисяч – 198 тисяч загиблих і понад 550 тисяч поранених.