Обраний президент США Дональд Трамп не дав прямої відповіді на запитання, чи вважає він, що Україна повинна поступитися територією Росії в рамках можливих переговорів щодо припинення війни.
«Коли ви подивитися на те що сталося, є міста, де не залишилося жодної будівлі, це місце знесення. Людям немає куди повертатися..», – сказав він під час пресконференції, відповідаючи на запитання.
Перед цим Трамп сказав, що має намір обговорити шляхи припинення війни в Україні з президентом України Володимиром Зеленським і з президентом Росії Володимиром Путіним. Після перемоги на виборах Трамп вже зустрічався з Зеленським, перед цим була також телефонна розмова між політиками.
З Путіним, як повідомляють ЗМІ, Трамп провів телефонні переговори (у Кремлі, однак, це заперечують), проте особистої зустрічі не було.
Читайте також: Рютте виступив проти публічного обговорення ймовірної мирної угоди між Україною та Росією
Минулого тижня прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що мирні переговори про припинення війни Росії в Україні можуть початися цієї зими.
Нещодавно Володимир Зеленський заявив, що українській армії бракує сил для звільнення деяких тимчасово окупованих Росією територій і треба шукати дипломатичні рішення. А перед цим в розмові з Sky News він допустив закінчення гарячої фази війни за умови, що контрольована урядом частина української території буде взята під парасольку НАТО, що дасть змогу йому пізніше домовитися про повернення окупованих територій «дипломатичним шляхом».
Ці слова президента України відрізняються від попередніх заяв української влади, у яких йшлося про те, що жодних дипломатичних вирішень не буде без повернення на кордони 1991 року.
Читайте також: Лавров і Карлсон. Підготовка до переговорів чи черговий набір російських ультиматумів для США і НАТО
Натомість міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров 6 грудня заявив, що мир в Україні можливий лише у випадку відмови від членства в НАТО і втрати Україною частини територій.
Каллас: Євросоюз надаватиме Україні 1,5 мільярди євро допомоги щомісяця
Європейський союз надаватиме Україні 1,5 мільярда євро допомоги щомісяця, починаючи з січня 2025 року, повідомила 16 грудня верховна представниця ЄС з питань зовнішньої політики Кая Каллас під час пресконференції після першої зустрічі 27 міністрів закордонних справ Євросоюзу.
Каллас не зазначила про терміни надання щомісячної допомоги.
Вона також нагадала, що цього місяця Європейський союз виділив Україні 4,2 мільярда на підтримку її бюджету.
«Але потрібна більша підтримка. Як заявив нам міністр закордонних справ України Андрій Сибіга, коли приєднався до нас через відеозв’язок, в України на полі бою склалася дуже складна ситуація. Ми всі почули його голосно і ясно. Україні потрібно більше боєприпасів, сильніша ППО й більше підтримки для її власної оборонної промисловості. І ми маємо дати Україні те, що їй потрібно, щоб виграти цю війну», – наголосила вона.
Сили РФ вдарили по Купʼянську, є загиблий і поранений – ОВА
Російські війська вдарили по місту Купʼянськ на Харківщині – загинула людина, ще одна поранена, повідомив голова обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.
«Один цивільний чоловік загинув, ще один – госпіталізований до медичної установи у важкому стані. Дані осіб встановлюються», – написав він у телеграмі.
За його словами, через удар РФ пошкоджені житлові будинки.
Трамп заявив, що поговорить з Зеленським і Путіним про припинення війни
Обраний президент США Дональд Трамп заявив, що обговорить шляхи припинення війни в Україні з президентом України Володимиром Зеленським і з з президентом Росії Володимиром Путіним.
На пресконференції Трамп сказав, що він бачив жахливі фото смертей і руйнувань від війни, і що «це повинно припинитися».
«Ми намагаємося покласти цьому край. Але ми подивимося. Ми будемо говорити з президентом Путіним і з Зеленським, представниками України. Ми повинні зупинити це. Це кривава бійня», – сказав він.
Водночас Трамп заявив про «невеликий прогрес», якого вдалося досягти у питанні завершення війни РФ проти України.
США ввели додаткові санкції проти Росії та КНДР
Міністерство фінансів США запровадили додаткові санкції щодо фізичних осіб та компаній з Росії та Північної Кореї.
Санкції застосовані через причетність як до війни в Україні, так і військової та фінансової підтримки КНДР з боку Росії. Активи компаній, які потрапили в санкційний список, в США будуть заморожені, угоди з ними заборонені, фізичним особам заборонено в'їзд до США.
Серед фізичних осіб, щодо яких Вашингтон застосував санкції, – голова північнокорейської розвідки генерал-полковник Лі Чан Хо та генерал Корейської народної армії Кім Юн Бок. Стверджується, що вони перебувають серед високопосадовців, які супроводжують солдатів КНДР, відправлених на допомогу російській армії. Також до списку увійшли міністр оборони КНДР Но Гван Чхоль, начальник Військового університету КНДР Кім Гум Чхоль та інші особи, які вважаються причетними до російсько-північнокорейської військової співпраці.
Під санкції потрапили два північнокорейські банки – Golden Triangle та Korea Mandal, а також представники в Китаї ще двох банків КНДР – Korea Kwangson Banking Corporation та Korea Daesong. Американський Мінфін вважає їх винними у виведенні грошей із КНДР в обхід раніше накладених санкцій.
З російського боку список санкцій поповнили чотири компанії: ТОВ «ДВ Інк», «Новосибирскоблгаз», «Сибрегионгаз» та «Восток трейдинг», які, як стверджують у Міністерстві фінансів США, займаються поставками до КНДР газу та нафти.
Всього до списку санкцій додано 11 фізичних осіб та вісім компаній. «Режим Кіма продовжує провокаційні дії, включаючи нещодавні випробування міжконтинентальної балістичної ракети і військову підтримку Росії, що розширюється. США й надалі переслідуватимуть нелегальні мережі, які сприяють цій дестабілізуючій активності», – йдеться в заяві міністерства.
Читайте також: Кислиця в Радбезі ООН: КНДР – «злочинний режим, який допомагає іншому злочинному режиму»
Наприкінці листопада Сполучені Штати запроваджують санкції проти компаній та фізичних осіб із Росії, Китаю та Північної Кореї в рамках закону про нерозповсюдження зброї масового знищення
Після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Москва та Пхеньян посилили військову співпрацю. Спочатку були повідомлення про надання КНДР зброї Росії, згодом, за даними української та західної розвідок, Пхеньян відправив тисячі північнокорейських солдатів до РФ. Є повідомлення, що Москва вже залучила їх до бойових дій у Курській області.
ОГП: через російські атаки на Херсонщині загинула людина, ще п’ятеро поранені
Через російські атаки на Херсонщині загинула людина, ще п’ятеро – постраждалих, повідомляє у телеграмі Офіс генпрокурора.
За даними слідства, 16 грудня російські військові вкотре обстріляли населені пункти Херсонщини, використовуючи артилерію та безпілотники. Станом на 17:30 відомо про загибель жінки та п’ятьох постраждалих серед цивільного населення.
«53-річна жінка загинула в Бериславі внаслідок скидання вибухівки з ворожого дрона на магазин. Ще одна місцева жителька дістала вибухову травму і контузію. Унаслідок атак в обласному центрі чоловік отримав травму голови», – йдеться у повідомленні.
Як зазначають в ОГП, також троє людей отримали поранення у передмісті Херсона – в Антонівці.
Російськими обстрілами пошкоджені щонайменше п’ять цивільних об’єктів, серед яких приватні будинки, додають в Офісі генпрокурора.
Умєров відреагував на повідомлення про ймовірні знущання над військовими у 211-й бригаді
Міністр оборони Рустем Умєров відреагував на повідомлення про ймовірні знущання над військовими у 211-й понтонно-мостовій бригаді Сил підтримки ЗСУ.
«Затягування розслідувань, сімейні підряди, побори, знущання з військовослужбовців – це неприйнятно на 3 році війни. Тому за моїм наказом негайно починає роботу Головна інспекція Міноборони, яка перевірить факти викладені у статті «Української правди» щодо ситуації в 211-ій понтонно-мостовій бригаді Сил підтримки ЗСУ», – йдеться у заяві Умєрова, якого цитує пресслужба Міністерства оборони.
За його словами, Міноборони також зʼясує, чому так довго тривало розслідування з боку Військової служби правопорядку.
«Суспільство очікує пояснень, чому ситуація не була вирішена раніше. Моя позиція як міністра чітка: усі винні мають понести покарання», – додав міністр.
У Генштабі також повідомили, що за рішенням головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського до військової частини направили комісію Військової служби правопорядку у Збройних силах для перевірки інформації, оприлюдненої в медіа.
Раніше видання «Українська правда» оприлюднило інформацію про начебто «знущання над військовими, вимагання грошей та кумівство» у 211-й понтонно-мостовій бригаді Сил підтримки ЗСУ.
Вибух у Дніпрі: суд взяв підозрюваного під варту
Суд взяв під варту підозрюваного у вчиненні вибуху в центрі Дніпра, повідомляє у телеграмі пресслужба Офісу генпрокурора.
За клопотанням прокуратури йому обрано запобіжний захід – тримання під вартою без визначення розміру застави строком на 60 діб.
Уряд Італії схвалив 10-й пакет військової допомоги для України
Уряд Італії схвалив 10-й пакет військової допомоги Україні, повідомив міністр оборони країни Гвідо Кросетто.
За його словами, деталі пакета допомоги мають представити у середу, 18 грудня, на засіданні парламентського наглядового органу COPASIR, який займається контролем над діяльністю італійської розвідки.
У той час, як конкретний список залишається конфіденційним, віце-прем’єр та міністр закордонних справ Антоніо Таяні підтвердив, що «Італія продовжує підтримувати Україну у її прагненні до справедливого миру».
«Італія стоїть поруч із Києвом у всебічній підтримці справедливого миру, який не може бути капітуляцією України», – зазначив він.
Також Таяні акцентував на зусиллях Італії щодо організації другої мирної конференції «за участю Росії та важливих міжнародних партнерів, таких як Китай, Індія та Бразилія».
Він підкреслив важливість відновлення енергетичної безпеки України, яке є одним із ключових напрямків підтримки від ЄС.
Крім того, відомо, що Італія готується до проведення Конференції з питань відновлення України, яка відбудеться в Римі в липні 2025 року, що стане «ще одним кроком на шляху до відновлення країни після війни».
Росія кинула солдатів КНДР у бій на Курщині: що засвідчили перші штурми?
З'явилися дані про перші штурми позицій ЗСУ бійцями з КНДР. Про це 14 грудня заявив президент Володимир Зеленський під час звернення.
«Росіяни включають їх у зведені підрозділи та використовують в операціях у районах Курської області. Поки що тільки там. Але ми маємо інформацію про те, що можливе застосування й на інших ділянках фронту. Втрати серед цієї категорії вже теж помітні», – заявив він.
Пізніше з'явилися деталі від ГУР: за даними відомства на 14 грудня, північнокорейські війська втратили близько 200 осіб убитими і пораненими внаслідок поразки артилерією та FPV-дронами.
Згодом у відомстві розповіли і про місця штурмів – села Плєхово, Воробжа, Мартиновка. Також, за даними ГУР, у районі села Куріловка «щонайменше троє північнокорейських військовослужбовців зникли безвісти».
Сирський ініціював перевірку 211 бригади через повідомлення про знущання над військовими – Генштаб
У Збройних силах України проводять перевірку щодо можливих зловживань посадових осіб 211-ї понтонно-мостової бригади Сил підтримки, йдеться у повідомленні Генерального штабу ЗСУ.
«16 грудня у медіа оприлюднено матеріал, який висвітлює факти можливих зловживань посадових осіб 211-ї понтонно-мостової бригади Сил підтримки Збройних сил України», – кажуть у відомстві.
У Генштабі кажуть, що за рішенням головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського до військової частини направили комісію Військової служби правопорядку у Збройних силах для перевірки зазначеної інформації.
«На час проведення перевірки командира військової частини відсторонили від виконання службових обов’язків за посадою. Про перебіг і результати перевірки поінформують додатково у встановленому законодавством України порядку», – наголосили у пресслужбі.
«Катування та етапи за сотні кілометрів»: полонені працівники ЗАЕС. Що відомо про їхні долі?
«Він не брав трубку, а потім, коли взяв, дуже стурбованим голосом сказав, що до нього прийшли військові»
«Інкримінують зазвичай або «тероризм», або «шпигунство», і присуджують суттєві терміни – від 12 до 20 років ув'язнення»
«Окупанти за проукраїнську позицію переслідують звичайних цивільних людей»
10 грудня виповнилося 40 років, як почав роботу перший енергоблок Запорізької атомної електростанції. За тиждень до того Генеральна прокуратура Росії повідомила, що прокурори затвердили обвинувальний висновок щодо працівниці станції Наталії Шульги. Її звинуватили в диверсії – нібито вона «планувала закласти вибухівку та підірвати лінію електропередач». Це не єдина справа, яку окупанти порушили проти працівників української станції. Декому з них вже винесли вироки і вони відбувають покарання в російських тюрмах.
- Що відомо про долі працівників ЗАЕС, захоплених російськими військовими?
- Скільки працівників досі залишаються на окупованій станції?
- Де працевлаштовуються ті атомники, яким вдалося виїхати з окупованого Енергодара?
Про все це дізнавався проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
Міноборони РФ: від початку року на службу в армію вступило 427 тисяч осіб
Міністр оборони РФ Андрій Бєлоусов на розширеному засіданні колегії відомства заявив, що начебто 427 тисяч осіб від початку 2024 року вступили на службу в російську армію за договором.
За словами російського міністра, щодня контракти з Міноборони начебто укладають понад 1200 осіб.
Президент Володимир Путін, який виступав на засіданні, також стверджує, що щодня на службу йде понад тисяча громадян. Він заявив, що «люди добровільно йдуть на фронт».
Бєлоусов також стверджує, що у 2024 році порівняно з 2022 роком «збільшено надходження нових та модернізованих танків у сім разів, БМП та БТР – утричі, БПЛА постановлено у 23 рази більше, артилерійських боєприпасів – у 22 рази».
Редакція Радіо Свобода наразі не має можливості перевірити ці дані з незалежних джерел.
СБУ: викрито генерала Росії, відповідального за застосування хімічної зброї проти ЗСУ
Служба безпеки України (СБУ) заочно оголосила підозру начальнику військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту збройних сил РФ, генерал-лейтенанту Ігорю Кіріллову, йдеться у повідомленні пресслужби відомства.
Правоохоронці зазначили, що «саме він був відповідальний за застосування російськими військами хімічної зброї на східному та південному фронтах проти українських захисників».
За даними слідства, «від початку повномасштабної агресії РФ було зафіксовано понад 4 800 випадків використання окупантами заборонених хімічних боєприпасів, зокрема гранат "К-1" із отруйними речовинами CS і CN».
«Їхнє використання заборонено Конвенцією про заборону розробки, виробництва, застосування хімічної зброї та про її знищення від 13.01.1993», – повідомили в СБУ.
Наразі триває будівництво Національного військового кладовища, розповіла міністерка у справах ветеранів Наталія Калмикова, повідомляє кореспондентка Радіо Свобода.
«Будівництво триває. Уже прокладена ливнева каналізація, завершується прокладання дренажів, прокладені дороги. Ми готуємося, зараз очікуємо дати коли можна буде проводити поховання від забудовника», – зазначила вона.
На уточнювальне питання щодо строків початку проведення поховань, Калмикова знову повторила, що «вони чекають на дату від забудовника».
ЗСУ контролюють Курахове, російська армія намагається штурмувати місто з двох напрямків – Волошин
ЗСУ контролюють Курахове, російські війська намагаються штурмувати на південно-східній околиці та на півдні міста, повідомив у телеефірі речник ОТУ «Хортиця» Назар Волошин.
«На Курахівському напрямку це місто знаходиться під контролем Збройних Сил України. Однак ворог не полишає спроб (захопити місто – ред.), наші військові ведуть активні бойові дії за утримання позицій. Ситуація ускладнена через значну перевагу ворога в живій силі. На цьому напрямку ворог проводив активні штурмові дії на південно-східній околиці та, зокрема, в міській забудові у південній частині міста Курахове», – сказав Волошин.
Він зазначив, що «поблизу міста спостерігається зосередження резервів особового складу ворога».
Сили РФ скинули з дрона вибухівку на магазин у Бериславі, загинула жінка – прокуратура
У понеділок вранці, 16 грудня, російські військові скинули з безпілотника вибухівку на магазин у місті Берислав Херсонської області, йдеться у повідомленні обласної прокуратури.
«За даними слідства, 16 грудня близько 10:00 військовослужбовці армії РФ скинули вибухівку з безпілотного літального апарата на магазин у Бериславі Херсонської області», – зазначили у відомстві.
Повідомляється, що унаслідок атаки 53-річна жінка зазнала травми, несумісні з життям. Відомо, що розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом воєнного злочину, що спричинив загибель людини.
«Прокурори вживають усіх необхідних заходів для документування воєнних злочинів, скоєних представниками збройних сил РФ», – говориться у повідомленні.
У ПАР кажуть, що не запросять Путіна на саміт G20 через ордер на його арешт
Президент РФ Володимир Путін не отримає запрошення на саміт «Групи Двадцяти» від Південно-Африканської Республіки (ПАР) у 2025 році через ордер Міжнародного кримінального суду на його арешт, повідомив офіційний представник президента ПАР Вінсент Магвенья у коментарі російським ЗМІ.
«Правова ситуація не змінилася з саміту БРІКС у Йоганнесбурзі. Ми ніяк не можемо вплинути на рішення МКС», – сказав Магвенья, відповідаючи на запитання, чи планує ПАР запрошувати Путіна на саміт лідерів країн G20.
Згідно з попередньою домовленістю, саміт «Групи Двадцяти» відбудеться в Йоганнесбурзі 21-22 листопада 2025 року. ПАР ратифікувала Римський статут, на основі якого працює МКС, і зобов’язана заарештувати Путіна, якщо той з’явиться на її території.
Минулий саміт «Групи двадцяти» (G20) відбувся 18-19 листопада в бразильському місті Ріо-де-Жанейро.
Підрозділи армії КНДР доукомплектовують після штурмів у Курській області – ГУР
Підрозділи армії КНДР пішли на штурм позицій ЗСУ в Курській області, але «через втрати їх доукомплектовують свіжим особовим складом», повідомили у пресслужбі Головного управління розвідки (ГУР) Міноборони України.
Як зазначається в повідомленні, «упродовж 14 та 15 грудня 2024 року в районах сіл Плєхово, Ворожба, Мартиновка Курської області держави-агресора Росії підрозділи армії КНДР зазнали значних втрат: йдеться про щонайменше 30 солдатів вбитими та пораненими».
Також, за даними ГУР, «у районі села Куріловка щонайменше троє північнокорейських військовослужбовців зникли безвісти».
«У зв’язку з втратами штурмові групи доукомплектовують свіжим особовим складом, зокрема з-поміж 94 окремої бригади армії КНДР, для продовження активних бойових дій на Курщині», – зазначили у ГУР.