ОГП: український суд заочно засудив голову Держдуми РФ Володіна до 15 років тюрми
Український суд заочно засудив голову Держдуми РФ В’ячеслава Володіна до 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Як повідомляє у телеграмі пресслужба Офісу генпрокурора, посадовця російського парламенту суд визнав винним у посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України (ч. 3 ст. 110 КК України).
В Офісі генпрокурора нагадують, що 15 лютого 2022 року він головував на засіданні держдуми РФ, де розглядалося питання щодо звернення до президента РФ з проханням визнати «незалежність» тимчасово окупованих районів Донецької та Луганської областей – зокрема, вносив це питання до порядку денного, контролював голосування та підтримав постанову про відповідне звернення.
Вже 22 лютого 2022 року, як нагадують в ОГП, він проголосував за ратифікацію так званих «договорів про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу» між РФ та угрупованнями «ЛНР» та «ДНР».
Це рішення Росія використала як формальну підставу для початку повномасштабної збройної агресії проти України, зауважують в Офісі генпрокурора.
21 лютого президент Росії Володимир Путін визнав незалежність окупованих частин Донбасу, де діють угруповання «ЛНР» і «ДНР». Під приводом їх захисту 24 лютого Путін розпорядився розпочати повномасштабну війну проти України, яку влада Росії називає «спеціальною військовою операцією».
До Києва з візитом прибула міністерка економічного співробітництва та розвитку Німеччини
Міністерка економічного співробітництва та розвитку Німеччини Свенья Шульце прибула до Києва з неанонсованим візитом.
«Я приїхала в Україну, щоб передати наш пакет зимової допомоги. За таких температур життєво важливо мати електрику та опалення», – заявила вона, яку цитують німецькі медіа.
Зазначається, що допомога стосується відновлення енергетичної інфраструктури.
Це вже друга поїздка Шульце до Києва цього року.
У листопаді під час візиту до Києва міністерка закордонних справ Анналена Бербок анонсувала гуманітарну допомогу від Німеччини на 200 мільйонів євро.
За даними очільника українського уряду Дениса Шмигаля, загальна допомога Німеччини Україні склала 37 мільярдів євро – це найбільше серед усіх європейських держав.
Україна повинна бути сильною, щоб почати переговори з РФ на рівних – Єрмак
Щоб почати переговори з Росією щодо завершення війни, Україна повинна бути сильною. Інакше неможливо говорити на рівних, заявив керівник Офісу президента Андрій Єрмак в інтервʼю «Суспільному».
За його словами, саме тому українська влада говорить з партнерами про важливість посилення України.
«Путіну важливо продовжувати агресію на нашій території. Тому для початку переговорів Україна повинна бути сильною, і тоді зможе говорити з РФ на рівних. Тому що все, що наразі лунає з Кремля – це мова ультиматумів», – сказав посадовець.
Нещодавно Володимир Зеленський заявив, що українській армії бракує сил для звільнення деяких тимчасово окупованих Росією територій і треба шукати дипломатичні рішення. А перед цим в розмові з Sky News він допустив закінчення гарячої фази війни за умови, що контрольована урядом частина української території буде взята під парасольку НАТО, що дасть змогу йому пізніше домовитися про повернення окупованих територій «дипломатичним шляхом».
Ці слова президента України відрізняються від попередніх заяв української влади, у яких йшлося про те, що жодних дипломатичних вирішень не буде без повернення на кордони 1991 року.
Натомість міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров днями заявив, що мир в Україні можливий лише у випадку відмови від членства в НАТО і втрати Україною частини територій.
Кремль обіцяє відповідь на атаку ЗСУ на аеродром у Таганрозі
Кремль обіцяє відповідь на українську атаку на аеродромом у Таганрозі.
«Хочу нагадати абсолютно недвозначну і пряму заяву Міністерства оборони Російської Федерації, яка була вчора, де чітко сказано, що відповідь буде», – сказав журналістам речник президента РФ Дмитро Пєсков.
За його словами, «відповідь буде тоді і такою, як це буде визнано доцільним», але «буде обов’язково».
11 грудня влада Ростовської областей РФ заявила про нічну ракетну атаку. За словами губернатора Юрія Слюсаря, через атаку в Таганрозі було пошкоджене промислове підприємство.
Телеграм-канал ASTRA з посиланням на місцевих жителів писав, що зазнав атаки ПАТ «Таганрозький авіаційний науково-технічний комплекс імені Г. М. Берієва» (ТАНТК ім. Г. М. Берієва). Офіційних підтверджень цих даних немає.
Спочатку у Міноборони РФ цей удар не коментували, але згодом підтвердили український удар по місту Таганрог. За даними російського міністерства, Збройні сили України використали шість американських балістичних ракет ATACMS по військовому аеродрому.
Шольц назвав телефонну розмову з Путіним «розчаруванням», але не проти поговорити знову
Канцлер Німеччини Олаф Шольц назвав телефонну розмову з президентом Росії Володимиром Путіним «розчаруванням», оскільки вона не дала жодних результаті. Однак він готовий знову поговорити з лідером Росії, розповів Шольц в ефірі німецького телеканалу RTL.
«Це було розчарування, – сказав Шольц у середу, – бо він просто повторив усі свої формули».
Канцлер додав, що необхідно дати Путіну зрозуміти, що він не може розраховувати на те, що Німеччина зменшить свою підтримку України.
Шольц сказав, що він закликав Путіна «вивести війська, щоб зʼявилася основа для мирного розвитку».
«І це має бути зроблено, і я зроблю це знову. Але ми не повинні мати жодних ілюзій щодо цього», – наголосив він.
Раніше Шольц під час візиту до Києва розповів, що в розмові з Путіним дав чітко зрозуміти, що Україна має право бути незалежною, суверенною, демократичною державою. Відповідаючи на запитання: «як говорити про мир із людиною, яка цього миру не хоче», Шольц зазначив, що «можна легко відповісти чіткою позицією, чіткою розмовою, а також чіткими заявами про те, що будемо робити».
15 листопада канцлер Німеччини Олаф Шольц провів телефонну розмову з президентом Росії Володимиром Путіним. Це сталося вперше від грудня 2022 року. Як повідомили в німецькому уряді, Шольц «засудив російську агресивну війну проти України і закликав президента Путіна припинити її та вивести війська».
Президент України Володимир Зеленський заявив, що телефонна розмова Шольца з Путіним – «це скринька Пандори».
Згодом канцлер Німеччини визнав, що його розмова з Володимиром Путіним 15 листопада не показала зміни у поглядах російського лідера на війну проти України. Водночас він сказав, що варто було поговорити з Путіним, щоб розвіяти будь-які ілюзії, які він міг плекати щодо того, що Захід нібито збирається відмовитися від підтримки України.
Російські опозиціонери планують провести у Берліні ще один антивоєнний марш 1 березня
Російські опозиціонери Ілля Яшин, Юлія Навальна і Володимир Кара-Мурза хочуть організувати 1 березня 2025 року в Берліні, а також в інших містах світу марш «проти війни, тиранії та політичних убивств» з головним гаслом «Путін, досить вбивати». Вони звернулися до демократичних і антивоєнних обʼєднань росіян із закликом узяти участь у підготовці акції, пише російська служба Радіо Свобода.
«У лютому 2025 року на нас чекають три трагічні дати: 10 років з того дня, коли було розстріляно Бориса Нємцова, 3 роки з початку війни і повномасштабного військового вторгнення в Україну, рік з дня вбивства Олексія Навального. За всіма цими подіями стоїть постать Володимира Путіна. Саме він відправив війська на територію сусідньої держави, розвʼязавши кровопролитну війну в Європі після Другої світової. Саме він особисто віддає накази про фізичну ліквідацію своїх головних політичних опонентів у Росії», – йдеться у повідомленні Яшина.
Самі опозиціонери мають намір вийти на марш у Берліні, у зверненні також міститься заклик «виходити у своїх містах». При цьому в ньому немає прямого заклику виходити 1 березня на акції у самій Росії.
17 листопада Яшин, Кара-Мурза і Навальна вже проводили антивоєнний марш у Берліні. У ньому взяли участь кілька тисяч осіб, акції меншого масштабу відбулися ще в кількох містах.
Раніше депутат Бундестагу від партії ХДС Родеріх Кізеветтер в інтерв’ю газеті Bild розкритикував позицію Юлії Навальної щодо російсько-української війни, яку Навальна висловила в інтерв’ю виданню Die Zeit. На думку Кізеветтера, Навальна не має співчуття до українських жертв війни, оскільки вона не розуміє законного права України на самооборону, що «явно дозволяє та підтримує військовий наступ України на російську територію».
Приводом для реакції депутата Бундестагу стали висловлювання Навальної щодо того, як вона оцінює українську операцію в Курській області РФ. На її думку, ця ситуація «має дві сторони», і такі атаки можуть ще більше згуртувати російський народ і зміцнити владу лідера РФ Володимира Путіна. На запитання, чи вважає вона постачання зброї Україні правильним, Навальна сказала, що на це складно відповісти. «Бомби вражають і росіян», – відзначила вона. Війну російська політикиня у вигнанні вважає «війною Путіна». Водночас вона додала, що Росії колись доведеться вибачитися перед Україною.
Підготовка до переговорів – аналітики про кредит на $50 млрд для України
Кредит США на $20 млрд для підтримки України забезпечує плинність економічної допомоги Україні і змушує Росію заплатити за шкоду, заподіяну її війною, заявляють в Міністерстві фінансів США.
Згідно з повідомленням, кошти надаватимуться в рамках позики обсягом 50 мільярдів доларів, які схвалила «Група семи». Погашатись позика буде рахунком доходів на знерухомлені російські активи.
В українському фінансовому відомстві вказують, що $20 мільярдів в рамках кредитку нададуть США, ще $20 мільярдів має надійти від ЄС, а решта – від Канади, Великої Британії та Японії.
Президент України Володимир Зеленський назвав рішення «вагомим актом справедливості».
Росія ж назвала «крадіжкою» рішення США про надання Україні кредиту на суму 20 мільярдів доларів коштом заморожених на Заході російських активів.
Кошти розподілятиме Світовий банк через програму «Надзвичайного кредиту на підтримку України» (ERA). Кредит від уряду США гарантувала Агенція з міжнародного розвитку USAID.
«Навіть під час жорстоких атак Путіна Україна продовжує відбудовувати. Зараз Україна матиме більше інструментів для цього», – заявила адміністраторка USAID Саманта Пауер.
Вона розмістила в соцмедіа фото підписання гарантії на кредит уряду США Україні.
Для України цей кредит може розглядатись як фінансова допомога, адже погашатись він буде коштом доходів на російські активи заморожені на Заході.
Обленерго: у чотирьох областях України скасували графіки відключення світла
У чотирьох областях України скасували графіки відключень світла на 12 грудня, повідомляють місцеві сайти обленерго.
Світло не вимикатимуть у Львівській, Івано-Франківській, Закарпатській і Волинській областях. У цих регіонах «Укренерго» зменшило обсяг обмеження.
За даними «Укренерго» 12 грудня графіки погодинного відключення електроенергії для побутових споживачів діють у такі години:
- 07:00 – 08:00 — одна черга відключень
- 08:00 – 19:00 — дві черги відключень
- 19:00 – 22:00 — одна черга відключень
Для промисловості та бізнесу – застосовуються графіки обмеження потужності з 07:00 до 22:00.
В компанії кажуть, що «завдяки масштабним відновлювальним роботам, енергетики поступово покращують ситуацію в енергосистемі після масованої атаки 28 листопада». Попри покращення ситуації, українців все одно просять споживати електроенергію ощадливо.
У Повітряних силах ЗСУ зазначали, що внаслідок атаки РФ 28 листопада було 12 влучань, переважно в об’єкти паливно-енергетичного сектору.
За даними Міненерго, від жовтня 2022 року Росія завдала понад тисячу ударів по об’єктах української енергетичної інфраструктури, лише цього року через удари було втрачено 9 ГВт генеруючих потужностей.
Кадиров показав наслідки атаки БПЛА у Грозному, пошкоджені казарми спецполку «Ахмат»
У столиці Чечні місті Грозному дрон у ніч на 12 грудня атакував казарми спецполку поліції «Ахмат», заявив очільник російського регіону Рамзан Кадиров.
Він написав, що дрон збили, а чотири бійці караулу зазнали легких поранень.
«БПЛА, що здетонував у повітрі, пошкодив покрівлю і вибив скло. Фрагменти, що впали, спричинили невелику пожежу, яку швидко загасили. Якихось серйозних пошкоджень будівля не зазнала», – вказано у дописі.
Кадиров звинувачує в атаці українську владу. В Україні нічну атаку БПЛА не коментували.
Вночі російські телеграм-канали заявляли про вибух у столиці Чечні Грозному. Також місцеві медіа писали про вибухи у Курську.
У Міноборони РФ повідомили, що протягом ночі над Чечнею збили один БПЛА, а загалом було знищено 16 дронів (4 – над Курською областю, 3 – над Північною Осетією, 8 – над Кримом).
Російське військове відомство 11 грудня підтвердило український удар по місту Таганрог у Ростовській області. За даними міністерства оборони РФ, Збройні сили України використали шість американських балістичних ракет ATACMS по військовому аеродрому.
Генштаб: за добу на фронті зафіксовано 203 боєзіткнення, чверть на Курахівському напрямку
минулої доби зафіксовано 203 бойових зіткнення. Найбільше атак військ РФ відбулося на Покровському та Курахівському напрямках, йдеться у ранковому зведенні Генерального штабу Збройних сил України 12 грудня.
«За вчора противник завдав по позиціях українських підрозділів та населених пунктах два ракетних та 15 авіаційних ударів, застосувавши дві ракети та скинувши 24 КАБ. Крім цього, здійснив три з половиною тисячі обстрілів населених пунктів та позицій наших військ, з них 134 - із реактивних систем залпового вогню, та залучив для ураження понад тисячу дронів-камікадзе», – вказано у повідомленні.
За даними штабу, на Курахівському напрямку Сили оборони відбили 49 атак поблизу Сонцівки, Старих Тернів, Даченського, Зорі, Курахового, Дачного, Катеринівки, Єлизаветівки, Ганівки, Антонівки та Успенівки.
«На Покровському напрямку наші захисники зупинили 40 наступальних дій агресора. Ворог активно застосовував авіацію. Штурмував українські позиції в районах населених пунктів Шевченко, Піщане, Новотроїцьке, Новоолексіївка, Новий Труд, Даченське, Лисівка, Миролюбівка, Промінь та Покровськ», – кажуть у ЗСУ.
Також російська армія атакувала на Харківському, Куп’янському, Лиманському, Сіверському, Краматорському, Торецькому, Времівському, Оріхівському, Придніпровському напрямках.
В операційній зоні на Курщині РФ підрозділи Сил оборони України за минулу добу відбили 22 атаки російських військ.
У звіті американського Інституту вивчення війни від 11 грудня зазначено, що російські війська продовжують здобувати тактичні переваги на південь від Покровська, атакуючи слабкі місця української оборони та намагаючись здійснити розворот для безпосереднього штурму Покровська з півдня. Аналітики зазначають, що це просування дозволило російським військам опинитися приблизно за шість кілометрів на південь від Покровська.
Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський заявив, що на Покровському напрямку українські війська ведуть боротьбу з російськими підрозділами, які переважають, насамперед, у живій силі. «Російські окупанти кидають вперед всі наявні сили, намагаючись прорвати оборону наших військ», – повідомив він.
Як пише проєкт Радіо Свобода Донбас.Реалії, головною битвою зими, очевидно, стане битва за Покровськ, до якого армія РФ підходить з півдня і південного сходу.
Палата представників США ухвалила закон про асигнування на потреби національної оборони на 2025 рік (NDAA), але він не містить норми щодо продовження терміну дії закону про ленд-ліз для захисту демократії в Україні, повідомила посол України в США Оксана Маркарова.
«У цьому році законопроект NDAA, затверджений Сенатом, містив положення щодо продовження терміну дії Закону про ленд-ліз, і посольство активно адвокатувало його, однак законопроєкт, затверджений Палатою представників не містив такого положення. У консолідованому тексті законопроекту відповідне положення не включено. Посольство продовжує вести активну роботу по збереженню цього механізму, який, зокрема передбачається у двопартійному та двопалатному законопроекті Stand with Ukraine Act», – написала вона у фейсбуці.
За її словами, щодо України документ містить такі основні положення:
- статтею 1303 продовжується дія заборони на використання будь-яких коштів на дії, які б могли призвести до визнання суверенітету Росії над окупованими регіонами України;
- статтею 1534 Міністру оборони США доручається опрацювати можливість створення центру передового досвіду із підтримки розробки та вдосконалення систем озброєння на основі штучного інтелекту. Серед функцій такого центру - сприяння співпраці Пентагону з іноземними партнерами, включаючи Україну, для визначення кращих практик, інструкцій, стандартів і контрольних показників.
- статтею 6411 директору національної розвідки, державному секретареві і міністру фінансів доручається подати до комітетів Сенату і Палати представників з питань розвідки, закордонних справ, збройних сил, юридичних питань, фінансових питань та з асигнувань доповідь про фінансування РФ актів міжнародного тероризму. Зазначена доповідь нетаємна, однак може містити таємні додатки.
Посол нагадала, що Сенат США, як очікується, має схвалити NDAA наступного тижня.
У квітні 2022 року Сенат США одноголосно схвалив законопроєкт, який дозволяє президенту Джо Байдену використати програму ленд-лізу для спрощення відправки військової допомоги Україні та країнам Східної Європи. Востаннє програма діяла під час Другої світової війни, коли американська військова допомога вирушала супротивникам нацистської Німеччини, насамперед Великій Британії та СРСР.
Закон США про ленд-ліз для України набув чинності у жовтні 2022 року. Його дія продовжувалася.
Покровськ на порозі вуличних боїв: забирають вугілля, залишають дітей?
«Головна причина катастрофи на Покровському напрямку – вище командування, яке ставить перед підрозділами нереалістичні завдання», – заявив військовий Сергій Філімонов. Він – командир 108-го батальйону «Вовки Да Вінчі».
Аналітики Deep State фіксують, що армія РФ наблизилася до міста.
А журналіст Юрій Бутусов каже, що ЗСУ можуть його втратити навіть без вуличних боїв.
Тим часом в Покровську на Донеччині лишається 11 тисяч жителів, з них 18 дітей.
Що не так із обороною міста? Чи «сидять генерали в окопах», як того вимагав президент України Володимир Зеленський ще у листопаді?
Про це та інше дивіться у програмі «Свобода.Ранок» на @Радіо Свобода:
Чи готується Павлоград до можливого наступу військ РФ? Опитування
Радіо Свобода поцікавилося у жителів Павлограда, Дніпропетровської області про те, чи готується Павлоград до можливого наступу військ РФ та чи планують вони евакуюватися в разі, якщо лінія фронту наблизиться.
Ось які відповіді ми почули.
Сили РФ зранку атакували Херсон, загинула людина – ОВА
Російські війська зранку атакували Херсон дроном, загинула людина, повідомив голова обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.
«З самого ранку росіяни б’ють по Херсону з БпЛА. Внаслідок чергової дронової атаки у Дніпровському районі міста поранення, несумісні з життям, дістав 67-річний чоловік», – написав він у телеграмі.
За даними місцевої влади, минулої доби через російську агресії постраждали шість людей. Минулої доби російські війська атакували 29 населених пунктів, зокрема обласний центр.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Лисак: кількість жертв ракетного удару РФ 30 листопада по Дніпропетровщині зросла до шести людей
У лікарні помер 49-річний чоловік, який постраждав через ракетний удар РФ по Дніпровському району 30 листопада, повідомив голова обласної військової адміністрації Сергій Лисак.
«У лікарні помер ще один чоловік, який постраждав через атаку на Дніпровський район 30 листопада. Йому було 49 років.
Загалом той удар забрав шість життів», – написав він у телеграмі.
За даними місцевої влади, 30 листопада внаслідок російської атаки на Дніпровський район сталися три пожежі. 9 грудня у лікарні помер 63-річний чоловік, який постраждав через цей ракетний удар РФ – число жертв зросло до п’яти людей.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Генштаб ЗСУ оновив дані про втрати РФ у війні
Росія за час повномасштабного вторгнення в Україну втратила близько 758730 своїх військових, зокрема 1390 – за останню добу, такі дані станом на ранок 12 грудня наводить Генштаб ЗСУ.
Також штаб повідомляє про такі втрати РФ військової техніки:
- танки ‒ 9532 (+6 – за останню добу)
- бойові броньовані машини ‒ 19644 (+28)
- артилерійські системи – 21072 (+5)
- РСЗВ – 1253
- засоби ППО ‒ 1023
- літаки – 369
- гелікоптери – 329
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 20111
- крилаті ракети ‒ 2861 (+2)
- кораблі /катери ‒ 28
- підводні човни – 1
- автомобільна техніка й автоцистерни – 31127 (+54)
- спеціальна техніка ‒ 3642 (+1).
Росія й Україна майже не дають інформації про свої втрати у війні. Москва офіційно востаннє називала кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих. Київ тривалий час цього не робив, заявляючи, що дані будуть розкриті після війни.
Голова Пентагону 7 грудня заявив, що Росія втратила під час широкомасштабної війни проти України щонайменше 700 тисяч військових і витратила на неї понад 200 мільярдів доларів.
Загальні втрати військових Росії й України з початку повномасштабної війни РФ 2022 року могли перевищити мільйон – таку оцінку 17 вересня навела газета The Wall Street Journal. Число вбитих українських військових WSJ оцінило у 80 тисяч, російських – у приблизно 200 тисяч. Поранені близько 400 тисяч людей в українській армії і 400 тисяч – у російській, пише газета.
Київ, коментуючи оприлюднені газетою The Wall Street Journal дані про втрати України у війні, каже, що реальна цифра є «значно меншою».
Президент України Володимир Зеленський 8 грудня повідомив, що з початку повномасштабної війни Україна втратила загиблими 43 тисячі військових, 370 тисяч зазнали поранень.
За його даними, втрати РФ перевищують 750 тисяч – 198 тисяч загиблих та понад 550 тисяч поранених.
У Пентагоні заявили, що ймовірне нове застосування Росією експериментальної балістичної системи середньої дальності «Орєшнік» не змінить ситуацію на полі бою в Україні, це чергова спроба завдати шкоди і спричинити жертви. Про це заявила заступниця речника Міноборони США Сабріна Сінгх.
Цілком можливо, що Росія може завдати такого удару найближчими днями, кажуть у Міноборони США.
«Якщо Росія вирішить запустити цей тип ракет, це не змінить ситуацію на полі бою. Це просто ще одна спроба завдати шкоди і спричинити жертви в Україні. Вони намагаються використати кожен вид зброї, яка є в їхньому арсеналі, щоб залякати Україну», – сказала під час брифінгу Сінгх.
Відповідаючи на запитання, чи просила Україна про додаткові засоби захисту, зважаючи на загрозу завдання РФ ударів цією ракетою, представниця Пентагону зазначила, що пріоритетним напрямком оборони України залишається протиповітряна оборона.
«І це те, що ми продовжуємо надавати Україні, чи то через пакети USAI, як ви бачили, держсекретар оголосив на Рейганівському оборонному форумі, майже 1 мільярд доларів допомоги у сфері безпеки. І, звичайно, через президентські пакети скорочення озброєнь. Отже, протиповітряна оборона є одним з цих пріоритетних запитів, і ми продовжуємо виконувати наші зобов’язання», – додала вона.
Згідно з оцінкою розвідки США, Росія може вдруге застосувати експериментальну балістичну систему середньої дальності «Орєшнік» для удару по Україні впродовж «найближчих днів».
За словами співрозмовника AP, застосування «Орєшніка» у США розглядають скоріше як спробу залякування, ніж переломний момент на полі бою. За його словами, у Росії лише кілька таких ракет і вони несуть меншу боєголовку, ніж інші ракети, які регулярно запускаються по території України.
Увечері 21 листопада російський президент Володимир Путін заявив про «успішне випробування у бойових умовах» новітньої ракети середньої дальності Орєшнік». За його словами, сили РФ завдали удару по Дніпру цією балістичною ракетою в без’ядерному гіперзвуковому оснащенні.
Путін заявив, що це була «відповідь на агресивні дії країн НАТО щодо Росії» – дозвіл Україні бити західними ракетами по території РФ і самі такі удари у Брянській і Курській областях. Він також не виключив нових таких ударів.
Російський лідер також заявив, що надалі цивільних інформуватимуть про плани з застосування «Орєшніка».
Президент Росії Володимир Путін оновив ядерну доктрину РФ 19 листопада, у 1000-й день війни РФ проти України.
ЗМІ: законодавці США просять розвідку оцінити ризики у разі припинення допомоги Україні
Законодавці хочуть, щоб ключові керівники розвідки оцінили ризики для безпеки США, якщо Вашингтон припинить надавати зброю Україні, а Росія виграє війну.
Як пише видання The Hill, законодавці доручають директору Національної розвідки, директору Розвідувального управління Міністерства оборони та директору Центрального розвідувального управління представити доповідь з оцінкою перебігу оборонної війни України проти Росії, пов’язаної з американською допомогою та наслідками для противників Америки.
Деталі звіту повинні включати вплив на здатність українських військових захищатися від російської агресії, якщо США продовжать або припинять військову та економічну підтримку; і якщо США збережуть або відкличуть дозвіл на використання наданих ракет великої дальності для завдання ударів вглиб території Росії.
Американські законодавці також хочуть отримати оцінку впливу потенційної поразки України у війні на інтереси національної безпеки США, включаючи можливу подальшу агресію з боку Росії, Китаю, Ірану та Північної Кореї.
За даними видання, звіт має бути поданий у незасекреченій формі, але може мати засекречений додаток, і переданий комітетам з розвідки Палати представників і Сенату, а також комітетам у справах збройних сил, закордонних справ і міжнародних відносин та з питань асигнувань.
Новообраний президент США Дональд Трамп раніше заявив, що Україні слід «ймовірно» готуватися до зменшення військової допомоги з боку США, коли він вступить на посаду 20 січня 2025 року.
Російські війська продовжують здобувати тактичні переваги на південь від Покровська, атакуючи слабкі місця української оборони та намагаючись здійснити розворот для безпосереднього штурму Покровська з півдня. Про це повідомляється в звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).
Геолокаційні дані, опубліковані 10 грудня, вказують на те, що російські війська просунулися на захід від cела Новий Труд і вздовж траси Е50 на південь від Даченського, звузивши невелику кишеню на захід від траси Е50 і на південь від лінії Новий Труд – Даченське.
Аналітики зазначають, що це просування дозволило російським військам опинитися приблизно за шість кілометрів на південь від Покровська.
Вони припускають, що сили РФ, ймовірно, продовжать спроби закрити кишеню між Новим Трудом і Даченським у найближчі дні, оскільки це забезпечить їм сильнішу позицію, з якої вони зможуть штурмувати Шевченко (на північний захід від Нового Трудів і на південний захід від Покровська).
За оцінками ISW, російське командування відновило наступальні операції з метою захоплення Покровська шляхом розвороту з півдня, але цей маневр вартує величезних втрат живої сили і техніки.
«Продовження російських втрат такого масштабу призведе до зростання витрат на і без того перевантажену російську армію. Російські війська цілком можуть продовжувати просуватися в напрямку Покровська, але втрати, яких вони зазнають, обмежать їхню здатність перетворити ці успіхи на більш далекосяжні наступальні операції», – йдеться в звіті.
За даними Генштабу ЗСУ, російські війська за підтримки бомбардувальної авіації атакують позиції українських захисників на Покровському напрямку, за добу було 39 наступальних дій. Найбільша активність російських окупантів зберігається в районах населених пунктів Шевченко, Піщане, Новотроїцьке, Новоолексіївка, Новий Труд, Даченське, Лисівка, Миролюбівка, Промінь та Покровськ.
Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський заявив, що на Покровському напрямку українські війська ведуть боротьбу з російськими підрозділами, які переважають, насамперед, у живій силі. «Російські окупанти кидають вперед всі наявні сили, намагаючись прорвати оборону наших військ», – повідомив він.
Як пише проєкт Радіо Свобода Донбас.Реалії, головною битвою зими, очевидно, стане битва за Покровськ, до якого армія РФ підходить з півдня і південного сходу.
Ракетний удар РФ по Запоріжжю: число жертв зросло, ще одна людина залишається під завалами
У Запоріжжі кількість загиблих внаслідок російського ракетного удару на центру міста зросла до десяти, повідомив голова обласної військової адміністрації Іван Федоров.
«Вже десять загиблих. Тіло жінки дістали рятувальники з-під завалів будівлі, зруйнованої російською ракетою 10 грудня. Таким чином кількість загиблих зросла до десяти. 22 людини поранені», – написав він у телеграмі.
За його словами, під завалами зруйнованого будинку залишається ще одна людина.
10 грудня близько 15:00 російські війська завдали ракетного удару по середмістю Запоріжжя. За даними Офісу генпрокурора, внаслідок влучання зруйнована будівля приватної клініки і розташоване поруч кафе, вибуховою хвилею й уламками пошкоджені багатоповерхові житлові будинки, автомобілі місцевих жителів.
11 грудня в Запорізькій області оголошено день жалоби за загиблими.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.