В Україні триває повітряна тривога, в центрі Києва впали уламки дрона
На значній частині території України упродовж вечірніх годин 12 грудня триває повітряна тривога через масований наліт російських ударних дронів, у центрі Києва впали уламки одного з таких безпілотників, повідомляє столична влада.
«Уламки ворожого БпЛА впали в центрі столиці – в Печерському районі. Ще один БпЛА заходить із лівого берега в бік центральної частини міста», – повідомив о 21:18 міський голова Києва Віталій Кличко.
Київська міська військова адміністрація уточнила, що падіння відбулося «попередньо – на відкритій території, без пожежі та потерпілих».
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Україна і європейські партнери ухвалили Берлінську декларацію – МЗС
У Берліні 12 грудня відбулася зустріч очільників зовнішньополітичних відомств Великої Британії, Іспанії, Італії, Німеччини, Польщі, Франції, України та Високої представниці ЄС із закордонних справ та політики безпеки.
«За підсумками зустрічі міністри семи країн Європи та глава дипломатії ЄС ухвалили Берлінську декларацію, яка підтвердила міцну солідарність і рішучу підтримку України з боку партнерів у цей вирішальний момент протистояння російській агресії», – інформує Міністерство закордонних справ України.
Міністри відзначили, що метою спільних зусиль є перемога України. «Документ наголошує, що переговори про мир для України не можуть проводитися без України та без європейців на її боці. Міністри також підтверджують, що стійка безпека Європи нерозривно пов’язана з відновленням всеохоплюючого, справедливого та сталого миру для України на основі міжнародного права, включно зі Статутом ООН, з повною повагою до суверенітету і територіальної цілісності України», – вказують українські дипломати.
Міністри окремо підтвердили намір і надалі підтримувати відбудову та відновлення України та зазначили, що у 2025 році Міжнародна конференція з питань відновлення України пройде в Італії.
Сили РФ атакували Нікопольщину дронами та з артилерії, постраждала жінка – влада
Російські війська протягом дня 12 грудня обстрілювали Нікопольський район на Дніпропетровщині, розповів голова Дніпропетровської обласної військової адміністрації Сергій Лисак.
«Нікопольщина протягом дня була під ударом дронів-камікадзе та важкої артилерії. Потерпали Нікополь, Марганецька, Покровська – міська та сільська – громади. Постраждала 51-річна жінка. Лікуватиметься амбулаторно», – зазначив голова ОВА.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Під Москвою застрелили конструктора російських ракет – ЗМІ
Неподалік від Москви був застрелений високопосадовець російської компанії, яка розробляє використовувані РФ у війні проти України крилаті ракети, повідомляють українські засоби інформації з посиланням на джерела у спецслужбах.
За цими даними, оприлюдненими 12 грудня, убитий Михайло Шатський, заступник головного конструктора конструкторського бюро «Марс», яке займається розробкою та виробництвом бортових систем наведення для російської військової та аерокосмічної промисловості. Чоловік був застрелений двома днями раніше біля міста Котельники в Московській області, вказано в повідомленнях.
Поліція не коментувала цю новину, але в соціальних мережах і місцевих ЗМІ, відомості яких не були незалежно перевірені, називали Шатського як жертву.
За даними українських ЗМІ, що Шатський брав участь у модернізації ракет Х-59 до Х-69, а також допомагав у розробці безпілотних літальних апаратів. Уся ця зброя використовується Росією для ударів по цілях в Україні.
Повідомлення надійшли через три дні після того, як у вибуху замінованого автомобіля в окупованому Донецьку був убитий Сергій Євсюков – він очолював в’язницю в окупованій Росією Оленівці на Донеччині під час вибуху в липні 2022 року, коли загинули понад 50 українських військовополонених.
Офіційно на окуповані території повернулися близько однієї тисячі українців – Мінсоцполітики
На тимчасово окуповані території повернулось близько однієї тисячі українців, свідчать дані Міністерства соціальної політики України. Про це відомство повідомило на запит Радіо Свобода (проєкт «Свобода.Ранок»). Також, за цими даними, станом на 2 грудня в Україні було зареєстровано майже п’ять мільйонів внутрішньо переміщених осіб (ВПО).
«Станом на 02.12.2023 було зареєстровано 4,9 мільйона ВПО. Тобто за рік відбулося зменшення кількості ВПО на 250 тисяч осіб. Згідно даними електронних систем Мінсоцполітики, станом на 01.11.2024 до попереднього місця проживання повернулося загалом 29 тисяч осіб (близько 7,7% від загальної кількості тих, хто знявся з обліку)», – йдеться в коментарі міністерства.
У Мінсоцполітики пояснили, що з 29 тисяч осіб на тимчасово окуповані території повернулася одна тисяча, натомість більшість – на «умовно безпечні території», а ще частина – на території, де тривають бойові дії.
«До цієї кількості входять українці, які поверталися до будь-якого з регіонів країни, зокрема, й тих, які вважаються умовно безпечними (наприклад, Київщина, Житомирщина, Чернігівщина тощо). З цих 29 тисяч: одна тисяча – повернулись на ТОТ; 18,9 тисячі – на умовно безпечні території; 9 тисяч – території можливих бойових дій», – пояснили у відомстві.
Раніше депутат Верховної Ради Максим Ткаченко заявляв, що 150 тисяч ВПО повернулись в окупацію, а пізніше сам заперечив такі дані.
Зеленський провів Ставку в Запоріжжі: «ключовими темами» стали ППО і стабілізація фронту
Президент Володимир Зеленський під час свого візиту на Запоріжжя провів засідання Ставки, «ключовими темами» стали ППО та стабілізація фронту.
«Багато роботи щодо Запоріжжя: безпекова ситуація, захист неба. Я провів засідання Ставки сьогодні саме тут, і передусім щодо ППО, стабілізації фронту, досягнення наших основних безпекових завдань. Нам потрібен справжній мир, а отже, ми маємо бути дійсно сильними саме для цього. І маємо робити все, щоб кожен день наближав нас до миру», – зазначив Зеленський у відеозверненні 12 грудня.
У Запоріжжі президент також відвідав першу сучасну школу, що розпочала роботу в укритті.
«Вона безпечна. Тисяча дітей можуть навчатися. І завдяки саме цьому третьокласники, другокласники і найменші дітки змогли навчатися разом. Разом, офлайн, щоб усі соціальні навички були. Це дуже важливо – щоб війна не забирала у дітей шанс стати успішними дорослими. Ми будуємо інші такі школи у прифронтових регіонах і у Запорізькій області зокрема. Ми будемо говорити із партнерами вже наступного тижня – заради більшої кількості ППО, заради швидшого миру», – підкреслив Зеленський.
У четвер, 12 грудня, Зеленський відвідав Запорізьку область. Зокрема, він побував першій в Україні підземній передовій хірургічній групі. Крім того, президент зустрівся з військовими і обговорив актуальну ситуацію на фронті.
Рада керівників Міжнародної агенції з атомної енергії (МАГАТЕ) 12 грудня схвалила резолюцію, підготовлену Україною після здійсненої 10 грудня атаки безпілотника на автомобіль цієї агенції ООН, який прямував для ротації персоналу моніторингової місії на Запорізькій атомній електростанції.
За резолюцію, текст якої є в розпорядженні Радіо Свобода, проголосували 22 держави-члени, проти виступили Росія та Китай, утрималися ще 10 країн.
Рада директорів, зокрема, закликала «всі держави-члени продовжувати надавати політичну, фінансову технічну підтримку та підтримку в натуральній формі для зміцнення технічної допомоги та діяльності МАГАТЕ з моніторингу в Україні» та попросила «Генерального директора (МАГАТЕ Рафаеля Ґроссі – ред.) продовжувати регулярно інформувати Раду директорів про зміни щодо ситуації з ядерною безпекою та гарантіями в Україні».
Дрон, який атакував автомобіль місії МАГАТЕ, був російським, а сама атака є «черговим злочином і проявом безпрецедентного цинізму Росії», заявив увечері 10 грудня міністр енергетики України Герман Галущенко.
Галущенко вказав на те, що МАГАТЕ має незалежний підхід до рівня безпеки на окупованій Запорізькій атомній електростанції та на інших українських АЕС, а також на енергетичних обʼєктах, критичних для ядерної безпеки України і всієї Європи.
Удень 10 грудня Міжнародне агентство з атомної енергії повідомило, що безпілотний літальний апарат, належність якого в повідомленні не була вказана, уразив і «серйозно пошкодив» службовий автомобіль МАГАТЕ, який прямував для ротації персоналу цієї структури ООН на Запорізькій атомній електростанції. За інформацією МАГАТЕ, співробітники агенції не були поранені.
Запорізька АЕС – найбільша атомна електростанція Європи. Російські війська окупували місто Енергодар і розташовану поблизу нього Запорізьку АЕС на початку березня 2022 року.
Територія станції періодично зазнає обстрілів, в яких Україна і Росія звинувачують одна одну. Українська влада також заявляла, що російська армія використовувала ЗАЕС для зберігання військової техніки і дислокації своїх військовослужбовців.
На Покровському напрямку ЗСУ готуються до всіх можливих варіантів дій армії РФ – Сирський
Покровський напрямок вже декілька місяців залишається «одним з найскладніших на фронті», розповів у телеграмі головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський.
За його даними, у грудні на цьому напрямку «сили РФ втрачають близько 400 осіб вбитими та пораненими».
«Покровський напрямок вже декілька місяців залишається одним з найскладніших у контексті протистояння з російськими окупантами. Прораховуємо і готуємось до всіх можливих варіантів подальших дій ворога. Вдячний військовослужбовцям за ефективну бойову роботу. Втрати російських окупантів на Покровському напрямку стабільно високі, особливо у живій силі», – зазначив Сирський.
За даними Генштабу ЗСУ, російські війська за підтримки бомбардувальної авіації атакують позиції українських захисників на Покровському напрямку, за добу було 39 наступальних дій. Найбільша активність російських окупантів зберігається в районах населених пунктів Шевченко, Піщане, Новотроїцьке, Новоолексіївка, Новий Труд, Даченське, Лисівка, Миролюбівка, Промінь та Покровськ.
Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський заявив, що на Покровському напрямку українські війська ведуть боротьбу з російськими підрозділами, які переважають, насамперед, у живій силі. «Російські окупанти кидають вперед всі наявні сили, намагаючись прорвати оборону наших військ», – повідомив він.
Як пише проєкт Радіо Свобода Донбас.Реалії, головною битвою зими, очевидно, стане битва за Покровськ, до якого армія РФ підходить з півдня і південного сходу.
Армія РФ атакувала Сумщину дронами: пошкоджені будинки і автівки, є поранений – міськрада
Російські безпілотники атакували Сумщину, йдеться у повідомленні міської ради у четвер, 12 грудня.
«Один зі старостатів громади сьогодні (12 грудня – ред.) двічі атакували ворожі БПЛА. Відомо про одного пораненого, а також пошкодження на двох обійстях будинків (вікон і покрівель) та господарських споруд, легкового автомобіля», – розповіли в міськраді.
Як повідомляється, «на місці події працюють староста та відповідні служби громади».
«Власникам пошкоджених помешкань старостат надав матеріали для аварійного усунення пошкоджень. Газ та електрика є», – зазначили в ОВА.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Захистити піхоту: чому в армії збільшилась кількість СЗЧ?
12 грудня Україна відзначає День Сухопутних військ ЗСУ.
«Я знаю, що бути воїном Сухопутних військ – це означає завжди бути там, де найважче – на передовій, готовим вступити в бій і віддати найдорожче – своє життя», – зазначив у привітанні нещодавно призначений на посаду командувача цього роду військ генерал-майор Михайло Драпатий.
На піхоті – кістяку Сухопутних військ – тримається весь фронт. Саме піхотинці сидять в окопах, зустрічають солдатів армії Росії, якщо їм удалося прорватися через вогонь FPV-дронів та артилерії. І у цьому ж роді військ у 2024 році виявилися найсерйозніші проблеми для української армії – серед яких однією з найбільш значущих стало самовільне залишення частини (СЗЧ).
- Чому кількість СЗЧ в армії збільшилася в рази 2024 року?
- Що робити, щоб найважливіший рід військ – Сухопутні війська – боролися лише з Росією, а й не з системою та своїми командирами?
Вступна кампанія-2024: які виші обрала молодь з окупації?
«Таких дітей стає все менше. І ми це відчуваємо на собі»
«Завозять студентів з інших регіонів Росії, так само і викладачів»
«З окупації вивезли приблизно 20 тисяч дітей до РФ на «Університетські зміни». Це курує особисто Путін».
Восени завершилася вступна кампанія до українських вишів. Цього року до університетів вступили понад 15 тисяч осіб з окупованих територій та зон бойових дій. Також студентами стали понад 8 тисяч вступників із числа внутрішньо переміщених осіб, повідомили в Офісі омбудсмана.
Проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» вирішив докладніше дізнатися про те:
- скільки абітурієнтів з окупованих територій вступили цього року до українських вишів?
- Чому вступники обирають навчатися в Україні?
- Як проходила вступна кампанія на окупованих територіях, чи змогли там налагодити навчальний процес?
Зеленський на Запоріжжі відвідав першу в Україні підземну передову хірургічну групу
Президент Володимир Зеленський на Запоріжжі відвідав першу в Україні підземну передову хірургічну групу.
«Відвідав першу в Україні підземну передову хірургічну групу. Цей госпіталь урятував уже понад 1000 життів. Тут медики приймають поранених бійців безпосередньо з поля бою та надають їм медичну допомогу. Подякував особисто й відзначив наших медиків нагородами. Дякую за службу й за те, що рятуєте життя наших захисників і захисниць», – розповів Зеленський у телеграмі.
Крім того, глава держави подякував військовим за захист.
Раніше, 10 грудня, у Силах оборони повідомили, що російські війська готуються активізувати наступ на запорізьких напрямках.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
«Не плануємо таких дій»: Туск про ймовірність відправки польських військ в Україну
Премʼєр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що наразі немає планів щодо відправки іноземних військ в Україну після досягнення перемирʼя, і будь-яке таке рішення щодо польських військ буде прийматися у Варшаві. Про це він сказав під час спільної пресконференції у Варшаві з президентом Франції Емманюелем Макроном, передає кореспондентка Радіо Свобода.
«Я хочу припинити спекуляції щодо потенційної присутності військ тієї чи іншої країни в Україні після досягнення перемир’я, припинення вогню чи миру. Пан президент це розуміє, ми про це говорили. Рішення щодо дій Польщі будуть ухвалюватися у Варшаві і тільки у Варшаві. Поки що ми не плануємо таких дій. Ми будемо співпрацювати з Францією, а також не лише з Францією, над рішеннями, які насамперед забезпечать Європу, а також Україну від поновлення конфлікту, якщо вдасться досягти домовленості про перемир’я чи, можливо, миру», – заявив Туск.
Премʼєр Польщі підкреслив, що тягар війни в Україні, який ліг на Польщу у військовому і гуманітарному вимірі величезний. Також Польща взяла на себе тягар захисту кордонів НАТО і ЄС з Білоруссю і Росією.
Макрон у свою чергу заявив, що треба знайти рішення, які враховують інтереси України, а також мають бути гарантії безпеки.
«Ми повинні тісно співпрацювати зі США, звичайно, в наших тісних контактах з Україною, щоб знайти рішення, яке враховує інтереси України, суверенітет цієї країни, а також інтереси європейців і безпеку Європи. Це філософія, на якій ми збираємося зосередитися», – сказав Макрон.
Напередодні ЗМІ писали, що лідер Франції Макрон і президент Польщі Дуда сьогодні мають обговорити розміщення миротворчих сил на території України після закінчення війни. За даними медіа йшлося про потенційну 40-тисячну місію, яка складатиметься з військ різних країн.
Водночас один високопосадовець у розмові з Politico зазначив, що Варшава була здивована пропозицією Макрона. За словами співрозмовника, питання про створення миротворчих місій мають вирішуватися в рамках ООН та ОБСЄ, а не в дискусії президентів двох країн.
Макрон офіційно з конкретною пропозицією про надсилання місії на територію України поки що не виступав.
У передмісті Херсона сили РФ скинули вибухівку на цивільне авто, поранений чоловік – влада
У селищі Кіндійка Херсонської області російські війська атакували із безпілотника цивільне авто, йдеться у повідомленні обласної військової адміністрації.
«Орієнтовно о 07:00 росіяни атакували з БПЛА цивільний автомобіль у Кіндійці. Через скидання вибухівки з дрона 54-річний чоловік дістав вибухову травму, уламкове поранення передпліччя та контузію», – кажуть в ОВА.
Відомо, що «постраждалий самостійно звернувся в лікарню. Нині йому надають медичну допомогу».
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Російські удари руйнують українську енергетику. Який масштаб втрат і що робити?
Понад тисячу ударів по об’єктах української енергетичної інфраструктури завдала армія РФ, починаючи від жовтня 2022 року. Лише цього року через влучання російських «шахедів» і ракет Україна втратила 9 ГВт генеруючих потужностей – такі дані наводить Міненерго. Це третина споживання українців до повномасштабного вторгнення. І якщо у перший рік великої війни супротивник фокусувався переважно на обстрілах об’єктів, які розподіляють енергію, то цього року під удар потрапили і ТЕС, і ГЕС, і відновлювальні станції, які її безпосередньо виробляють. Крім цього, постраждали мережі централізованого теплопостачання і об’єкти газової інфраструктури.
Незалежна міжнародна комісія ООН з розслідування подій в Україні називає російські удари по енергетиці систематичними та непропорційними і наголошує: це становить воєнний злочин.
Радіо Свобода пояснює, що відомо про масштаби ураженої російськими обстрілами енергетичної інфраструктури, а також як можна долати виклики.
Влада: на Донеччині наразі залишається близько 316 тисяч цивільних
На Донеччині наразі залишається близько 316 тисяч цивільних, обов’язкова евакуація у регіоні триває, повідомив під час онлайн-брифінгу начальник відділу оперативно-чергової служби, зв'язку, оповіщення та інформування населення Департаменту з питань цивільного захисту, мобілізаційної та оборонної роботи Донецької ОВА Дмитро Петлін.
«Триває евакуація з населених пунктів підконтрольної українській владі території Донецької області. У межах проведення евакуації вивезено понад 1 млн 180 тис. осіб. З них близько 188 тис. – діти і понад 46 тис. – особи з інвалідністю. Станом на зараз на підконтрольній українській владі території області залишаються близько 316 тис. осіб цивільного населення», – сказав Петлін.
Він нагадав, що на підконтрольній Україні території Донецької області обов’язкова евакуація цивільного населення триває з 2 серпня 2022 року, згідно з розпорядженням Кабінету міністрів № 679.
За словами начальника Курахівської міської військової адміністрації Романа Падуна, в цій громаді залишається близько пів тисячі жителів. В громаді немає води, електрики та опалення, магазини не працюють. А люди змушені жити фактично у підвалах, передає слова посадовця Суспільне Донбас.
ЗМІ: від лютого 2022 року РФ хотіла збудувати 108 літаків, але змогла лише сім
Після початку повномасштабного вторгнення в Україну Росія планувала збудувати 108 пасажирських літаків, але збудувала лише сім, повідомляє російська служба «Бі-бі-сі».
У червні 2022 року російська влада схвалила програму, згідно з якою до 2030 року розраховували провести 1032 пасажирські літаки. Наразі готові сім бортів SuperJet 100, «добудовані з довоєнного доробку». Також побудували два дослідні зразки – Іл-96-400М та Іл-114, які використовуються для випробувань.
Співрозмовник «Бі-бі-сі» з російської авіаційної сфери назвав колишню амбітну програму «заглушкою для заспокоєння урядових нервів». Терміни та обсяг випуску літаків вже неодноразово змінювалися в умовах санкцій, введених проти Росії у відповідь на її вторгнення в Україну.
Крім складності (а в деяких випадках – неможливості) дістати деталі для літаків, багато ресурсів із цивільної авіації відтягує виробництво та ремонт бойових літаків, сказав «Бі-бі-сі» російський галузевий експерт.
Раніше видання Moscow Times без посилань на джерела повідомляло, що в 2024 році російський авіапром зміг випустити два Ту-214 і один Іл-96-300 – замість запланованих на рік 35 бортів. Після цього, за даними видання, влада вирішила «радикально скоротити програму» – і може переглянути її ще, попереджав перший віцепрем’єр Денис Мантуров.
Кількість загиблих внаслідок удару по Запоріжжю зросла до 11 людей – ОВА
У Запоріжжі кількість загиблих внаслідок російського ракетного удару по центру міста зросла до 11 людей, йдеться у повідомленні обласної військової адміністрації.
«Щойно рятувальники дістали тіло жінки із під завалів будинку, зруйнованого ворожим ударом 10 грудня. Мали надію до останнього, але на жаль…», – розповіли в ОВА.
10 грудня близько 15:00 російські війська завдали ракетного удару по середмістю Запоріжжя. За даними Офісу генпрокурора, внаслідок влучання зруйнована будівля приватної клініки і розташоване поруч кафе, вибуховою хвилею й уламками пошкоджені багатоповерхові житлові будинки, автомобілі місцевих жителів. Раніше було відомо про 10 загиблих.
11 грудня в Запорізькій області оголошено день жалоби за загиблими.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
У ВМС розповіли, скільки носіїв «Калібрів» тримає Росія у Чорному морі
Серед тих кораблів, які Росія наразі має у Чорному морі, «основним активом» є носії крилатих ракет – 3 підводні човни проєкту 636 «Варшавянка», 3 малі ракетні кораблі тощо, розповів в телеефірі речник ВМС ЗСУ Дмитро Плетенчук,
«Вони (сили РФ у Чорному морі – ред.) залишаються, бо вийти – це фактично капітулювати. Тому серед тих кораблів, які є станом на зараз, основним активом є носії крилатих ракет – 3 підводні човни 636-го проєкту, 3 малі ракетні кораблі і 2 фрегати, серед яких і «Макаров». Кораблі мають на борту до 8-ми пускових (установок – ред.), а підводні човни – до 4-х. У принципі це – основний актив, який може представляти для нас небезпеку», - сказав Плетенчук.
За його словами, «особливістю цих одиниць, які перебувають саме у Азово-Чорноморському регіоні, є те, що вони не мають універсальних пускових шахт».
«Тобто, окрім «Калібрів», вони, у принципі, нічого запускати більше не можуть – на відміну від, наприклад, нового фрегату, який нещодавно росіяни добудували для Індії. Там, наприклад, пускові вже універсальні, новіші, які можуть теоретично запускати «Онікси» і «Циркони», – заявив речник.
Плетенчук підтвердив, що «росіяни наразі однозначно втратили стратегічну ініціативу в Чорному морі».
20 листопада у розвідці Великої Британії заявили, що, починаючи з 24 лютого 2022 року, українські Збройні сили знищили або пошкодили понад 25% основних російських військових кораблів, що діяли в Чорному морі.
Зазначається, що після 1000 днів війни військово-морський потенціал Росії в Чорному морі був значно виснажений завдяки «високоефективним українським операціям».
При цьому британська розвідка наголошує, що попри те, що Чорноморський флот Росії наразі обмежений східною частиною Чорного моря, він зберігає здатність завдавати ударів із великої відстані по території України на підтримку сухопутних операцій.
У червні представник Головного управління розвідки (ГУР) Міністерства оборони України Андрій Юсов заявив, що Росія ховає великі кораблі і носіїв «Калібрів», але «полювання не має зупинятися».
За даними ВМС України, від початку повномасштабної війни Чорноморський флот Росії втратив близько третини своїх кораблів через ураження російських суден під час українських ударів.
«Укренерго» обіцяє встановити справедливі графіки відключення світла в усіх областях
Міністерство енергетики України затвердило інструкцію, яка має на меті встановити однакові принципи застосування графіків погодинних відключень для населення в усіх областях, повідомила пресслужба «Укренерго» 12 грудня.
Для побутових споживачів ця інструкція передбачає наступне:
- кожна черга відключення буде додатково розділена на дві підчерги – для більш точного та рівномірного розподілу обмежень між регіонами та всередині кожної області;
- на знеструмлення та заживлення абонентів офіційно відводиться до 30 хвилин;
- графіки погодинних відключень (ГПВ) в усіх областях будуть уніфіковані, з дотриманням принципів рівномірності і справедливості. Кожна група споживачів у кожній області, яку визначає оператор системи розподілу (обленерго), отримає чіткий час, коли заходи обмеження будуть застосовуватись щодо неї.
В «Укренерго» пояснюють, що черга ГПВ – це група побутових споживачів та бізнесу, які споживають певну кількість мегават. Весь обсяг обмежень під час застосування графіків погодинних відключень поділений на 6 рівних черг.
До ГПВ не включаються критично важливі об’єкти, яким має бути забезпечено пріоритетне енергопостачання, відповідно до встановленого мінімального навантаження.
Також посилюється контроль застосування графіків обмеження потужності для промисловості.
«Якщо підприємства/юридичні особи не виконують команду про застосування ГОП – оператори системи розподілу (обленерго) мають самостійно застосувати графіки аварійного відключення щодо тих споживачів, які підключені до їхніх мереж. А оператор системи передачі – застосувати графік аварійних відключень (ГАВ) щодо тих споживачів, які підключені до магістральних мереж», – йдеться у повідомленні.
Читайте також: Як НАТО готується до суворої зими в Україні
У четвер у Львівській, Івано-Франківській, Закарпатській і Волинській областях України скасували графіки відключень світла на 12 грудня. Вони не діяли також 10 і 11 грудня.
Раніше у ДТЕК пояснювали, що на заході України скасували знеструмлення, оскільки туди, де мережі вціліли, а електростанції ближче – світло повертається швидше.
За даними «Укренерго» 12 грудня графіки погодинного відключення електроенергії для побутових споживачів і промисловості діють із 7:00 до 22:00.
В компанії кажуть, що «завдяки масштабним відновлювальним роботам, енергетики поступово покращують ситуацію в енергосистемі після масованої атаки 28 листопада». Попри покращення ситуації, українців все одно просять споживати електроенергію ощадливо.
У Повітряних силах ЗСУ зазначали, що внаслідок атаки РФ 28 листопада було 12 влучань, переважно в об’єкти паливно-енергетичного сектору.
За даними Міненерго, від жовтня 2022 року Росія завдала понад тисячу ударів по об’єктах української енергетичної інфраструктури, лише цього року через удари було втрачено 9 ГВт генеруючих потужностей.