Генштаб: на фронті минулої доби було 245 бойових зіткнень
Протягом минулої доби на фронті відбулося 245 бойових зіткнень, повідомив у ранковому зведенні Генеральний штаб Збройних сил України.
За наведеними даними, найбільш активними російські сили були на Курщині в РФ, де українські військові продовжують ведення операції. «Противник за минулу добу провів 68 штурмів позицій українських підрозділів, завдав шість авіаударів, скинувши 12 КАБ, здійснив 341 обстріл по позиціях українських підрозділів і населених пунктах», – зазначили у Генштабі.
За повідомленям, 52 атаки за минулу добу українські військові відбили на Покровському напрямку. «Найбільшу активність ворожі війська проявляють неподалік населених пунктів Лисівка, Даченське, Новий Труд, Зелене, Новооленівка, Піщане й Українка», – йдеться у зведенні.
Втрати Росії у війні перевищили 765 тисяч військових – українське командування
Росія за час повномасштабного вторгнення в Україну втратила близько 765 110 своїх військових, зокрема 1600 – за останню добу – такі дані станом на ранок 17 грудня навів український Генштаб.
Щодо втрат у техніці РФ, то в командуванні ЗСУ повідомили про такі:
- танки ‒ 9567 (+4 – за останню добу)
- бойові броньовані машини ‒ 19751 (+15)
- артилерійські системи – 21159 (+8)
- РСЗВ – 1256
- засоби ППО ‒ 1025
- літаки – 369
- гелікоптери – 329
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 20406 (+34)
- крилаті ракети ‒ 2943
- кораблі /катери ‒ 28
- підводні човни – 1
- автомобільна техніка й автоцистерни – 31
Кількість загиблих внаслідок вчорашнього удару по Куп’янську зросла до двох – ОВА
Внаслідок вчорашнього російського удару по Куп’янську на Харківщині загинули, за останніми даними, двоє людей.
Як повідомив голова обласної військової адміністрації Олег Синєгубов, цивільний чоловік, який був поранений під час обстрілу, помер дорогою до лікарні.
Напередодні повідомляли про одного загиблого й одного пораненого. Також через удар РФ були пошкоджені житлові будинки.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
У Москві внаслідок вибуху на Рязанському проспекті загинули начальник військ радіаційного, хімічного й біологічного захисту збройних сил Росії, генерал-лейтенант Ігор Кирилов і його помічник. Про це повідомив Слідчий комітет РФ.
Вранці 17 грудня біля житлового будинку на Рязанському проспекті стався вибух.
За версією слідства, вибуховий пристрій був закладений у самокат, що стояв поруч із під’їздом.
На місці працюють слідчі й криміналісти, відкрили кримінальну справу.
В ISW пояснили, чому Путін знову заговорив про «нелегітимність» Зеленського
Російський лідер Володимир Путін знову повторив неправдивий російський наратив про начебто нелегітимність українського президента Володимира Зеленського, і це підтверджує, що усунення легітимного демократичного уряду України є однією з передумов Кремля для врегулювання війни шляхом переговорів, пише у своєму звіті американський Інститут вивчення війни (ISW).
«16 грудня Путін неправдиво заявив, що українська Конституція передбачає лише продовження повноважень Верховної Ради України і не продовжує повноваження президента в умовах воєнного стану. Конституція України і національне законодавство про воєнний стан передбачають, що президентські, парламентські й місцеві вибори не можуть відбуватися в умовах воєнного стану, а Україна перебуває в режимі воєнного стану з початку повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року. Відповідно до цих положень, Зеленський був зобов’язаний призупинити вибори в Україні у 2024 році, і він це зробив», – кажуть аналітики.
Держдепартамент США: якщо солдати КНДР зайдуть на територію України, це буде «черговою ескалацією»
Державний департамент США заявляє, що в разі, якщо північнокорейські військові зайдуть на територію України, це вважатиметься посиленням ескалації з боку Росії й КНДР. Про це сказав представник Державного департаменту США Метью Міллер на брифінгу 16 грудня.
«Якщо б вони перетнули кордон з Україною, це було б черговою ескалацією з боку уряду Росії, а також ескалацією з боку уряду Північної Кореї – послати північнокорейські війська для ведення агресивної війни проти незалежної, суверенної країни всередині цієї країни. Це однозначно буде ескалацією з боку уряду Північної Кореї», – сказав він.
За словами Міллера, американська сторона обізнана про те, що частина північнокорейських військових загинула на полі бою в Курській області Росії.
17 грудня – особлива дата для Юлія Рубана. Саме цього дня два роки тому, розказує 55-річний колишній військовослужбовець ЗСУ, він потрапив до рук «вагнерівців» разом з земляком і бойовим побратимом Сергієм Бідненком. Вийшовши з полону, товариші намагаються зустрічатися саме цього дня: згадувати про пережите, поминути загиблих побратимів. Позаду в обох, каже Юрій, тяжкі бої, поранення, катування. Те, що вижили в нелюдських умовах, та повернулися додому, до рідних, Юрій називає маленьким дивом.
Напередодні значущої для нього дати колишній військовополонений поділився з Радіо Свобода своєю історією та розповів про свої передноворічні мрії.
Російський «КВН» невразливий? Як ЗСУ здолати дрон, яким керують через оптоволокно
Цей fpv-дрон невразливий до дії українських засобів РЕБ і видає відео без перешкод на будь-якому етапі застосування, що сприяє більш ефективному ураженню цілі. А все завдяки тому, що керують апаратом не через радіоканали, а по оптоволоконному дроту. Дріт намотаний на котушку, що закріплена на самому безпілотнику. У польоті, відповідно, дріт розмотується.
Йдеться про російський ударний літальний апарат «Князь Вандал Новгородський» (скорочено «КВН»). Вперше такий дрон використали у Курській області у серпні 2024 року і наразі, якщо вірити повідомленням російських пропагандистських ЗМІ, вже запустили у серійне виробництво.
Загроза від таких fpv стала настільки очевидною, що українське Міноборони навіть оголосило пошук ідей ефективної протидії оптоволокну.
Які дані про «КВН» вже зібрали військові, як з ним боряться і куди ця протидія має розвиватися – розбиралися Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода).
Масована атака РФ мала на меті розʼєднати енергосистеми України та Європи – представник «Укренерго»
Масована атака Росії по енергосистемі України 13 грудня мала на меті максимально зменшити експортно-імпортні можливості України і розʼєднати енергосистеми України та Європи, заявив радник премʼєр-міністра України, член наглядової ради НЕК «Укренерго» Юрій Бойко на брифінгу 16 грудня.
Загалом, за його словами, остання атака РФ була орієнтована на ключові обʼєкти енергетичної інфраструктури як у частині передачі, так і виробництва електроенергії.
«Із характерних моментів саме останньої атаки – це була атака по мережевій інфраструктурі, яка задіяна безпосередньо в експортно-імпортних операціях між системами України та європейськими сусідами для того, щоб максимально знизити можливість залучення імпорту, а в ідеалі домогтися від'єднання української системи від енергетичної системи Європи», – сказав Бойко.
Щодо відновлення пошкоджених обʼєктів і помʼякшення графіків відключень світла, Бойко зазначив, що скоро споживачі «відчують результати колосальних зусиль енергетиків».
Компанія «Укренерго» на завтра вперше за довгий час не планує застосовувати обмеження споживання електрики.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що 13 грудня був один із найбільш масштабних ударів по енергетиці – тоді РФ здійснила останню масовану ракетну атаку.
Повідомлялося про російську атаку на об’єкти критичної інфраструктури на Прикарпатті та Львівщині. На Тернопільщині через ракетний удар було пошкоджено промисловий об’єкт, виникла масштабна пожежа.
За даними Міненерго, від жовтня 2022 року Росія завдала понад тисячу ударів по об’єктах української енергетичної інфраструктури, лише цього року через удари було втрачено 9 ГВт генеруючих потужностей.
Бездіють, поки солдати почнуть тікати? Як допустили «Успенівський мішок» і що робити?
«Успенівський мішок» – оточення підрозділів ЗСУ на Курахівському напрямку потребує швидких правильних рішень для порятунку особового складу, кажуть експерти. Як утворилося це оточення? Чи можна було його уникнути? Чи дійсно ризики варті мети? Які висновки з цієї ситуації для інших ділянок фронту? Чи дійсно ризики варті мети? Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) пояснюють.
Військові аналітики й кореспонденти, які спілкуюються із військовими, б’ють на сполох: українські воїни можуть опинитися або вже опинилися у повному оточенні на південному заході від Курахова, де армія РФ намагається відрізати ЗСУ. Цю ситуацію уже назвали – «Успенівський мішок». А у тому, що підрозділи потрапили в оточення звинувачують військове командування: мовляв, зволікали з командою відійти, а нагору слали неправдиві повідомлення, що ситуація контрольована.
Зеленський заявляє, що Росія намагається приховати втрати військ з КНДР
Президент України Володимир Зеленський заявив, що Росія, за попередніми даними, намагається приховати втрати північнокорейських солдатів. Про це він сказав у своєму вечірньому відеозверненні після доповіді головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського.
«Головком доповів щодо участі північнокорейських солдатів у боях на боці російської армії. Є багато деталей і щодо знищення цих сил. За попередніми даними, росіяни намагаються приховати втрати північнокорейців», – розповів він.
За його словами, Сили оборони України та українська розвідка з’ясовують повну інформацію щодо реальних втрат російських підрозділів, до яких залучені ще й корейці з КНДР.
Перевірити ці твердження щодо приховування РФ втрат північнокорейських солдатів неможливо, однак слід зазначити, що Москва не озвучує дані про втрати російських сил, офіційно востаннє називаючи кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих.
МЗС закликало Угорщину припинити «аморальні маніпуляції» на темі миру та Різдва
Міністерство закордонних справ України закликало Угорщину припинити
«аморальні маніпуляції» на темі миру та Різдва, а також утриматися від односторонніх контактів із Росією, які підривають спільні зусилля з відновлення справедливого миру. Про це йдеться у заяві дипломатичного відомства.
Як зауважують у МЗС, угорські посадовці знову заявляють, що нібито здатні зупинити війну, але ці заяви не відповідають дійсності, а після угорських «миротворчих» дзвінків до Москви по українських містах летять ракети та дрони.
«Дії угорської сторони ще більш віддалені від миротворчості, аніж її заяви. Угорщина послідовно закликає залишити Україну, яка захищається від російської геноцидної агресії, без зброї для самозахисту, перешкоджає фінансуванню посилення обороноздатності України, підвищенню санкційного тиску проти агресора та іншим критично важливим рішенням. Все це не має нічого спільного з прагненням відновити мир», – йдеться у заяві.
У МЗС наголошують, що Україна прагне миру на своїй землі як ніхто інший в світі, а на заваді миру стоїть лише Росія та її одержимий війною диктатор.
Україна завжди дотримується принципів чесного діалогу та взаємної поваги і продовжить конструктивні контакти з партнерами, які щиро прагнуть завершення війни, а не поразки України, додають у міністерстві.
У Пентагоні підтвердили втрати серед військових КНДР під час боїв на Курщині РФ
Північнокорейські військовослужбовці загинули в боях у Курській області РФ після того, як вперше вступили в бій разом з російськими військами проти Збройних сил України, заявив 16 грудня журналістам речник Пентагону генерал-майор Пет Райдер.
«Ми оцінюємо, що північнокорейські солдати вступили в бій у Курській області... у нас є свідчення того, що вони зазнали втрат, як убитими, так і пораненими», – сказав він, але не назвав точної кількості вбитих і поранених.
Райдер додав, що північнокорейські війська вступили в бойові дії минулого тижня і в основному використовувалися в ролі піхоти.
14 грудня президент України Володимир Зеленський заявив про наявність даних про початок застосування північнокорейських військ у штурмах проти українських сил на Курщині. «Росіяни включають їх у зведені підрозділи та використовують в операціях у районах Курської області. Поки що тільки там», – сказав голова держави.
16 грудня ГУР повідомило, що «упродовж 14 та 15 грудня 2024 року в районах сіл Плєхово, Ворожба, Мартиновка Курської області держави-агресора Росії підрозділи армії КНДР зазнали значних втрат: йдеться про щонайменше 30 солдатів вбитими та пораненими». Також, за даними ГУР, «у районі села Куріловка щонайменше троє північнокорейських військовослужбовців зникли безвісти».
Обраний президент США Дональд Трамп не дав прямої відповіді на запитання, чи вважає він, що Україна повинна поступитися територією Росії в рамках можливих переговорів щодо припинення війни.
«Коли ви подивитися на те що сталося, є міста, де не залишилося жодної будівлі, це місце знесення. Людям немає куди повертатися..», – сказав він під час пресконференції, відповідаючи на запитання.
Перед цим Трамп сказав, що має намір обговорити шляхи припинення війни в Україні з президентом України Володимиром Зеленським і з президентом Росії Володимиром Путіним. Після перемоги на виборах Трамп вже зустрічався з Зеленським, перед цим була також телефонна розмова між політиками.
З Путіним, як повідомляють ЗМІ, Трамп провів телефонні переговори (у Кремлі, однак, це заперечують), проте особистої зустрічі не було.
Читайте також: Рютте виступив проти публічного обговорення ймовірної мирної угоди між Україною та Росією
Минулого тижня прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що мирні переговори про припинення війни Росії в Україні можуть початися цієї зими.
Нещодавно Володимир Зеленський заявив, що українській армії бракує сил для звільнення деяких тимчасово окупованих Росією територій і треба шукати дипломатичні рішення. А перед цим в розмові з Sky News він допустив закінчення гарячої фази війни за умови, що контрольована урядом частина української території буде взята під парасольку НАТО, що дасть змогу йому пізніше домовитися про повернення окупованих територій «дипломатичним шляхом».
Ці слова президента України відрізняються від попередніх заяв української влади, у яких йшлося про те, що жодних дипломатичних вирішень не буде без повернення на кордони 1991 року.
Читайте також: Лавров і Карлсон. Підготовка до переговорів чи черговий набір російських ультиматумів для США і НАТО
Натомість міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров 6 грудня заявив, що мир в Україні можливий лише у випадку відмови від членства в НАТО і втрати Україною частини територій.
Каллас: Євросоюз надаватиме Україні 1,5 мільярди євро допомоги щомісяця
Європейський союз надаватиме Україні 1,5 мільярда євро допомоги щомісяця, починаючи з січня 2025 року, повідомила 16 грудня верховна представниця ЄС з питань зовнішньої політики Кая Каллас під час пресконференції після першої зустрічі 27 міністрів закордонних справ Євросоюзу.
Каллас не зазначила про терміни надання щомісячної допомоги.
Вона також нагадала, що цього місяця Європейський союз виділив Україні 4,2 мільярда на підтримку її бюджету.
«Але потрібна більша підтримка. Як заявив нам міністр закордонних справ України Андрій Сибіга, коли приєднався до нас через відеозв’язок, в України на полі бою склалася дуже складна ситуація. Ми всі почули його голосно і ясно. Україні потрібно більше боєприпасів, сильніша ППО й більше підтримки для її власної оборонної промисловості. І ми маємо дати Україні те, що їй потрібно, щоб виграти цю війну», – наголосила вона.
Сили РФ вдарили по Купʼянську, є загиблий і поранений – ОВА
Російські війська вдарили по місту Купʼянськ на Харківщині – загинула людина, ще одна поранена, повідомив голова обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.
«Один цивільний чоловік загинув, ще один – госпіталізований до медичної установи у важкому стані. Дані осіб встановлюються», – написав він у телеграмі.
За його словами, через удар РФ пошкоджені житлові будинки.
Трамп заявив, що поговорить з Зеленським і Путіним про припинення війни
Обраний президент США Дональд Трамп заявив, що обговорить шляхи припинення війни в Україні з президентом України Володимиром Зеленським і з з президентом Росії Володимиром Путіним.
На пресконференції Трамп сказав, що він бачив жахливі фото смертей і руйнувань від війни, і що «це повинно припинитися».
«Ми намагаємося покласти цьому край. Але ми подивимося. Ми будемо говорити з президентом Путіним і з Зеленським, представниками України. Ми повинні зупинити це. Це кривава бійня», – сказав він.
Водночас Трамп заявив про «невеликий прогрес», якого вдалося досягти у питанні завершення війни РФ проти України.
США ввели додаткові санкції проти Росії та КНДР
Міністерство фінансів США запровадили додаткові санкції щодо фізичних осіб та компаній з Росії та Північної Кореї.
Санкції застосовані через причетність як до війни в Україні, так і військової та фінансової підтримки КНДР з боку Росії. Активи компаній, які потрапили в санкційний список, в США будуть заморожені, угоди з ними заборонені, фізичним особам заборонено в'їзд до США.
Серед фізичних осіб, щодо яких Вашингтон застосував санкції, – голова північнокорейської розвідки генерал-полковник Лі Чан Хо та генерал Корейської народної армії Кім Юн Бок. Стверджується, що вони перебувають серед високопосадовців, які супроводжують солдатів КНДР, відправлених на допомогу російській армії. Також до списку увійшли міністр оборони КНДР Но Гван Чхоль, начальник Військового університету КНДР Кім Гум Чхоль та інші особи, які вважаються причетними до російсько-північнокорейської військової співпраці.
Під санкції потрапили два північнокорейські банки – Golden Triangle та Korea Mandal, а також представники в Китаї ще двох банків КНДР – Korea Kwangson Banking Corporation та Korea Daesong. Американський Мінфін вважає їх винними у виведенні грошей із КНДР в обхід раніше накладених санкцій.
З російського боку список санкцій поповнили чотири компанії: ТОВ «ДВ Інк», «Новосибирскоблгаз», «Сибрегионгаз» та «Восток трейдинг», які, як стверджують у Міністерстві фінансів США, займаються поставками до КНДР газу та нафти.
Всього до списку санкцій додано 11 фізичних осіб та вісім компаній. «Режим Кіма продовжує провокаційні дії, включаючи нещодавні випробування міжконтинентальної балістичної ракети і військову підтримку Росії, що розширюється. США й надалі переслідуватимуть нелегальні мережі, які сприяють цій дестабілізуючій активності», – йдеться в заяві міністерства.
Читайте також: Кислиця в Радбезі ООН: КНДР – «злочинний режим, який допомагає іншому злочинному режиму»
Наприкінці листопада Сполучені Штати запроваджують санкції проти компаній та фізичних осіб із Росії, Китаю та Північної Кореї в рамках закону про нерозповсюдження зброї масового знищення
Після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Москва та Пхеньян посилили військову співпрацю. Спочатку були повідомлення про надання КНДР зброї Росії, згодом, за даними української та західної розвідок, Пхеньян відправив тисячі північнокорейських солдатів до РФ. Є повідомлення, що Москва вже залучила їх до бойових дій у Курській області.