Російські медіа повідомляють про вибухи в Курську та Грозному
У Курську на початку доби 12 грудня пролунали вибухи – про це повідомляють місцеві медіа та телеграм-канали.
«Спрацювала система ППО. Про ймовірні жертви та постраждалих поки що немає жодної інформації», – пише місцевий портал Mordov Media.
За повідомленнями, в регіоні оголошували небезпеку атак БПЛА.
Крім того, російські телеграм-канали заявляють про вибух у столиці Чечні Грозному на початку доби в четвер. За припущеннями, протиповітряна оборона збила безпілотник.
Опозиційні чеченські канали NIYSO та 1ADAT заявили про удар по «2-му полку» – ймовірно, йдеться про полк поліції спеціального призначення імені Ахмата Кадирова.
Місцева влада в обох регіонах та державні медіа наразі не коментували ці повідомлення. Українське командування також не робило заяв із цього приводу.
Російське військове відомство 11 грудня підтвердило український удар по місту Таганрог у Ростовській області. За даними міністерства оборони РФ, Збройні сили України використали шість американських балістичних ракет ATACMS по військовому аеродрому.
Генштаб ЗСУ: російські війська 47 разів атакували на Курахівському напрямку протягом дня
Від початку доби на фронті відбулося 194 бойових зіткнення, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України у вечірньому зверненні 11 грудня.
«Сили оборони спрямовують зусилля на зрив виконання російськими загарбниками планів наступу та виснаження їхнього бойового потенціалу», – йдеться в зведенні.
На Харківщині російські війська шість разів без успіху штурмували українські позиції поблизу Глибокого, Липців, Стариці та Вовчанська. Також 14 разів армія РФ атакувала укріплення ЗСУ на Куп’янському напрямку, три бої тривають.
Командування повідомляє про 10 відбитих російських атак на Лиманському напрямку, дві спроби невдалі спроби РФ просунутися на Краматорському напрямку і одну спробу відтіснити українські підрозділи з позицій на Сіверському.
На Торецькому напрямку російські загарбники п’ять разів штурмували позиції Сил оборони поблизу Торецька, точаться два боєзіткнення.
«За підтримки бомбардувальної авіації противник атакує позиції українських захисників на Покровському напрямку. Впродовж дня ворог здійснив 39 наступальних дій. Найбільша активність російських окупантів зберігається в районах населених пунктів Шевченко, Піщане, Новотроїцьке, Новоолексіївка, Новий Труд, Даченське, Лисівка, Миролюбівка, Промінь та Покровськ. Наші оборонці мужньо тримають рубежі, відбили 36 ворожих атак, три боєзіткнення тривають до цього часу», – повідомляє Генштаб.
На Курахівському напрямку від початку доби нарахували 47 бойових зіткнень – російські війська намагалися просунутися в районах Сонцівки, Старих Тернів, Даченського, Зорі, Курахового, Дачного, Катеринівки, Єлизаветівки, Ганівки, Антонівки та Успенівки.
Штаб додає, що ЗСУ відбили 19 атак російських підрозділів біля Трудового, Костянтинопольського, Сухих Ялів, Благодатного та Новодарівки. Одне боєзіткнення ще триває.
Одну російську атаку зупинили поблизу Новоандріївки на Оріхівському напрямку, ще два – на Придніпровському.
«На Курському напрямку сьогодні наші захисники відбивали 21 ворожий штурм. Крім того, ворог завдав 316 артилерійських обстрілів по населеним пунктам області та позиціям наших оборонців», – повідомляє командування.
Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський сьогодні заявив, що на Покровському напрямку українські війська ведуть боротьбу з російськими підрозділами, які переважають, насамперед, у живій силі. «Російські окупанти кидають вперед всі наявні сили, намагаючись прорвати оборону наших військ», повідомиві він.
Лубінець: незрячого кримського політв’язня Сізікова етапували до Росії, попри інвалідність
Ув’язненого в Криму Олександра Сізікова етапували з окупованого півострова до Росії, заявив уповноважений Верховної Ради Дмитро Лубінець 11 грудня.
«Кримського політв’язня Олександра Сізікова, незаконно засудженого на 17 років, етапували з СІЗО Сімферополя до Краснодару. Попри вимоги захисту звільнити його через інвалідність 1 групи, окупаційна «служба виконання покарань» у Криму відмовила», – заявив він.
Лубінець нагадав, що з липня 2020 року Сізіков, який 2009 року втратив зір, перебував під домашнім арештом. 13 вересня 2024 року апеляційний суд РФ підтвердив вирок, відмовивши в звільненні через стан здоров’я.
«Наголошу, що Росія грубо порушує міжнародне гуманітарне право, коли незаконно ув’язнює цивільних! Наразі відомо про 218 кримських політв’язнів, незаконно затриманих РФ на ТОТ Криму. Щонайменше 48 осіб потребують негайної медичної допомоги», – додав омбудсман.
Він закликав світову спільноту «рішуче реагувати» на дії Росії та вимагати негайного звільнення українських політв’язнів.
У травні 2023 року російський суд засудив Олександра Сізікова, сліпого кримського активіста та фігуранта «справи кримських мусульман», до 17 років позбавлення волі.
Сізікова, який має інвалідність 1 групи по зору, затримали 7 липня 2020 року. Тоді були загалом затримані ще шестеро людей: Ісмет Ібрагімов, Зекір’я Муратов, Вадим Бектеміров, Еміль Зіядінов, Алім Суф’янов та Сейран Хайредінов. Усіх їх звинувачували в причетності до релігійної організації «Хізб ут-Тахрір», забороненої в Росії.
Австрійська компанія OMV розірвала контракт із російським «Газпромом», розрахований до 2040 року
Австрійська компанія OMV розірвала довгостроковий контракт на постачання газу з російською компанією «Газпром експорт» («дочка» «Газпрому») через «численні істотні порушення», повідомляється в пресрелізі OMV 11 грудня.
Контракт OMV із «Газпром експортом» був укладений у 2006 році і мав діяти до 2040 року. Однак 16 листопада постачання газу з боку російської компанії було зупинене. OMV за день до цього повідомляла, що отримала повідомлення про повне припинення постачання.
У пресрелізі йдеться, що газові сховища OMV в Австрії заповнені приблизно на 85%, а портфель компанії охоплює кілька джерел постачання із власного видобутку газу в Норвегії та Австрії, сторонніх виробників газу, а також додаткові довгострокові обсяги зрідженого природного газу. «OMV може виконати всі свої клієнтські контракти з альтернативних джерел газу», – повідомляється в релізі.
За два дні до зупинки постачання австрійська компанія повідомила, що виграла в арбітражному розгляді проти «Газпром експорту». Позов OMV подала в січні 2023 року через припинення постачання російського газу восени 2022 року. За підсумками ухваленого судом рішення австрійська компанія повідомила, що має намір стягнути з «Газпром експорту» збитки в розмірі 230 мільйонів євро, а також відсотки та судові витрати.
The Insider: Росія продовжує отримувати снайперські гвинтівки з ЄС
Росія, попри запроваджене ще 2014 року ембарго Євросоюзу, отримує через сусідні країни тисячі снайперських гвинтівок та мільйони набоїв виробництва західних компаній. Про це йдеться у спільному розслідуванні The Insider із чеським Investigace.cz, італійським IrpiMedia та казахстанським Vlast.kz.
Журналісти з’ясували, що впродовж останніх років компанії з Євросоюзу, США й Туреччини наростили постачання зброї до Вірменії, Грузії, Казахстану, Киргизстану та Узбекистану. У ці країни щороку завозять десятки тисяч одиниць зброї.
«Експорт до Вірменії, Грузії, Казахстану та Киргизстану за три роки зріс у два з половиною рази: з 19 556 стволів у 2020 році до 53 211 у 2023-му», – йдеться в публікації.
Розслідувачі також зазначають, що експорт гвинтівок та рушниць з Італії до Вірменії за чотири роки зріс майже у 30 разів — із 68 одиниць зброї у 2019-му до 1862 у 2023 році. Киргизстан у 2020 та 2021 роках не купував зброю в Італії, у 2022 році отримав 882 одиниці озброєнь, а у 2023-му — 4434. Експорт зброї з Туреччини до Грузії зріс з 8426 одиниць у 2019 році до 18 843 у 2023-му.
Найбільшим європейським виробником зброї, пов’язаним із Росією, виявився люксембурзький холдинг Beretta. У червні 2024 року російський імпортер Beretta потрапив до списку санкцій міністерства фінансів США. Натомість холдинг Beretta, попри санкції, залишається мажоритарним власником російської компанії.
Крім того, The Insider зазначає, що російські снайпери, як цивільні, так і військові, продовжують використовувати західні гвинтівки та патрони замість російської зброї. Це підтверджують протоколи змагань снайперів, які відбулися у вересні 2024 року на Ангарському полігоні в окупованому Криму.
У Пентагоні розповіли, як війна в Україні змінює підходи до озброєння в майбутніх війнах
Війна Росії проти України показала важливість використання відносно дешевих і негабаритних засобів, що позначиться на майбутніх війнах у світі, і до чого будуть пристосовуватися передові армії – про це сказала заступниця очільника Пентагону Кейтлін Гікс, передає «Голос Америки».
«Майбутні повномасштабні війни, ймовірно, будуть характеризуватися поєднанням засобів: великі, дорогі, вишукані системи співпрацюватимуть зі значно більшою кількістю малих, розумних, дешевих систем, які використовуються масово», – сказала Гікс у виступі на конференції британського аналітичного центру RUSI 10 грудня.
Вона зауважила, що спочатку нові засоби та концепції, які використовуються в Україні, здавалися «незначною адаптацією, що стала можливою завдяки глобальному розповсюдженню комерційних технологій».
«Згодом вони стали більш масштабними змінами, вбудованими у ведення війни. І ці тенденції обовʼязково відгукнуться у майбутніх війнах, принаймні для наступного покоління», – додала Гікс.
Вона зазначила, що, хоча виробники сперечаються про важливість одного чи іншого озброєння, насправди «важливим є і те, і інше»:
«Нам потрібні і безпілотні системи, і 155-міліметрові артилерійські снаряди. І те, й інше необхідне у великих кількостях», – додала посадовиця.
Заступниця міністра оборони США наголосила, що поєднання старих і нових технологій в Україні, наприклад, невеликих дронів, які дозволяють корегувати артилерію в реальному часі, «також є ширшою тенденцією», яку світ очевидно побачить у майбутніх війнах.
«Найкращі армії освоять і те, й інше. І найбільшу перевагу, ймовірно, отримає той, хто зможе об’єднати наявні та нові засоби для найефективнішого досягнення своїх оперативних цілей», – сказала Гікс.
Вона зауважила, що США «продовжать адаптуватися», оскільки їхні «конкуренти та супротивники роблять те ж саме». За словами Гікс, одне з таких завдань вирішує ініціатива Міністерства оборони США Replicator, однією з напрямків якої є посилення протидії загрозі невеликих повітряних дронів.
Водночас вона додала, що російсько-українська війна ще раз підтверджує, що технології, як старі, так і сучасні, рідко самі по собі є визначальними:
«Наприклад, ми неодноразово бачили, як Росія завдавала спільних вогневих ударів, намагаючись захопити українську територію. Одне лише це не дало результату, навіть коли вони витрачали свої найкращі боєприпаси... Не варто помилятися: захоплення та утримання території все одно вимагає боєздатних наземних сил».
Під час російсько-української повномасштабної війни роль безпілотників значно зросла. На лінії фронту для ЗСУ вони частково компенсують перевагу сил РФ в артилерії. Також вони стали незамінними для далеких, за сотні кілометрів, ударів по військових об’єктах на території Росії – за умов, коли західні партнери України не наважуються надати Києву дозвіл на застосування з цією метою далекобійних ракет виробництва США, Великої Британії та Франції.
МЗС РФ назвало «крадіжкою» рішення США про допомогу України коштом заморожених російських активів
Росія назвала «крадіжкою» рішення Сполучених Штатів про надання Україні кредиту на суму 20 мільярдів доларів коштом заморожених на Заході російських активів. Міністерство закордонних справ у Москві заявило 11 грудня, що цей крок «не залишиться без відповіді», додавши, що РФ має «достатні можливості та важелі впливу для вилучення у відповідь західних активів, які перебувають у її юрисдикції».
«Нацистсько-бандерівському режиму це все одно не допоможе, дірки у власних бюджетах залатати не вийде навіть у масштабах однієї із «сімкових» країн, наприклад, Канади. Але от підконтрольній США світовій фінансовій системі, яка спирається на долар як глобальну резервну валюту та інструмент міжнародних розрахунків, це вже завдало серйозних збитків», – вважають у російському дипломатичному відомстві.
Сполучені Штати оголосили про виділення Україні 20 мільярдів доларів кредитних коштів у межах ініціативи «Групи семи» Extraordinary Revenue Acceleration (ERA) Loans, яка загалом передбачає виділення 50 мільярдів доларів. Про це 10 грудня повідомило Міністерство фінансів США.
«Це фінансування, сплачене коштом надходжень, отриманих від заморожених активів Росії, забезпечить Україні необхідну підтримку в захисті від неспровокованої агресивної війни», – заявила міністерка фінансів Дженет Єллен.
23 жовтня Рада Євросоюзу погодила, якими будуть внески від країн «Групи семи» для кредиту Україні у 50 мільярдів доларів за рахунок прибутків від російських заморожених активів.
Орбан звинуватив Зеленського у відмові від обміну полоненими і різдвяного перемир’я
Угорський прем’єр-міністр Віктор Орбан увечері 11 грудня відреагував на різкий коментар президента України Володимира Зеленського щодо ранкової розмови Орбана з російським лідером Володимиром Путіним. Очільник уряду Угорщини звинуватив Зеленського в тому, що президент відкинув пропозицію різдвяного перемир’я та обміну полоненими.
«Наприкінці головування Угорщини в ЄС ми доклали нових зусиль для миру. Ми запропонували різдвяне припинення вогню та широкомасштабний обмін полоненими. Сумно, що президент Зеленський сьогодні чітко відхилив і виключив це. Ми зробили те, що могли!» – написав Орбан у мережі Х, процитувавши сподівання українського лідера, що угорський прем’єр не слухатиме «годинну лекцію» усунутого сирійського диктатора Башара Асада, якого після повалення режиму прийняла Москва.
«Не треба грати на власний імідж за рахунок єдності – треба дбати про спільний успіх», – написав Зеленський у соцмережах, коментуючи переговори Орбана з Путіним.
Одразу після розмови із Путіним Орбан у соцмережі Х написав, що зараз «найнебезпечніші тижні російсько-української війни» і що Угорщина зробить усі можливі дипломатичні кроки, щоб сприяти припиненню вогню та мирним переговорам.
Це вже не вперше, коли після переговорів із Путіним його угорський співрозмовник лякає Україну ескалацією протистояння. У липні 2024 року прем’єр-міністр Угорщини на початку головування своєї країни в ЄС вирушив у турне до Києва та Москви, за результатами якого надіслав колегам по Євросоюзу непублічне попередження.
«Якщо ми не зможемо стримати або зупинити цей процес, то в найближчі два місяці ми станемо свідками драматичніших втрат і військових подій на передовій, ніж будь-коли раніше», – стверджував Орбан.
Упродовж двох наступних після цієї заяви місяців радикальних змін на лінії фронту не відбулося – Росія продовжила наступ на Донеччині, який тривав і на момент оприлюднення попередження.
Угорщина – одна з небагатьох країн ЄС, яка після початку повномасштабної війни Росії в Україні продовжує підтримувати тісні відносини з Кремлем. Віктор Орбан багаторазово виступав проти європейських санкцій щодо Росії та проти надання військової допомоги Україні.
Макрон і Дуда 12 грудня у Варшаві обговорять розміщення миротворців в Україні – ЗМІ
Президент Франції Емманюель Макрон під час свого візиту до Варшави 12 грудня планує обговорити з президентом Польщі Анджеєм Дудою розміщення миротворчих сил на території України після закінчення війни. Про це повідомляють видання Politico та Rzeczpospolita з посиланням на джерела.
За даними Rzeczpospolita, Варшава та Париж обговорюють потенційну 40-тисячну місію, яка складатиметься з військ різних країн. Співрозмовники видання не уточнили, з яких саме держав ЄС можуть прибути військові. Місія стежитиме за режимом припинення вогню та можливими порушеннями.
Водночас один високопосадовець у розмові з Politico зазначив, що Варшава була здивована пропозицією Макрона. За словами співрозмовника, питання про створення миротворчих місій мають вирішуватися в рамках ООН та ОБСЄ, а в дискусії президентів двох країн.
Раніше Макрон висловлював ідею надсилання військових інструкторів до України під час війни. Rzeczpospolita також зазначає, що президент Франції, ймовірно, обговорював ідею миротворчої місії з обраним президентом США Дональдом Трампом та президентом України Володимиром Зеленським в Парижі 7 грудня.
Сам Зеленський після зустрічі з Макроном говорив, що обіцяв подумати над пропозицією французького президента щодо гарантій безпеки для України.
Зі слів Зеленського випливало, що Макрон запропонував до моменту вступу України до НАТО розмістити в країні іноземний військовий контингент як гарант безпеки. Зеленський не уточнив, про яку саме країну може йтися, але Макрон раніше не відкидав надсилання в Україну саме французьких військових.
Український лідер також зазначав, що Києву для припинення бойових дій потрібні гарантії безпеки від союзників, зокрема запрошення країни до НАТО.
Макрон офіційно з конкретною пропозицією про надсилання місії на територію України поки що не виступав.
Зеленський розповів, як витрачають 1000 гривень «єПідтримки». Вже отримано 6,5 мільйонів заявок
Вже майже шість із половиною мільйонів українців подали заявку на отримання 1000 гривень «єПідтримки», із них мільйон шістсот тисяч – заявки на дітей, сказав президент Володимир Зеленський у вечірньому відеозверненні.
Зеленський зазначив, що вже почалися перші виплати і розповів, як їх витрачають.
«Ми бачимо, що близько половини виплат було перераховано за комунальні послуги. Значна частина йде на волонтерські фонди, і це дуже важливо, що люди можуть підтримати нашу армію завдяки цим коштам», – сказав президент.
Президент України Володимир Зеленський з 1 грудня ініціював програму одноразової допомоги, яка передбачає виплату однієї тисячі гривень для кожного українця, щоб «підтримати населення в зимовий період». За цю тисячу можна оплатити комунальні послуги, ліки, транспорт, мобільний звʼязок, купівлю українських книжок та інші послуги, а також перерахувати гроші на підтримку війська.
Кошти за програмою «Зимова єПідтримка» у розмірі 1000 гривень зараховуються на картку національний кешбек, яку можна відкрити в одному з банків-партнерів програми до кінця зими.
Виплати фінансуватимуться коштом невикористаних бюджетних коштів Міністерства економіки та інших міністерств, які, за словами першого заступника міністра економіки Олексія Соболева, не встигнуть освоїти до кінця року.
Крим: у Севастополі лунали вибухи, російський голова міста заявив про роботу ППО
У окупованому Севастополі ввечері 11 грудня було чутно вибухи – про це повідомляє проєкт Радіо Свобода «Крим.Реалії» з посиланням на місцеві чати та телеграм-канал «Кримський вітер».
До цього російські моніторингові телеграм-канали писали про загрозу ударів БПЛА, а морський пасажирський транспорт у місті зупинив роботу з 20:35 за місцевим часом.
Телеграм-канал «Кримський вітер» також додав, що після звуків вибухів у районі Комишової бухти чи Козачої бухти здіймається дим. У каналі припускають, що це може бути результатом влучення або димом від ППО. Раніше російська влада повідомляла, що під час повітряних тривог російські військові використовують димові завіси.
У свою чергу підконтрольний Росії глава Севастополя Михайло Развожаєв заявив, що це – робота російської протиповітряної оборони, яка нібито «збила два БПЛА літакового типу над акваторією Чорного моря на висоті майже 2 кілометри».
Підтвердити слова Развожаєва за допомогою альтернативних джерел наразі не можна. Тривогу в місті оголосили вже після звуків вибухів, потім у місті також зупинив роботу наземний пасажирський транспорт.
Згодом у місцевих чатах повідомили про ще один потужний вибух у місті. За непідтвердженими повідомленнями, в районі Балаклави було видно проліт ракети або дрону літакового типу з боку моря.
З 2022 року територію окупованого півострова регулярно атакують безпілотники і ракети. У більшості випадків Міноборони РФ або російська влада не підтверджуєють влучання по військових об’єктах, навіть якщо цю інформацію вдається верифікувати.
Сирський: на Покровському напрямку «доводиться приймати нестандартні рішення»
Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський відвідав військових 38-ї окремої бригади морської піхоти, задіяних на Покровському напрямку – про це він повідомив 11 грудня.
Сирський зазначив, що на Покровському напрямку українські війська ведуть боротьбу з російськими підрозділами, які переважають, насамперед, у живій силі.
«Доводиться приймати нестандартні рішення для підвищення стійкості оборони та більш ефективного знищення окупантів. Бої носять виключно жорсткий характер. Російські окупанти кидають вперед всі наявні сили, намагаючись прорвати оборону наших військ. Українські воїни проявляють надзвичайну стійкість та завдають ворогу значних втрат», – заявив головнокомандувач.
У таких умовах він назвав головною задачею української армії посилити оборону, зокрема, забезпечити підрозділи боєприпасами. Він додав, що «вислухав інформацію щодо наявних проблем та дав відповідні розпорядження».
Від 5 грудня проєкт DeepState повідомляє про щоденне просування російської армії на південний захід від Покровська – в районі селища Шевченко.
Інститут вивчення війни (ISW) повідомив у звіті за 7 грудня, що Росія, ймовірно, не відмовиться від планів взяти Покровськ, незважаючи на рекордні втрати на фронті.
На думку аналітиків, росіяни намагатимуться обійти місто із заходу, щоб змусити Сили оборони вийти з Покровська та Мирнограда поряд без штурмів в лоб.
Зеленський анонсує «заміни в дипломатичному корпусі»
Президент України Володимир Зеленський планує представити нові призначення дипломатів – про це він повідомив у вечірньому зверненні 11 грудня.
За словами Зеленського, протягом дня в середу він провів «кілька важливих нарад».
«Разом із міністром закордонних справ України Сибігою ми готуємо вже незабаром заміни в дипломатичному корпусі. За півтора тижня представимо», – сказав він.
Президент уточнив, що зараз тривають співбесіди з кандидатами на посади послів України, «є сильні пропозиції». Інших деталей щодо можливих посад, на які можуть призначити нових дипломатів, він не навів.
У листопаді Зеленський повідомив, що обговорив кадрові зміни в дипломатії із міністром закордонних справ Андрієм Сибігою. За його словами, йшлося про призначення послів України на вакантні посади у «відповідних країнах».
Коли повертатися нікуди. Як переселенці з прикордоння Харківщини роками живуть у гуртожитку
Два роки переселенці з Куп’янська та Вовчанська, що неподалік кордону з агресором, мешкають в одному з гуртожитків Харкова. Подекуди – великою сім'єю в одній кімнаті. Переселенці пережили окупацію та навіть російський фільтраційний табір.
І зараз люди спостерігають за російськими спробами знову взяти під контроль їхні міста. Тож повертатися їм нема куди – будинки розбиті. А ще, кажуть, бояться нової окупації. До обласного центру люди потрапили наприкінці 2022 року. За цей час потроху облаштували тісні помешкання і нове життя. Відвідала гуртожиток і поспілкувалася з її вимушеними мешканцями знімальна група проєкту «Ти як?» від Радіо Свобода.
Влада провалила оборону міст, а армія РФ вже на порозі Покровська?
- Покровськ
Російські війська наближаються до Покровська, що на Донбасі. За даними військових, армія РФ в– же за 3 кілометри від міста. Аналітик Forbes Девід Акс пише, що Росія нібито має намір оточити і відрізати Покровськ, а не атакувати його безпосередньо. Чи так це? Наскільки загрозлива ситуація на напрямку і чому українські воїни звинувачують генералів у причині «катастрофи на Покровському напрямку»?
- Фортифікації на Дніпропетровщині
«У сторону Павлограду лінія оборони за 3 місяці не зсунулась навіть з місця», – пише у своєму телеграмі командир взводу 24ОШБ «Айдар» Станіслав Бунятов. Крім цього повідомлення, інформацію про неякісні і недостатні фортифікації в українських регіонах поширили і західні медіа. Так, зокрема, після інформації видання Financial Times на Дніпропетровщині спеціальна тимчасова слідча комісія від Верховної Ради перевіряє стан фортифікацій, а обласна влада обіцяє озвучити результати того, наскільки область готова до оборони.
Про це дивіться у програмі «Свобода Live» на @Радіо Свобода:
Сили ППО знищили дві ракети у Дніпропетровській області – ЗСУ
У середу, близько 11:00 ранку російські війська завдали удару двома керованими авіаційними ракетами Х-59/69 по Дніпропетровщині із акваторії Азовського моря, повідомили Повітряні сили Збройних сил України.
Зазначено, що обидві ракети збито протиповітряною обороною.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Зеленський про розмову Орбана з Путіним: «сподіваємося, що Орбан не телефонуватиме Асаду»
Президент України Володимир Зеленський прокоментував розмову, яку раніше 11 грудня угорський лідер Віктор Орбан мав зі своїм російським колегою Володимиром Путіним.
«Ми всі сподіваємось, що Віктор Орбан не буде хоча б Асаду в Москву телефонувати, щоб послухати ще і його годинні лекції. Абсолютно зрозуміло, що для досягнення реального миру й гарантованої безпеки потрібні рішучість Америки, єдність Європи та налаштованість усіх партнерів на дотримання цілей і принципів Статуту ООН. Не треба грати на власний імідж за рахунок єдності – треба дбати про спільний успіх. Саме єдність у Європі завжди дає успіх. Розмови про війну проти України, яку веде Росія, не можуть відбуватися без України», – наголосив глава української держави.
Зеленський також висловив вдячність обраному президентові США Дональду Трампу й багатьом лідерам Європи, із якими «ми вже працюємо разом, щоб знайти правильні та сильні рішення заради справжнього миру».
Раніше 11 грудня президент Росії Володимир Путін провів телефонну розмову з прем’єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном. Як зазначено в офіційному повідомленні Кремля, лідери обговорили економічну співпрацю, події у Сирії та особливо докладно – «українську проблематику».
Орбан у соцмережі Х написав, що зараз «найнебезпечніші тижні російсько-української війни» і що Угорщина зробить усі можливі дипломатичні кроки, щоб сприяти припиненню вогню та мирним переговорам.
Розмова Орбана і Путіна відбулася з ініціативи угорської сторони. Двома днями раніше Віктор Орбан зустрівся у Флориді з обраним президентом США Дональдом Трампом та підприємцем Ілоном Маском. Після цього на брифінгу в Будапешті міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто заявив, що Угорщина продовжить свою миротворчу місію щодо врегулювання конфлікту між Росією та Україною (на ведення цієї місії Будапешт ніхто не уповноважував – юридична служба Європейського союзу повідомила державам-членам 10 липня, що переговори, які угорський прем’єр Віктор Орбан провів у Москві з лідером РФ Володимиром Путіним, порушили договори в межах ЄС).
Угорщина – одна з небагатьох країн ЄС, яка після початку повномасштабної війни Росії в Україні продовжує підтримувати тісні відносини з Кремлем. Віктор Орбан багаторазово виступав проти європейських санкцій щодо Росії та проти надання військової допомоги Україні.
Улітку Орбан відвідував спершу Київ, а згодом Москву, за що його розкритикували представники низки країн ЄС. Після того турне Орбана президент України Володимир Зеленський заявив, що не знав про такі плани прем’єр-міністра Угорщини.
Орбан неодноразово заявляв про себе як про політичного союзника Дональда Трампа. Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що під час розмови з Путіним у середу угорський прем'єр не передавав жодних послань від Трампа.
В «Укренерго» розповіли, у які години вимикатимуть світло 12 грудня
Графіки погодинного відключення електроенергії для населення у четвер, 12 грудня, діятимуть із 7:00 до 22:00, повідомила Національна енергетична компанія «Укренерго».
Для побутових споживачів черги відключень будуть діяти у такі години:
- 07:00 – 08:00 — одна черга відключень
- 08:00 – 19:00 — дві черги відключень
- 19:00 – 22:00 — одна черга відключень
Для промисловості та бізнесу – застосування графіків обмеження потужності з 07:00 до 22:00.
В компанії кажуть, що «завдяки масштабним відновлювальним роботам, енергетики поступово покращують ситуацію в енергосистемі після масованої атаки 28 листопада». Попри покращення ситуації, українців все одно просять споживати електроенергію ощадливо.
У Повітряних силах ЗСУ зазначали, що внаслідок атаки РФ 28 листопада було 12 влучань, переважно в об’єкти паливно-енергетичного сектору.
За даними Міненерго, від жовтня 2022 року Росія завдала понад тисячу ударів по об’єктах української енергетичної інфраструктури, лише цього року через удари було втрачено 9 ГВт генеруючих потужностей.
ЗСУ атакували ракетами ATACMS аеродром у Таганрозі – Міноборони РФ
Російське військове відомство 11 грудня підтвердило український удар по місту Таганрог у Ростовській області й уточнило тип застосованої зброї та об’єкт, який був ціллю.
За даними міністерства оборони РФ, Збройні сили України використали шість американських балістичних ракет ATACMS по військовому аеродрому.
Російські військові стверджують, що дві ракети були збиті бойовим розрахунком ЗРПК «Панцир», а ще чотири відхилені засобами радіоелектронної боротьби.
«Внаслідок падіння фрагментів ракет є постраждалі серед особового складу. Руйнувань немає, отримали незначні пошкодження (посічені осколками) дві будівлі на технічній території аеродрому та три одиниці військової автомобільної техніки, а також цивільні автомобілі на прилеглій до аеродрому стоянці», – стверджують у міністерстві оборони РФ.
Російські військові додали, що ця атака «не залишиться без відповіді».
Очільник Ростовської області Юрій Слюсар уранці 11 грудня повідомляв, що внаслідок ракетного удару ЗСУ по Таганрогу пошкоджене промислове підприємство, згоріли 14 автомобілів. Міська голова Таганрога Світлана Камбулова заявляла, що пошкоджена котельня.
Умєров: кількість екіпажів БПЛА у ЗСУ за рік зросла у сім разів
Завдяки системній роботі кількість екіпажів БПЛА у Збройних силах України за рік зросла у сім разів, написав міністр оборони Рустем Умєров 11 грудня за підсумками наради за участі представників ЗСУ, Держспецзвʼязку та Міністерства оборони.
За його словами, під час наради проаналізували дані щодо кожної військової частини: скільки безпілотників вже використовується, скільки перебуває на складах та скільки втрачено. Відповідно до цього формуються потреби військових підрозділів.
«У 2024 році до війська вже поставлено значну кількість дронів – бомберів, розвідників, FPV та інших типів БПЛА. Ця робота триває безперервно, навіть за умов змін на ринку», – вказано у дописі Умєрова у фейсбуці.
Також обговорили, пише міністр, плани на грудень та перший квартал 2025 року, зокрема поставки «нічних» дронів і нових DeepStrike, здатних вражати цілі далеко в тилу противника. Він додав, що на сьогодні вже законтрактовано майже 30 тисяч таких дронів.
19 листопада Зеленський повідомив, що у наступному році в Україні буде вироблено мінімум 30 тисяч далекобійних дронів на українських технологічних потужностях. Також, за його словами, поставлено завдання зробити не менше ніж 3 тисячі крилатих ракет і ракет-дронів.
Від початку повномасштабного вторгнення РФ Україна намагається збільшити власне виробництво зброї, частково виробляючи її спільно з партнерами.