ОГП: через російські атаки на Херсонщині загинула людина, ще п’ятеро поранені
Через російські атаки на Херсонщині загинула людина, ще п’ятеро – постраждалих, повідомляє у телеграмі Офіс генпрокурора.
За даними слідства, 16 грудня російські військові вкотре обстріляли населені пункти Херсонщини, використовуючи артилерію та безпілотники. Станом на 17:30 відомо про загибель жінки та п’ятьох постраждалих серед цивільного населення.
«53-річна жінка загинула в Бериславі внаслідок скидання вибухівки з ворожого дрона на магазин. Ще одна місцева жителька дістала вибухову травму і контузію. Унаслідок атак в обласному центрі чоловік отримав травму голови», – йдеться у повідомленні.
Як зазначають в ОГП, також троє людей отримали поранення у передмісті Херсона – в Антонівці.
Російськими обстрілами пошкоджені щонайменше п’ять цивільних об’єктів, серед яких приватні будинки, додають в Офісі генпрокурора.
Умєров відреагував на повідомлення про ймовірні знущання над військовими у 211-й бригаді
Міністр оборони Рустем Умєров відреагував на повідомлення про ймовірні знущання над військовими у 211-й понтонно-мостовій бригаді Сил підтримки ЗСУ.
«Затягування розслідувань, сімейні підряди, побори, знущання з військовослужбовців – це неприйнятно на 3 році війни. Тому за моїм наказом негайно починає роботу Головна інспекція Міноборони, яка перевірить факти викладені у статті «Української правди» щодо ситуації в 211-ій понтонно-мостовій бригаді Сил підтримки ЗСУ», – йдеться у заяві Умєрова, якого цитує пресслужба Міністерства оборони.
За його словами, Міноборони також зʼясує, чому так довго тривало розслідування з боку Військової служби правопорядку.
«Суспільство очікує пояснень, чому ситуація не була вирішена раніше. Моя позиція як міністра чітка: усі винні мають понести покарання», – додав міністр.
У Генштабі також повідомили, що за рішенням головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського до військової частини направили комісію Військової служби правопорядку у Збройних силах для перевірки інформації, оприлюдненої в медіа.
Раніше видання «Українська правда» оприлюднило інформацію про начебто «знущання над військовими, вимагання грошей та кумівство» у 211-й понтонно-мостовій бригаді Сил підтримки ЗСУ.
Вибух у Дніпрі: суд взяв підозрюваного під варту
Суд взяв під варту підозрюваного у вчиненні вибуху в центрі Дніпра, повідомляє у телеграмі пресслужба Офісу генпрокурора.
За клопотанням прокуратури йому обрано запобіжний захід – тримання під вартою без визначення розміру застави строком на 60 діб.
Уряд Італії схвалив 10-й пакет військової допомоги для України
Уряд Італії схвалив 10-й пакет військової допомоги Україні, повідомив міністр оборони країни Гвідо Кросетто.
За його словами, деталі пакета допомоги мають представити у середу, 18 грудня, на засіданні парламентського наглядового органу COPASIR, який займається контролем над діяльністю італійської розвідки.
У той час, як конкретний список залишається конфіденційним, віце-прем’єр та міністр закордонних справ Антоніо Таяні підтвердив, що «Італія продовжує підтримувати Україну у її прагненні до справедливого миру».
«Італія стоїть поруч із Києвом у всебічній підтримці справедливого миру, який не може бути капітуляцією України», – зазначив він.
Також Таяні акцентував на зусиллях Італії щодо організації другої мирної конференції «за участю Росії та важливих міжнародних партнерів, таких як Китай, Індія та Бразилія».
Він підкреслив важливість відновлення енергетичної безпеки України, яке є одним із ключових напрямків підтримки від ЄС.
Крім того, відомо, що Італія готується до проведення Конференції з питань відновлення України, яка відбудеться в Римі в липні 2025 року, що стане «ще одним кроком на шляху до відновлення країни після війни».
Росія кинула солдатів КНДР у бій на Курщині: що засвідчили перші штурми?
З'явилися дані про перші штурми позицій ЗСУ бійцями з КНДР. Про це 14 грудня заявив президент Володимир Зеленський під час звернення.
«Росіяни включають їх у зведені підрозділи та використовують в операціях у районах Курської області. Поки що тільки там. Але ми маємо інформацію про те, що можливе застосування й на інших ділянках фронту. Втрати серед цієї категорії вже теж помітні», – заявив він.
Пізніше з'явилися деталі від ГУР: за даними відомства на 14 грудня, північнокорейські війська втратили близько 200 осіб убитими і пораненими внаслідок поразки артилерією та FPV-дронами.
Згодом у відомстві розповіли і про місця штурмів – села Плєхово, Воробжа, Мартиновка. Також, за даними ГУР, у районі села Куріловка «щонайменше троє північнокорейських військовослужбовців зникли безвісти».
Сирський ініціював перевірку 211 бригади через повідомлення про знущання над військовими – Генштаб
У Збройних силах України проводять перевірку щодо можливих зловживань посадових осіб 211-ї понтонно-мостової бригади Сил підтримки, йдеться у повідомленні Генерального штабу ЗСУ.
«16 грудня у медіа оприлюднено матеріал, який висвітлює факти можливих зловживань посадових осіб 211-ї понтонно-мостової бригади Сил підтримки Збройних сил України», – кажуть у відомстві.
У Генштабі кажуть, що за рішенням головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського до військової частини направили комісію Військової служби правопорядку у Збройних силах для перевірки зазначеної інформації.
«На час проведення перевірки командира військової частини відсторонили від виконання службових обов’язків за посадою. Про перебіг і результати перевірки поінформують додатково у встановленому законодавством України порядку», – наголосили у пресслужбі.
«Катування та етапи за сотні кілометрів»: полонені працівники ЗАЕС. Що відомо про їхні долі?
«Він не брав трубку, а потім, коли взяв, дуже стурбованим голосом сказав, що до нього прийшли військові»
«Інкримінують зазвичай або «тероризм», або «шпигунство», і присуджують суттєві терміни – від 12 до 20 років ув'язнення»
«Окупанти за проукраїнську позицію переслідують звичайних цивільних людей»
10 грудня виповнилося 40 років, як почав роботу перший енергоблок Запорізької атомної електростанції. За тиждень до того Генеральна прокуратура Росії повідомила, що прокурори затвердили обвинувальний висновок щодо працівниці станції Наталії Шульги. Її звинуватили в диверсії – нібито вона «планувала закласти вибухівку та підірвати лінію електропередач». Це не єдина справа, яку окупанти порушили проти працівників української станції. Декому з них вже винесли вироки і вони відбувають покарання в російських тюрмах.
- Що відомо про долі працівників ЗАЕС, захоплених російськими військовими?
- Скільки працівників досі залишаються на окупованій станції?
- Де працевлаштовуються ті атомники, яким вдалося виїхати з окупованого Енергодара?
Про все це дізнавався проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
Міноборони РФ: від початку року на службу в армію вступило 427 тисяч осіб
Міністр оборони РФ Андрій Бєлоусов на розширеному засіданні колегії відомства заявив, що начебто 427 тисяч осіб від початку 2024 року вступили на службу в російську армію за договором.
За словами російського міністра, щодня контракти з Міноборони начебто укладають понад 1200 осіб.
Президент Володимир Путін, який виступав на засіданні, також стверджує, що щодня на службу йде понад тисяча громадян. Він заявив, що «люди добровільно йдуть на фронт».
Бєлоусов також стверджує, що у 2024 році порівняно з 2022 роком «збільшено надходження нових та модернізованих танків у сім разів, БМП та БТР – утричі, БПЛА постановлено у 23 рази більше, артилерійських боєприпасів – у 22 рази».
Редакція Радіо Свобода наразі не має можливості перевірити ці дані з незалежних джерел.
СБУ: викрито генерала Росії, відповідального за застосування хімічної зброї проти ЗСУ
Служба безпеки України (СБУ) заочно оголосила підозру начальнику військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту збройних сил РФ, генерал-лейтенанту Ігорю Кіріллову, йдеться у повідомленні пресслужби відомства.
Правоохоронці зазначили, що «саме він був відповідальний за застосування російськими військами хімічної зброї на східному та південному фронтах проти українських захисників».
За даними слідства, «від початку повномасштабної агресії РФ було зафіксовано понад 4 800 випадків використання окупантами заборонених хімічних боєприпасів, зокрема гранат "К-1" із отруйними речовинами CS і CN».
«Їхнє використання заборонено Конвенцією про заборону розробки, виробництва, застосування хімічної зброї та про її знищення від 13.01.1993», – повідомили в СБУ.
Наразі триває будівництво Національного військового кладовища, розповіла міністерка у справах ветеранів Наталія Калмикова, повідомляє кореспондентка Радіо Свобода.
«Будівництво триває. Уже прокладена ливнева каналізація, завершується прокладання дренажів, прокладені дороги. Ми готуємося, зараз очікуємо дати коли можна буде проводити поховання від забудовника», – зазначила вона.
На уточнювальне питання щодо строків початку проведення поховань, Калмикова знову повторила, що «вони чекають на дату від забудовника».
ЗСУ контролюють Курахове, російська армія намагається штурмувати місто з двох напрямків – Волошин
ЗСУ контролюють Курахове, російські війська намагаються штурмувати на південно-східній околиці та на півдні міста, повідомив у телеефірі речник ОТУ «Хортиця» Назар Волошин.
«На Курахівському напрямку це місто знаходиться під контролем Збройних Сил України. Однак ворог не полишає спроб (захопити місто – ред.), наші військові ведуть активні бойові дії за утримання позицій. Ситуація ускладнена через значну перевагу ворога в живій силі. На цьому напрямку ворог проводив активні штурмові дії на південно-східній околиці та, зокрема, в міській забудові у південній частині міста Курахове», – сказав Волошин.
Він зазначив, що «поблизу міста спостерігається зосередження резервів особового складу ворога».
Сили РФ скинули з дрона вибухівку на магазин у Бериславі, загинула жінка – прокуратура
У понеділок вранці, 16 грудня, російські військові скинули з безпілотника вибухівку на магазин у місті Берислав Херсонської області, йдеться у повідомленні обласної прокуратури.
«За даними слідства, 16 грудня близько 10:00 військовослужбовці армії РФ скинули вибухівку з безпілотного літального апарата на магазин у Бериславі Херсонської області», – зазначили у відомстві.
Повідомляється, що унаслідок атаки 53-річна жінка зазнала травми, несумісні з життям. Відомо, що розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом воєнного злочину, що спричинив загибель людини.
«Прокурори вживають усіх необхідних заходів для документування воєнних злочинів, скоєних представниками збройних сил РФ», – говориться у повідомленні.
У ПАР кажуть, що не запросять Путіна на саміт G20 через ордер на його арешт
Президент РФ Володимир Путін не отримає запрошення на саміт «Групи Двадцяти» від Південно-Африканської Республіки (ПАР) у 2025 році через ордер Міжнародного кримінального суду на його арешт, повідомив офіційний представник президента ПАР Вінсент Магвенья у коментарі російським ЗМІ.
«Правова ситуація не змінилася з саміту БРІКС у Йоганнесбурзі. Ми ніяк не можемо вплинути на рішення МКС», – сказав Магвенья, відповідаючи на запитання, чи планує ПАР запрошувати Путіна на саміт лідерів країн G20.
Згідно з попередньою домовленістю, саміт «Групи Двадцяти» відбудеться в Йоганнесбурзі 21-22 листопада 2025 року. ПАР ратифікувала Римський статут, на основі якого працює МКС, і зобов’язана заарештувати Путіна, якщо той з’явиться на її території.
Минулий саміт «Групи двадцяти» (G20) відбувся 18-19 листопада в бразильському місті Ріо-де-Жанейро.
Підрозділи армії КНДР доукомплектовують після штурмів у Курській області – ГУР
Підрозділи армії КНДР пішли на штурм позицій ЗСУ в Курській області, але «через втрати їх доукомплектовують свіжим особовим складом», повідомили у пресслужбі Головного управління розвідки (ГУР) Міноборони України.
Як зазначається в повідомленні, «упродовж 14 та 15 грудня 2024 року в районах сіл Плєхово, Ворожба, Мартиновка Курської області держави-агресора Росії підрозділи армії КНДР зазнали значних втрат: йдеться про щонайменше 30 солдатів вбитими та пораненими».
Також, за даними ГУР, «у районі села Куріловка щонайменше троє північнокорейських військовослужбовців зникли безвісти».
«У зв’язку з втратами штурмові групи доукомплектовують свіжим особовим складом, зокрема з-поміж 94 окремої бригади армії КНДР, для продовження активних бойових дій на Курщині», – зазначили у ГУР.
Команда Трампа вивчає шляхи, як закінчити війну РФ проти України – Волц
Номінований Дональдом Трампом на посаду радника президента з нацбезпеки Майк Волц заявляє, що команда обраного президента США вивчає шляхи і пропозиції щодо того, як завершити війну Росії проти України «назавжди, а не просто призупинити». Про це Волц сказав 15 грудня в інтерв’ю телеканалу CBS News.
«Як виглядає успіх у відповідності до наших інтересів? Як ми закінчимо війну? Хто за столом переговорів? Як ми можемо змусити всі сторони сісти за стіл переговорів і які рамки для угоди? Це речі, які ми обдумуємо з його фантастичною командою, яку він (Трамп – ред.) збирає», – сказав Волц.
При цьому він зазначив, що не збирається вдаватися в подробиці.
Волц наголосив, що до 20 січня, інавгурації Дональда Трампа, його команда «тісно координує свої дії із чинною адміністрацією» США, що стосується і будь-яких переговорів щодо припинення вогню в Україні.
«Після виборів усі, хто приїжджав до нас, наші європейські союзники, президент Зеленський… та інші … переходили до того, про що я говорив: як ми закінчимо цей конфлікт, як це зробити таким чином, щоб відновити стабільність, зупинити різанину і, сподіваюся, зробити це назавжди, а не просто... не просто призупинити? Це все, над чим ми думаємо», – сказав Волц.
7 грудня у Парижі відбулася зустріч Дональда Трампа з президентом України Володимиром Зеленським і президентом Франції Емманюелем Макроном. Коментуючи цю зустріч, Трамп акцентував на необхідності якнайшвидшого завершення війни, а Зеленський говорив про «мир завдяки силі».
«Це (війну) не закінчити просто папірцем і кількома підписами. А припинений вогонь без гарантій може бути розпалений знову в будь-який момент, як Путін це вже робив. Щоб гарантувати, що втрат українців і українок більше не буде, треба гарантувати надійність миру й не заплющувати очі на окупацію», – заявляв президент України.
Генштаб: на фронті за добу було 214 зіткнень
Від початку доби на фронті відбулося 214 бойових зіткнень, повідомив станом на 22:00 15 грудня Генеральний штаб ЗСУ.
Найбільша кількість боїв відбулася на Сіверському, Покровському, Курахівському і Времівському напрямках, кажуть у Генштабі.
«Сіверський напрямок: ворог 33 рази штурмував наші позиції поблизу Білогорівки, Верхньокам’янського, Івано-Дар’ївки і Виїмки, на даний час точаться бої в 17 локаціях. Покровський напрямок: від початку цієї доби противник 27 разів атакував у районах Миролюбівки, Променя, Лисівки, Даченського, Зеленого, Піщаного і Новооленівки. Наші захисники відбили 16 атак, 11 бойових зіткнень досі тривають», – йдеться в повідомленні.
«На Курахівському напрямку загарбники атакували 31 раз поблизу Старих Тернів, Сонцівки, Зорі, Курахового й Успенівки. 23 атаки окупантів вже відбито, бої тривають. На Времівському напрямку точаться бої поблизу Сухих Ялів, Розливу, Зеленівки та Макарівки. В районах Костянтинопольського, Трудового, Нового Комара, Новосілки українські захисники відбили 23 штурми ворога», – додали в командуванні.
За повідомленням, бої протягом доби також тривали на Харківському, Куп’янському, Лиманському, Краматорському, Торецькому, Времівському, Придніпровському напрямках.
«На Курщині наші захисники відбили 26 ворожих штурмів, загарбники продовжують атакувати», – йдеться в повідомленні.
Раніше сьогодні розвідка Великої Британії заявила, що російські війська здобули подальші успіхи на південь від Покровська, ключового логістичного центру Донецької області.
Напередодні пресслужба ОТУВ «Хортиця» повідомила, що російські військові «покращили тактичне положення» на Покровському напрямку.
Від 5 грудня проєкт DeepState повідомляє про щоденне просування російської армії на південний захід від Покровська – в районі селища Шевченко.
Інститут вивчення війни (ISW) повідомив у звіті за 7 грудня, що Росія, ймовірно, не відмовиться від планів взяти Покровськ, попри рекордні втрати на фронті.
На думку аналітиків, російські сили намагатимуться обійти місто із заходу, щоб змусити Сили оборони вийти з Покровська і Мирнограда поряд без штурмів у лоб.
Зеленський: є 3607 позитивних рішень про переведення військових ЗСУ
Станом на 15 грудня є 3607 позитивних рішень щодо переведень між підрозділами для військових Збройних сил України, повідомив у вечірньому зверненні президент Володимир Зеленський.
«Сьогодні – новий крок у нашому державному застосунку «Армія+»: тепер можливі переведення для воїнів Національної гвардії України. Зараз – на першому етапі – для воїнів Нацгвардії відкриті переведення всередині Нацгвардії, але є завдання додати можливість також переведень між підрозділами Збройних сил України і Нацгвардії», – зазначив Зеленський.
За його словами, найближчим часом в «Армію+» будуть додані підрозділи прикордонників.
12 листопада Кабмін схвалив постанову про запровадження механізму переведень між військовими частинами за ініціативою військовослужбовців. Президент Володимир Зеленський заявив, що механізм розроблявся у взаємодії громадянського суспільства, Міністерства оборони і Збройних сил України, а переведення працюватимуть через застосунок «Армія+».
Про складність добровільних переведень у війську повідомляли неодноразово. У липні на сайті Офісу президента була зареєстрована петиція щодо врегулювання майже неможливої на практиці процедури переміщення військовослужбовців між підрозділами Сил оборони. Однак звернення не отримало необхідної для розгляду підтримки.
У Генштабі заявили про активні штурмові дії військ РФ на південно-східній околиці Курахового
Російські війська, прагнучи захопити Курахове на Донеччині, проводять активні штурмові дії на південно-східній околиці міста і при цьому намагаються захопити дорожню розв’язку і квартал багатоквартирної забудови в його південній частині, повідомив ввечері 15 грудня Генеральний штаб ЗСУ.
«Із цією метою, а також у цілях захоплення важливих адміністративних і промислових об’єктів й споруд, розташованих у центральній частині міста, [противник] намагається інфільтрувати диверсійно-розвідувальні групи. Зафіксовані випадки використання ДРГ під виглядом цивільних осіб. Із метою запобігання таким діям противника Сили оборони проводять контрдиверсійні заходи. Командуванням ухвалюються всі необхідні рішення з урахуванням складності обстановки», – йдеться в повідомленні.
У Генштабі зазначили, що Курахівський напрямок залишається одним із найгарячіших на фронті, і що Росія разом із наступом своїх військ на землі «активно реалізує спеціальні операції в інформаційному просторі».
«Так, на підтримку реалізації завдань курахівської операції противник поширює спотворену інформацію про ситуацію в місті. Тому, дотримуйтеся інформаційної гігієни і довіряйте офіційним джерелам», – зазначили у командуванні.
Президент Володимир Зеленський у вечірньому зверненні 15 грудня повідомив, що заслухав доповідь головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського, і назвав ситуацію на Покровському напрямку і з Кураховим «важкою».
За даними проєкту Deep State, Росія посилила тиск на півночі Курахового приблизно із 27 листопада. Активність агресора на Курахівському напрямку має ціль, розповів речник оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця» Назар Волошин: «Для противника на цьому напрямку важливо вирівняти лінію оборони, адже це насамперед дасть їм можливість перегрупуватися – вивести деякі підрозділи на відновлення. А потім вже зосередити їх для подальшого наступу на цій ділянці фронту, як і на Покровському напрямку».
Заступник голови Національної поліції України, начальник Кримінальної поліції Андрій Нєбитов після вибуху в місті Дніпро заявив, що Росія намагається послабити не лише українські сили оборони й безпеки, а й усе суспільство.
«Вербуючи терористів-підривників серед громадян-зрадників, Росія намагається розхитати ситуацію всередині країни, розколоти суспільство. Усі ці підриви, підпали автівок, знищення інфраструктури – свідомі диверсії, які водночас підсилюються інформаційно-психологічними атаками ворога для дискредитації військових і всієї правоохоронної системи», – написав Нєбитов у фейсбуці 15 грудня.
При цьому, за його словами, з’являються «експерти», які транслюють наративи про «300 тисяч поліцейських» і «відправити всіх на фронт».
«Міністр внутрішніх справ Ігор Клименко і голова НПУ Іван Вигівський неодноразово інформували про те, що в Україні – 100 тисяч поліцейських, з них 10% – вже на війні у найгарячіших точках. Ще 25%, а це приблизно чверть особового складу, несуть службу в регіонах, де проводяться бойові дії. Одночасно близько 40-45% поліцейських залучені до виконання функцій безпеки і оборони, а саме – виконання бойових завдань, розмінування, евакуації людей із небезпечних зон, забезпечення безпеки на кордоні. Крім того, на нас – утримання криміногенної ситуації і правопорядку всередині держави. Це робота, яку замість поліцейських не виконає ніхто», – зазначив Нєбитов.
Він охарактеризував те, що сталося, як інформаційну операцію РФ для створення фейкової реальності.
«Росія витрачає величезні зусилля, щоб створити в соцмережах потрібну їй картинку. Ця фейкова реальність спрямована на зменшення, а то й нівелювання підтримки наших захисників суспільством, на руйнування правоохоронної системи», – наголосив заступник голови Нацполіції.
У центрі Дніпра вдень 14 грудня стався вибух біля будівлі ТЦК і СП у центрі міста. У результаті загинула одна людина, серед поранених – двоє поліцейських. Згодом силовики повідомили про затримання 37-річного місцевого жителя, який, за їхніми даними, заклав вибухівку. За даними української поліції, зловмисник діяв за вказівками російських спецслужб.
У Greenpeace Україна прокоментували аварію танкерів у Керченській протоці
Аварія двох російських танкерів із нафтопродуктами в Керченській протоці впливатиме на екологію регіону ще багато років, заявила в коментарі проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії директорка Greenpeace Україна Наталія Гозак.
Вона нагадала, що схожий інцидент стався у 2007 році, коли танкер «Волгонефть» зазнав катастрофи в Керченській протоці, внаслідок чого в море вилилося близько 1500 тонн нафти. За словами Гозак, навіть через рік після цього концентрація нафтопродуктів у воді була в десятки разів вищою за дозволені норми.
«Як результат, десятки кілометрів забрудненого узбережжя для обох боків протоки. Більшість цих продуктів опустилася на дно і, як наслідок, була вражена кормова база для морської біоти. На узбережжі утворилися великі плями мазуту, які вимагали ліквідації. Вони вражають усе морське життя», – наголосила вона.
Однією із причин катастрофи Гозак вважає воєнні дії Росії проти України. «Очевидно, це пальне для військових кораблів», – зазначила вона.
Директорка Greenpeace Україна також додала, що ліквідація наслідків таких забруднень потребує зусиль не однієї інституції, а міжнародного співробітництва.
«Але я впевнена, що Росія не дасть доступу, інформація буде максимально обмежена. І дуже сумніваюся, що РФ вживатиме якихось заходів для того, щоб ліквідувати наслідки. Найімовірніше, воно залишиться як є», – резюмувала Гозак.
15 грудня два російські судна з нафтопродуктами – «Волгонефть-212» і «Волгонефть-239» – зазнали аварії в умовах шторму в Керченській протоці.
У МНС Росії повідомили про загибель одного моряка. Внаслідок катастрофи стався розлив нафтопродуктів. Масштаби поки що невідомі. За даними російських ЗМІ, «Волгонефть-212» перевозив 4300 тонн мазуту. Видання Shot і Baza стверджують, що приблизно стільки ж нафтопродуктів було на борту «Волгонефти-239».
Президент Росії Володимир Путін дав доручення щодо організації рятувальних робіт та ліквідації наслідків розливу палива в Керченській протоці. Російські силовики відкрили дві кримінальні справи за фактом катастрофи.